Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Racordare trifazica putere mare (50kw) Apr 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Firma functioneaza doar ziua. Casa are nevoie si noaptea. Sau iarna (daca ar fi si zapada mare). Lumea e tentata acum de panourile FV pentru ca se zvoneste ca se vor compensa kw per kw perioada de productie (vara, cer senin) cu perioada de neproductie (noapte, iarna), deci oricum bransamentul trebuie sa fie puternic, masina electrica poate se incarca noaptea, ca doar ziua esti la job.

#20
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 05.03.2006
In ATR vei avea un cost estimativ al lucrarii de bransare.
Nu ttrebuie sa platesti nimic, doar sa te inarmez cu rabdare, s-a schimbat legea din anul trecut si Electrica Ditributie trebuie sa-ti puna la dispozitie bransament gratuit. Daca vrei sa-l faci mai repede si sa platesti o firma agreata ANRE iti vei putea recupera costurile esalonat in maxim 5 ani de la Electrica Distributie. Deci subiectul cu e mult, e putin, nu are sens, atata timp cat iti vei recupera banii.

#21
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
La 50kW iti deschizi statie de incarcare masini electrice vorbesc serios, astea pe la supermarketuri au cam 50 kW. :) Cred ca cine ti-a facut calculul a pus din burta ca oricum nu plateste el, nu vad de ce ai avea nevoie de mai mult de 35kW la o casa de o familie. De restul iti pui si tu panouri electrice si mai incarci si de acolo electrica cateva zile pe an. Apropo, pretul nu e mare, bransamentele electrice costa de te indoaie, am un amic care acum cativa ani a primit oferta de aproape 10k Euro pentru bransat la sub 400m distanta in zona cu drumuri neasfaltate.

#22
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007

 stk30000, on 04 aprilie 2022 - 15:59, said:

Ok, ca si consumatori fac bransamentul pentru o statie de incarcare masina electrica (cca 30kw), pompa de caldura (7kw), plita electrica (6kw), + alte produse care poate pentru unii nu exista... Mi se pare firmesc sa am 50kw instalati in principal pentru masina electrica altfel mergeam pe 15-20. Sunt in plan si panouri solare.

Multumesc de clarificari, pare ca este un pret bun, voi merge inainte.


Catalin
Ce masina ai tu de incarci cu 50KW?

#23
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Pretul e foarte bun.
Cauta cat costa un 5 x 25mmp, si ai sa te lamuresti.

50kW e mult, dupa mine. Daca ai primit cifra de la proiectant, clar e gresita. Eu n-am nimerit pana acum proiectant care sa dea o estimare corecta, si am lucrat cu cativa.
Pentru 200mp iti ajunge o pompa de caldura de 10kW, mai pui un incarcator de 7.2kW (putin probabil sa ai nevoie de 22kW). Deci te descurci cu 25kW.
Macar coboara la 40kW, unde teoretic iti ajunge un conductor de 5 x 16mmp (diferenta de pret e foarte mare).

#24
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Anul trecut,pentru 35m de la postul de transformare pana la tabloul meu a costat 22.000 lei fara tva.In asta a intrat si BMPT-ul.Puterea a fost de 60kw,ceruta pe firma.

#25
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

 stk30000, on 04 aprilie 2022 - 16:13, said:


Da, eu de vina, credeam ca se baga un fel de teava flexibila care sa tina mai multe cabluri, cu loc suficient pentru a mai trage unul.

In naivitatea mea, nu imi imaginam ca se sparge drumul si se asteapta iar asflatarea pentru fiecare bransament din post.
Sunt cel putin 20 de loturi dupa al meu, cand vor avea santiere si vor vrea toti din post va fi un santier general acel drum..

Intr-o societate normala la cap asa s-ar face, dar noi traim intr-una de consum.

Digi de exemplu cand au tras cabluri de curent in Oradea asa au facut, si cu camine de vizitare, dar alea-s ale lor si au stiut ce sa faca sa nu-si dea de lucru in viitor.

#26
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 05.03.2006
Digi nu are retea de curent doar de date! Sa nu incurcam socotelile. In Romania toata reteaua electrica apartine Electrica Distributie si distributia de energie electrica este monopolul statului. Toti prodcatorii de energie (inclusiv cei cu panouri solare pe case) livreaza energie electrica in circuitul energetic national.

#27
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Succes! Daca faci totul doar electric, o sa plangi cand vezi facturile. Mult!

#28
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

 paul_bh, on 05 aprilie 2022 - 12:00, said:

Digi nu are retea de curent doar de date!
Da, greseala mea. Reteaua de date. Oricum n-are importanta, se intelege ideea.

#29
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 stk30000, on 04 aprilie 2022 - 15:59, said:

o statie de incarcare masina electrica (cca 30kw)
Nu ai nevoie de 30 kW pentru incarcat masina electrica.

1. Sunt putine, foarte putine modele de masini care se pot incarca pe AC (priza Type 2) la 22 kW.
Marea majoritate sunt intre 6 - 11 kW.

2. Masina se adapteaza la maximul cat permite statia. O masina care ar putea trage 22 kW, daca o conectezi la o statie de 11 kW va trage 11 kW.

3. Nu ai nevoie de putere mai mare de 5 kW ... 11 kW in utilizarea normala a unei masini electrice.

4. Ca sa poti incarca cu 30 kW, iti trebuie statie de incarcare rapida (DC priza CCS). O astfel de statie costa multe mii de euro, poate chiar 10'000 EUR.

 paul_bh, on 05 aprilie 2022 - 12:00, said:

Digi nu are retea de curent doar de date! Sa nu incurcam socotelile. In Romania toata reteaua electrica apartine Electrica Distributie si distributia de energie electrica este monopolul statului. Toti prodcatorii de energie (inclusiv cei cu panouri solare pe case) livreaza energie electrica in circuitul energetic national.
1. Digi AU VRUT sa devina Operator de Retea de Distributie.
In cateva orase, printre care si Timisoara, si-au instalat si tubulatura subterana pentru asa ceva.
Dar in final nu li s-a permis.

2. In Romania sunt mai multi operatori de retele de distributie, in afara de "Electrica Distributie".
Dar este cate unul pe fiecare regiune geografica, firmele care se ocupa de aceasta activitate au MONOPOL legal.
Si NU ESTE MONOPOLUL STATULUI!
Statul a concesionat reteaua de distributie la cateva firme private.

e-Distributie, SDEE, Delgaz Grid (da, opereaza si retele electrice), .... toate acestea sunt firme diferite.

Vezi aici lista completa:
https://www.cez.ro/r...-electrica.html

Edited by kolfleading, 07 April 2022 - 16:55.


#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postpaul_bh, on 05 aprilie 2022 - 12:00, said:

Digi nu are retea de curent doar de date! Sa nu incurcam socotelile. In Romania toata reteaua electrica apartine Electrica Distributie si distributia de energie electrica este monopolul statului. Toti prodcatorii de energie (inclusiv cei cu panouri solare pe case) livreaza energie electrica in circuitul energetic national.

Au vrut să facă rețea de electricitate, paradoxal directivele mUE nu permit concurență în domeniul distribuitorilor. Chiar au avut proces pe tema asta.

#31
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
E o masura buna, concurenta in aceste domenii se traduce in 99% din cazuri in monopol pe zone. Adica oameni fortati ori sa plateasca sume imense pentru bransamente ori sa ramana fara curent. Adica crearea de ghetouri cu acordul statului.
O oarecare asemanare cu gazul si canalizarea unde nu se pot face bransamente asa usor din motive tehnice pana la urma, vezi ce hal de cosmar-residente au aparut, cu butelii, gropi si camioane cu kkt. Dar au totusi curent electric

Edited by aeon, 14 April 2022 - 08:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate