Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Cum pot sa introduc cifre/numere in program cu spatii?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Irbaa

Irbaa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2022
In mare parte programele sugerate de voi imi depasesc cunostintele. Eu de abia stiu functiile "if" , "else " si "while" , pe care si asa nu pot sa zic ca le stiu foarte bine, decat asa pe la 45% , 50 %. In alta ordine de idei, am o intrebare, si sper sa nu incalc vreo regula fiindca nu deschid topic nou sau ceva dar e mai mult o nelamurire decat o problema. Cum pot sa introduc cifre/numere in program cu spatii?
Adica datele de intrare sa arate asa " 3 4 5 3 6 4 3 " si nu asa :
"2
4
2
4
2".

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
Nu e ca si cum nu te-as fi avertizat din prima zi in legatura cu o problema, un topic.

Edited by MarianG, 08 April 2022 - 17:36.


#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Pune niste cod sa vedem cum introduci cu "if" , "else " si "while" numerele in formatul:
"2
4
2
4
2".

Edited by Argv, 08 April 2022 - 20:22.


#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
split?.... daca le introduci cu spatii inseamna ca va fi string. vei obtine un vector cu ciferele tale... dar cred ca inca string fieare element => bagi si un convert si gata... ai vectorul cu cifrele introduse....

BTW, nu avem voie sa dam solutii mura in gura dar sa stii ca am gasit pe stackoverflow primul rezultat la cautarea pe google (nu mai imi aminteam daca C++ stie foreach) pentru la final

Edited by MooF2010, 09 April 2022 - 23:50.


#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
Orice ai introduce tot "string" este, programul este cel care se uita pe "string" si se asteapta la numere sau cuvinte

#6
Irbaa

Irbaa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2022
Salut, multumesc, dar imi poti arata cum fac asta te rog?

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
pur si simplu le introduci

#8
Irbaa

Irbaa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2022
Poi daca introduc sub forma aceasta " cin >> n >> c >> s ; " in program , dupa fiecare enter se va afisa asa :
"n
c
s"
Ca sa ma fac mai bine inteles, am de rezolvat o problema care-mi cere asa " Date de intrare:
Se citește șirul de numere până la întâlnirea lui 0. Numerele vor fi despărțite prin spații." Iar eu nu stiu sa fac asta.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
Ca sa mai fac mai bine inteles, dai un enter dupa ce termini de scris toate numerele.
"Enter" poate fi doua caractere, iar unul dintre ele este "new line", si nici unul dintre ele nu este "space".

View PostIrbaa, on 10 aprilie 2022 - 11:00, said:

Date de intrare:
Se citește șirul de numere până la întâlnirea lui 0. Numerele vor fi despărțite prin spații." Iar eu nu stiu sa fac asta.
asta este o cu totul alta problema fata ce ai indicat in primul post

Edited by MarianG, 10 April 2022 - 11:09.


#10
Irbaa

Irbaa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2022
Eu  asa am intles. Sa fac cumva, daca e posibil ca dupa ce introduc un  numarul citit si apas enter , sa-mi afiseze in program urmatorul numar introdus alaturi , nu sub.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
Daca enuntul spune separate prin spatii tu de ce le separi prin enter ?

#12
Irbaa

Irbaa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2022
Poi de exemplu avem cin >> a >> b >> c >> d; Introducem "a" apasam enter  avem "a" , introducem "b" apasam enter, avem  " a  b " , introducem c , apasam enter , avem " a b c " , introducem d , apasam enter , avem " a b c d" ., iar in mod normal dupa fiecare enter ar aparea una sub cealalta, variabilelele.

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
De ce apesi enter ?

mariang@carmina scanf:>./scanf.o
1 2 3 4
1 2 3 4
mariang@carmina scanf:>./scanf.o
1
2
3
4
1 2 3 4


#14
Irbaa

Irbaa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2022
Scuza-ma, sunt prost. Ignora-mi ultimul post. Deci , faptul ca numerele sunt despartite prin spatiu trebuie consemnat cumva in program, fiindca programul nu va stii daca eu dupa fiecare numar introdus apas enter sau le introduc pe toate dintr-o bucata. Zic asta , fiindca am rezolvat problema , si am incercat sa fac asta , sa introduc toate numerele efectiv dintr-o bucata si iau doar 75 de pcte. Pe urma mi-a venit ideea sa fac asta cu un cout , adica sa introuc spatiile cu cout, iar apoi sa citesc valoarea cin, de ex... cout << " " ; cin >> c; Da nici asa nu e bine.Nu pot sa-mi dau seama la ce se refera.

Edited by Irbaa, 10 April 2022 - 13:09.


#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

faptul ca numerele sunt despartite prin spatiu trebuie consemnat cumva in program,
depinde de cum citesti de la tastatura

Quote

fiindca programul nu va stii daca eu dupa fiecare numar introdus apas enter sau le introduc pe toate dintr-o bucata
Programul nu, dar consola de unde intorduci va tine cont.

Edited by MarianG, 10 April 2022 - 13:48.


#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Citirea de la cin separa valorile nu doar la linie noua ci si la spatii. De fapt cand citesti un numar intreg se ‘consuma’ oricate spatii ar fi la inceput si apoi cifre din care formeaza numarul, oprindu-se la primul caracter care nu mai e bun (si care de regula e newline sau spatiu, dar poate fi si altceva, cifra sa nu fie).

LE: Pune aici cerinta exacta si programelul pe care l-ai facut sa vedem si noi ce se intampla. Motivul pentru care nu iei maxim poate fi altul decat crezi tu.

Edited by sags, 10 April 2022 - 17:58.


#17
Irbaa

Irbaa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2022
In cele din urma nu asta a fost problema ,intradevar. Am insistat pe detalii inutile.

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
Pai bine, si cum ai rezolvat-o cu zerourile ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate