Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Samsung lansează un program de self-repair pe care Louis Rossmann îl numește "un gunoi"

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postwaterman, on 04 aprilie 2022 - 11:11, said:

Bine că nu e după tine.
E softul lor, conceput să funcționeze cu device-ul, e logic că dacă îl modifici, nu mai funcționează corect.



Asta e pentru protecție anti-furt, sau pentru anti-utilizare după furt.
Care la Android nu prea funcționează oricum, că poți rescrie softul, la Apple, e bun, s-a furat, îl blochezi, la revedere ...

Nu e "softul lor".

E soft open-source dezvoltat de Google, care a fost modificat de catre Samsung/Xiaomi si implementat pe dispozitivele lor hardware. Dar codul software este open-source, adica in traducere libera, gratuit si accesibil oricui.

In ceea ce priveste protectia anti-furt... nu asa trebuie sa functioneze, din punctul meu de vedere. In primul rand tu trebuie oricum sa mergi frumos la politie, iar in al doilea rand, atacatorul poate in mod ironic sa revanda telefoanele si sa le prezinte drept "in stare foarte buna" pozand ce trebuie.

#20
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
@maccip - pai si cum ar fi daca tu incercai sa pui bateria NOHON pe ifon si nu functiona pentru ca trebuie trimis la apple sa imperecheze din soft bateria noua cu telefonul?
Pentru ca fac deja asta cu alte componente (display, camera, etc., gasesti destule clipuri pe youtube).
Asta ziceam si eu, e treaba lor cat de complicat le fac de reparat - desi trebuie totusi sa poata fi reparate macar de ei pentru cazurile de garantie, altfel isi pun singuri piedica. Dar de-acolo la multe alte mizerii pe care le fac e cale lunga. De exemplu componente ieftine pe care au contract ca producatorul sa le vanda DOAR lor, se intampla la macbook-uri si altele. Din nou, singurul scop aici e sa restrictioneze accesul altor repair-shop-uri la produsele lor.

@waterman - si ti se pare normal? Daca-ti place de audi-ul tau din 2015, si ai grija de el ca de ochii din cap iar in 2025 il gasesti cu un far spart in parcare si la audi iti zic ca ti-l schimba dar te costa 20.000 eur, iti mai convine? (exagerez dar intelegi ideea).

Rossman face gura pentru right to repair. Atat. Pentru dreptul de a-ti repara ceva singur. Ca nu te pricepi si strici, e problema ta, dar macar sa nu te impiedice voit producatorul sa-ti repari propriul produs. Una e sa trebuiasca sa mergi in service autorizat pentru a-ti pastra garantia, si total altceva e sa iti dea VOIE producatorul sa schimbi ecranul/farul/etc. Intre astea doua chestii trebuie trasa o linie.
Si mi se pare fundamental gresit ca oricine sa ia partea corporatiilor in 'lupta' asta, pentru ca stim toti foarte bine ca interesul lor nu este bunastarea clientului. Trebuie sa fii mare fanboy (sa nu zic oaie) ca sa zici ca e OK ce face apple, cand e strict in detrimentul utilizatorului si atat. (nu zic de voi, zic in general, sper ca nu se ofenseaza nimeni ca nu despre asta e vorba)

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTrafalgarLaw, on 04 aprilie 2022 - 11:40, said:


In primul rand tu trebuie oricum sa mergi frumos la politie, iar in al doilea rand, atacatorul poate in mod ironic sa revanda telefoanele si sa le prezinte drept "in stare foarte buna" pozand ce trebuie.

În paralel cu mersul la poliție, de ce nu ar trebui să poți bloca telefonul ?
Ce să revândă dacă telefonul e blocat ?

#22
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postwaterman, on 04 aprilie 2022 - 11:42, said:



În paralel cu mersul la poliție, de ce nu ar trebui să poți bloca telefonul ?
Ce să revândă dacă telefonul e blocat ?

Pentru că telefonul poate fi blocat cu acces fizic la el. Nu de la distanță, unde se pot face mânării.

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTehCube, on 04 aprilie 2022 - 11:41, said:

@waterman - si ti se pare normal? Daca-ti place de audi-ul tau din 2015, si ai grija de el ca de ochii din cap iar in 2025 il gasesti cu un far spart in parcare si la audi iti zic ca ti-l schimba dar te costa 20.000 eur, iti mai convine? (exagerez dar intelegi ideea).
N-am zis bre că e normal.
Doar că înțeleg logica lor...

View PostTrafalgarLaw, on 04 aprilie 2022 - 11:45, said:

Pentru că telefonul poate fi blocat cu acces fizic la el. Nu de la distanță, unde se pot face mânării.

Adică dacă mi se fură aifonu, să nu pot să îl blochez remote ?
Pentru că se pot face mânării ?

#24
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View PostAldulescu, on 04 aprilie 2022 - 11:38, said:

Dar cine e mai e si Louis Rossmann, asta?

Probabil un alt papagal vorbăreţ al internetului. Cel mai probabil nu are studii tehnice de specialitate, un absolvent de electronică nu are timp de filmat pe YT.

#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007

View PostAldulescu, on 04 aprilie 2022 - 11:38, said:

Dar cine e mai e si Louis Rossmann, asta?
Influencer.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postterratec, on 04 aprilie 2022 - 11:46, said:

Probabil un alt papagal vorbăreţ al internetului. Cel mai probabil nu are studii tehnice de specialitate, un absolvent de electronică nu are timp de filmat pe YT.

E un nene care are vreo două milioane de dolari, și mai face și din Youtube câteva mii de dolari pe zi...

El e mare altruist și e total dezinteresat în lupta lui cu Apple

Dacă e așa ciumeg, că zice că e mare electronist, putea să facă un telefon, să-l numească Rossphone și să coste 3 dolari, să aibă 5 camere 4k, specificații de top,  și să-l repari cu 10 cenți.

Edited by waterman, 04 April 2022 - 11:49.


#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007

View PostTehCube, on 04 aprilie 2022 - 11:41, said:

@maccip - pai si cum ar fi daca tu incercai sa pui bateria NOHON pe ifon si nu functiona pentru ca trebuie trimis la apple sa imperecheze din soft bateria noua cu telefonul?
Ar fi nasol, dar nu e cazul.
De aia ziceam. totusi sunt facute sa poata fi reparate. Mai greu, dar se pot repara.

#28
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
@waterman - Pai logica lor e sa faca cat mai multi bani. Si eu o inteleg dar nu inseamna ca trebuie acceptata. E unul din motivele pentru care nu cumpar telefon apple (celalalt e ca nu vor sa renunte la mufa aia lightning bat-o vina). Am inteles ca nu ii aplauzi, ziceam doar de ce merita sustinuta miscarea asta catre right to repair. Si da, Rossman e probabil cel mai guraliv dintre toti dar sunt foarte multi care adera la ceea ce zice el, majoritatea tech-tuberilor, etc.
Si terratec, doar pentru ca cineva nu are studii tehnice de specialitate nu inseamna ca nu stie ce vorbeste. Daca te apuci sa urmaresti ceva clipuri din trecut o sa vezi ca astie mai multe decat 95% din absolventii de electronica (mai ales de pe la noi, I should know, ca si eu sunt unul din ei).

Si apropo de chestia cu telefonul blocat, e un service de GSM de pe la noi (am vazut pe insta parca) unde se laudau ca au 'rezolvat' un telefon samsung blocat pentru furt. Clientul a zis ca l-a luat sigilat de la "un baiat". S22 Ultra. Deci se poate resigila si vinde, nu-i mare filosofie. Apoi gasesti niste baieti binevoitori cu service si te-ai scos. Posted Image

@maccip - pai ba e cazul, nu e la baterii, dar e la majoritatea componentelor. Daca nu le sare nimeni in cap, in curand va fi si la baterii, de ce nu? O sa se impinga linia atat timp cat le aduce profit.

Edited by TehCube, 04 April 2022 - 11:53.


#29
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postwaterman, on 04 aprilie 2022 - 11:46, said:

Adică dacă mi se fură aifonu, să nu pot să îl blochez remote ?
Pentru că se pot face mânării ?

Da, trebuie să rămână o opțiune pentru telefoanele din mediul business, conectate la o rețea locală și care pot fi blocate de către un administrator la cerere (nu când vrea el!).

Pentru mediul personal mi se pare o opțiune abuzivă. Se fac mânării la revânzare, la service-uri third-party (sau chiar autorizate uneori), când sunt mai multe conturi înregistrate pe telefon etc. Nu ar trebui să existe.

#30
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu există ce spui tu, sunt aberații.

E o opțiune, nu te obligă nimeni s-o activezi, am explicat utilitatea ei.

Să spui că nu e bună, deja denotă alte ălea...

Edited by waterman, 04 April 2022 - 11:54.


#31
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postwaterman, on 04 aprilie 2022 - 11:47, said:



E un nene care are vreo două milioane de dolari, și mai face și din Youtube câteva mii de dolari pe zi...

El e mare altruist și e total dezinteresat în lupta lui cu Apple

Dacă e așa ciumeg, că zice că e mare electronist, putea să facă un telefon, să-l numească Rossphone și să coste 3 dolari, să aibă 5 camere 4k, specificații de top,  și să-l repari cu 10 cenți.

https://yourlogicalf...is.com/strawman

Rossmann nu este interesat să facă telefoane. Treaba lui e sa repare electronice și să aducă probleme in atenția publicului.

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTrafalgarLaw, on 04 aprilie 2022 - 11:54, said:

Rossmann nu este interesat să facă telefoane. Treaba lui e sa repare electronice și să aducă probleme in atenția publicului.

E interesat să facă bani, că nu le repară pe gratis.

#33
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Rossman asta, are tot felul de chestii pentru reparat. Softwares, scheme, boarvdiewuri, scule de top. Nu imi dau seama cat ar costa o reparatie la el, dar banuiesc ca nu merita.

Unul care repara cu adevarat e un roman de-al nostru care lucreaza prin UK(cred). Fara schema, fara fancy softwares, cu improvizatii, scule ieftine sau foarte ieftine(mai scumpe am eu, care sunt hobbyst).
Le lipeste cu silicon, le polizeaza, le face pe dracu si le repara. DACA MERITA. Pentru ca nu orice rabla merita ore intregi de munca. Juma de ora, maxim.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KU_1fs9jSxs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Desi nu-mi place stilul lui ca foloseste tot felul de improvizatii, totusi la ce rable repara, e ok. Cand repara ceva mai scump, acorda o mai mare atentie.

Un alt reparator, am impresia ca e tot roman, dupa cum vorbeste engleza.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j_5o3sG13EE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tot asa si asta. Euristica, eficienta, pragmatism. Ca asta inseamna munca asta de reparatii. Cand smartfonul se devalorizeaza in fiecare zi, nu ai timp sa repari ca la carte.

De la astia doi am invatat niste chestii. Nu am eu prea multe chestii de reparat sa-mi fac mana si experienta, dar cred ca asa-i in industrie, nu timp de vrajeli  si povesti ca la Rossman, care vrea sa puna totul original, fara sa tina seama de costuri si timp.

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postwaterman, on 04 aprilie 2022 - 11:56, said:

E interesat să facă bani,
Cine n-ar fi interesat sa faca bani ?

#35
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmaccip, on 04 aprilie 2022 - 12:01, said:

De la astia doi am invatat niste chestii. Nu am eu prea multe chestii de reparat sa-mi fac mana si experienta, dar cred ca asa-i in industrie, nu timp de vrajeli  si povesti ca la Rossman, care vrea sa puna totul original, fara sa tina seama de costuri si timp.

Sugerez sa te uiti la cateva clipuri mai vechi de pe canalul de pe youtube. A instalat mult timp chestii 3rd party, mai ales displayuri de telefoane, pana nu a mai putut sa faca asta. Explica clar de mai multe ori DE CE e obligat sa puna chestii originale. Costurile nu le dicteaza el (manopera, evident, dar pretul componentelor?).
Pe langa asta, face multe chestii pe care nu poate face oricine, de gen re-soddering chips. Eu asa stiu de el, din clipul de la linus unde au incercat sa lipeasca un chip la microunde, si a primit mail de la Rossman ca "nu asa se face" si l-a chemat la el sa-i explice chestii, sa-i arate ce aparatura trebuie folosita, etc.
Are pe canalul lui multe macbookuri care s-au intors de la Apple (service oficial) cu devize de gen "nu poate fi reparat" sau trebuie schimbate chestii care nu trebuiau schimbate, date care erau declarate pierdute pe care el le-a recuperat (pentru ca stricaciunea nu avea legatura cu SSD-ul), etc.

Ce-i drept, are multe videouri pe canal si sunt lungi, dar inainte sa judeci, ar fi bine sa culegi mai multe informatii. Da, poate serviciile lui sunt scumpe, dar trebuie sa iei in considerare ca avea shop-ul fizic in new york intr-o zona populara si faptul ca (si atunci cand folosea echipamente originale) tot era sub jumatate din cat cerea apple pentru acelasi lucru, de cele mai multe ori.
Si da, ii iau apararea pentru ca urmaresc clipuri de-ale lui de mult si chiar nu pare genul care sa isi bata joc de client pentru profitul lui. Adica fix ce fac producatorii cu care lumea n-are nicio problema.

#36
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Resoldering chips fac si eu.
Acum vreo 10 ani am lipit un chip grafic de la un laptop folosind suflanta de aer pentru indepartat vopseaua, din obor. Si folie de aluminiu. Si o penseta. Si fierul de calcat.  Fara microscop ca nu aveam. Fara stensils, bile si fara nimic. Mai avea si underfill, pe care l-am indepartat cu o scula improvizata dintr-un spaclu.
Si a mai si mers vreo cativa ani.

Acum am ceva mai multe scule.

Edited by maccip, 04 April 2022 - 12:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate