Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Test simplu pe un site

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Am un site mic, dar care imi place, si as vrea sa pot sa testez o data pe saptamana o suita de 3-4 clickuri, unul din pasi e sa introduci un text intr-un camp, si sa apesi pe un buton si apoi sa verifice scriptul raspunsul.

Cel mai important ar fi sa pot sa testez din diferite locatii de pe glob 2-4 locatii pe 2 continente diferite si de pe diferite platforme e.g. iPhone, Mac, Android, Windows si browsere diferite.

Stiu ca poti sa faci asta cu Selenium, dar nu am programat pana acum. Secventa de pasi e usoara, nu e nevoie de nici un log-in, parole...
Imi imaginez ca o sa fie de platit ceva, de preferinta cat mai putin, cum spuneam site-ul e micut. Undeva pe la 5EUR/luna ar fi ok. 20 e mult prea mult.

O alternativa, daca ar fi pre scumpe solutiile altora, ar fi sa folosesc laptopul meu pe care il deschid in fiecare zi, cu un fel de script. Dar nu stiu cum as putea simula un Mac OS sau un iPhone. Stiu ca merge din Chrome cu web dev tools sa simulezi un iPhone, dar nu am vazut cu MacOS. Si apoi as vrea sa fiu sigur ca nu face browser-ul caching...

Va multumesc

Edited by jimmyy, 09 April 2022 - 18:41.


#2
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Foloseste Firefox impreuna cu User-Agent Switcher addon. O sa fie extrem de simplu sa simulezi orice tip de device cand vizitezi site-ul. Poti sa setezi si custom user-agent. Eu asa testam site-urile.

#3
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

View Posticename, on 09 aprilie 2022 - 19:34, said:

Foloseste Firefox impreuna cu User-Agent Switcher addon. O sa fie extrem de simplu sa simulezi orice tip de device cand vizitezi site-ul. Poti sa setezi si custom user-agent. Eu asa testam site-urile.

Eu ma gandeam mai mult la un serviciu, pentru partea de testare din diferite locatii.
Si din browser cu add-onuri de la firefox, presupun ca e acelasi lucru ca din Chrome web dev tools, cel putin pentru partea de mobile, presupun ca schimba si user agentul...
Presupun ca add-onurile de pe firefox nu pot sa execute o secventa de pasi gen selenium...

Ceva solutii, eventual platite?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate