Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

De ce castiga asa bine un programator?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#19
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 09.08.2006
Depinde ce bani ia angajatorul pe carca ta. De exemplu pe urma mea firma factureaza intre 275E si 800 E pe zi. Depinde de situatie. 4000 E/ luna mi se pare echitabil (plus masina, benzina, cazare, diurna si prime). Si-s inginer, nu programator.

#20
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Sincer ca programator poti sa te duci mult mai sus cu veniturile, de exemplu pe SRL poti castiga lejer 30k lei pe luna brut, dupa taxele minime. Daca tragi un pic mai tare sa iei un contract mai banos, te poti duce in 40-50k lei pe luna.
Ca isi bat joc corporatiile de oameni (chiar si de ITsti), se datoreaza faptului ca multi oameni sunt in zona de comfort, au impresia de stabilitate si securitate financiara.

#21
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 07.04.2021
Da, este o anomalie.
Diferentele sunt chiar mai mari.
Eu de exemplu castig aprox 4000 de euro pe luna ca si junior, in programare web. Practic depasesc cu mult salariul unui inginer mecanic cu experienta, si sunt constienta ca ei depun mult mai mult efort intelectual decat noi programatorii.
Salariile la firma unde lucrez sunt ridicole. Unii castiga chiar si 100 de euro pe ora (aprox. 20.000 de euro pe luna), fara bonusuri si altele.
Nici eu nu inteleg de unde este aceasta anomalie dar eu profit de ocazie. Banuiesc ca la un moment dat bula se va sparge pentru ca cei din industriile esentiale nu pot sustine la infinit programatorii.

Edited by krtyna, 07 April 2022 - 19:36.


#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Problema e exprimata....aiurea de catre initiator.
De fapt nici nu e o problema, decat in capul lui.

Daca ii mai spun ca un tehnician (nu inginer) castiga cat el (sau chiar peste), deja i-am zapacit sistemul de valori.

Nu inteleg persoanele care se uita la alte meserii si spun "da` ce face ala, ma, de banii aia?".
Raspunsul e simplu: "Ceva ce tu nu poti."

Nu oricine poate face programare. Nu are inclinatie, logica...etc. Da, probabil ca se pot invata bazele, unele aspecte mai accesibile - dar ca sa stralucesti si implicit sa castigi bine e nevoie de mult mai mult.
Asta e valabil pentru o gama larga de meserii. Un frizer poate castiga pe la 500 lei/zi de exemplu - 10.000 lei/luna daca sta acasa in week-end-uri. Un tractorist poate castiga 2000 eu/luna, cel putin in campania agricola. Si exemplele pot continua........

Daca esti inginer si castigi prea putin pentru valoarea ta - oricand poti pleca catre un job mai bine platit.
Sau te poti apuca de invatat programare.........

#23
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 07.04.2021
Te-as contrazice si as putea spune ca programare poate oricine.
In schimb sunt meserii care nu pot fi practicate de oricine si platite mult mai prost.
Un exemplu rapid imi vine in minte, proful meu de mate din liceu. Salariu de mizerie, dar matematica care o stia nu cred ca multi sunt capabili sa o inteleaga.
Viata este tot mai nedreapta pentru unii.

#24
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016

View PostMihalciuc, on 07 aprilie 2022 - 14:58, said:

De ce un inginer mecanic sau in electrotehnica ,care are un pic de experienta,castiga undeva la 5000,6000 de lei(ma refer la mentenanta).Mai ales ca is niste meserii frumoase,dar grele ,castiga doar atat si un programator,care sta toata ziua pe scaun,are un salariu  de peste 10,000 de lei.De ce au salarii asa mari?Isi justifica salariul?

Pentru ca teoretic nu lucreaza in Romania... doar locuiesc aici.

Edited by Eekstein, 07 April 2022 - 19:55.


#25
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 07.04.2021
Asa este, dar in tarile pentru care lucram crezi ca situatia e mult diferita?

Apropo de tractoristi, am un vecin care se poate incadra in aceasta categorie. Este si excavatorist, combinist, mecanic, are o gramada de utilaje unele confectionate chiar de el, se pricepe la de toate si lucreaza mult pamant. Nu cred ca depaseste 10.000 lei venit pe luna, si o buna parte din el il reinvesteste in utilaje, pamant, sere etc. Deci inca un exemplu de munca pe care nu poate sa o faca oricine si platita mult mai prost

Edited by krtyna, 07 April 2022 - 20:01.


#26
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,359
  • Înscris: 11.08.2003
De ce uitam instalatorii, electricienii sau Doreii care dau o bidinea in casa?

Banii programatorilor vin, de regula, din faptul ca ce fac ei e sa inlocuiasca munca facuta de x persoane sau, daca vorbim de un site (de exemplu), atunci poti cuantifica exact cat profit ai in urma lucrului facut de respectivul.
Un exemplu: pentru unele proiecte, uneori iau 30-40 de dolari. Munca mea la proiectul respectiv poate fi de maxim 5 minute (copy-paste de la alte proiecte, cateva reguli in functie de ce vrea sa-i iasa si gata treaba; formatari de fisiere pentru agenti imobiliari). Daca persoana vinde cel putin o casa/teren din ce i-am facut eu, castiga cateva mii de dolari... si asta la o singura tranzactie. Brusc, aia 30-40 sunt un rahat pe langa profitul facut. Cam asa si la ceilalti.

Edited by sorin147, 07 April 2022 - 20:04.


#27
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Pune întrebarea invers:
De ce nu ar câștiga "programatorii" bine?

Asa cum întrebi tu, arunci mingea în careul celor care vor sa infirme ipoteza ta greșită.

Dacă mai răspunzi la topic evident.

#28
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View PostpexCom, on 07 aprilie 2022 - 20:18, said:

Pune întrebarea invers:
De ce nu ar câștiga "programatorii" bine?

Asa cum întrebi tu, arunci mingea în careul celor care vor sa infirme ipoteza ta greșită.

Dacă mai răspunzi la topic evident.
Eu cred ca programatorii castiga prea mult.Cel putin in uzina,unde lucreaza tehnicieni,maistri si ingineri(indiferent de domeniu:mecanic sau electrotehnic),care fac o munca bruta,care necesita atentie si dexteritate,au un salariu disproportional fata de programatori.Eu is adeptul ca omul care este in salopeta si lucreataza pe  intetinere si reparatie,ar trebui sa aiba un salariu mai mare,luand in vedere ca  ei fac parte din lantul fundamental de productie intr-o uzina.

#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,965
  • Înscris: 18.12.2007
Noroc ca traim intr-o tara libera si esti liber sa crezi ce vrei :)

#30
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View PostAlexEn, on 07 aprilie 2022 - 20:32, said:

Noroc ca traim intr-o tara libera si esti liber sa crezi ce vrei Posted Image
Sper sa nu se simta cineva jignit de afirmatiile mele.Acesta este punctul meu de vedere si nu am ca scop defaimarea unei meserii in detrimentul alteia,ci doar o simpla parere.

#31
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,436
  • Înscris: 15.11.2003

View PostXavier_em, on 07 aprilie 2022 - 18:06, said:

Sincer ca programator poti sa te duci mult mai sus cu veniturile, de exemplu pe SRL poti castiga lejer 30k lei pe luna brut, dupa taxele minime. Daca tragi un pic mai tare sa iei un contract mai banos, te poti duce in 40-50k lei pe luna.
Sau chiar lejer si peste 60.000 lei / luna

View Postkrtyna, on 07 aprilie 2022 - 19:35, said:

Da, este o anomalie
Nu e anomalie.
Programatorii vand un produs usor transportabil in piata globala.

Edited by radu103, 07 April 2022 - 20:38.


#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMihalciuc, on 07 aprilie 2022 - 20:28, said:

luand in vedere ca  ei fac parte din lantul fundamental de productie intr-o uzina.
Uite ca viata te contrazice. Cel mai tare e vanzatorul. Fara el, te uiti pe stoc la produse.

#33
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,436
  • Înscris: 15.11.2003

View PostMihalciuc, on 07 aprilie 2022 - 20:28, said:

Eu cred ca programatorii castiga prea mult.
Eu cred ca restul castiga bani de covrigi in Romania !
Dar ce sa le faci daca nu fac greva si se duc toti ca furnicile la munca ptr exploatatori

View Postneagu_laurentiu, on 07 aprilie 2022 - 20:39, said:

Uite ca viata te contrazice. Cel mai tare e vanzatorul. Fara el, te uiti pe stoc la produse.
Vanzatorul e primul care dispare, vezi Tesla.
Acela e viitorul carierei de vanzator : un site si un chatbot AI

View Postkrtyna, on 07 aprilie 2022 - 19:43, said:

Te-as contrazice si as putea spune ca programare poate oricine.
De asta am eu de munca non-stop : 99% din managerii lui peste cred asta pana ii arde rau la buzunar

View Posteiffel, on 07 aprilie 2022 - 15:39, said:

Vezi ca nu castiga chiar atat. Depinde cat e de bun si programatorul ala.
Doar absolventii mai castiga in programare sub 6000 lei pe luna

View Postyo9hrb, on 07 aprilie 2022 - 17:55, said:

Depinde ce bani ia angajatorul pe carca ta. De exemplu pe urma mea firma factureaza intre 275E si 800 E pe zi. Depinde de situatie. 4000 E/ luna mi se pare echitabil (plus masina, benzina, cazare, diurna si prime). Si-s inginer, nu programator.
Cam larga plaja, macane rau junioru la 800 si niciunu experimentat nu sta in proiect de 2 lei pe 275

Edited by radu103, 07 April 2022 - 20:45.


#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,581
  • Înscris: 13.03.2005
Programatorii câștigă mai mult pentru că,de obicei, fac un produs scalabil, iar munca lor poate fi folosită pentru a câștiga mai mult, din același produs. Vinzi același produs la mai mulți și ulterior faci doar update sau customizare pentru client.
Covrigul îl vinzi doar la unul, și trebuie să faci altul pentru a doua persoană.... În IT poți să vinzi același covrig la mai mulți și ai muncit doar o dată. De aici și valoarea muncii unui programator.

#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMihalciuc, on 07 aprilie 2022 - 14:58, said:

De ce un inginer mecanic sau in electrotehnica ,care are un pic de experienta,castiga undeva la 5000,6000 de lei(ma refer la mentenanta).Mai ales ca is niste meserii frumoase,dar grele ,castiga doar atat si un programator,care sta toata ziua pe scaun,are un salariu  de peste 10,000 de lei.De ce au salarii asa mari?Isi justifica salariul?
pentru ca un program bine gandit si implementa il trimiti in toate fabricile destul de usor
scalabilitate,
acum desigur, daca inginerul rezolva o problema prezenta in toate fabricile poate primeste o prima maricica,


Daca tu ai imprsia ca aia care stau pe scaun sunt aia care sunt bine platiti, cineva te minte.
O sa va repet, munca se plateste, dar mai sigur se plateste "marfa" livrata la timp.

Edited by MarianG, 07 April 2022 - 21:32.


#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMihalciuc, on 07 aprilie 2022 - 14:58, said:

salariu  de peste 10,000 de lei.De ce au salarii asa mari?
10.000 lei nu e salariu mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate