Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vreau sa-i iau un motor lui fiu-miu care abia a implinit 16 ani.

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwiseguy76, on 09 aprilie 2022 - 09:11, said:

Salut. Baiatul a implinit 16 ani, si vrea motor. Desi am prieteni bikeri, membri de club, unii chiar cu 81 pe spate, n-am mari cunostinte in domeniu, asa ca apelez la intelepciunea colectiva SP.
Am gasit unde sa faca scoala, dar inca sunt in ceata in ce priveste felul de motor pe care poate sa-l conduca/detina.
Orice input e binevenit si va multumesc pentru orice sfat, parere, link, etc.
Weekend placut.

A, am uitat. Bugetul e de aprox 2000-2500 de euro.

Sfatul meu este sa-ti iei si tu cu el.
Daca vrei sa-l ai in viata

#20
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Inainte de a cumpara, sa incerce cat mai multe (in scoala, poti cauta si pe la alte scoli cateva ore alte modele), ca sa vada ce ii place si i se potriveste in realitate, nu in imaginatie. Ca uneori e ceva diferenta intre astea doua :D

#21
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

View Postwiseguy76, on 09 aprilie 2022 - 09:11, said:

Salut. Baiatul a implinit 16 ani, si vrea motor. Desi am prieteni bikeri, membri de club, unii chiar cu 81 pe spate, n-am mari cunostinte in domeniu, asa ca apelez la intelepciunea colectiva SP.
Am gasit unde sa faca scoala, dar inca sunt in ceata in ce priveste felul de motor pe care poate sa-l conduca/detina.
Orice input e binevenit si va multumesc pentru orice sfat, parere, link, etc.
Weekend placut.

A, am uitat. Bugetul e de aprox 2000-2500 de euro.

nu ai spus nimic de fizic...daca e lungan de 2m nu il pui pe vitezana de 125...oricum vitezana nu as recomanda sub nici o forma la 16 ani...

in banii aia te incadrezi la o Honda navi noua. mie unul imi place mult. ar mai fi si yamaha tw200 care e folosita inclusiv prin moto gp. mai spre chopper asa ai yamaha sr400, honda rebel 300 sau yamaha vstar 250. ar mai fi si  ktm duke de 125/300 daca iti place stilul.

ca idee vezi ca au aparut si niste jucarii superinteresante pe electric dar nu stiu daca te incadrezi la bani.

nu m-as baga la un dirtbike. 90% nu sunt road legal, se foloseste alt echipament decat pe strada si 100% sunt extrem de brutale daca scapi mana in acceleratie. pe drumuri de pamant se descurca onorabil orice motocicleta din cele recomandate mai sus daca nu vrei sa te dai cu 100kmh sau sa faci sarituri.

in rest o casca buna (de la 250 euro in sus), geaca cu protectii full, armura pentru mers vara, genunchiere sau pantaloni moto, manusi si ghete/bascheti care sa protejeze glezna. NU slapi/adidasi/tenesi!

daca spui ca ai prieteni motociclisti poti vorbi sa il ia in drumuri mai scurte cu grupul lor pentru inceput si o sa invete cum e si cu mersul pe strada.

#22
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
La 18 ani e ok sa ai o tona si ceva de fier care prinde 150 km/h,dar o amarata de motocicleta nu e ok. Masina e buna,motocicleta nu. De parca traficul n ar fi acelasi.
Pustiul trebuie sa inteleaga ca peste tot e periculos cu mobra,nu doar in Romania. In Romania,numarul idiotilor de trafic este mai tare decat in tarile civilizate,dar pericolul este la fel peste tot.

Acum vreo 2 saptamani era sa ma faca franjuri unul ce a depasit un TIR. Am sarit in frane pana aproape am blocat fata.M au luat toate transpiratiile.S a intamplat in Germania. Retardul neamt cred ca avea 140 km/H. Cred ca ma ingropa intr un sac,la cat de tare ma facea bucati.

Ca parinte ai datoria si obligatia sa ii explici ca trebuie sa fie responsabil,atata cat il duce creierul ala necopt,altfel risca sa ramana paralizat sau sa mierleasa.Daca e ascultator,are sansa ca la 18 ani sa isi ia alta motocicleta,sa si ia o masina,si ca are timp toata viata sa impresioneze femei.
Sigur ca la 16 ani este infierbantat,si o motocicleta ii cresc sansele sa incinga toate catelele de la bloc.Toti am fost asa,doar ca nu am avut parinti care sa ne cumpere motocicleta.

Ar mai fi o varianta sa ii cumperi un scuter vara asta,iar vara viitoare motocicleta.

#23
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013
Userul a cerut un sfat avizat nu povete despre cine sunt motociclistii si ce fac ei.
Aveti vreun sfat, puneti-l, aveti de trolat, abtineti-va.

Edited by argonaut, 09 April 2022 - 19:11.


#24
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postdewalto, on 09 aprilie 2022 - 14:38, said:


in banii aia te incadrezi la o Honda navi noua. mie unul imi place mult. ar mai fi si yamaha tw200 care e folosita inclusiv prin moto gp. mai spre chopper asa ai yamaha sr400, honda rebel 300 sau yamaha vstar 250. ar mai fi si  ktm duke de 125/300 daca iti place stilul.


nu m-as baga la un dirtbike. 90% nu sunt road legal, se foloseste alt echipament decat pe strada si 100% sunt extrem de brutale daca scapi mana in acceleratie. pe drumuri de pamant se descurca onorabil orice motocicleta din cele recomandate mai sus daca nu vrei sa te dai cu 100kmh sau sa faci sarituri.

in rest o casca buna (de la 250 euro in sus), geaca cu protectii full, armura pentru mers vara, genunchiere sau pantaloni moto, manusi si ghete/bascheti care sa protejeze glezna. NU slapi/adidasi/tenesi!

Honda Navi pare f fun, nici nu stiam de ea. Bine, frana fata pe tambur e cam no no in 2022, dar ca idee poate fi o jucarie faina. Restul recomandate de tine sunt faine, dar nu cred ca poate sa le calareasca la 16 ani.

Dirtbikes sunt intr-adevar mai brutale, dar daca inveti sa tii sub control gazul la una de genul ala, cu siguranta nu vei avea probleme de gas chopping cu una de street.

@OP: daca-i iei dirt, ideal pt el ar fi sa-l duci sa faca niste antrenamente pe un flattrack. Marele plus pe langa controlul gazului e ca inveti sa controlezi frana spate la rang de arta, nu degeaba sunt preferatele celor din motogp pt antrenamente si fun. Si VR46 si MM93 si JM43 si-au construit circuite de flattrack ca sa se dea cand nu au curse.

Sper ca bugetul de 2000-2500 e numai pt motor, nu pt motor si echipament. Un echipament decent te mai scutura de cateva sute de €. Nu te arunca la Dainese din prima, dar ia-i echipament complet, casca integrala (la asta poti sa te uiti la firme care stiu ce fac, dar casca se ia din magazin si faci test sa vezi daca se pupa pe forma capului - de ex pe bostanul meu Shark nu se pupa de niciun fel, niciun model, in timp ce AGV stau ca turnate indiferent de model) si musai protectii.

#25
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Da, habar n/aveam cat costa echipamentul ala, stiu ca e foarte important, dar din fericire avem amandoi aceleasi dimensiuni, asa ca o sa-l impartim. Cum, bineinteles o sa impartim si motorul :D.
Mai e un aspect important, si anume locul de parcare. Am prietenii de la clubul MC normal, nu aia de la 81, si pot sa-l las in curtea lor, chiar daca e in capatul celalalt de oras. E intr-un fel mai avantajos, pentru can-are acces la el fara sa stiu eu.
Am gasit asta, pare ok, e aproape noua. Ce spuneti, se incadreaza pentru o folosire ocazionala? Deocamdata.

https://www.gumtree....ble-/1429778874

#26
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Arată interesant dar trebuie să-i placă iar poziția pe una de genul ei, la 1,80 cât am eu, nu a fost prea confortabilă.
Dacă puteți împărți combinezonul, ghetele și mănușile, e posibil ca la cască să nu mai fie ok. Așa cum spunea @Lowrider, e importantă forma capului pentru a avea o protecție eficientă. El are forma capului mai ovală și i se potrivește AGV. La mine e mai rotund și n-am putut pune în cap un agv, la scorpion eram între mărimi dar în schimb shark sau schuberth mi s-au potrivit perfect.

Edited by exqusit_drunk, 10 April 2022 - 07:17.


#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Varadero 125
Nici el nu se va simti "obligat" sa demostreze ceva nici altii nu il vor provoca prea des sa o faca. Una sport il va tenta sa arate ca si a lui poate desi nu poate sau il va expune la diverse provocari. Da, stiu, se poate abtine dar asta consuma incet-incet placerea. Mai ales la varsta aia.

Iar un "tantar", desi nu il va "obliga" sa demonstreze nimic, il va face neglijabil in trafic.


Mai ramane sa ii si placa o astfel de motocicleta mai serioasa. Poate faptul ca e V2 sa fie un avantaj.

#28
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Și de ce crezi că s-ar uita la una de 125 cmc când e pământul plin de 650 cmc sau peste? Spre exemplu, eu am peste o săptămână proba practică pentru A și mi-am luat deja un transalp 650.

#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaudiofidell, on 10 aprilie 2022 - 10:55, said:

Asta nu i motocicleta pentru plod cum nu s eu popa. E motocicleta de criza varstei a doua
Cum sa nu fie? E de 125, pt adolescenți și pt femei.
La criza vârstei a doua se ia un Harley Davidson, o Honda Valkyrie, un Suzuki Intruder, un Triumph Rocket etc

#30
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

View PostKarhu, on 10 aprilie 2022 - 12:52, said:

Cum sa nu fie? E de 125, pt adolescenți și pt femei.
La criza vârstei a doua se ia un Harley Davidson, o Honda Valkyrie, un Suzuki Intruder, un Triumph Rocket etc

Nu le am cu astea, doctore, mai rad de tovarasii aia de la club, cum se umfla in pene cu vestele alea pe ei, pline de patch-uri, da' n-au dat in viata lor o palma :)). Toti au Harley, Vulcan, Intruder, etc, care mai de care mai cromate si tintuite.
Ma rog, fiecare cu pasiunea lui, dar in cazul de fata motorul e pentru pusti.

Pentru mine mi-am rezervat ca cadou de 45 de ani un E36 cabrio. Negru, Posted Image

#31
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

View Postunderb, on 10 aprilie 2022 - 07:18, said:

Varadero 125
Nici el nu se va simti "obligat" sa demostreze ceva nici altii nu il vor provoca prea des sa o faca. Una sport il va tenta sa arate ca si a lui poate desi nu poate sau il va expune la diverse provocari. Da, stiu, se poate abtine dar asta consuma incet-incet placerea. Mai ales la varsta aia.

Iar un "tantar", desi nu il va "obliga" sa demonstreze nimic, il va face neglijabil in trafic.


Mai ramane sa ii si placa o astfel de motocicleta mai serioasa. Poate faptul ca e V2 sa fie un avantaj.

problema cu "tantarii" de 125 e valoarea extrem de mica la revanzare si imposibilitatea fizica de a te duce cu el la drum lung sau macar intre orase. stiu ca sunt unii care au facut tara cu ceva chinezarie de 125 dar nu e ce trebuie. nici cu 250 nu e mare diferenta. acum ceva ani l-am usurat de toate bagajele pe un coleg ca sa urce niste pante cu mai mult de 60 la ora pe o virago de 250. bine ca si el e ditamai animalul dar se vedea clar lipsa puterii. iar cand trece un tir pe langa tine te scutura bine de tot. ca sa iesi din oras iti trebuie minim 400 cmc.

la inceput si eu tot ceva mic vroiam mai ales ca facusem scoala pe ceva de 125 superfun in poligon dar din fericire m-am lasat convins de amici sa iau ceva peste 500 cmc. nu comparam totusi eu mi-am luat a-ul pe la 40 ani cand deja aveam probabil peste 500k de km pe 4 roti si vedeam altfel traficul.

de asta am recomandat ceva pe la 400 cmc. nici prea mare nici prea mica. nici prea grea dar nici nu il sufla primul tir de pe drum. nu vitezana. mai toate se pot limita prin diverse metode ca macar in primul an sa nu aiba la dispozitie toata puterea. te poti duce lejer la drum lung cu asa ceva si mergi si pe autostrada in limita legala fara sa chinui motorul.

totusi initiatorul nu a spus nimic de fizic si conteaza destul de mult. trebuie sa stea comod pe motor, sa ajunga cu picioarele jos si mainile la ghidon, etc...

#32
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

View Postdewalto, on 10 aprilie 2022 - 17:11, said:

totusi initiatorul nu a spus nimic de fizic si conteaza destul de mult. trebuie sa stea comod pe motor, sa ajunga cu picioarele jos si mainile la ghidon, etc...

Are 1.70 fiu-miu. Multumesc pentru pareri, dar eu cred ca e doar o faza, pana face 18 ani si o sa-si ia masina. Sau, daca ramane la motoare, poate sa-si ia atunci una mai puternica.

#33
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
@dewalto: degeaba-i recomanzi de 400, daca legal nu are voie asa ceva… daca mai stiu bine, in uk la 16 ani poate conduce de max 50cmc, la 17 de 125cmc si de la 18 abia poate trece pe cele care se incadreaza la A2.

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLowrider, on 10 aprilie 2022 - 19:58, said:

@dewalto: degeaba-i recomanzi de 400, daca legal nu are voie asa ceva… daca mai stiu bine, in uk la 16 ani poate conduce de max 50cmc, la 17 de 125cmc si de la 18 abia poate trece pe cele care se incadreaza la A2.
În Danemarca (și in toate Țările Nordice, de fapt, A1 se poate lua de la 16 ani.
La 17 se poate lua B-ul, cu cerere motivată. Așa și-a luat juniorul mei A1 și B-ul. Anul trecut și-a luat A2-ul, la anul va da pt full A.

#35
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

View PostLowrider, on 10 aprilie 2022 - 19:58, said:

@dewalto: degeaba-i recomanzi de 400, daca legal nu are voie asa ceva… daca mai stiu bine, in uk la 16 ani poate conduce de max 50cmc, la 17 de 125cmc si de la 18 abia poate trece pe cele care se incadreaza la A2.

nu cunosc legislatia din uk. mea culpa. la 50 de cc piaggio....

#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
Dacă bine rețin inițiatorul e înapoi in Danemarca. Sau încă nu, wise, ești tot in UK?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate