Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Eliminare ubuntu linux si instalare windows 11

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
montann

montann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.11.2009
Buna ziua

Am urmatoarea situatie: PC cumparat cu Ubuntu linux preinstalat. Cum se poate elimina linux si sa instalez windows 11? Mentionez ca PC-ul (Dell Precision 3650) are HDD+SSD.
Multumesc anticipat

#2
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 29.09.2010
Salut.
Banuiesc ca indeplineste fara probleme cerintele de instalare nu?
Descarci utilitarul recomandat de aici, recomandat fiind sa ai un stick usb de minim 8GB si procedezi catre instalare, expertul de configurare fiind similar cu cel al Windows 10.
In cazul in care nu esti familiarizat de orice natura cum se face acest lucru te poti documenta in prealabil pe YouTube avand nenumarate tutoriale la dispozitie ori poti chema o persoana avizata ce a mai facut astfel de operatiuni sau te poti duce catre un service serios din zona de resedinta.

Edited by Morphinus, 09 April 2022 - 16:28.


#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Kitul îl iei de aici https://www.microsof...nload/windows11
La instalare Windows îți arată la un moment dat partițiile - dai delete la toate și "peste" (nimic) continui cu instalarea. Poți face partiții separate atunci sau le poți face după ce s-a instalat Windows

p.s. Asta în cazul în care nu mai ai nevoie de de linux pe acel calc... Altfel, sunt alți pași

Edited by Ravy, 09 April 2022 - 16:34.


#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Exact. Stergi toate partitiile. Nu creezi nimic si continui instalarea. Alegi ssd-ul pentru instalare so.

Edited by Leo2006, 09 April 2022 - 22:47.


#5
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Am aceeasi  problema cu un Acer mai vechi, pe care am linux endless si vreau sa sterg linux sa pun Windows 10. Nu am reusit desi am incercat de peste 10 ori. Care sa fie problema? Am incercat si cu UEFI si cu Legacy. De pe acelasi stick usb am pus windos pe un hp fara probleme.

Edited by laur_radu, 22 October 2022 - 20:02.


#6
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Mai exact care este problema? Ce anume nu ai reușit? Unde te-ai blocat?

#7
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Cu un alt laptop am descarcat windows 10 de pe site ul microsoft, l-am pus pe stick si apoi dupa ce am dat sa boot-eze de pe usb am bagat usb in laptop. Se aprinde si ramane blocat cu acel patrat impartit in4, sau imaginea dispare de tot si se vad doar pureci. Am incercat aceeasi operatie si cu laptopul pe caare am linux ,am incercat si cu ambele variante de 32 bit, si de 64 bit.Sa mai incerc cumva sa sterg inainte partitia pe care este instalat Linux? cum as putea sa fac asta ?
Multumesc mult !

#8
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Cu ce l-ai pus pe stick? Softul ms sau alt soft? Încearcă și cu softul ms - media creation tool

#9
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Am incercat si cu linux si cu windows sa fac stick . Totul e ok, dar cand il bag il laptop sa boot-eze se blocheaza. ma gandeam sa in cerc sa descarc linux si sa formatez cu  linux , schimb endless cu Ubuntu, si poate merge

#10
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Am formatat partitiile cu fat 32 .Cu NTFS imi dadea eroare. Acum am pus stick ul si nu incarca windows. Incerc si cu windows 7 si apoi sa incerc sa pun W10.
Nu am mentionat, dar este vorba de un Acer aspire 3 A315-21-65UM

#11
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
acum arata "no bootable device", desi are stick ul usb.
In meniul bios la "Boot" nu mai am nici o optiune

Edited by laur_radu, 25 October 2022 - 19:30.


#12
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Fa totuși stickul cu  media creation tool și nu cu altceva... Nu folosi alt soft și tine cont că stickul va fi ras total...

#13
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 21.07.2011
Ne poti incarca cateva poze cu setarile din BIOS? Secure Boot este Enable sau Disabled?
Poate te ajuta asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T3MW4wAG7Pw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Daca stick-ul e facut cu Media Creation Tool de al Microsoft setarile din BIOS conteaza mai putin ptr instalare - e universal ca sa zic asa.
Daca e facut cu Rufus sau alte programe trebuiesc verificate setarile din BIOS ca sa corespunda cu ce setari s-au facut in softul respectiv. Altfel nu merge.

E recomadnat totusi ca in BIOS sa fie setat pe Secure Boot Enabled si in mod UEFI - sa nu fie Legacy sau CMS enabled ( setarile depind un pic de producator ) ca windows-ul sa poata beneficia la maxim de tehnologiile noi.

Mai poate fi o problema si de stick - unele au probleme de citire. Recomandarea e SanDisk ptr ele. Si ptr maxim de compatibiulitate sa fie USB 2.0.
Stick-urile USB 3.0 pot da probleme pe unele configuratii - se poate incerca si alt port la nevoie.

#15
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Am inccercat si cu Secure Booot Enable /Disable , si cu UEFI/Legacy. Stick-ul e facut cu Media Creation Tool. Inainte sa formatez Linuxul am facut stick-ul si cu Linux Disk Mount. Sunt la munca acum. o sa fac pozele cand ajung acasa.

#16
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Am rezolvat cu un dvd-writer extern. Totul a decurs fara probleme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate