Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Ce sunt "A Z P " urile

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Cu chiloti normali te oparesti la giugiuc de nu te vezi.

#20
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,872
  • Înscris: 27.04.2010
Astia din epoca Facebook s-ar fi sinucis, daca ar fi fost pusi sa poarte asa ceva ...
Cum, sa renunte ei la chiloteii de matase ..???
Nemaipunand la socoteala ca pe vremea aia nu erau atatea chestii ca-n ziua de azi.

#21
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Pe vremea cind eram si eu un apevist, ce era de neinteles era ca unii chiar purtau azepeurile aleaPosted Image

#22
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
ne-am lamurit ca initiatorul nu a facut armata!

#23
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postbaribalu, on 04 aprilie 2022 - 17:27, said:

Mizeriile alea de ciorapi care se adunau la varful bocancului. O singura data am purtat asa ceva.
Pai daca erau gen “sac”, ce vrei…Posted Image

#24
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Erau de in, si aveau avantajul ventilatiei bune pe timp de vara, la instructie si praf.
Nu era facultativa folosirea lor! Orice obiect de imbracaminte civila, cu exceptia batistelor, erau confiscate, iar cei care nu respectau regula erau pedepsiti. Pedepsele, in functie de recidiva si gravitate,  puteau varia: plantoane peste rand intre ora 00:00 - 04.00, sectoare de facut, pana la arest 2-3 zile, loc in care sapai santuri sau gropi cat e ziua de lunga si pe care le astupai seara.
Era armata nu democratie!

#25
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View PostObivankenobi, on 04 aprilie 2022 - 20:45, said:

Nu era facultativa folosirea lor!
La răcani probabil. La noi la apevisti nu ne verifica nimeni.

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007
Si "apevistii" ce erau. Sau de la ce vine apv?

View Postrichi_e, on 04 aprilie 2022 - 20:00, said:

ne-am lamurit ca initiatorul nu a facut armata!
nu, am scapat, desi in facultate mai duceam adeverinte la aia care se ocupau cu recrutarea, sa le dovedesc ca am "ocupatie".

Si asa, la recrutare am pierdut aproape o zi stand aiurea pe niste holuri jegoase la parterul unui camin de nefamilisti, pe strada Miorita.
Am fost "socat" ce specimene erau pe acolo, din toate paturile sociale, de la copii de bani gata la semi boschetari.

Tata a facut armata pe la 28 de ani. Deja era cu studiile terminate, angajat si un an a facut ceva  la o unitate de ofiteri din Lipova.
Povestea ca era mare plictiseala.

Edited by tfmercedez, 04 April 2022 - 21:33.


#27
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
Armata Pe Viata.

#28
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Posttfmercedez, on 04 aprilie 2022 - 21:35, said:

Si "apevistii" ce erau.
True believersPosted Image

#29
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View Post-ARA-, on 04 aprilie 2022 - 18:20, said:

Ăștia sînt de lux față de ce distribuia armata română prin '88...

View PostObivankenobi, on 04 aprilie 2022 - 20:45, said:

Erau de in, si aveau avantajul ventilatiei bune pe timp de vara, la instructie si praf.
Nu era facultativa folosirea lor! Orice obiect de imbracaminte civila, cu exceptia batistelor, erau confiscate, iar cei care nu respectau regula erau pedepsiti. Pedepsele, in functie de recidiva si gravitate,  puteau varia: plantoane peste rand intre ora 00:00 - 04.00, sectoare de facut, pana la arest 2-3 zile, loc in care sapai santuri sau gropi cat e ziua de lunga si pe care le astupai seara.
Era armata nu democratie!
Trebuia să fii tîmpit să porți lenjeria armatei. Restul era decent - vestele de iarnă erau surprinzător de bune, șosetele la fel, cămășile OK - dar lenjeria era o mizerie.
Purtarea n-o fi fost facultativă în unele unități. În aia în care am fost eu nu verifica nimeni mărunțișuri din astea. Iar boxerii stăteau în magazie că nu-i cerea nimeni...

PS - tratamentul descris sună a unități în care armata se ocupa în principal cu recolta porumbului.

#30
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postradunic, on 05 aprilie 2022 - 09:54, said:

Ăștia sînt de lux față de ce distribuia armata română prin '88...


Trebuia să fii tîmpit să porți lenjeria armatei. Restul era decent - vestele de iarnă erau surprinzător de bune, șosetele la fel, cămășile OK - dar lenjeria era o mizerie.
Purtarea n-o fi fost facultativă în unele unități. În aia în care am fost eu nu verifica nimeni mărunțișuri din astea. Iar boxerii stăteau în magazie că nu-i cerea nimeni...

PS - tratamentul descris sună a unități în care armata se ocupa în principal cu recolta porumbului.
Armata RSR era fix pe modelul sovietic: ofiteri si subofiteri tampiti care incercau sa-i tampeasca si pe tinerii obligati la serviciul militar. Si, uneori, reuseau.
Cea mai neagra experienta traita in viata mea.

#31
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,510
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNinja, on 04 aprilie 2022 - 20:47, said:

La răcani probabil. La noi la apevisti nu ne verifica nimeni.
si la militari in termen pe la inceputul ciclului unu, dupa aia nu mai pierdea nimeni timpul cu prostii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate