Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Racordare trifazica putere mare (50kw) Apr 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
stk30000

stk30000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2022
Salutare,

Am aplicat pentru un ATR si am luat legatura si cu o firma care face bransamente in zona Ilfov.

Am solicitat 50 kw trifazic, in mare parte pentru o centrala si o masina electrica + toata casa o fac electric fara gaz.

Singura taxa pe care am platit-o pentru acest ATR a fost cea de pe factura emisa de e-distributie, de 190 ron, cand am completat cererea.

Am solicitat bransament temporar in solutie definitiva. Cred insa ca voi construi abia anul viitor sau in toamna cel mai devreme, si sunt dispus sa schimb cererea/tipul de bransament. Nu ma grabesc cu acest bransament, pot lua cel putin temporar de la vecini cand incep santierul. Ma deranjeaza insa suma care mi-a fost ceruta de compania de bransament. Nu am nimic construit pe teren.

Am oferta de bransament: 12.744 RON. Mi se pare foarte mult.

Postul/transformatul este la 90m de teren si am inteles ca aceasta putere o pot primi doar din post. Asta inseamna ca vor trage un cablu separat din transformator la teren doar pentru mine? Mi s-a spus ca pentru 35kw ar fi venit undeva la 9000 ron, insa eu as vrea acesti 50kw.

Pe drumul public este deja tras cablu din acel post pentru vecini, trece prin fata terenului meu, iar ei spun ca trebuie sa sparga tot drumul (cei 90m). Mentionez ca in zona sunt doar 3 vecini. Vecina din spatele terenului meu s-a bransat luna trecuta si la ea nu s-a spart drumul comun, s-a legat de cablul deja tras si a facut o cablare pe sub drumul de servitute. MIe mi s-a spus ca trebuie sa sparga drumul public, lucru pe care nu il cred.

Ar trebui sa aibe un furtun deja tras pe sub drum, acel furtun sigur este incapator suficient si pentru cablul meu fiind ca in zona sunt doar 3 bransamente, doua dintre ele fiind de 9kw si unul de inca 50kw.


Catalin

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Daca ai gaz in zona, e pacat sa nu-l folosesti si sa mai usurezi electricul, mai ales pe partea de centrala termica. La bucatarie eu as merge cu plita gaz, cuptor electric, adica sistem mixt.

Daca nu ai gaz in zona, da, sunt de acord, insa 50 KW e enorm, ma mir ca au zis da, fie si contra unei sume uriase.

Edited by Neaceasca85, 04 April 2022 - 14:19.


#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

View Poststk30000, on 04 aprilie 2022 - 13:08, said:

Pe drumul public este deja tras cablu din acel post pentru vecini, trece prin fata terenului meu, iar ei spun ca trebuie sa sparga tot drumul (cei 90m). Mentionez ca in zona sunt doar 3 vecini. Vecina din spatele terenului meu s-a bransat luna trecuta si la ea nu s-a spart drumul comun, s-a legat de cablul deja tras si a facut o cablare pe sub drumul de servitute. MIe mi s-a spus ca trebuie sa sparga drumul public, lucru pe care nu il cred.
Depinde ce cablu e ala.

View Poststk30000, on 04 aprilie 2022 - 13:08, said:

Ar trebui sa aibe un furtun deja tras pe sub drum, acel furtun sigur este incapator suficient si pentru cablul meu fiind ca in zona sunt doar 3 bransamente, doua dintre ele fiind de 9kw si unul de inca 50kw.

Mai greu cu "furtunul". E societate de consum, nimeni nu baga "furtune" doar ca sa nu mai trebuiasca spart cand vine altul la bransat. Doar se castiga bani din manopere.

Doar se stie, consumul face omenirea sa progreseze! :D

Edited by Phobos, 04 April 2022 - 14:23.


#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017
In București pentru 25m traseu și 12kw trifazic au cerut 9k ron. Iar preturile oferite de executanți erau mai mari.

Prețul mare vine de la faptul că trebuie spart drumul și refăcut. La mine partea asta reprezenta mai mult de jumătate din valoarea lucrării.

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
E normal ca bransament de 50 kw sa fie dat doar din PTCZ si deci sa trebuiasca spart tot. Daca ceri putere mai mica, poti fi legat de cablul celorlalti vecini si costurile scad.

La Distributie Oltenia, pentru o casa ce va fi construita in satul Miesti din comuna Cungrea, fara proiect si autorizatie mi-au zis ca imi baga doar 1 KW monofazic, ori eu am cerut trifazic. Deci aman ATR-ul pana am proiectul.

Edited by Neaceasca85, 04 April 2022 - 14:26.


#6
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru o companie IT din Bucuresti, instalarea unui bransament de 150kW de la o distanta apreciabila a costat aproape 100 000 euro.

#7
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Pentru trifazat se acorda de regula  maxim27 kW, de pe stalpul cel mai apropiat de locul de consum, traseu comun cu alti consumatori, conditia e sa fie rezerva pe alimentarea aia.
Peste 27 kW se aproba doar cu alimentare din postul trafo, traseu doar pentru solicitant, asta daca exista rezerva in postul trafo.
Daca nu exista rezerva pentru puterea solicitata in cel mai apropiat trafo,  ti se da posibilitatea sa te racordezi la medie tensiune, cu propriul tau trafo, cu costurile de rigoare (f mari).

Tu te incadrezi la varianta 2. Ca pret e greu de spus daca e mare sau nu. Daca trebuie sa taie 50 metri de asfalt sau au de facut subtraversari, e normal sa fie costuri mari.

Edited by gear, 04 April 2022 - 14:42.


#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,947
  • Înscris: 15.04.2019
Pretul nu mi se pare chiar incredibil, tinand cont de zodia scumpirilor. Ti-ai facut calculul cam cat va fi factura consumului pentru gospodaria ta electrica? Poate c-ar trebui sa investesti in panouri solare si o elice.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
La tara in comuna Ganeasa, cu boiler electric, semineu in living pe lemne si calorifere electrice in celelalte camere, a venit 8.000 lei factura de energie electrica.

Eu oricum recomand echilibrul intre gaz si electric. Sa vrei si centrala electrica si masina electrica este overkill. Poate schimba gandirea pe centrala cu gaz si sa ramana la masina electrica daca vrea, desi eu personal nu o agreez nici pe aceea.

Am avut incalzire si apa calda electrice la bloc pana in anul 2000 si sunt satul, din 2000 centrala pe gaz a fost mana cereasca atunci cand m-am mutat la casa, chiar daca am avut trifazic din start (dar de vreo 20 KW nu 50).

#10
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Pentru 250m traseu, acum 5 ani, am platit 24 000RON. Putere mult mai mica, insa asta e irelevant, banii se duc pe bransament.
12 500 ron pentru 90m in 2022 mi se pare ok raportat la ce am platit eu, nu stiu alte situatii.

Insa eu am recuperat peste jumate din bani dat fiind faptul ca s-au legat si alti vecini ulterior la bransamentul meu, cu puteri normale de 8KW.

In cazul tau, nu o sa se mai lege nimeni, va fi doar al tau, si banii raman dati.

Insa da, suma mi se pare ok, chiar decenta in situatia in care nu au comentat la puterea de 50KW.
Un vecin a trebuit sa faca mare scandal sa ii dea abia 12KW.

AI mare curaj sa treci totul electric. Si financiar si in general.
Succes.

#11
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 01.09.2021
Prețul e incredibil... de mic. Eu am platit 5500 lei pt 5 kw distanta 50 m, fara subtraversare, cu stâlp, dar acum vreo 7 ani. Eu totuși nu știu ce faceți voi cu 50kw la casa, chiar și cu mașina mașină electrică. Așa că ia și branseaza-te mai rapid, 50 kw e branșament de fabrica, vrei sa fie gratis?

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
La ce facturi vei avea lunar cu necesar de 50kw, si daca ai avea pret de 3-4 ori mai mare decat cei 12mii lei ar fi inca ok.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvictor29cr, on 04 aprilie 2022 - 15:05, said:

Pentru 250m traseu, acum 5 ani, am platit 24 000RON. Putere mult mai mica, insa asta e irelevant, banii se duc pe bransament.
12 500 ron pentru 90m in 2022 mi se pare ok raportat la ce am platit eu, nu stiu alte situatii.

Insa eu am recuperat peste jumate din bani dat fiind faptul ca s-au legat si alti vecini ulterior la bransamentul meu, cu puteri normale de 8KW.

In cazul tau, nu o sa se mai lege nimeni, va fi doar al tau, si banii raman dati.

Insa da, suma mi se pare ok, chiar decenta in situatia in care nu au comentat la puterea de 50KW.
Un vecin a trebuit sa faca mare scandal sa ii dea abia 12KW.

AI mare curaj sa treci totul electric. Si financiar si in general.
Succes.
Omul credea ca cu 190 lei a dat lovitura. Lăsați-l in lumea lui.
@all pretul e mai mult decât ok la puterea ceruta 50kw, distanta de tras cablu 90m :)

#14
stk30000

stk30000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2022
Ok, ca si consumatori fac bransamentul pentru o statie de incarcare masina electrica (cca 30kw), pompa de caldura (7kw), plita electrica (6kw), + alte produse care poate pentru unii nu exista... Mi se pare firmesc sa am 50kw instalati in principal pentru masina electrica altfel mergeam pe 15-20. Sunt in plan si panouri solare.

Multumesc de clarificari, pare ca este un pret bun, voi merge inainte.


Catalin

#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"Ar trebui sa aibe un furtun deja tras pe sub drum, acel furtun sigur este incapator suficient si pentru cablul meu fiind ca in zona sunt doar 3 bransamente, doua dintre ele fiind de 9kw si unul de inca 50kw."

De ce crezi ca a dat cineva bani in plus pe un furtun mai gros decat era nevoie?

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005

View Postunderb, on 04 aprilie 2022 - 15:59, said:

De ce crezi ca a dat cineva bani in plus pe un furtun mai gros decat era nevoie?

Chestia e ca de fapt nu exista nici un furtun. Posted Image

E doar un cablu armat ingropat si cu asta basta.
Pe distanta de 90 de metri, si daca ar fi existat un "furtun", si chiar daca ar fi existat in furtunul ala, pe langa cablul existent si o sufa metalica cu care sa tragi al doilea cablu (ca fara sufa nu-l bagi in veci), deci chiar si cu sufa aia e posibil sa nu-l poti trage.

Ca sa-l poti trage trebuia sa fie sufa metalica, si "furtunul" sa fie de fapt o teava rigida, neteda pe interior, babana la diametru, ceva ca alea de canalizare.

Eventual si cate un camin sau gura de vizitare pe traseu.

Edited by Phobos, 04 April 2022 - 16:19.


#17
stk30000

stk30000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2022

View PostPhobos, on 04 aprilie 2022 - 16:10, said:

Chestia e ca de fapt nu exista nici un furtun. Posted Image

E doar un cablu armat ingropat si cu asta basta.

Da, eu de vina, credeam ca se baga un fel de teava flexibila care sa tina mai multe cabluri, cu loc suficient pentru a mai trage unul.

In naivitatea mea, nu imi imaginam ca se sparge drumul si se asteapta iar asflatarea pentru fiecare bransament din post.
Sunt cel putin 20 de loturi dupa al meu, cand vor avea santiere si vor vrea toti din post va fi un santier general acel drum..


C

#18
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Prețul îmi pare foarte mic. Eu, pentru aceeași distanță, fără stradă asfaltată am primit un deviz de 14700 de lei, iar puterea este pe jumătate- 23kw. Atât este maxim.
Bine, la 50 de kw pentru o casă îmi pare.....mega exagerat. Eu am cerut maxim pt consumatori casnici deoarece mă gândesc că îmi voi face vreun mic atelier în care să bricolez.
Ca o comparație: astăzi am văzut un kit de 15 kw de panouri fotovoltaice care țiea o firmă și o casă. Totul electric. Fără gaz.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate