Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Laptop coding/data analytics

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Salut,

Sunt inginer si folosesc laptopul pentru coding, data analytics stuff etc. Overall, am nevoie de putere ca sa duca toate programele.

1. Cand se va face achizitia - cat mai repede.
2. La ce va fi folosit laptop-ul - am mentionat mai sus.
3. Bugetul maxim - 7000
4. Marci sau serii preferate - nu neaparat.
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda) - nu
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti) - preferabil sa se poata cumpara din Suedia.

#2
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
intotdeauna m-am intrebat cum pot sa nu stie programatorii ce scula le trebuie si ajung sa ceara sfaturi pe forumuri.

#3
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Social proof din experienta proprie cu un anumite laptop, lipsa de timp pentru a naviga duzinele de laptopuri care exista pe piata, simplul schimb uman de pareri... Motivele sunt varii, insa nu stiu cum a ajutat thread-ul comentariul tau. ��

#4
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostWebbbob, on 08 aprilie 2022 - 11:43, said:

intotdeauna m-am intrebat cum pot sa nu stie programatorii ce scula le trebuie si ajung sa ceara sfaturi pe forumuri.
90% din cei care fac coding nu stiu algoritmi, darmite hardware
azi e atat de facil sa programezi in python (daca zice ca face analytics presupun ca asta foloseste) incat oricine poate obtine rezultate fara sa posede bagajul ala imens al unui programator cu facultate.


eu ti-as recomanda xps de la dell, e alternativa cel putin la fel de buna ca un mac din lumea linux/windows.

altfel ti-as recomanda orice laptop din bugetul tau insa la care sa ii adaugi tu ulterior RAM pana la 32gb.
cu RAM suficient si un SSD rapid n-ai avea probleme in procesarea fisierelor mari.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Sa duca ce mai exact? Ca data analytics poate fi un fisier excel cu 100 randuri sau poate fi ceva ce nu incape nici pe 10 calculatoare obisnuite...

#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Cauta-ti unul cu 400 nits luminozitate si ecran IPS. Un procesor decent seriile H, sau G7, si un minim de 8GB ram si un ssd. Restul sunt detalii. Zbook sau IdeaPad sunt ok. Thinkpad dar mi se pare pretul exagerat.

#7
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016
Intrebare: Portabiliate vs ecran mare ?
Eu imi tin laptopurile pe monitoare atat acasa cat si la birou. De asta prefer laptopuri usoare/compacte.

Sugestie nitel in afara bugetului:
https://www.proshop....1TB-SSD/3021094

Edited by elbjorn, 08 April 2022 - 13:37.


#8
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Lenovo seria Thinkbook sau Thinkpad sau HP Elitebook. Minim 16 gb ram (ar merge si 32) si i7 sau Ryzen7 din serii cat mai noi si sa fie de 45w. Display de minim 300 nits si culori ok daca sa o lucrezi pe el. Poate si tastatura cu numpad daca ai nevoie.

#9
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Ultimul Lenovo pe care l-am luat era asmablat ca naiba, aproape ca bagai degetul printre ecran si rama.
Ca o prima recomandare ar fi: https://www.emag.ro/...b/pd/DFRHKFMBM/
Sau cu Win 11: https://www.emag.ro/...1/pd/DL77BJMBM/

#10
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 25.08.2020
Salutare, un laptop foarte misto si performant in bugetul ales este TUF A17 FA707RM, cu ecran Full HD, refresh rate de 144Hz, Procesor AMD Ryzen 7 6800H (16M Cache, up to 4.7 GHz), 16GB DDR5 memorie RAM, stocare 1TB SSD, placa video dedicata NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB, constructie si racire de calitate.
Link: https://www.pcgarage...-os-mecha-gray/

#11
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
2,6 kg ???
Un laptop peste 1,5-1,6 kg la 7 mii de lei in anul 2022 ...
In 2007 aveam unul de 2,2 kg...
Un laptop se achizitioneaza pentru a fi carat in rucsac ocazional sau frecvent !

Edited by icssizero, 10 April 2022 - 09:38.


#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ala e de “gaming” nu de programare. Ia unu cu procesor cit mai capabil si daca umbli cu el cit mai usor. Si evident poate te intereseaza si autonomia. Oricum programarea pe laptop e o prostie, iti trebuie ecran mare separat, altfel o sa umbli dupa okelari si o sa ai probleme cu spatele pentru ca stai cocarjit sa te holbezi la el.

#13
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Multumesc tare mult pentru sugestii tuturor! :)

M-am dus pe Dell Latitude 5421.

#14
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View PostxJully, on 10 aprilie 2022 - 19:06, said:

Multumesc tare mult pentru sugestii tuturor! Posted Image
M-am dus pe Dell Latitude 5421.
Planuiesti sa mergi la clienti/prezentari cu el ?
Daca nu, atunci go for it. Alftel nu!

#15
LaurentiuT

LaurentiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2008

View PostxJully, on 10 aprilie 2022 - 19:06, said:

Multumesc tare mult pentru sugestii tuturor! Posted Image

M-am dus pe Dell Latitude 5421.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Salut

Azi ai si 15% extra reducere. Nu-mi dau seama exact din ce ai spus, ce configuratie ai ales, dar daca vrei sa mergi pe 14", cred ca asta e castigator.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate