Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Capsule / Ulei / Altceva cu continut mare de EPA

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Va salut.

Caut si eu un supliment alimentar care sa contina un procentaj mai mare de EPA, de preferat 3000mg.

De preferat fara continut mare de vitamina D si A.

Uleiurile la care m-am uitat contin cantitati mari de vitamine, iar daca ar fi sa compensez cantitatea de ulei, as ingera exagerat de mult din celelalte.

Caut sa suplimentez urmatoarele:

EPA -  3000mg/zi
Fosfatidilserina - 300mg
colina - min. 500mg

Colina o pot lua separat, insa as prefera sa gasesc un supliment sa-mi ofere EPA si fosfatidilserina in cantitatile specificate mai sus fie dintr-o doza sau mai multe, insa fara celalalte vitamine si acizi grasi, sau macar nu in cantitati imense.

De ex, 5g de ulei de cod ofera aprox 1.2g de EPA si ~200% din valoarea recomandata pe zi de vitamina D. Daca nu ma insel si vitamina A este peste 500%

Aveti vreo sugestie de cum as putea augmenta cantitatea respectiva fara sa iau alte vitamine in cantitati imense?

Va multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Doar produsele Life Extension au un continut mai ridicat dar se gasesc rar la noi si dispar imediat
https://www.profarma...le-60-doze.html

Se poate comanda de pe AMAZON
https://www.amazon.c...t/dp/B00OZI7BVE

#3
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nu ai nevoie. EPA și DHA nu sunt micronutrimente esențiale pentru că organismul le produce din EPA în cantitatea necesară care este mult mai mică decât vrei tu.
Se recomandă EPA dar sub forma medicamentoasă Vascepa pentru reducerea trigliceridelor (cu 33%) dar de obicei în combinație cu statine. La fel și pentru reducerea riscului cardiovascular, repet forma medicamentoasă. Utilitatea suplimentelor este discutabilă în cel mai bun caz.
Se mai dă și la depresie dar tot în combinație cu medicamente.
Dovezile științifice pro suplimentare sunt slabe. Bani aruncați...

#4
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 EXIT, on 07 aprilie 2022 - 10:22, said:

EPA nu sunt micronutrimente esențiale pentru că organismul le produce din EPA

Edited by vinciun, 07 April 2022 - 11:39.


#5
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 EXIT, on 07 aprilie 2022 - 10:22, said:

Nu ai nevoie. EPA și DHA nu sunt micronutrimente esențiale pentru că organismul le produce din EPA în cantitatea necesară care este mult mai mică decât vrei tu.
...
Erată:
... pentru că organismul le produce din ALA...

#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 EXIT, on 07 aprilie 2022 - 11:50, said:

Erată:
... pentru că organismul le produce din ALA...
Hei, multumesc frumos pentru parere.

Din pacate, procentajul de conversie este foarte mic. Vorbim de maxim 10% in cazuri IDEALE.
Ca sa produci 3g EPA din ALA, ai nevoie de cantitati imense.

In afara de ce mi-a recomandat Naijax, nu gasesc nicio alternativa...
Chiar si asa, tot e nevoie de 2-3 capsule.

Chiar speram ca o rezolv cu uleiurile lichide, dar realitate e total diferita fata de ce imi imaginam eu. Se vede ca nu am avut legatura cu suplimente alimentare pana acum.

Multumesc frumos oricum.

#7
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Păi tocmai acel procent mic este suficient - organismul convertește atât cât e necesar.
Ai trigliceride mari rău? Altfel nu există niciun motiv medical-rațional să iei 3g de EPA.

European Food Safety Authority (EFSA) nu are pentru EPA average requirement (AR) ci doar adequate intake (AI - used when there isn't enough data to calculate an average requirement). Nu e stabilit că trebuie să ai un anumit aport de EPA și DHA prin alimentație.
Pentru nutrimentele obișnuite despre care știm că sigur ne trebuie, EFSA are stabilită o valoare AR, de exemplu pentru fier este 6mg pe zi (bărbat, 30 de ani.)
https://multimedia.e.../drvs/index.htm

Edited by EXIT, 07 April 2022 - 20:24.


#8
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.11.2021
daca vrei sa iei suplimentele pt cresterea abilitatii de concentrare, ai ales calea gresita.
1. cum a zis exit, omega 3 nu e necesar in cantitati industriale. apoi, mai e problema absorbtiei de omega 3 din suplimente. sunt multe studii care arata ca omega 3 luat din suplimente e ineficient din toate punctele de vedere, in schimb  omega 3 obtinut din consumul de carne de peste e ... "alta mancare de peste" (e eficient).
2. colina degeaba o suplimentezi pt concentrare (daca asta e scopul ) ... in schimb poti incerca citicolina, care e dovedita stiintific ca ajuta la concentrare.

Edited by jumperishere, 11 April 2022 - 12:22.


#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Daca suplimentul de omega 3 de fapt e ulei de peste care e problema? De ce nu se asimileaza?

#10
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.11.2021
poate nu am ales cel mai potrivit cuvant, asa ca rectific, capsulele de ulei de peste sunt inutile din cauza procesului de oxidare, si pot deveni chiar toxice din cauza acestui fapt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate