Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nikon 800mm F/6.3 Z

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 06 aprilie 2022 - 19:28, said:

... si acuratetea.
La f11 e totul in focus ;)

#20
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Daca te referi la un fisheye, da. Posted Image   La 600..800mm nici vorba.

Edited by katran, 06 April 2022 - 19:38.


#21
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Nici nu ma intereseaza cate puncte de focus folosesc. Pe bune? La categoria aia junk? Mai cauti cate puncte folosesc? Ca sa fie clar, pentru wildlife, adica pentru ce sunt concepute si marketate, sunt niste rahaturi de tele-uri. Comparativ cu tele-urile adevarate. Mai bine iti iei un hiperzoom, sincer, e mult mai bun si mai versatil. Si mai sharp.
Nu ai nimic din ce trebuie, nu ai viteza si nu ai sharpness. Da, sunt usoare, dar asta nu mai are importanta. f11-le ala e de tot rahatul.
Cand ma refer la " democratizare", uite, genul asta de tele-uri pe care le scoate Nikon: un PF 5.6, un 6.3, prin zona asta. Da, nu sunt ieftine, si nici nu au cum sa fie aproape gratis, dar nu au nici preturile alea tembele.
Un 600mm f4 de generatie 2, sh, forjat de i-au sarit vopselele si monturile, nu se gaseste sub 7-8-9000 euro. Pret mediu, nu placinte ocazionale si nici alea cu " folosit de o batranica din Germania". 800 mm 6.3 costa 6500, nou, tipla. Poate, maybe, in cativa ani vor ajunge la 4-5000, cam pe acolo ar fi pretul real. Diferenta de diafragma nu e atat de mare, in rest le are pe toate, detaliu, viteza, stabilizare.

#22
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Hai ca 800mm f11 ala nu arata chiar asa rau:

https://www.juzaphot...f11#fotoesempio

Ca nu e prima alegere pentru un pasionat de foto de wildlife, clar... dar pentru cineva care vrea sa incerce marea cu degetul sau cineva care e mai pasionat de birdwatching decat de fotografie, poate sa fie o alegere buna.

Nikon a miscat foarte bine cu obiectivele Z dar stau foarte prost la capitolul body-uri (au nevoie de ceva gen A9 sau R6). Din pacate, nici sa ai banii sa iei, nu gasesti pe stoc (nici 500 PF care tocmai s-a scumpit cu vreo 500 de euro, nici Z9...)

Edited by StefanSC, 07 April 2022 - 10:03.


#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pai 800mm F/6.3 e pe stoc?

#24
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pai mai nimic nu e pe stoc zilele astea (in wishlist-ul me de pe F64, singurele chestii pe care le pot adauga in cos sunt cele care sunt la precomanda :P).

#25
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 07 aprilie 2022 - 10:56, said:

..in wishlist-ul meu de pe F64..
Oligarhule! Posted Image

Parca ziceai ca 800-le o sa intre in productie peste cativa ani (sau cineva zicea).

Edited by crokodilu, 07 April 2022 - 11:00.


#26
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Nu zice ca imi baga astia sanctiuni :P.

#27
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007

View PostStefanSC, on 07 aprilie 2022 - 10:03, said:

Hai ca 800mm f11 ala nu arata chiar asa rau:

https://www.juzaphot...f11#fotoesempio

Ca nu e prima alegere pentru un pasionat de foto de wildlife, clar... dar pentru cineva care vrea sa incerce marea cu degetul sau cineva care e mai pasionat de birdwatching decat de fotografie, poate sa fie o alegere buna.

Nikon a miscat foarte bine cu obiectivele Z dar stau foarte prost la capitolul body-uri (au nevoie de ceva gen A9 sau R6). Din pacate, nici sa ai banii sa iei, nu gasesti pe stoc (nici 500 PF care tocmai s-a scumpit cu vreo 500 de euro, nici Z9...)

Stefan, nu poti sa compari jucariile alea cu 800 6.3. Sunt clase diferite. Practic, 500 PF si 800 PF au format o clasa intermediara, suficient de buna ca sa fie interesanta pentru amatorii mai avansati care stiu wildlife si poate chiar pentru unii pro. Eu le-as compara cu 2.8,4,5.6, acolo sa vedem daca stau bine.

E bine ca sunt alternative, o sa se rezolve si productia, de body-uri nici nu mai vorbesc. Sa speram ca vor scadea si preturile la body, deocamdata sunt umflate aiurea.

#28
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Departe de mine sa compar un obiectiv de 1200 de euro cu unul de 6500...

As fi curios sa vad daca scad preturile SH la fixele exotice in montura F (400mm f2.8, 500mm f4, 600mm f4)  acum ca a fost lansat acest 800mm f6.3 in montura Z :).

#29
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 07 aprilie 2022 - 11:15, said:

As fi curios sa vad daca scad preturile SH la fixele exotice in montura F (400mm f2.8, 500mm f4, 600mm f4)  acum ca a fost lansat acest 800mm f6.3 in montura Z Posted Image.
Cred ca cine a avut bani de exotice isi permite sa le pastreze si sa mai de a cativa firfirei si pe un 800f6.3 pe montura Z.

#30
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postschnupe, on 07 aprilie 2022 - 11:05, said:

Sa speram ca vor scadea si preturile la body, deocamdata sunt umflate aiurea.

De ce ar scadea preturile la body ? Z9 costa cat un D6 la F64. La D5 si la D6 au stat sus preturile. Cred vor folosi aceeasi strategie si la Z9, altfel canibalizeaza vanzarile de Z7 si alte camere mai ieftine, nici nu mai vand Z9 MK II.

La fel si la obiective (500mm F/5.6 si 800mm F/6.3). Ani de zile se vor chinui sa acopere cererea, n-au de ce sa mai ofere reduceri.
500mm F/5.6 cred ca are minim 3 ani de cand e lansat. Acum nu este pe stoc la F64. Banuiesc ca nici acum nu reusesc sa acopere cererea.

Edited by katran, 07 April 2022 - 13:09.


#31
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Depinde de third party. De aia ziceam de Sigma și Tamron. Decât să o frece cu obiectivele pe rit vechi, poate ar putea sa copie niște PF-uri.
Sigur, ar trebui sa se bage și Canon cu mai multe DO-uri cu preț mai mic, macar sa ai de unde copia.
La body da, țin preturile mari in bataie de joc, mie mi se par enorme.


#32
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postkatran, on 07 aprilie 2022 - 13:06, said:

500mm F/5.6 cred ca are minim 3 ani de cand e lansat. Acum nu este pe stoc la F64. Banuiesc ca nici acum nu reusesc sa acopere cererea.

Ultima data cand a fost pe stoc la F64 a fost de BF pro anul trecut. La Fotohobby e cu precomanda si la Yellowstore au avut o bucata pe stoc pana luna trecuta. B&H il au pe stoc, e-Infin il au pe stoc, Amazon.de pare sa il aiba pe stoc. Calumet.de zic ca il aduc in 4 saptamani max.

Posibil ca cererea pentru acest obiectiv sa nu mai fie atat de mare incat sa justifice sa il tina in stoc (bani blocati pentru magazin).

#33
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Eu cred că e o vrăjeală asta cu cererea enorma și cu producători care nu pot sa livreze. Mănâncă rahat. La produse din astea de nișă? Parca ar fi milioane de fotografi care ar comanda tele-uri. Sau milioane care se bat pe body-uri.
Cred că adevărul tine de porceala producătorilor, țin de preturile alea pompate, cerere relativ mica tot din cauza prețului. Adaos enorm. Mint că niște porcalai, că vezi doamne ce tehnologie au înglobat ei acolo... Un căcat! Daca era vorba de nu știu ce sticla cu fluorita aia, am priceput, hai sa zicem, deși nici aia nu justifică preturile alea aberante, dar în rest? Ce mega tehnologie? Se fac la fel de zeci de ani, freacă grupurile alea de lentile din loc in loc, mai bagă niste plastice și scad greutatea. Mare șmecherie...
Nu vand nici să-i bati la preturi mai mici, bă că nu e chip, nu e semiconductoru', că a venit Covidu', că Putin, că lentila făcută manual de samuraiu' lui pește prăjit, că aliajul de magneziu luat din alt sistem solar ...orice, doar sa vinzi la preturi nesimțite.


#34
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Primele preturi in UE... 7300 euro pe Calumetphoto.de, la precomanda...

Istoric, la chestii din astea scumpe, nemtii sunt cu vreo 500 de euro mai scumpi decat f64.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate