Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Apia masura 10 agro mediu pachetele 1+2

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Txtxtx

Txtxtx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 30.03.2022
Buna , am cateva intrebari pt cine se pricepe si poate sa-mi raspunda , multumesc anticipat
Detin 1,62Ha faneata , altitudine mai mare de 600m.
Pt subventia apia ( am depus actele ) insa cand voi fi sunat trebuie sa stiu ce sa zic
1. Cred ca masura 10 pachetul 1 + pachetul 2 mi s-ar potrivi dar intrebarea este :
- pachetul 2 vine suplimentar fata de pachetul 1 ? Adica se aduna suma de la pachetul 1 , varianta aleasa din pachetul 2 sau nu ?
Intreb pt ca la pachetul 2 sunt 2 variante :
- varianta 2.1 – lucrări manuale pe pajiști permanente utilizate ca fânețe – 100
euro/ ha/an;
- varianta 2.2 – lucrări cu utilaje ușoare pe pajiști permanente utilizate ca fânețe
– 21 euro/ha/an.

Ca sa inteleg , daca aleg masura 10 agro mediu ,
Pachetul 1 – Pajiști cu înaltă valoare naturală – 142 euro/ha/an;
+
Pachetul 2 - Practici agricole tradiționale (poate fi aplicat doar adițional, în
combinație cu Pachetul 1):
- varianta 2.1 – lucrări manuale pe pajiști permanente utilizate ca fânețe – 100
euro/ ha/an;
= 142E +100E ? Este corect sau nu ?
Inca o data multumesc celor care pot sa ma lamureasca.

#2
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

View PostTxtxtx, on 05 aprilie 2022 - 14:03, said:

Buna , am cateva intrebari pt cine se pricepe si poate sa-mi raspunda , multumesc anticipat
Detin 1,62Ha faneata , altitudine mai mare de 600m.
Pt subventia apia ( am depus actele ) insa cand voi fi sunat trebuie sa stiu ce sa zic
1. Cred ca masura 10 pachetul 1 + pachetul 2 mi s-ar potrivi dar intrebarea este :
- pachetul 2 vine suplimentar fata de pachetul 1 ? Adica se aduna suma de la pachetul 1 , varianta aleasa din pachetul 2 sau nu ?
Intreb pt ca la pachetul 2 sunt 2 variante :
- varianta 2.1 – lucrări manuale pe pajişti permanente utilizate ca fâneţe – 100
euro/ ha/an;
- varianta 2.2 – lucrări cu utilaje uşoare pe pajişti permanente utilizate ca fâneţe
– 21 euro/ha/an.

Ca sa inteleg , daca aleg masura 10 agro mediu ,
Pachetul 1 – Pajişti cu înaltă valoare naturală – 142 euro/ha/an;
+
Pachetul 2 - Practici agricole tradiţionale (poate fi aplicat doar adiţional, în
combinaţie cu Pachetul 1):
- varianta 2.1 – lucrări manuale pe pajişti permanente utilizate ca fâneţe – 100
euro/ ha/an;
= 142E +100E ? Este corect sau nu ?
Inca o data multumesc celor care pot sa ma lamureasca.

Da corect.
Vezi ca trebuie totusi cosit odata si nu te vad cosind manual 1,6ha. Pt utilaje usoare vorbim de motocultor cu cositoare, pana in 400kg.

#3
Txtxtx

Txtxtx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 30.03.2022
Am mai cosit si manual si mecanizat , insa vreau neaparat manual , intr-o sapatamana e imposibil sa nu termin . O sa-mi cumpar vreo 4 coase sa nu stau sa bat cand pot lucra .

#4
Txtxtx

Txtxtx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 30.03.2022
Sunt 3 parcele aproape identice ca suprafata, incep una , o duc la capat ; din ce am inteles nu sunt obligat sa le fac in aceeasi zi pe toatesau ma insel ?

#5
Txtxtx

Txtxtx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 30.03.2022
Am gasit cerintele si din ce deduc nu trebuie sa cosesc totul intr-o zi ci am la dispozitie destul timp .
Din caietul de agromediu citez :
" 2)
în cazul M10_P1 – după 15 iunie pentru terenurile situate în UAT-uri cu altitudinii medii < 600 m şi după 1 iulie pentru terenurile situate în UAT- uri cu altitudinii medii ≥ 600 m și trebuie efectuat până cel târziu la
data de 15 octombrie a anului de cerere.

În cazul M10_P3.1 – după 31 iulie și trebuie efectuat până cel târziu la data de 15 octombrie a anului de cerere "
Eu cred ca ma incadrez linistit ca timp la suprafata de cosit .

Daca gresesc va rog sa scrieti

#6
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

View PostTxtxtx, on 05 aprilie 2022 - 14:58, said:

Sunt 3 parcele aproape identice ca suprafata, incep una , o duc la capat ; din ce am inteles nu sunt obligat sa le fac in aceeasi zi pe toatesau ma insel ?
Nu, nu, minim o lucrare usoara pe an incepand  cu 01.07 parca. ( edit: am raspuns inainte sa vad ultimul post, corect ).

Edited by savantu, 07 April 2022 - 08:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate