Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Importanta camerei frontale

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021
Din anul 2018 pana in prezent traim niste ani ai selfiu-rilor.Ca atare, camera frontala este mult mai importanta decat cea de pe spate.Problema din punctul meu de vedere este ca doar camera din spate afiseaza REALITATEA atunci cand facem o poza la un peisaj,obiect,persoana etc.
Camera frontala ne ajuta sa efectuam  o fotografie selfie mult mai usor pt. ca ne vedem in obiectiv pe ecranul telefonului,doar ca pozele finale NU reflecta REALITATEA,pt. ca toate ies in oglinda.


Din pct. meu de vedere ar fi frumos sa inceapa sa apara telefoane cu care sa poti face poze cu camera frontala,dar sa le scoata normal ca cea de pe spate,adica sa nu mai iasa in oglinda.Adica pana sa apesi pe click sa te vezi in ecran in oglinda,dar efectul final,poza finalq sa o proceseze in asa fel incat sa o scoata precum camera de pe spate,adica normal
Stau si ma intreb daca o exsista asa telefon jmecher in 2022?

Oare nici un producator de telefon nu se gandeste la acest aspect?

Ne bucuram de selfi-uri dar nu ne dam seama ca de fapt sintem in oglinda!!

Edited by ghost86, 06 April 2022 - 09:11.


#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
mai exista telefon ce nu are optiunea de a scoate acel mirror? de pe la galaxy s5 exista, daca nu chiar de dinainte.

#3
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021
eu am note 8,si nu am gasit acea optiune de a scoate mirror-ul la camera frontala

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe un Lumia 640 (din ala cu Windows) tin minte ca ma intreba daca vreau sa fie ca atare poza sau sa fie in oglinda (doar la prima utilizare sau dupa resetarea telefonului, ulterior existand optiune sa se modifice manual).

La Android am vazut ca face la fel (sau cel putin exista optine de "intoarcere" a pozei din setarile camerei).

Legat de utilizatorul care face selfie-ul: pe majoritatea nu-i intereseaza ca e poza intoarsa sau nu.

#5
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

View Postghost86, on 06 aprilie 2022 - 09:12, said:

eu am note 8,si nu am gasit acea optiune de a scoate mirror-ul la camera frontala
https://smartandroid...-galaxy-note-8/

sau:

https://androidforum...kwards.1269525/

Edited by _-livio-_, 06 April 2022 - 09:17.


#6
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021
Livio o sa citesc si ce mi-ai trimis si o sa ma documentez,iti multumesc.Intre timp am reusit sa rotesc o fotografie selfie cu programul Snapseed.Doamne ajuta.Pe mine 1 ma enerveaza la culme mirror-ul in poze.Problema este ca de fiecare data dupa ce efectuezi un selfie trebuie sa o editezi tu sa o intorci.Frumos ar fi sa faca telefonul automat acest proces la preferintele utilizatorului.
Repet, eu pe note 8 nu gasesc la setarile camerei frontale optiunea de a scoate mirroringul....

View PostPololica, on 06 aprilie 2022 - 09:15, said:



Legat de utilizatorul care face selfie-ul: pe majoritatea nu-i intereseaza ca e poza intoarsa sau nu.
am observat si eu asta ca pe majoritatea nu-i intereseaza,dar oare nu-si dau seama ca acele poze de fapt nu sint reale?"Lumea oglinzilor" este doar ca o umbra,ceva fals.

#7
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
https://androidforum...era-jpg.132172/

din amintiri stiu ca editorul foto default are optiune de mirror.

#8
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
camera frontala e in trending de prin 2013, nu 2018... ca au dat sosocii de ea dupa 2018 e altceva :)))))

#9
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021

View Post_-livio-_, on 06 aprilie 2022 - 09:36, said:

https://androidforum...era-jpg.132172/

din amintiri stiu ca editorul foto default are optiune de mirror.
Ce adevarata e vorba aceea,ca omul cat traieste invata.Azi am mai invatat ceva.Multumesc frumos livioPosted Image

e ciudat ca era bifata optiunea de a mentine mirroring-ul by default.Sint oameni care prefera mirroring-ul?Doar ma intreb atat.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postghost86, on 06 aprilie 2022 - 09:10, said:

Din anul 2018 pana in prezent traim niste ani ai selfiu-rilor.Ca atare, camera frontala este mult mai importanta decat cea de pe spate.Problema din punctul meu de vedere este ca doar camera din spate afiseaza REALITATEA atunci cand facem o poza la un peisaj,obiect,persoana etc.
Poate te-ai nascut tu tarziu, dar self-urile sunt "o chestie" de pe la inceputurile 2000.
Ca erau "nereusite" nu era o mare problama, nici ecranul cu care navigai pe internet un era chiar atat de potent.
Retele de socializare au existat si inainte de Facebook.

View Postghost86, on 06 aprilie 2022 - 09:10, said:

Camera frontala ne ajuta sa efectuam  o fotografie selfie mult mai usor pt. ca ne vedem in obiectiv pe ecranul telefonului,doar ca pozele finale NU reflecta REALITATEA,pt. ca toate ies in oglinda.
proprietarea termenilor, oglinda reflecta imaginea, ca atare camera frontala face fix ce trebuie. Ca nu e ce vrei, nu e vina camerei ci a software-ului idiot care afiseaza "in oglinda".

Edited by MarianG, 06 April 2022 - 10:03.


#11
blanaru_mihai

blanaru_mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.01.2008
Functia oglinda o au telefoanele Huawei, iPhone in meniu

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postghost86, on 06 aprilie 2022 - 09:56, said:

e ciudat ca era bifata optiunea de a mentine mirroring-ul by default.Sint oameni care prefera mirroring-ul?Doar ma intreb atat.
nu e ciudat, ci asa este piata,
lumea foloseste camera frontala pentru apeluri video si poze, este mai natural sa te vezi ca in oglinda cand te privesti pe tine, fie si printr-o camera.
Imaginea la final, fie ca e poza sau video va fi prezentata corect catre destinatie.

View Postghost86, on 06 aprilie 2022 - 09:10, said:

Adica pana sa apesi pe click sa te vezi in ecran in oglinda,dar efectul final,poza finalq sa o proceseze in asa fel incat sa o scoata precum camera de pe spate,adica normal
Stau si ma intreb daca o exsista asa telefon jmecher in 2022?
Eu n-am probleme din astea cu Samsung.
Cand fac poza este in oglinda, cand ma uit din galerie este normala.
Am telefon "jmeker"? Nu, am telefon normal fara fitze.

View Postghost86, on 06 aprilie 2022 - 09:10, said:

Ne bucuram de selfi-uri dar nu ne dam seama ca de fapt sintem in oglinda!!
Mai bine asta decat in oglinda din baie. Asta pe vreamea cand lumea nu avea destui mega pixeli pe camera frontala.

Edited by MarianG, 06 April 2022 - 10:17.


#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Attached File  screen-shot-2014-11-24-at-1-59-38-am.png   21K   42 downloads

Alte cuvinte n-am

#14
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021

View PostMarianG, on 06 aprilie 2022 - 10:17, said:



Eu n-am probleme din astea cu Samsung.
Cand fac poza este in oglinda, cand ma uit din galerie este normala.
Am telefon "jmeker"? Nu, am telefon normal fara fitze.


"prietene",nu trebuie sa-mi intorci cuvintele in asa fel incat sa ma scoti in fata lumii vreun cocalar.Daca tot ma citezi, citeaza-ma corect.Am scris jmecher,nu jmeker
Iar cand m-am exprimat asa am facut-o nu ca sa ma laud ca am nu stiu ce telefon,ci am pus in context acel cuvant prin prisma faptului ca am recunoscut ca chiar nu am stiut,daca intelegi ce vreau sa spun,desi ma indoiesc.Iar faptul ca am spus ca traim anul selfiului de prin 2018 ,am spus asta in sensul ca de atunci, din punctul meu de vedere parca a luat amploare acest fenomen in randul oamenilor,ca stiu si eu ca selfi-urile se fac demult tare,chiar de dinainte sa te joci cu ea prin nisip.

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Nu a fost intentia mea sa te pictez ca un cocalar, ci doar sa subliniez ca telefoanele șmechere sunt cele care creaza astfel de probleme.

#16
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021

View PostMarianG, on 06 aprilie 2022 - 10:17, said:


Mai bine asta decat in oglinda din baie.
pana si aici ai incercat sa ma pui intr-o lumina proasta.
Cand am afirmat: Ne bucuram de selfi-uri dar nu ne dam seama ca de fapt sintem in oglinda!!,m-am referit la faptul ca iesim in fotografii pe DOS,nu ca as fi sau am fi niste cocalari care facem fotografii in baie, in oglinda....
Te-as ruga mult pe viitor si chiar as aprecia mult daca in posturile in care postez sa nu mai scrii.Chiar nu ma intereseaza si nu am nevoie de parerile tale acide !!.Multumesc de intelegere.

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu văd care e problema că sunt pozele oglindite.
Care ține la aspectul ăsta, după narcisismul de a-și face selfie-uri, ori ia un telefon care e deștept și rezolvă problema, ori face manual.

Repet, ce e așa grav ?

#18
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
cel mai probabil e o chestie de preferinte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate