Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Conectare electrocasnice la apă caldă

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Dacă la mașina de spălat rufe nu vrei să speli la 60 de grade totn timpul, la cuptorul cu aburi sau la mașină de spălat vase teoretic nu ar trebui să fie probleme.
În schimb îmi pun problema dacă rezistă electrovalvă la apă caldă.
Dacă ar rezista, nu văd de ce nu s-ar putea lega inclusiv mașina de spălat rufe printr-un robinet termostatat.

Are cineva experiențe în acest sens?

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Am una din masinile de spalat rufe legata la apa calda cu o vana setata la 40 grade. O folosesc in special in anotimpul rece cand merge caldura(cazan lemne). Motivul a fost ca este un model vechi, care consuma multa apa.

Am alta masina de spalat la etaj, care consuma 50kw la 100 spalari. Nu e nicio economie acolo.

Teoretic, producatorii specifica daca o poti lega pe apa calda direct. Multe spun clar ca nu. Cea pe care o am eu legata spune sa nu o faci, dar e ok. Ma gandesc ca la temperaturi mai mari posibil sa se strice ceva.

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Poti conecta masina de spalat la apa calda, dar nu o temperatura mare. Adica daca tu dai temperatura apei calde la 50de grade si apoi alegi un program de spalare de 40 de grade, s-ar putea sa nu functioneze sau sa-ti dea eroare.
Da, poti baga apa calda, dar nu mai mult de 30-40 de grade.

#4
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
La apa calda se pot conecta doar masinile de spalat care au reglaj de temperatura, fie cu termostat mecanic, fie cu sonda de tip NTC. Sint foarte multe masini de spalat care nu au asa ceva si incalzirea apei se face in functie de timpul cit este alimentata rezistenta electrica. La o astfel de masina se considera ca apa intra la 10grd si daca alegi un program de 40grd tine rezistenta alimentata sa zicem ca 15 minute si dupaia trece mai departe, in considerentul ca asa a calculat proiectantul ca in 15 minute rezistenta reuseste sa incalzeasca apa cu un delta T de 30grd. Iar daca apa rece are 20grd, in realitate apa din masina ajunge la 50grd si nu la 40grd cit zice programul. La o masina de genul asta, daca bagi in ea apa de 40 grd o sa te trezesti ca pe programul de 40grd o incalzeste la 70grd. Fireste, exista si varianta sa anulezi rezistenta si sa bagi in masina apa de 40-50 grd si asta este, speli cu ce apa ai, in functie de cum rotesti vana termostatica (vana antioparire).

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018

View Postreborn_21, on 09 aprilie 2022 - 10:40, said:

La apa calda se pot conecta doar masinile de spalat care au reglaj de temperatura, fie cu termostat mecanic, fie cu sonda de tip NTC. Sint foarte multe masini de spalat care nu au asa ceva si incalzirea apei se face in functie de timpul cit este alimentata rezistenta electrica. La o astfel de masina se considera ca apa intra la 10grd si daca alegi un program de 40grd tine rezistenta alimentata sa zicem ca 15 minute si dupaia trece mai departe, in considerentul ca asa a calculat proiectantul ca in 15 minute rezistenta reuseste sa incalzeasca apa cu un delta T de 30grd. Iar daca apa rece are 20grd, in realitate apa din masina ajunge la 50grd si nu la 40grd cit zice programul. La o masina de genul asta, daca bagi in ea apa de 40 grd o sa te trezesti ca pe programul de 40grd o incalzeste la 70grd. Fireste, exista si varianta sa anulezi rezistenta si sa bagi in masina apa de 40-50 grd si asta este, speli cu ce apa ai, in functie de cum rotesti vana termostatica (vana antioparire).


O balarie mai penibila nu am mai citit de foarte mult timp. Un termostat bimetal costa cateva zeci de centi. Toate masinile din piata au asa ceva.

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Întrebarea este dacă e ok să leg cuptorul care oricum va fierbe apa la apă caldă. La 60 de grade mă gândesc că nici o componentă nu ar începe să sughită.

#7
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Postabac, on 09 aprilie 2022 - 11:00, said:

O balarie mai penibila nu am mai citit de foarte mult timp. Un termostat bimetal costa cateva zeci de centi. Toate masinile din piata au asa ceva.

Te-ai intrebat vreodata la cite grade decupleaza termostatul ala bimetal, pe care-l au toate masinile de spalat ? Cunosti ? Sau vorbesti doar ca sa nu taci ?

#8
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
La mașină de spălat dacă bagi apa calda nu le va clăti bine. Pentru clătit are nevoie de apa rece.
În teorie se poate face la mașinile care au electrovalva dublă. Se adaugă una simpla și se leagă la evectrovalva de la compartimentul I.

#9
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
exista masini de spalat, modele mai vechi care se alimenteaza si cu apa calda
(am avut, si foloseam)
la masina de spalat rufe si vase, acest lucru nu este posibil
practic poti dar la limpezire atat rufe cat si vase e nevoie de apa rece, limpezirea nu functioneaza la fel cu apa calda
nu stiu cum functioneaza cuptorul cu aburi si cata apa consuma, daca e justificat
e alimentat la reteaua de apa?

Edited by apocalipsul, 09 April 2022 - 15:23.


#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Da, se alimentează la rețeaua cu apă.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Exista masini de spalat cu dubla alimentare. La cele cu simpla alimentare le racordezi doar la apa rece. Punct.

Mai multe maşini de spălat de la Miele sunt prevăzute cu un al doilea racord pentru apă fierbinte. Dacă apa este încălzită într-un mod deosebit de eficient din punct de vedere energetic, de exemplu chiar prin utilizarea unui sistem solar de încălzire, veţi putea să reduceţi cu aproximativ 47% costurile cu energia electrică prin utilizarea racordului suplimentar pentru apă fierbinte.

https://www.miele.ro...o=200003832-ZPV

Edited by Bogotta, 09 April 2022 - 18:48.


#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postabac, on 09 aprilie 2022 - 11:00, said:

O balarie mai penibila nu am mai citit de foarte mult timp. Un termostat bimetal costa cateva zeci de centi. Toate masinile din piata au asa ceva.
La multe masini termostatul acela este pentru protectie la supra-incalzire 70C - 90C, nu pentru reglarea temperaturii.
Indicatie: temperatura este programabila pe selectorul de la care alegi programul de spalare, dar termostatul este unul si acelasi si ne-reglabil, indiferent de programul ales.

Edited by kolfleading, 10 April 2022 - 10:28.


#13
11erik

11erik

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2019
Limpezirea şi clătirea rufelor se face cu apă rece la 15 -25 grade Celsius .  Deci clar nu vei avea rezultatele aşteptate dacă legi maşina de spălat rufe doar la apă caldă . Poate vei face economie la curent dar sigur vei avea discuţii cu partenera  .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate