Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dauna totala

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Blinx

Blinx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2016
Buna ziua,

Am avut un accident din care a rezultat ca autoturismul este dauna totala. Din ce am inteles eu epava se va scoate la licitatie, iar eu o sa primesc valoarea de piata calculata din : epava vanduta + diferenta oferita de asigurator.

Intrebarea mea este: Ce se intampla in cazul in care o epava nu se vinde dupa un numar de zile?

Edited by Blinx, 06 April 2022 - 10:43.


#2
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 17.06.2011

 Blinx, on 06 aprilie 2022 - 10:42, said:

Buna ziua,

Am avut un accident din care a rezultat ca autoturismul este dauna totala. Din ce am inteles eu epava se va scoate la licitatie, iar eu o sa primesc valoarea de piata calculata din : epava vanduta + diferenta oferita de asigurator.

Intrebarea mea este: Ce se intampla in cazul in care o epava nu se vinde dupa un numar de zile?

Nu asa functioneaza....

Sa zicem ca masina inainte de accident valoarea 10000 euro.
Asiguratorul evalueaza epava al 2000 Euro.

Tu ai de ales primesti epava + 8.000 euro sau primesti 10.000 euro. Asiguratorul se descurca el mai departe cu epava daca alegi sa o dai la asigurator, nu mai e treaba ta.

Edited by Qwerty69, 06 April 2022 - 10:54.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pune poză cu epava.

S-ar putea să ieși mai câștigat dacă o iei tu.

#4
Blinx

Blinx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2016

 waterman, on 06 aprilie 2022 - 11:08, said:

Pune poză cu epava.

S-ar putea să ieși mai câștigat dacă o iei tu.

nu vreau sa ma complic si este vorba despre o motociclete, deci cred ca timpul  de vanzare o sa fie mai mare

 Qwerty69, on 06 aprilie 2022 - 10:54, said:

Nu asa functioneaza....

Sa zicem ca masina inainte de accident valoarea 10000 euro.
Asiguratorul evalueaza epava al 2000 Euro.

Tu ai de ales primesti epava + 8.000 euro sau primesti 10.000 euro. Asiguratorul se descurca el mai departe cu epava daca alegi sa o dai la asigurator, nu mai e treaba ta.

si sa inteleg ca valoarea epavei se calculeaza (cel putin initial) printr-o licitatie, iar daca nu se obtine aceasta se evalueaza de catre firma de asigurai?

Edited by Blinx, 06 April 2022 - 11:13.


#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

 Blinx, on 06 aprilie 2022 - 11:14, said:

si sa inteleg ca valoarea epavei se calculeaza (cel putin initial) printr-o licitatie, iar daca nu se obtine aceasta se evalueaza de catre firma de asigurai?

Da, si apoi tu decizi daca vrei sa o pastrezi sau o lasi la firma de asigurari.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
se vinde, asiguratorul lanseaza o licitatie, nu o pune pe olx si asteapta.

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
doar ca din cate stiu eu, nu primesti suma intreaga asigurata, ci un procent din ea. ceva gen 75-80%.

#8
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Pentru epava o sa primesti o oferta care o accepti sau nu, daca nu ai chef de umblat poti sa o accepti dar nu strica sa intrebi la dezmembrari pentru un pret.
In cazul meu am vandut la dezmembrari masina si am primit cu vre-o 300 de euro in plus fata de oferta lor, asta la prima dezmembrare din oras in care am intrat.
Facut actele rapid si la revedere.

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 Blinx, on 06 aprilie 2022 - 10:42, said:

Am avut un accident din care a rezultat ca autoturismul este dauna totala.

 Blinx, on 06 aprilie 2022 - 11:14, said:

nu vreau sa ma complic si este vorba despre o motociclete, deci cred ca timpul  de vanzare o sa fie mai mare

Daca afirmatia a doua e cea corecta, as spune ca mai importanta e sanatatea pilotului decat epava. Sau nu tu o conduceai?

#10
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu am fost in situatia sa am dauna totala si epava nu a putut fi vanduta la licitatie. Am primit suma intreaga din evaluarea masinii + epava.

#11
Blinx

Blinx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2016

 qew, on 06 aprilie 2022 - 16:31, said:

Eu am fost in situatia sa am dauna totala si epava nu a putut fi vanduta la licitatie. Am primit suma intreaga din evaluarea masinii + epava.
Sa intelg ca ti au dat toata suma sau ti-au evalut ei epava (de ex, 25 %) si ti au dat restul de bani (75%), iar epava a ramas la tine?

 mirel3003, on 06 aprilie 2022 - 11:18, said:

Da, si apoi tu decizi daca vrei sa o pastrezi sau o lasi la firma de asigurari.
exista un procent maxim pentru epava, de ex. 30 % sau poate sa varieze si mai mult?

#12
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Taica meu a avut un accident. A intrat unul in spatele lui si a indoit usa portbagajului, masina fiind break. Pina la urma masina si a fost declarata dauna totala. . Asiguraorul sa uitat pe net sa vada cam cu cit ar putea taica meu sa-si cumepre o rabla similara si au ajuns la concluzia ca poate fi cumparata cu aproximativ 2.000 euro. Sa luat in calzul un pret mediu din ce se gasea pe net. Pe uma au scos epava la licitatie si suma cea mai mare primita a fost de aproximativ 1.100 euro. Au avut si oferta la 500 euro, insa sa luat in calcul suma cea mai mare. Cum taica meu a decis sa pestreze epava, a primit de la asigurari 900 euro, in ideea ca cu cei 900 euro primiti in "mina" si cu aia 1.100 euro de pe epava ar avea 2.000 euro sa cumpere o rabla similara de pe olx, etc.
Ulterior taica meu a reparat masina pina in 500 euro la tinichigiul din "coltul blocului" si a mai ramas cu citiva banuti.

#13
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008

 Qwerty69, on 06 aprilie 2022 - 10:54, said:

Nu asa functioneaza....Sa zicem ca masina inainte de accident valoarea 10000 euro.
Asiguratorul evalueaza epava al 2000 Euro.
Tu ai de ales primesti epava + 8.000 euro sau primesti 10.000 euro. Asiguratorul se descurca el mai departe cu epava daca alegi sa o dai la asigurator, nu mai e treaba ta.

Asiguratorul nu ia niciodata epava pe principiul ca "se descurca el mai departe". Nici nu poate sa o ia asa pur si simplu pentru ca tu esti proprietar - teoretic trebuie sa faci un act de V/C, donatie, etc. Dar nu se intampla nici asta pentru ca asiguratorul nu-si deschide garaj.
Se-ntampla cum iti spun eu din proprie experienta. Asiguratorul pune epava a licitatie. Ia cea mai buna oferta si te informeaza: epava este evaluata la 2000 Ruble. Noi iti dam 8000 Ruble si te punem in contact cu licitatorul castigator caruia ii vinzi epava la pretul stabilit la licitatie. Te intalnesti cu licitatorul cumparator, faci acte cu el ca la orice V/C si-ti iei banii. Intre timp Asiguratorul iti livreaza diferenta de suma.

#14
Blinx

Blinx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2016

 yetiro, on 07 aprilie 2022 - 20:24, said:

Asiguratorul nu ia niciodata epava pe principiul ca "se descurca el mai departe". Nici nu poate sa o ia asa pur si simplu pentru ca tu esti proprietar - teoretic trebuie sa faci un act de V/C, donatie, etc. Dar nu se intampla nici asta pentru ca asiguratorul nu-si deschide garaj.
Se-ntampla cum iti spun eu din proprie experienta. Asiguratorul pune epava a licitatie. Ia cea mai buna oferta si te informeaza: epava este evaluata la 2000 Ruble. Noi iti dam 8000 Ruble si te punem in contact cu licitatorul castigator caruia ii vinzi epava la pretul stabilit la licitatie. Te intalnesti cu licitatorul cumparator, faci acte cu el ca la orice V/C si-ti iei banii. Intre timp Asiguratorul iti livreaza diferenta de suma.


exista un termen legal in care trebuie sa primesti oferta? De exemplu, poate sa dureze licitatia mai mult de 7 zile?

#15
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Nu, de obicei se dau imediat, au ei oamenii lor, ce masina e poate nu prezinta interes


Edited by pielea, 12 April 2022 - 19:55.


#16
Blinx

Blinx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.04.2016

 pielea, on 12 aprilie 2022 - 19:47, said:

Nu, de obicei se dau imediat, au ei oamenii lor, ce masina e poate nu prezinta interes

Nu, de obicei se dau imediat, au ei oamenii lor, ce masina e poate nu prezinta interes
De astăzi au trecut 7 zile de când au zis ca au scos-o la licitație, iar de la accident vreo 12-13. Ar trebui sa îmi fac probleme?

#17
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Da, eu am avut 2 daune si a fost o chestiune de ore sa imi spuna ca s-a gasit cumparator, pe una chiar au licitat erau vreo 5 sau 6 mi-a aratat foaia. Ce marca e

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate