Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Samsung lansează un program de self-repair pe care Louis Rossmann îl numește "un gunoi"

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

 maccip, on 04 aprilie 2022 - 12:18, said:

Resoldering chips fac si eu.
Maccip, sincer @techcube are dreptate. Ross are clipuri multe, plictisitoare, dar el explica si de ce face, cum face, de ce nu face altfel. Omul e bazat.

Poti sa ai sculele super profi, daca nu stii si nu tii cont de multe cchestii, tot dai buleala.

Da, resoldering la un laptop da, faci, ca nu e rocketscience...dar uita-te sa vezi cam ce face Ross ca sa intelegi ca nu face doar aia

DA, recunosc ca Ross are un aer de superioritate in unele cazuri, dar per general omul e bine intentionat.

#38
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 terratec, on 04 aprilie 2022 - 11:46, said:

Probabil un alt papagal vorbăreţ al internetului. Cel mai probabil nu are studii tehnice de specialitate, un absolvent de electronică nu are timp de filmat pe YT.

 waterman, on 04 aprilie 2022 - 11:47, said:

El e mare altruist și e total dezinteresat în lupta lui cu Apple

Dacă e așa ciumeg, că zice că e mare electronist, putea să facă un telefon, să-l numească Rossphone și să coste 3 dolari, să aibă 5 camere 4k, specificații de top,  și să-l repari cu 10 cenți.
Mda, spre deosebire de voi, nenea ala de pe iutub e doar un papagal in materie de drepturile consumatorilor in relatia cu corporatiile. Atat de papagal e incat a fost chiar si in ceva comisie parlamentara de-a lor sa vorbeasca despre dreptului consumatorului de a dispune de produsul pe care l-a achizitionat dupa cum considera.

#39
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

 tehnics, on 04 aprilie 2022 - 12:49, said:

omul e bine intentionat.
Pai este. Eu n-am zis nimic despre el decat ca-i influencer si "cam scump", judecand dupa efortul depus sa repare niste .. vechituri pana la urma.
Eu nu am treaba cu el. Ce vreau sa zic e ca mai sunt si alti reparatori care mi e mi se par mai eficienti si mai adecvati jobului pe care-l fac.
Adica, cand am vrut si eu sa invat niste chestii, niste tehnici de a repara chestii, Rossman m-a plictisit si am gasit pe altii, pe astialaltii de la care am invatat mai rapid si mi-au dat incredere.
Cand il vezi pe mosul ala ca lipeste cu un ciocan de lipit de 20$ componente pe smartfon, parca-ti da mai mult curaj.
Rosmann mi se pare mai mult un entertainer. Repet, comparativ cu altii. Altfel, ai ce invata si de la el. Am impresia ca e mult mai vechi decat astialaltii.

#40
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

 maccip, on 04 aprilie 2022 - 12:55, said:

Eu nu am treaba cu el. Ce vreau sa zic e ca mai sunt si alti reparatori care mi e mi se par mai eficienti si mai adecvati jobului pe care-l fac.
Fiecare are stilul lui.

#41
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 maccip, on 04 aprilie 2022 - 12:55, said:

.......................
Cand il vezi pe mosul ala ca lipeste cu un ciocan de lipit de 20$ componente pe smartfon, parca-ti da mai mult curaj.
Rosmann mi se pare mai mult un entertainer. Repet, comparativ cu altii. Altfel, ai ce invata si de la el. Am impresia ca e mult mai vechi decat astialaltii.
pai ciocanul de lipit de 400$ are fainosag sau cu ce e mai bengos?

#42
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Are fainosag, dar nu foarte mult.
Uite de exemplu, urmaresc ciocanul asta sa se ieftineasca.
https://www.aliexpre...3422171697.html
Sunt deosebiri mari fata de unul de 20$, daca lucrezi chestii foarte fine.

Eu am acum ceva de genul asta, cu varfuri de tip T12, clone Hakko.
https://www.aliexpre...2678949947.html
Care-i foarte bun pentru ce fac eu, insa daca nu l-as avea pe asta, l-as lua pe alalaltu cu varfuri C115, clone JBC.

#43
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012

 maccip, on 04 aprilie 2022 - 08:04, said:

Nimic nou in acest filmulet. Rossman asta se ocupa mai mult cu politica decat cu reparatiile.
il urmaream mai demult dar de ceva vreme observ ca are mai mult contitut de "monolog la o cana de ceva" Probabil a ajuns la concluzia ca se fac banii mai usor asa decat sa arate ce si cum repara

#44
nicu991

nicu991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 03.03.2014

 maccip, on 04 aprilie 2022 - 12:55, said:

Pai este. Eu n-am zis nimic despre el decat ca-i influencer si "cam scump", judecand dupa efortul depus sa repare niste .. vechituri pana la urma.
Eu nu am treaba cu el. Ce vreau sa zic e ca mai sunt si alti reparatori care mi e mi se par mai eficienti si mai adecvati jobului pe care-l fac.
Adica, cand am vrut si eu sa invat niste chestii, niste tehnici de a repara chestii, Rossman m-a plictisit si am gasit pe altii, pe astialaltii de la care am invatat mai rapid si mi-au dat incredere.
Cand il vezi pe mosul ala ca lipeste cu un ciocan de lipit de 20$ componente pe smartfon, parca-ti da mai mult curaj.
Rosmann mi se pare mai mult un entertainer. Repet, comparativ cu altii. Altfel, ai ce invata si de la el. Am impresia ca e mult mai vechi decat astialaltii.
Tocmai l-ai descris pe Sorin de la Electronics Repair School, cel care repara balamale de laptop cu hotglue, face bypass la tranzistorii mos-fet stricati cu ceva lita si gata laptopul- Cel mai simpatic electronist la care ma uit.
Celalat de care spuneai in post-ul anterior nu-i roman, e ceva Arab sau natie apropriata. Asta-i pe principiul "uite ce bine am reparat cu scula asta disponibila pe site-ul meu".

#45
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
S-a apucat si Snowden sa repare telefoane.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0dGqR4ue8dg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

 TrafalgarLaw, on 04 aprilie 2022 - 11:09, said:


Nu.
Și-atunci de ce vorbești ca unul? Cu excepția hoțului, nu câștigă nimeni nimic din interzicerea aceste funcții.

#47
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 19.09.2008

 maccip, on 04 aprilie 2022 - 08:04, said:

Nimic nou in acest filmulet. Rossman asta se ocupa mai mult cu politica decat cu reparatiile.

Ce vorbesti?

#48
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
In maxim 2 saptmani daca nu ai 2 maini stangi iti garantez ca oricine poate face ce face Rossman.

Eu in 2010-2011 am lucrat ca si repair. Am facut un curs de o saptamana, curs facut de firma, dupa acest curs toti cei 10 care am participat la acel curs eram in stare sa schimbam orice componenta de pe orice PCB.
Cursul pentru a schimba BGA-uri mai dura inca o saptamana. Eu cand am inceput acel curs am zis ca nici in 3 luni nu o sa fiu in stare sa fac ce ziceau ei la inceputul cursului ca o sa stim sa facem dupa ce se finalizeaza cursul.

Ai nevoie doar de scule bune si putin antrenament. Eu in acel an am lucrat doar cu scule Hakko, Si la curs la fel doar cu scule Hakko am lucrat.

Eu nu am mai pus mana pe un letcon sau pe o suflanta cu aer cald din 2011 dar sunt sigur ca dupa 10 ani cu maxim 3-4 ore de antrenament iti fac tot ce face Rossman.

#49
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

 mirel3003, on 05 aprilie 2022 - 09:14, said:

Eu nu am mai pus mana pe un letcon sau pe o suflanta cu aer cald din 2011 dar sunt sigur ca dupa 10 ani cu maxim 3-4 ore de antrenament iti fac tot ce face Rossman.
Faci...corect. Dar tre sa stii si ce sa faci. Ca de lipit si dezlipit, toti suntem buni. Important e sa intelegem si de ce schimbam piese.

De exemplu, ma uitam la un clip in care Ross explica de ce un apple macbook mergea intepat desi avea OS-ul instalat fresh. Si apoi avea schema pe ecran si explica cum OS_ul si hardware-ul sunt interconectate si de ce din cauza unui mos-fet care controla ventilatorul, procesorul scadea in performante ca sa nu se incinga. Eeee. Asta e chestia, Ross stie si cum functioneaza treburile alea, nu doar schimba piese.


Eu il mai urmaresc pe Dave de pe EEvblog. Foarte misto lucruri explica.

#50
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Si in plus, nu a zis nimeni ca ce face el e special. Din contra, chiar el explica detaliat si are multe videouri pentru a invata pe oricine doreste sa faca acelasi lucru.
Tocmai d-aia zic ca nu e de insultat pentru simplu fapt ca "face bani". Foarte bine ca face bani, pentru ca miscarea asta right to repair e in interesul utilizatorilor, in primul rand. Nu al repair-shop-urilor sau al youtuberilor, etc.

E amuzant cum adera toate companiile imediat la chestii de gen "nu-ti mai dam charger la telefon, ca probabil ai deja oricum", ca sa para super green, dar fac tot ce pot ca sa te faca sa-ti schimbi deviceul cat mai des. Acolo nu conteaza cat de green esti.

#51
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Schimbi bateria acasă, salut certificare IP68 îl bagi în apă și după urli că Samsung/Apple și restul nu-ți schimbă/repară telefonul pe garanție.
Schimbi bateria originala cu ceva fake, bateria nu mai ține la fel și după te plângi ca Samsung/Apple și restul ți-au stricat telefonul prin update de soft.
Schimbi ecranul acasă cu ceva ieftin, te plângi că touchul nu mai e la fel.
Rootezi telefonul, ți se fură datele personale și ți se golesc cardurile iar după aia urli că Samsung/Apple și restul nu-ți decontează paguba sau chiar banca.
Rootezi telefonul, îl duci într-un punct mort și după tot tu ești supărat ca Apple/Samsung și restul nu ți-l repară pe garanție.

Edited by Poll7777, 05 April 2022 - 19:38.


#52
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

 Poll7777, on 05 aprilie 2022 - 19:36, said:

Schimbi bateria acasă, salut certificare IP68 îl bagi în apă și după urli că Samsung/Apple și restul nu-ți schimbă/repară telefonul pe garanție.
Schimbi bateria originala cu ceva fake, bateria nu mai ține la fel și după te plângi ca Samsung/Apple și restul ți-au stricat telefonul prin update de soft.
Schimbi ecranul acasă cu ceva ieftin, te plângi că touchul nu mai e la fel.
Rootezi telefonul, ți se fură datele personale și ți se golesc cardurile iar după aia urli că Samsung/Apple și restul nu-ți decontează paguba sau chiar banca.
Rootezi telefonul, îl duci într-un punct mort și după tot tu ești supărat ca Apple/Samsung și restul nu ți-l repară pe garanție.
Colegu, cand vrei sa iti repari, iti asumi clar si niste raspunderi si eventuale probleme. Ca daca ai doua maini stangi si vrei sa faci pe Gigel Mesterel cu telefonul clar ca n-ai pe cine sa dai vina. E la mintea cocosului ca cine umbla, o face pe barba lui...

#53
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Corect, așa ar fi normal.
Înainte sa se bage francize mai mari la asiguratori și sa scumpească asigurarea pentru telefoane aveau mai mulți asigurare pentru furt/spargere de ecran și aproape toți fentau procesul, acolo nu era normal să-ți asumi?

Edited by Poll7777, 09 April 2022 - 00:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate