Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Project manager

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019
Salutari guys,ce pareri aveti despre jobul de project manager?Va deveni obsolete in anii ce urmeaza sau va fi la fel de relevant ca pana acum?
De asemenea,in ceea ce priveste partea financiara a acestui job,merita de luat in calcul cealalta optiune fiind desigur software developer pe java ori ceva mai usurel/phyton.
De altfel,care este diferenta dintre un project manager si un business-analyst?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Pe unde stiu eu (si mi se pare normal) managerul e din breasla programatorior, ca altfel n-are ce sa pastoreasca daca nu stie meserie. Celalalt e cu economicul, n-are treaba cu programarea.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Directorul de Proiect cam e pe val, in special pe fondurile europene.

Diferenta dintre directorul de proiect si analist de afaceri e ca "proiectantul" se ocupa cu implementarea proiectului, pe cand "analistul" isi da cu parerea (asta ca sa ajungem la baza functiilor).

#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Project managerul nu este din breasla programatorilor! Trebuie sa aiba habar de procesele din domeniu/companie, dar nu are nevoie de cunostinte tehnice avansate.
Nu vad de ce ar deveni obsolete, fara un PM bun foarte multe proiecte nu merg cum trebuie, iar sa renunti la PM inseamna sa transferi taskurile aferente catre alti membri ai echipei, care fie nu au aptitudinile, disponibilitatea, autoritatea necesare, fie sunt mai utili pe taskuri tehnice.
Business analyst este diferit de un project manager, insa cu ce se ocupa, difera mult de la companie la companie

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcristiandrei, on 08 aprilie 2022 - 14:36, said:

Project managerul nu este din breasla programatorilor! Trebuie sa aiba habar de procesele din domeniu/companie, dar nu are nevoie de cunostinte tehnice avansate.
Cred ca atribui rolul acestua unuia care raspunde de proiect fara sa-l stapaneasca tehnic ori acel responsabil de care spun eu cine e la tine?

Edited by neagu_laurentiu, 08 April 2022 - 14:45.


#6
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Nu stiu ce vrei sa spui, dar in companiile mari cu care am lucrat, care fac si implementeaza solutii software, PM-ii nu au cunostinte tehnice avansate, si nici nu se cer.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
La aplicatie e cineva ce ia decizii tehnice, gandeste componentele, distribuie la programatori ce au de lucru etc. si in acelasi timp intelege si domeniul pentru care dezvolta solutia. Tu vorbesti de cel cu atributii administrative privitoare la acel produs.

Edited by neagu_laurentiu, 08 April 2022 - 14:55.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,968
  • Înscris: 18.12.2007
Project managerul nu este specific domeniului tehnic, acela este IT Project Manager.
Project managerul este cel care coordoneaza, supervizeaza si faciliteaza. Nu, nu va disparea aceasta meserie, cel putin nu in curand.

Daca voi ati lucrat cu oameni care au roluri multiple (coordonare de proiect/analiza de business etc) nu inseamna ca toate activitatile sunt specifice project managementului.

#9
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019
Ok,ok.Si din punct de vedere financiar cum se situeaza acest job?

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,968
  • Înscris: 18.12.2007
Ca la orice job, depinde. Depinde de cat de multa experienta practica ai/certificari, cat de complex este proiectul, ce responsabilitati ai efectiv (e posibil sa raportezi catre un program manager), despre ce angajator este vorba etc
De la salariul minim pe economie pana la cer...

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,496
  • Înscris: 30.08.2017
Project Manager e un job ce va fi multa vreme cautat si este platit destul de bine in zona IT insa variaza foate mult in functie de experienta si ce proiecte trebuie sa coordonezi (cunosc persoane cu salariu peste 15k ron ca PM, dar cu foarte multi ani de experienta in spate si proiecte IT cu bugete de niste milioane de euro). Job-ul in sine este plictistor si stresant din punctul meu de vedere, l-am prestat si eu cativa ani, nu mi-a placut. Mi se pare ca trebuie sa fii atras de asa ceva ca sa poti sa faci o treaba ca lumea. Software developer cu siguranta e un job mai atragator dar extrem de diferit...nu inteleg cum ai ajuns sa alegi intre astea doua.

Referitor la cunostintele IT, pentru PM trebuie sa ai niste cunostinte de baza, sa intelegi si tu ce se intampla in proiect si ce rol au sistemele si oamenii implicati in proiect.

Edited by george_alexandru, 08 April 2022 - 16:56.


#12
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,365
  • Înscris: 26.01.2019
Unii zic ca fara PM, nu exista proiect. :)

#13
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014

View PostCptPix, on 08 aprilie 2022 - 15:11, said:

Ok,ok.Si din punct de vedere financiar cum se situeaza acest job?

Era pus pe LinkedIn la un moment dat. Programator - 15 000 de lei pe luna. Project Manager - 3500 de lei. Cand am comentat ca un Project Manager e un programator cu zeci de ani in spate, mi-au sarit in cap ca nu, ca e un baiat si el acolo cam tamp, ca nu-i trebuie minte, ca nu trebuie sa stie sa programeze, etc.

#14
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022
Project manager nu trebuie sa fie programator , trebuie doar sa stie sa delege si sa aproximeze riscuri pe viitorul apropriat cat si cel indepartat si sa bugeteze riscurile si echpa. Atat.
Nu-ti trebuie nici un gram de programare sa fii chiar si manager de proiect informatic.Trebuie doar sa stii sa manageriezi.Atata tot.

View PostCptPix, on 08 aprilie 2022 - 15:11, said:

Ok,ok.Si din punct de vedere financiar cum se situeaza acest job?
In functie de experienta.

Edited by MarianG, 08 April 2022 - 19:16.


#15
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
din experienta mea proprie in majoritatea firmelor de it pe care le stiu personal, pm pe proiect inpeste 80% din cazuri a devenit unu ce initial a fost qa manual , fara sa stie programare
traiectoria profesionala le-a fost qa -> qa lead -> pm

#16
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Nu prea inteleg ce treaba are QA-ul cu PM-ul, probabil ca sunt astfel de traiectorii, dar ce am vazut eu pe proiecte mari nu prea e cazul.
      Un PM trebuie sa stie sa coordoneze, sa comunice, sa anticipeze riscurile (aici prinde bine partea tehnica)...multe proiecte merg prost din cauza PM-ului, degeaba ai oameni buni daca nu esti in stare sa-i ai disponibili atunci cand trebuie, sa-i pui sa faca ceea ce trebuie, sa stii cum sa setezi asteptarile in fata clientului, sa stii cum sa vinzi suplimentar atunci cand clientul vine cu cerinte noi....

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,866
  • Înscris: 14.08.2007
Prin firmele prin care am fost eu pana acum, Project Manager ajugeau programatorii cu multa experienta/vechime in firma si cu abilitati de management/organizare. Si de multe ori scriau si ei cod, nu faceau doar project management. Prin SUA in schimb se practica la greu folosirea de Project Manageri care nu au cunostinte de programare (dar sunt de obicei alocati pe mai multe proiecte, mai ales daca proiectul e outsourcing nu au prea mult de lucru pe un proiect si atunci se ocupa in paralel de multe proiecte). Si uite asa ajungi la situatia in care l-am auzit pe unul recent intreband "ce e ala un PR?" Posted Image Sau a trebuit sa-i explic unuia cand am zis ca vreau concediu ca nu are cine sa ma acopere cand sunt plecat, pentru ca in echipa exista doar un singur frontend, un singur backend si un singur QA si ca nu au cum sa te acopere ceilalti, ca ei fac altceva.

Eu am avut de-a lungul timpului si roluri de frontend, si de backend, si de project manager sau technical manager. Orice rol am avut dintre astea, am continuat sa programez si eu. Sa treci de la un rol de programator senior la un rol de project manager e destul de simplu, mai ales daca ai ceva abilitati de management (sau citesti macar cateva carti in domeniu), in 2 luni poti fi suficient de pregatit pentru un astfel de rol. Invers insa nu se poate, daca esti un project manager atehnic, nu ai cum sa devii programator senior decat in foarte mult timp Posted Image

Edited by utopium, 09 April 2022 - 13:05.


#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,968
  • Înscris: 18.12.2007

View Postgeorge_alexandru, on 08 aprilie 2022 - 16:53, said:

Referitor la cunostintele IT, pentru PM trebuie sa ai niste cunostinte de baza, sa intelegi si tu ce se intampla in proiect si ce rol au sistemele si oamenii implicati in proiect.

Pe astea le dobandesti rapid, la discutiile initiale cu membrii de baza ai echipei de proiect. Daca stii sa pui intrebarile corecte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate