Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ferestrele verticale

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Alexandra474

Alexandra474

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.11.2021
De ce românii nu își pun ferestre verticale din acelea cum vedem în filmele americane care se deschid în sus prin ridicare? Nu am văzut nicăieri. De ce doar termopane sunt acelea mai proaste sau care ar fi inconvenientele care îi opresc? Top 5 motive.

#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Alexandra474, on 07 aprilie 2022 - 16:43, said:

De ce românii nu își pun ferestre verticale din acelea cum vedem în filmele americane care se deschid în sus prin ridicare? Nu am văzut nicăieri. De ce doar termopane sunt acelea mai proaste sau care ar fi inconvenientele care îi opresc? Top 5 motive.
Pentru că sunt o prostie.
Nu poți deschide decât jumătate de geam.
Greu spre imposibil de izolat.
Nu poți avea decât ferestre mici, că nu le poți deschide dacă devin prea grele.
Mecanismul de blocare în poziția ridicat scump și complicat. Asta dacă nu vrei să folosești mecanismul american care e un băț.

#3
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,229
  • Înscris: 13.06.2004
Slasher windwos se numesc. Mai pe Româneşte, geamuri ghilotină. Au fost idee Britanică şi de aia le au şi Americanii. În Europa continentală s-au răspândit cele clasice. Văd că a menţionat un coleg despre dezavantajele lor.
Am ceva cărţi despre ferestre... să văd dacă se menţionează mecanismele lor în vreuna (am scanat ceva legat de ele, dar ceva legat de vagoane din Germania - vezi mai jos).
În Europa, geamurile ghilotină au fost fololsite cu succes la calea ferată, numai că comparativ cu S.U.A., acestea se coborau, nu se ridicau. La unele vagoane puteai coborî doar parte din fereastră, la altele toată. Culmea culmilor, vagoanele produse în Marea Britanie începând cu anii '30 (cred că Mark I era tipul) nu aveau geamuri ghilotină, ci geamuri culisante.

Edited by djl, 08 April 2022 - 10:47.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru ca suntem mai destepti decat ei ... d'aia Posted Image
La noi se foloseste sistemul oscilobatant care este de 100000000 mai bun si mai practic decat mizeriile alea americane
Nu mai pomenim de pret
O porcarie d'aia americana e dublu fata de un sistem oscilobatant

#5
Alexandra474

Alexandra474

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.11.2021

 Naijax, on 08 aprilie 2022 - 11:44, said:

Pentru ca suntem mai destepti decat ei ... d'aia Posted Image

Și chiar nu vrea nimeni să fie creativ? Chiar dacă nu-s atât de practice mi se par drăguțe.

 DaculScoril0, on 08 aprilie 2022 - 06:19, said:

Greu spre imposibil de izolat.
Greu de izolat fonic sau termic?

Edited by Dany_Darke, 08 April 2022 - 19:49.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 Alexandra474, on 08 aprilie 2022 - 18:43, said:

Și chiar nu vrea nimeni să fie creativ? Chiar dacă nu-s atât de practice mi se par drăguțe.

Da bineinteles
O firma de termopane mai serioasa poate face asa ceva si abia asteapta clienti d'astia ca tine
Vor fi ceva mai scumpe decat Casa Poporului dar ... hey ! ... sunt dragute Posted Image

#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Alexandra474, on 08 aprilie 2022 - 18:43, said:

Greu de izolat fonic sau termic?
fonic și termic.

 Alexandra474, on 08 aprilie 2022 - 18:43, said:

Și chiar nu vrea nimeni să fie creativ?
ba da. Cineva a creat sistemul oscilo-batant.

#8
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Sash windows - asa se numesc.

Motivele pentru care nu le gasesti si in Romania sunt diverse. Si nu, nu au nicio legatura cu calitatea, izolarea s.a.m.d. O fereastra bine facuta e bine facuta si gata. In plus, mecanismele acestor ferestre sunt foarte rezistente; fiindca se bazeaza pe lucruri & principii elementare.

Motivele, deci ... In primul rand, aceste sash windows sunt mai scumpe. Apoi, cum obisnuinta este o a doua natura, ferestrele astea nu sunt populare. Pe de alta parte, in Romania, ferestrele cu aplicatii aurii Posted Image sunt mult mai populare.  Nu in ultimul rand, ferestrele astea, americane, nu se potrivesc oricarei arhitecturi.
Altminteri ... sunt frumusele si ofera mai multa lumina, fata de cele oscilo-batante, daca ne raportam la aceeasi dimensiune a golului de constructie. . Cui i se potrivesc, sa se agite un pic, si sa le monteze.

#9
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015
Eu am geamuri mici la casa mea pasiva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate