Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Papilloma unghial (periunghial) HPV - variante operatie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
Sotia s-a trezit ca i s-a reactivat o veruca la un deget, si ulterior i-a aparut si pe partea cealalta a unghiei inca un neg.
Ea zice ca e un Papilloma care i s-a mai activat in tinerete, si abia acum dupa 20 si ceva de ani i s-a reactivat. Atunci cica a facut o cauterizare, destul de dureroasa din ce zicea... dar a avut reusita se pare, din moment ce nu i s-a mai activat ulterior.
I s-a reactivat recent pentru ca probabil i-a scazut imunitatea / sistemul imunitar. Mai ales ca are si diabet de vreo 2 ani, si in ultima vreme Covid-ul asta i-a crescut starea de alerta si mai mult (si scazut imunitatea).
S-a dus acum cu trimitere la un cabinet cu trimitere, cabinet de chirugie plastica (a mers cu recomandare).
A fost operata in 2 etape (o operatie acum vreo 4 saptamani).
Primul neg s-a reusit cumva sa fie scos. Dar al doilea se pare ca nu a fost o reusita... sau probabil intre timp a crescut la loc (a tinut degetul sub un bandaj cu atela). Nu e ca inainte de operatie, dar este vizibil, si il simte ca e acolo. Mai rau e ca ar incepe sa simta un al 3-lea nodul format la un deget apropiat de cel operat... .
Eu m-am mirat ca nu a primit trimitere la un cabinet de dermatologie. Dar probabil dat fiind diabetul ei, se voia o interventie mai ..."cu grija".
Si probabil de asta s-a mers pe varianta chirurgicala, si nu pe cauterizare. Sau poate pentru ca erau deja 2 negi... nu stiu ce sa zic.

Data fiind nereusita acestei prime incercari de scoatere negi, ce variante exista?
Exista operatii cu laser pentru asa ceva? Am inteles ca ar fi mult mai sigura si cu interventie exacta operatia laser, dar exista pentru asa ceva?

Sau am mai inteles ca ar exista ceva cu crio, gen inghetare neg, si apoi in nustiu cat timp si sub nustiuce tratament acesta cade de la sine.

Din ce am vazut pe wikipedia e un tip de hpv mai problematic la interventie. Citez:
"Subungual or periungual warts form under the fingernail (subungual), around the fingernail, or on the cuticle (periungual). They are more difficult to treat than warts in other locations."
Care ar fi dificultatile mai exact in acest tip de hpv?

Ma intereseaza ce variante exista. Bineinteles costul lor poate fi foarte diferit. Ma astept. Dar vreau intai sa vad ce am ca variante. Poate stiti / ati trecut prin asa ceva (sau vreo persoana apropiata).

Edited by mm777, 05 April 2022 - 11:28.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Rostopască.
Rupi frunzele, iese un suc din ele, dai cu acel suc pe neg.
Sau coji verzi de nucă.

Există tratament cu criogenare, nu știu numele, e o soluție la farmacie.

De asemenea există tratament cu ceva argint, parcă azotat de argint. La fel întrebi la o farmacie, de preferat una pe stilul vechi, unde se prepară.

Laser nu știu, probabil că e, apoi cauterizare.

Și ca tratament eu știu că e bun ISOPRINOSINE.
Și alte chestii naturiste care să crească imunitatea.
Dar întreabă totuși un medic.

Edited by waterman, 05 April 2022 - 12:10.


#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmm777, on 05 aprilie 2022 - 11:25, said:

...
Pai medicul de familie nu ti-a propus prima data criogenizare cu Wartner sau ceva similar?

Attached Files



#4
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
eu am avut neg plantar, s-a rezolvat cu laser
nu doare, imi facea cate 4 shoturi, parca 1 data la 2 saptamani
clinica Leventer, Bucuresti

#5
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013

View Postcarolinaherera, on 05 aprilie 2022 - 14:17, said:

eu am avut neg plantar, s-a rezolvat cu laser
nu doare, imi facea cate 4 shoturi, parca 1 data la 2 saptamani
clinica Leventer, Bucuresti

Era tot pt ceva din cauza hpv sau erau altfel de negi?
Ca asta nu înțeleg. Daca se poate sau nu si in cazul HPV cryo sau laser... ?

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmm777, on 05 aprilie 2022 - 14:48, said:

Daca se poate sau nu si in cazul HPV cryo sau laser... ?
Da, ambele se pot folosi.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postmm777, on 05 aprilie 2022 - 14:48, said:

Era tot pt ceva din cauza hpv sau erau altfel de negi?
Ca asta nu înțeleg. Daca se poate sau nu si in cazul HPV cryo sau laser... ?

Din ce știu eu negii ăștia sunt o chestie foarte apropiată de HPV  (tot o formă de papiloma virus), și da se poate crio sau laser.

Dar mergeți la medic ca să vă lămurească.
Și remediați problema cu imunitatea, degeaba dați cu laserul sau alte ălea, HPV ăla nu iese așa ușor din organism, și tot vor apărea negi.

Edited by waterman, 05 April 2022 - 15:42.


#8
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
nu stiu cum este cu treaba asta cu hpv
dar treaba cu laser a functionat, nu mai am nimic de 3 ani...

#9
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
Actualmente sotia foloseste Duofilm ca si solutie pentru tratarea verucilor. Si a fost multumita intr-o prima faza de efectul duofilm, chiar daca se cam innegrea degetul in zona administrarii, mai ales cand era administrare repetata...
A ajuns la operatie dupa ce a vazut ca totusi nu are efect doar duofilmul, si dupa ce se cam terminase pandemia si formalitatile medicale si-au intrat intr-un ritm normal cat de cat, si nu necesita nustiuce complicatenii ca inainte... .
Pentru imunitate folosea isoprinosine, si de putin timp a reinceput tratamentul si cu isoprinosine. Dar se pare ca imunitar sta destul de rau... . (cei drept nici miscare nu prea face... serviciu la birou, taxi, etc).
Voi cauta variante cu laser si cu cryo in orasul din provincie sa vad...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate