Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Sfaturi pentru inlocuire tus/tambur imprimanta

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salutare baieti.

Am o multifunctionala Brother MFC-L2752DW (am atasat manualul aici in mesaj) si am primit recent mesajul 'low ink' cand am printat ceva. Deci trebuie sa ma ocup de ea sa-i bag alt tus cand se termina. Sau poate alt tambur ? Nu stiu, pentru ca e prima data cand fac asta.

Niste ajutor ar fi de apreciat. Poate niste linkuri catre produsele care mi-ar trebui ? Ceva cat de cat decent ca si calitate, si la un pret corect.
Multumesc mult pentru ajutor !

Attached Files



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Cartuș toner. Nu tambur, nu tuș.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Cartuse gasesti aici
https://www.toner-sh...sumabile_-0.htm

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBG_183, on 08 aprilie 2022 - 16:26, said:

Deci trebuie sa ma ocup de ea sa-i bag alt tus cand se termina.

Trebuie golit rezidualul inainte sa ii bagi toner(praf). Eu te sfatuiesc sa cumperi un alt toner compatibil. Eviti batai de cap, murdarie etc. Un toner nou nu costa mult.

ceva in genul, 39 lei, transport gratuit daca ai genius, ai cip inclus, are capacitate 3000 pagini.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view



edit: lista de unde sa iti alegi, sortat pret crescator. cod toner TN2421. Verifica si tu!

https://www.emag.ro/...1/sort-priceasc


edit: pentru ~40-50 lei nu iti bate capul cu desfacut, scos rezidual, schimbat cilindu fotosensibil etc.. Cumperi un toner (aka "cartus" pe romaneste) nou la ~40 lei si ai scapat de belea

Edited by MembruAnonim, 08 April 2022 - 16:59.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Cum s-a spus si mai sus, cumperi un cartus compatibil de capacitate mare. Daca nu au cip inclus, poti folosi cipul de la cel vechi. La Brother cipul se poate refolosi. Iti recomand sa-l pastrezi la ce penurie de cipuri exista acum.

#6
adi_stanca

adi_stanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.04.2010
Astea nu au toner rezidual!

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadi_stanca, on 08 aprilie 2022 - 22:34, said:

Astea nu au toner rezidual!

Ma indoiesc sa nu aiba rezidual. Oricum, ideea este ca un toner nou costa ~ 40-50 lei. Pt suma asta nu merita sa desfaci un toner, posibil sa il deteriorezi, sa te murdaresti, sa inspiri praf toxic etc. Daca vrei sa il umpli tu, praful ala oricum te costa 15 lei. Deci pt diferenta de 25 lei merita tot efortul? Nu.

edit: ma indoiesc sa nu aiba rezidual. Mecanismul de printare este acelasi.


Ce este tonerul rezidual acumulat in cartuse.

Cartusele de imprimante laser au doua rezervoare de toner, un rezervor de toner de lucru, din care se extrage tonerul in vederea tiparirii si alt rezervor de toner rezidual. In acest rezervor se acumuleaza tonerul in surplus, care este curatat de o lamela speciala de pe cilindrul fotosensibil. Desi cantitatea de toner rezidual care rezulta in procesul de tiparire a unei pagini este foarte mica, la unele cartuse rezervorul de toner rezidual este foarte mic si se umple dupa primul ciclu de viata al cartusului. Acest lucru se intampla mai ales la imprimantele Samsung, dar si la alte tipuri de cartuse noi, inclusiv HP. Daca doriti sa reincarcati cartusele, este bine ca rezervorul de toner rezidual sa fie golit la fiecare reincarcare.

Edited by MembruAnonim, 08 April 2022 - 22:41.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Nu au. Sunt eco friendly.Posted Image

#9
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Pana la urma am ales un cartus toner compatibil, acesta: https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate