Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De unde cumparati acum IC-uri?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
seotut

seotut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.09.2013
Sper ca nu au mai fost prea mult topic-uri de genul asta. Dar vreau sa construiesc ceva si aproape niciun IC nu mai gasesc pe la niciun distribuitor (mouser, digikey, tme). AD8237 de exemplu. Timpi de livrare estimati prin 2023 de cele mai multe ori. Da, exista alternative care uneori se mai gasesc pe stoc. Sau inlocuitori.

Dar eu nu sunt mare expert, si urmez o schema de circuit open source testata si imbunatatita, deci as evita modificarile pentru ca imi necesita mult efort suplimentar.

Cum procedeaza altii? Sa recuperez componente din electronice vechi?

#2
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 27.06.2009
Cred ca gasesti tot ce ai nevoie pe aliexpress dar dureaza cel putin o luna sa ajunga daca nu dai o carca de bani pe livrare prin curier.

#3
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
de fapt de pe ali prezinta incredere doar componentele NOS. in rest se se vind componente fake intr-o veselie. de ce crezi ca marii distribuitori nu au disponibile o mare parte de IC???

#4
seotut

seotut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.09.2013
De pe ali am cumparat in trecut chestii gen ESP32-uri, acolo nu au fost probleme. Dar la IC-uri de la Analog Devices, TI, Microchip, sunt majoritatea fake-uri, au preturi mult umflate, sau efectiv nu se gasesc nici acolo.

Da, stiu ca asta e situatia actuala, global chip shortage. Deci sa inteleg ca majoritatea hobby-stilor, care nu au un stoc local de componente adunate de-a lungul timpului nu prea au de ales decat sa canibalizeze din alte device-uri. O situatie foarte trista.

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Situația prezintă și avantaje, pe de o parte se pun pe piață piese încă bune, pe de altă parte împinge proiectanții să folosească în design componente mai uzuale și ușor de procurat pe termen lung, ceea ce crește stardandizarea.

#6
crystiii

crystiii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.07.2009
AD8237 este disponibil aici

https://lcsc.com/pro...-R7_C12086.html

Edited by crystiii, 01 May 2022 - 22:25.


#7
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postseotut, on 09 aprilie 2022 - 13:10, said:

Sper ca nu au mai fost prea mult topic-uri de genul asta. Dar vreau sa construiesc ceva si aproape niciun IC nu mai gasesc pe la niciun distribuitor (mouser, digikey, tme). AD8237 de exemplu. Timpi de livrare estimati prin 2023 de cele mai multe ori. Da, exista alternative care uneori se mai gasesc pe stoc. Sau inlocuitori.

Dar eu nu sunt mare expert, si urmez o schema de circuit open source testata si imbunatatita, deci as evita modificarile pentru ca imi necesita mult efort suplimentar.

Cum procedeaza altii? Sa recuperez componente din electronice vechi?

Poti sa faci si recuperari, daca ai de unde. Prin unele vechi nu au fost fake-uri. In gneral un original vechi functioneaza mai bine ca un fake nou.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate