Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Scaun auto copil 4 luni?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
bogdanmc204

bogdanmc204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.05.2007
Buna seara in primul rand si-n al 2-lea rand, dupa cum spune si titlul, m-ar interesa un scaun auto pentru un copil de 4 luni (are undeva la aproape 8kg acum) iar scoica cu care l-am adus acasa la nastere nu-l mai incape :)
Din acest motiv doresc un scaun auto care sa fie cat de cat comod si daca se poate sa fie in jurul a 1000 lei?

Ce ma intereseaza e sa nu fie doar plastic peste care e aruncata o husa pe el... Am vazut practica asta la scaunele de vreo 500lei din magazine gen Carrefour si mi-au lasat un gust amar. Mi-e oarecum frica sa cumpar random de pe internet si sa fiu dezamagit dupa, pentru ca nu-s deloc adeptul retururilor.

Sunt la primul copil si sunt usor habarnist in ceea ce priveste.. mai tot. Sotia mea spune sa cumparam un scaun care sa fie adaptabil pentru 0-36kg.

Voi din experienta ce ati recomanda? Daca s-ar incarda si in pret, ar fi ideal!

Va multumesc si astept raspunsurile cu interes!

Edited by bogdanmc204, 08 April 2022 - 18:25.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca masina suporta, vezi de unul cu prindere isofix, e semnificativ mai stabil (dar si mai scump)

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
pai conteaza daca vrei isofix sau cu prindere cu centuri. isofix e mai ok dar mai scump.
mai conteaza si cat de mult o sa calatoresti. nu are rost sa iei pana la 36, de pe la 4 ani ii iei inaltator care e mai simplu si mai usor.

ce sa zic, noi avem unul ieftin cu centuri, dar care a fost ok. acum la cel mare ii iau inaltator, iar cel mic o sa-l foloseasca pe cel vechi. oricum toate o sa fie un plastic, cu un burete si o husa. iar el oricum o sa-l murdareasca. deci na, eu nu as da atatia bani pe un scaun. sper sa te fi ajutat cu ceva.

oricum, nu e de calatorit cu un copil mic, stiu ca aventurierii o sa zica ca ei s-au dus si au facut si au dres dar e si stress. copii de 4 luni stau treji, o ora-2, vara e periculos ca este UV-ul puternic. s.a.m.d.

dar daca totusi calatoresti sa tii cont sa faci pauze ca nu e bine pentru ei sa stea mai mult de jumatate de ora pe scaun, hai, sa zicem o ora.

Edited by bobitad, 08 April 2022 - 18:44.


#4
bogdanmc204

bogdanmc204

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.05.2007

 aeon, pe 08 aprilie 2022 - 18:40, a scris:

daca masina suporta, vezi de unul cu prindere isofix, e semnificativ mai stabil (dar si mai scump)

 bobitad, pe 08 aprilie 2022 - 18:41, a scris:

pai conteaza daca vrei isofix sau cu prindere cu centuri. isofix e mai ok dar mai scump.
mai conteaza si cat de mult o sa calatoresti. nu are rost sa iei pana la 36, de pe la 4 ani ii iei inaltator care e mai simplu si mai usor.

ce sa zic, noi avem unul ieftin cu centuri, dar care a fost ok. acum la cel mare ii iau inaltator, iar cel mic o sa-l foloseasca pe cel vechi. oricum toate o sa fie un plastic, cu un burete si o husa. iar el oricum o sa-l murdareasca. deci na, eu nu as da atatia bani pe un scaun. sper sa te fi ajutat cu ceva.

oricum, nu e de calatorit cu un copil mic, stiu ca aventurierii o sa zica ca ei s-au dus si au facut si au dres dar e si stress. copii de 4 luni stau treji, o ora-2, vara e periculos ca este UV-ul puternic. s.a.m.d.

dar daca totusi calatoresti sa tii cont sa faci pauze ca nu e bine pentru ei sa stea mai mult de jumatate de ora pe scaun, hai, sa zicem o ora.

Am uitat sa mentionez ca masina e un SUV, adica spatiul nu ar fi o problema. In concluzie sa fie cu isofix. V-am zis eu ca sunt habarnist! Posted image

Nu e vorba de calatorit neaparat, dar macar pana la bunici sa putem merge in liniste (drumul pana la ei dureaza in jur de 2 ore doar dus, daca ne mai si intoarcem in aceeasi zi, deja sunt 4 ore de chin) :D

Edited by bogdanmc204, 08 April 2022 - 18:47.


#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2DeBoYt_fWU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.mamica.r...e-masina-copii/

Vezi ca sunt tot felul de comunitati pt parinti pe facebook, si in general poti lua un scaun la mana a doua ( sau a treia)  la un pret mai mic

Edited by unknown_35, 08 April 2022 - 18:52.


#6
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

 bobitad, pe 08 aprilie 2022 - 18:41, a scris:

oricum, nu e de calatorit cu un copil mic, stiu ca aventurierii o sa zica ca ei s-au dus si au facut si au dres dar e si stress. copii de 4 luni stau treji, o ora-2, vara e periculos ca este UV-ul puternic. s.a.m.d.
Si ce daca ii UV-ul puternic

 bobitad, pe 08 aprilie 2022 - 18:41, a scris:

dar daca totusi calatoresti sa tii cont sa faci pauze ca nu e bine pentru ei sa stea mai mult de jumatate de ora pe scaun, hai, sa zicem o ora.
O sursa fiabila?

Eu folosesc un Cybex pallas m-fix 9-36kg   (cam sare de pretul tau) Am facut de cateva ori drumul Spania-Ro. E foarte comod. Si nu e plastic cu o husa deasupra.

Edited by nico99900, 08 April 2022 - 19:20.


#7
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

 nico99900, pe 08 aprilie 2022 - 19:14, a scris:

Si ce daca ii UV-ul puternic


O sursa fiabila?

n-aveam chef asta seara sa dau explicatii de genul, am scris in plus fiindca initiatorul zicea ca e ”habarnist” si am zis sa-l ajut un pic, eu fiind la al 2lea copil.
1.daca-l tine in soare mult si face insolatie, poate sa si moara. copii au pielea foarte sensibila deci uv-ul este naspa. desigur, poti sa-i dai cu crema, dar nici aia cica nu e ok. pana si tu te cojesti daca stai la soare.
dau aici in engleza: Too much ultraviolet (UV) radiation can cause sunburn, skin and eye damage, and skin cancer. Overexposure to UV during childhood and adolescence is a major factor in determining future skin cancer risk. A baby's skin is sensitive and can burn easily.

2.iti dau si romana si engleza. regula de 30 de minute s-ar aplica copiilor pana la 6 saptamani, greseala mea, le-am cautat si eu la vremea lor si le-am uitat . dar totusi astia pe afara zic ca ar trebui 2 ore la 24 de ore. in fine, regina maria zice pauze la fiecare la 2-3 ore.

https://www.reginama...cei-mici-masina
https://babysafeltd....ty/2-hour-rule/

Edited by bobitad, 08 April 2022 - 19:30.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 22.05.2003
https://www.siguranta-auto-copii.ro/

Mergi la ei si testezi + primesti sfaturi.

Eu am asta:
https://cybex-online...ironazisize/178

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,329
  • Înscris: 28.10.2018
Cumpara un scaun Maxi-Cosi. Sunt cei mai tari in domeniu. Tot ce vand sunt testate la impact.

Nu fi si tu din aia care cumpara scaun doar ca sa bifeze ca nu mai sunt pasibili de amenda (gen cumatrul de la postul 3). Scaunul e ca sa nu se faca pilaf copilul in caz de accident, nu ca sa scapi de amenda.

Apropo, copilul trebuie sa mearga cu spatele la directia de mers cat mai mult (cu referire la varsta) posibil.

Edited by abac, 08 April 2022 - 20:58.


#10
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

 bobitad, pe 08 aprilie 2022 - 19:27, a scris:

n-aveam chef asta seara sa dau explicatii de genul, am scris in plus fiindca initiatorul zicea ca e ”habarnist” si am zis sa-l ajut un pic, eu fiind la al 2lea copil.
1.daca-l tine in soare mult si face insolatie, poate sa si moara. copii au pielea foarte sensibila deci uv-ul este naspa. desigur, poti sa-i dai cu crema, dar nici aia cica nu e ok. pana si tu te cojesti daca stai la soare.
dau aici in engleza: Too much ultraviolet (UV) radiation can cause sunburn, skin and eye damage, and skin cancer. Overexposure to UV during childhood and adolescence is a major factor in determining future skin cancer risk. A baby's skin is sensitive and can burn easily.

2.iti dau si romana si engleza. regula de 30 de minute s-ar aplica copiilor pana la 6 saptamani, greseala mea, le-am cautat si eu la vremea lor si le-am uitat . dar totusi astia pe afara zic ca ar trebui 2 ore la 24 de ore. in fine, regina maria zice pauze la fiecare la 2-3 ore.

https://www.reginama...cei-mici-masina
https://babysafeltd....ty/2-hour-rule/
Nu te supara, dar daca mergi cu masina ce are cu UV/insolatia. Strict la topic, iniatorul in nici un moment nu a zis ca o sa foloseasca o decapotabila.
Si referitor la pauza la fiecare 2-3 ore, e recomandata si adultilor.

#11
DorLu

DorLu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.01.2021
A mai recomandat cineva mai sus https://www.siguranta-auto-copii.ro/. Daca puteti merge la showroom-ul lor, va vor indruma spre modelul potrivit pentru voi. Testati acolo si cum sta copilul in scaun, si cum sta scaunul in masina, il instaleaza ei in masina sa fie siguri ca e pus bine, etc. Au o gama larga de modele cu isofix (dar nu, isofix-ul nu da siguranta in plus). Atentie, e nevoie de programare.
Ce nu se recomanda, este sa luati scaun SH. Nu aveti de unde sa stiti trecutul lui, iar daca a fost implicat intr-un accident auto - pana si producatorul zice ca nu mai poate fi folosit, intrucat nu ofera aceeasi siguranta pentru care a fost conceput.
Cand am trecut noi copilul din scoica in scaun, i-am simtit lipsa copertinei. Aveti in vedere acest aspect, scaunele nu au copertina si chiar daca aveti geamurile tonate - soarele direct deranjeaza bebelusii.

#12
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016

Citat

oricum, nu e de calatorit cu un copil mic, stiu ca aventurierii o sa zica ca ei s-au dus si au facut si au dres dar e si stress. copii de 4 luni stau treji, o ora-2, vara e periculos ca este UV-ul puternic. s.a.m.d.
dar daca totusi calatoresti sa tii cont sa faci pauze ca nu e bine pentru ei sa stea mai mult de jumatate de ora pe scaun, hai, sa zicem o ora.

Prostii, in scaun se poate sta permanent (unele vin si cu cadru cu rotile si se transforma in carucior), sint oameni care zboara cu cxopiii in asemenea scaun pe zboruri intercontinetale.
UVul nu prea e in masina si se rezolva usor cu o jaluzea/folie/paravan etc la geam. Sau pur si simplu cu o patura.

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Ce-ți recomand eu din experiența proprie cu băiețel făcut la bătrânețe :).. să fie cu isofix și acel picior care se pune în podea pentru siguranță sporită în caz de impact. Nu fă rabat la siguranță pentru câteva sute de lei în plus. Am văzut la un amic scaun prins cu centura mai mult de formă, nu vreau să știu cum s-ar comporta la un impact serios. De asemenea aș lua unul rotativ ca să fie mai ușor de pus-scos din scaun. Al meu copil se arcuiește de mama focului când are toane, mi-ar fi mult mai incomod să-l pun în scaun dacă nu l-aș putea roti spre portieră.

#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 aeon, pe 08 aprilie 2022 - 18:40, a scris:

daca masina suporta, vezi de unul cu prindere isofix, e semnificativ mai stabil (dar si mai scump)

Exista scaune de copii fara isofix??? Edit: acum am vazut ca se vorbeste de cele prinse doar cu centura, nu mi se pare o varianta de luat in calcul nici in cazul unui copil mai mare, la 4 luni mi se pare mult prea riscant.

https://shop.cybex-o...AiABEgLWefD_BwE

Eu am asa ceva, un Cybex Sirona S, permite rotatia 360°. E ideal pentru ca:
- pana pe la 1 an si cateva luni poti intoarce copilul cu spatele la pozitia de mers, lucru absolut crucial pt copiii asa de mici la care orice frana poate sa se resimta mult mai tare decat la adulti sau copiii cu o oarecare stabilitate dpdv al corpului.
- dupa aprox. 1 an si jumatate il poti intoarce cu fata la directia de mers.
- are picior care stabilzeaza scaunul suplimentar fata de cele 2 puncte isofix.
- il poti folosi pana la o greutate de 19kg

Stiu ca scaunul asta costa 400€, dar eu daca as avea un salariu decent as incerca ceva cat mai sigur, si in niciun caz n-as duce copilul in masina fara un scaun prins cu isofix, nici in Germania, daramite in Romania. Isofixul mi se pare absolut de neinlocuit.

Edited by giuliani, 11 April 2022 - 08:45.


#15
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu am Britax Romer.
Orice ai alege,mai bine dai un ban in plus pentru siguranta.Evident,conteaza sa fi si tu atent la condus/trafic.Scaunul nu poate face minuni.
Sunt bune si cele care se rotesc la 360grade,astfel incat nu te chinui sa bagi bebele in masina.Rotesti scaunul si gata.Dar sar de 1000 de roni.

#16
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Greutatea medie a unui adult este de 75-80kg.
Greutatea unui "ansamblu" copil-scaun este de 15-40kg.
Și se naște întrebarea: cum naiba, centura aia oferă siguranță pentru 80kg, dar nu poate oferi pentru 40?
(Mă refer aici la scaunele care nu au nici măcar prinderea minimă ISOFIX.)

Nu am făcut calculele, dar cred că la partea de ISOFIX plus picior de stabilizare marketingul este exagerat vizavi de beneficiile reale.

#17
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Isofix iti ofera stabilitate mare, in caz de impact sau frana puternica mobilitatea scaunului e mult mai mica decat in cazul prinderii cu centura, chestie esentiala in cazul copiilor mici.


Ca sa vezi importanta piciorului de stabilizare urca-te in masina pe bancheta din spate si stai in genunchi cu centura pusa. Pune soferul sa franeze brusc si vezi ce se intampla.

#18
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016

 sfantu.dracu, pe 12 aprilie 2022 - 21:13, a scris:

Greutatea medie a unui adult este de 75-80kg.
Greutatea unui "ansamblu" copil-scaun este de 15-40kg.
Și se naște întrebarea: cum naiba, centura aia oferă siguranță pentru 80kg, dar nu poate oferi pentru 40?
(Mă refer aici la scaunele care nu au nici măcar prinderea minimă ISOFIX.)

Nu am făcut calculele, dar cred că la partea de ISOFIX plus picior de stabilizare marketingul este exagerat vizavi de beneficiile reale.

Prima fraza e falsa, asta era in anii 70 :D
E stabilitatea mai buna, nu a zis nimeni ca se rupe centura sub greutatea copilului. Si centurile alea tin si la adulti de 200 de kg.

Eu am avut si asa si asa, isofix e mai stabil dar nici ala cu centura nu e chiar rau daca o pui corect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate