Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Test simplu pe un site

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

jimmyy

jimmyy

Member

• Grup: Members
Salut,

Am un site mic, dar care imi place, si as vrea sa pot sa testez o data pe saptamana o suita de 3-4 clickuri, unul din pasi e sa introduci un text intr-un camp, si sa apesi pe un buton si apoi sa verifice scriptul raspunsul.

Cel mai important ar fi sa pot sa testez din diferite locatii de pe glob 2-4 locatii pe 2 continente diferite si de pe diferite platforme e.g. iPhone, Mac, Android, Windows si browsere diferite.

Stiu ca poti sa faci asta cu Selenium, dar nu am programat pana acum. Secventa de pasi e usoara, nu e nevoie de nici un log-in, parole...
Imi imaginez ca o sa fie de platit ceva, de preferinta cat mai putin, cum spuneam site-ul e micut. Undeva pe la 5EUR/luna ar fi ok. 20 e mult prea mult.

O alternativa, daca ar fi pre scumpe solutiile altora, ar fi sa folosesc laptopul meu pe care il deschid in fiecare zi, cu un fel de script. Dar nu stiu cum as putea simula un Mac OS sau un iPhone. Stiu ca merge din Chrome cu web dev tools sa simulezi un iPhone, dar nu am vazut cu MacOS. Si apoi as vrea sa fiu sigur ca nu face browser-ul caching...

Va multumesc

Edited by jimmyy, 09 April 2022 - 18:41.

icename

icename

Member

Foloseste Firefox impreuna cu User-Agent Switcher addon. O sa fie extrem de simplu sa simulezi orice tip de device cand vizitezi site-ul. Poti sa setezi si custom user-agent. Eu asa testam site-urile.

jimmyy

jimmyy

Member

View Posticename, on 09 aprilie 2022 - 19:34, said:

Foloseste Firefox impreuna cu User-Agent Switcher addon. O sa fie extrem de simplu sa simulezi orice tip de device cand vizitezi site-ul. Poti sa setezi si custom user-agent. Eu asa testam site-urile.

Eu ma gandeam mai mult la un serviciu, pentru partea de testare din diferite locatii.
Si din browser cu add-onuri de la firefox, presupun ca e acelasi lucru ca din Chrome web dev tools, cel putin pentru partea de mobile, presupun ca schimba si user agentul...
Presupun ca add-onurile de pe firefox nu pot sa execute o secventa de pasi gen selenium...

Ceva solutii, eventual platite?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate