Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Furt de informatii personale (Facebook)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014
Salutari,

Zilele trecute mi-a intrat cineva pe contul de Facebook, a trecut de verificarea prin 2 factori, a trecut de orice alta securitate, iar eu am trimis zile-ntregi e-mailuri catre facebook ca sa mi-l pot recupera. Dupa 8 zile, adica acum, mi-am recuperat facebook-ul, el a sters conectarile si restul activitatilor, dar a uitat sa le stearga si din tab-ul "Informatiile tale personale".

Astfel ca am putut sa-i vad toate ip-urile pe care a fost logat in cele 8 zile cat mi-a folosit contul iar eu incercam sa-l recuperez.
Majoritatea sunt de pe VPN-uri, dar am gasit din cele 30 de conectari si deconectari, 4 conectari de pe un ip din Romania, cu aceeasi clasa, care nu pare a fi un VPN.

Astazi am reusit sa recuperez contul si am reusit sa-i verific fiecare miscare pe care a facut-o, iar acum am vazut ca aseara a descarcat toate datele personale de pe facebook, inclusiv mesaje.

April 7 2022, 02:33  Fișierul cu informațiile tale de pe Facebook este gata
April 7 2022, 00:23  Fișierul solicitat cu informațiile de pe Facebook


Toate informatiile le-a descarcat pe e-mail-ul lui - [email protected].

Acum, intrebarea e, avand cele 4 ip-uri de pe care s-a conectat, as putea face ceva in legatura cu asta?


Astea sunt conectarile lui de pe IP-ul despre care cred ca e IP-ul lui personal.
178.138.97.191
178.138.97.197
178.138.99.179
178.138.97.112

Multam!

#2
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

 asdfa34, on 07 aprilie 2022 - 21:51, said:


Zilele trecute mi-a intrat cineva pe contul de Facebook, a trecut de verificarea prin 2 factori

Cum a trecut de asta, cand telefonul era la tine? Sau a ajuns pe mainile altora si tu nu stiai?

#3
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
In principiu, ai putea face ceva in legatura cu asta. Dar da, e complicat, nu e 100% sigur ca poate fi dovedita. Totusi, mai intai ar trebui sa ne mai dai detalii despre cum s-a intamplat, ca si eu sunt curios cum de a trecut de autentificarea in doi pasi.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Cine mai are chef de mistouri poate sa ia si o pauza de weekend sa se relaxeze.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 valirex, on 07 aprilie 2022 - 23:51, said:

Cum a trecut de asta, cand telefonul era la tine? Sau a ajuns pe mainile altora si tu nu stiai?
Cu atacuri gen MITM (man-in-the-middle). Ajunge doar sa aiba o aplicatie third-party sau un site acces la datele de logare si pot sa preia controlul contului.

De asta trebuie sa fim extrem de atenti ce link-uri accesam si ce aplicatii instalam. Cu un singur click/tap ne putem aranja, si nu ma refer doar la retelele sociale.
Gandeste-te cat de naspa e sa iti preia controlul contului Google, unde 99% din noi ne tinem documente pe Drive, pozele in Google Photos, fisiere Excel/Word/etc. daca nu folosim suita MS office, s.a.m.d.

Edited by Hider141, 08 April 2022 - 07:43.


#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
In afara de plnagere la politie si sa dai pomene la biserica ca sa te ia cineva in seama, nu prea ai ce face. Ca in rest, chiar nu te baga nimeni in seama.

Ori ti-a facut rost cumva de cookie-uri si s-a conectat la contul tau, ori ti-a controlat pc-ul de la distanta, ori telefonul, si a putut sa intre in cont, fara sa fii avertizat.
Oricum ar fi, undeva ai o bresa de securitate.

Edited by bai3tzash, 08 April 2022 - 10:23.


#7
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ok, deci ca sa ii faci ceva direct, nu ai ce si nu ai cum.

INSA, poti sa ii faci o reclamatie la politie. Eventual, politia trebuie sa dea plangerea mai departe, nu stiu sigur daca la DIICOT sau ce alta sectie care se ocupa si cu accesul nepermis la unitati de date, etc.

Eventual, cineva de acolo o sa il monitorizeze cateva saptamani. De regula, standard este 4 saptamani.

Daca tipul respectiv umbla cu nefacute, o sa se autosesizeze ei, o sa il monitorizeze in continuare si eventual o sa ii faca si dosar si ce mai urmeaza dupa.

Cam asta este demersul de la unde esti tu acum, pana la a prinde faptuitorul.

#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007
daca doar ti s-a furat contul, fara sa faca ceva rau cu el, care sa te prejudicieze, nu ai ce plangere la politie sa pui.
pe de alta parte, daca aveai autentificare in doi pasi, in 99% din situatii e vina ta.


whois 178.138.97.0 - 178.138.97.255 imi spune ca e vorba de Telekom Romania Mobile.

Edited by strongsss, 08 April 2022 - 13:36.


#9
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

 AleXXander00, on 08 aprilie 2022 - 00:31, said:

In principiu, ai putea face ceva in legatura cu asta. Dar da, e complicat, nu e 100% sigur ca poate fi dovedita. Totusi, mai intai ar trebui sa ne mai dai detalii despre cum s-a intamplat, ca si eu sunt curios cum de a trecut de autentificarea in doi pasi.

Sincer, asta ma macina cel mai mult in toata situatia asta. Cum a reusit, ca sa pot preveni pe viitor astfel de lucruri.
Probabil ca a facut-o cum spune @Hider141, insa eu imi amintesc foarte bine ca in urma cu 2 luni deconectasem toate aplicatiile third party de la Facebook, din 2011 pana in 2022. Erau vreo 200, dar le-am sters pe toate si nu am lasat decat una de la nVidia si cam atat.

Ideea e ca am observat IN ACEEASI SEARA incercari de conectare si pe Instagram, unde ma conectam cu Facebook-ul. Doar ca Instagram-ul a fost creat pe alt mail, la care nu ma conectasem niciodata nici de pe telefon, nici de pe calculator.

Si presupunerea mea a fost ca avea acces la mail-ul pe care am Facebook-ul, insa daca ar fi fost asa, cum a trecut de securitatea de la mail? Ca si la mail, de fiecare data cand ma conectez eu, imi cere cod pe telefon.


Ca un scurt rezumat:
Facebook - creat pe o adresa de mail pe care o foloseam zilnic, si pe telefon, si pe pc.
Securitate: autentificarea in 2 factori, aplicatia Google Authenticator pe care o foloseam de fiecare data cand ma delogam.

Instagram - creat pe o adresa de mail pe care nu m-am logat deloc nici pe telefon, nici pe pc.
Securitate: niciuna, ma conectam cu Facebook-ul si-mi intra direct.

Mail principal - cod pe telefon ca sa pot intra, de fiecare data.

Telefon: Iphone, fara sa fie actualizat de vreo 2 ani.
Aplicatii in telefon: doar cele uzuale pentru socializare + plati online + Eden Red pentru carduri.

Calculator: fara antivirus, fara nimic, dar si fara sa intru pe vreun site de genul.
Aplicatii: la fel si aici, cele uzuale + GeForce Now de la nVidia.


Cum s-a intamplat, pe scurt:
M-am trezit dimineata la 7, mi-a aparut pe Facebook ca cineva mi-a accesat contul la ora 2 AM. Am apasat pe "Nu am fost eu", dar deja nu mai aveam acces la cont, ma delogase.
Am intrat pe mail si am vazut 4 mail-uri:
1. A schimbat e-mail-ul principal, din al meu in al lui: [email protected]
2. Alerta de conectare din Saint-Denis, de pe vreun VPN.
3. A adaugat adresa mea de e-mail ca fiind secundara, ca nu putea s-o stearga fara confirmarea mea de pe e-mail.
4. Si-a creat cont pe Facebook Ads, sa faca bani ruland reclame, presupun.


Cum am recuperat contul. pe scurt.
Nu am reusit cu niciunul dintre link-urile de la facebook, nici cu facebook.com/hacked, nici cu facebook.com/identify, nici cu alte 50 de link-uri pe care le-am incercat. Am trimis peste 20 de e-mail-uri la support, la sectiuni de rapiri, hartuire si altele de la Facebook, ca sa ma bage cineva in seama. Si toti mi-au trimis aceleasi link-uri, cele doua de mai sus, care la mine nu functionau.
Si intr-un final, m-am trezit dupa 8 zile cu vreo 5 mail-uri in care imi aparea ca adresa mea a fost adaugata ca fiind principala, iar adresa lui gambler a fost stearsa, iar eu trebuia sa introduc codul pentru confirmare si sa trimit actul de identitate pentru identificare. Nu stiu ce mana a fost asta, nu stiu daca chiar respectivul a facut asta si mi-a dat contul inapoi sau poate ca a fost mana celor de la support, care-mi spuneau ca nu ma pot ajuta. Cert e ca la ora 2.58 AM respectivul a descarcat TOATE datele mele, iar la ora 3.03 AM au inceput e-mail-urile care mi-au recuperat contul.




 bai3tzash, on 08 aprilie 2022 - 10:22, said:

In afara de plnagere la politie si sa dai pomene la biserica ca sa te ia cineva in seama, nu prea ai ce face. Ca in rest, chiar nu te baga nimeni in seama.

Ori ti-a facut rost cumva de cookie-uri si s-a conectat la contul tau, ori ti-a controlat pc-ul de la distanta, ori telefonul, si a putut sa intre in cont, fara sa fii avertizat.
Oricum ar fi, undeva ai o bresa de securitate.

Inteleg asta, dar calculatorul era oprit, iar telefonul era conectat la net, intr-adevar. Dar ma-ndoiesc ca ar fi reusit sa faca asta.

 victor29cr, on 08 aprilie 2022 - 13:34, said:

Ok, deci ca sa ii faci ceva direct, nu ai ce si nu ai cum.

INSA, poti sa ii faci o reclamatie la politie. Eventual, politia trebuie sa dea plangerea mai departe, nu stiu sigur daca la DIICOT sau ce alta sectie care se ocupa si cu accesul nepermis la unitati de date, etc.

Eventual, cineva de acolo o sa il monitorizeze cateva saptamani. De regula, standard este 4 saptamani.

Daca tipul respectiv umbla cu nefacute, o sa se autosesizeze ei, o sa il monitorizeze in continuare si eventual o sa ii faca si dosar si ce mai urmeaza dupa.

Cam asta este demersul de la unde esti tu acum, pana la a prinde faptuitorul.

Mersi mult pentru raspuns. O sa iau in calcul si sigur o sa fac si asta.

 strongsss, on 08 aprilie 2022 - 13:34, said:

daca doar ti s-a furat contul, fara sa faca ceva rau cu el, care sa te prejudicieze, nu ai ce plangere la politie sa pui.
pe de alta parte, daca aveai autentificare in doi pasi, in 99% din situatii e vina ta.


whois 178.138.97.0 - 178.138.97.255 imi spune ca e vorba de Telekom Romania Mobile.

L-a furat dar a salvat toate mesajele si toate pozele si ce a mai salvat el. Si stiam de mai demult ca s-a oficializat pedeapsa pentru accesare ilegala.

Da, e Telekom. M-am gandit sa sun la ei. Poate cu o plangere la politie, pot sa-mi ofere si mie un raport de activitate.

Edited by asdfa34, 09 April 2022 - 13:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate