Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Vreau sa-i iau un motor lui fiu-miu care abia a implinit 16 ani.

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,216
  • Înscris: 24.05.2006
Salut. Baiatul a implinit 16 ani, si vrea motor. Desi am prieteni bikeri, membri de club, unii chiar cu 81 pe spate, n-am mari cunostinte in domeniu, asa ca apelez la intelepciunea colectiva SP.
Am gasit unde sa faca scoala, dar inca sunt in ceata in ce priveste felul de motor pe care poate sa-l conduca/detina.
Orice input e binevenit si va multumesc pentru orice sfat, parere, link, etc.
Weekend placut.

A, am uitat. Bugetul e de aprox 2000-2500 de euro.

#2
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Hai sa indraznesc eu.
In Romania, adica? Vrei sa mearga pe motor in Romania, la 16 ani?

Edited by cumparator, 09 April 2022 - 09:40.


#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Eu sunt motociclist.. Dar la 16 ani recomand bicicleta. Eu nu i-as lua lui fiu-meu, prea multe riscuri pentru mintea lor.

#4
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Ceva boschetarii de 125.

Aprilia RS 125/ Cagiva mito ambele sunt in 2 timpi. Destul de nervoase pentru un incepator. Pana la 18 ani are timp sa isi faca mana pe ele.
Ar mai fi Honda cbr 125. Asta e o bicicleta sinistra,dar e fiabila tare. Nu reusesti sa o strici nici daca vrei. Are si motor in 4 timpi.
Pe la 1000 de euro ar trebui sa gasesti ceva ok. Nu investi mai mult,si nici nu lua ceva mai nou. In primele 2 saptamani o sa dea cu ea de pamant si ii face carenele praf.

Investeste in echipament. O casca buna ( fara gunoaie din alea la 200,300 de lei ) daca apreciezi ca dovleacul lu fiu tau chiar valoreaza ceva,jacheta textil/piele obligatoriu. De preferat si ceva n picioare si macar genunchiere. Asta e echipamentul de baza.

Vine caldura.Transpiri uneori pe sub jacheta,e naspa,mai ales daca te plimbi ceva mai mult,si ti se lipeste si tricoul de tine.Dar daca tii la el,nu l lasa sa plece neechipat,ca intr o zi risti sa ii aduni pielea de pe asfalt.

Edited by newusername123, 09 April 2022 - 09:51.


#5
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004

View PostArgv, on 09 aprilie 2022 - 09:49, said:

Eu sunt motociclist.. Dar la 16 ani recomand bicicleta. Eu nu i-as lua lui fiu-meu, prea multe riscuri pentru mintea lor.
Si daca este conditionat de a merge doar cu tine ca sa vezi ce ii poate capul ?!?!?


Initiator, da-te pe linga respectivii si vezi ce le poate capul. Chiar daca sint in cluburi, au 81 pe spate si 45 la pantof pot fi la fel de inconstienti ca oricare altul.
Daca e unul cerebral, da-l pe mina lui sa-l modeleze :)

#6
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 14.02.2006
RENUNTA LA IDEE !!! Cel putin pentru cativa ani...

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postwiseguy76, on 09 aprilie 2022 - 09:11, said:

Salut. Baiatul a implinit 16 ani, si vrea motor
La 16 ani, juniorului meu i-am luat o Yamaha YZF-R125 din 2009, la 1850 euro
Foarte misto pt varsta aia.
I-a placut la nebunie, i-a facut si tuning si modificari etc
Acum a trecut deja la categoria superioara (A2).
La banii de care zici gasesti din 2012-2015.
Dar daca nu vrei chiar asa sportiva, sunt faine si Honda CBR 125 sau KTM Duke 125.

#8
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 19.06.2018
Initiator, daca esti wiseguy cum ti ai pus nick ul, cred ca ti ai dat seama , chiar daca un pic mai tarziu, ca esti pe forumul gresit.  Desi sunt si eu motociclist, as tine un copil departe de chestia asta, mai ales la romanica. Dar fiecare face ce vrea cu banii lui si cu copilul lui, ca sa fac o gluma.

In concluzie, cauta forumul motociclism. ro, citeste pe acolo, sunt recomandari infinite pentru incepatori. Le am si eu pe ale mele dar sunt convins ca nu sunt pe placul unui pusti de 16 ani care banuim la ce tipuri de motoare viseaza.

Ca o paranteza, esti la curent cu faptul ca creierul unui adolescent este insuficient dezvoltat si faptul de a omite exsitenta pericolelor si a nu avea o reprezentare matura si obiectiva a consecintelor faptelor sale este o trasatura generala la varsta asta si nu o exceptie?

In concluzie, daca ai multi (copii) si pierderea unuia nu inseamna mare lucru, da i bataie! Daca nu, mai gandeste te!

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Poza de atunci, e aia albă:

Attached Files



#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View Postnewusername123, on 09 aprilie 2022 - 09:50, said:

Ceva boschetarii de 125.

Aprilia RS 125/ Cagiva mito ambele sunt in 2 timpi. Destul de nervoase pentru un incepator. Pana la 18 ani are timp sa isi faca mana pe ele.
Ar mai fi Honda cbr 125. Asta e o bicicleta sinistra,dar e fiabila tare. Nu reusesti sa o strici nici daca vrei. Are si motor in 4 timpi.
Pe la 1000 de euro ar trebui sa gasesti ceva ok. Nu investi mai mult,si nici nu lua ceva mai nou. In primele 2 saptamani o sa dea cu ea de pamant si ii face carenele praf.

Investeste in echipament. O casca buna ( fara gunoaie din alea la 200,300 de lei ) daca apreciezi ca dovleacul lu fiu tau chiar valoreaza ceva,jacheta textil/piele obligatoriu. De preferat si ceva n picioare si macar genunchiere. Asta e echipamentul de baza.

Vine caldura.Transpiri uneori pe sub jacheta,e naspa,mai ales daca te plimbi ceva mai mult,si ti se lipeste si tricoul de tine.Dar daca tii la el,nu l lasa sa plece neechipat,ca intr o zi risti sa ii aduni pielea de pe asfalt.

Aprilia nu sunt fiabile, mai ales SH, au compresie si turatie f. mare in combinatie cu cilindrii direct in bloc acoperiti cu nikasil, asta inca din anii '80.

La italiene mai bune sunt Moto Guzzi, Moto Morini, si desigur Ducati.

Honda CBR 125 nu se mai fabrica din 2016.
A fost facuta in Tailanda din 2004 in 2016.
Altfel CBR 125 are 13,4 CP, e de 3,5 X mai puternica decat o Mobra de 4CP.
Hoinarul avea 5 CP si tunat extrem pt. raliu ajungea la 11.



#11
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016

View PostKarhu, on 09 aprilie 2022 - 10:58, said:

Poza de atunci, e aia albă:

Nu e prea mica ? Eu is paralel, dar asa stai pe una de aia ?

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostEekstein, on 09 aprilie 2022 - 11:01, said:

Nu e prea mica ? Eu is paralel, dar asa stai pe una de aia ?
E sport, stai aplecat peste rezervor. La altele, cum e Honda prietenului lui (aia din stanga) stai mai drept, mai relaxat.

View Postaaaa4567, on 09 aprilie 2022 - 11:12, said:

...
Esti tu prea speriat de bombe!
Initiatiorul nu locuieste in Romania ci in vest, unde exista o intreaga cultura moto, cu organizatii, cluburi, festivaluri, raiduri etc

#13
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,786
  • Înscris: 17.12.2019

View Postwiseguy76, on 09 aprilie 2022 - 09:11, said:

Orice input e binevenit si va multumesc pentru orice sfat, parere, link, etc.
La vârsta aia e limitat la 125 cmc și ar trebui lăsat el să-și aleagă motocicleta. O va face în funcție de ce au și ceilalți din gașca lui. Probabilitatea să aleagă un IZF e foarte mare. Echipamentul e însă foarte important și merită fiecare bănuț investit în el.
Și lasă-i pe cei ce nu pot face diferența dintre proria imagine și a altora. Pe acest forum e generalizată practica de a jigni oameni de care nu se știe nimic.

Edited by exqusit_drunk, 09 April 2022 - 11:33.


#14
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,216
  • Înscris: 24.05.2006
Scuze pentru late reply, am fost la sala si dupa aia la cautat benzina.
Multumesc pentru parerile pertinente, pentru restul de posturi care n-au legatura cu ce am intrebat eu, v-am dat report.

Copilul invata foarte bine, e un pusti echilibrat pentru varsta lui, am fost impreuna prin toata Europa, are o gandire matura pentru varsta lui si am incredere in el 100%. Probabil o sa se dea cu ea pe camp sau pe la tara la inceput. La fel a facut si cu skate-ul, si cu bicla, pana a ajuns de facea pe longboard cate 10-15 km prin oras.

#15
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Dude, ignora idiotii. Numai un retard poate gandi la modul “donator de organe”. Ma-sa a fost in stare doar sa-l fete, nu s-a mai preocupat si de educatia idiotului.

La 16 ani oricum nu are prea multe optiuni. Daca e de dat doar pe camp, ii poti lua orice dirtbike. Acum depinde si de tara unde esti, pt ca e posibil la ca 16 ani sa aiba voie doar cu 50cmc si abia de la 17 cu 125cmc.
La 125 deja are alte optiuni, as zice sa se duca pe japoneze (inca sunt indragostit de Honda NSR, CBR-ul de 125 n-a reusit sa ma atraga vreodata). Aprilia am si i-as recomanda asa ceva doar daca aveti amandoi o pasiune adanca pt electrica/electronica :lol:
De preferat ar fi ca in primul an sa iesi tu cu el sau vreun prieten biker in care ai incredere. Lasat singur cu siguranta va incerca tot felul de ghidusii, e normal la varsta lui.

#16
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,668
  • Înscris: 10.10.2011

View Postwiseguy76, on 09 aprilie 2022 - 09:11, said:

Salut. Baiatul a implinit 16 ani, si vrea motor. Desi am prieteni bikeri, membri de club, unii chiar cu 81 pe spate, n-am mari cunostinte in domeniu, asa ca apelez la intelepciunea colectiva SP.
Am gasit unde sa faca scoala, dar inca sunt in ceata in ce priveste felul de motor pe care poate sa-l conduca/detina.
Orice input e binevenit si va multumesc pentru orice sfat, parere, link, etc.
Weekend placut.

A, am uitat. Bugetul e de aprox 2000-2500 de euro.
daca cineva e 81 si e membru cu tine de club, inseamna ca si tu esti 81, asadar ai stii f bine ce motor sa iei. ori minti, ori vb aiurea.
yamaha 125

#17
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Probabil s-a referit la faptul ca prietenul respectiv e in HAMC, nu ca amandoi sunt in acelasi club. Exprimare defectuoasa most likely.

#18
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
motocicleta in sine n-ar fi problema, sau mai bine zis e problema secundara ce se poate rezolva in cateva saptamani intr-un curs intensiv de pilotaj.
marea problema e traficul.

as zice sa-l pui sa mearga cu bicicleta in trafic si abia pe urma sa treaca pe moto.

minte cruda + sange fierbinte = dezastru la fiecare pas

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate