Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Samsung lansează un program de self-repair pe care Louis Rossmann îl numește "un gunoi"

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MBsZHaGLF-Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aparent, Samsung nu pune la dispoziția utilizatorilor posibilitatea de a își înlocui bateriile.

Samsung a lansat in parteneriat cu iFixit acest program, disponibil inițial pentru Galaxy S20 și S21.

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Cat timp designul produsului e in continuare facut in asa fel incat telefoanele sa fie extrem de greu de reparat chiar si de service-uri e degaba acest program.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Pt. telefoane relativ noi nu e neapărat necesar să schimbi bateria, care ține în primii 2-3 ani fără uzură mare la utilizare obișnuită, iar telefoanele mai vechi nu îi interesează pe cei de la Samsung prea mult.
Baterii se găsesc și third party de calitate, nu e neapărat necesar să o cumperi originală, display-ul este însă critic. Iar la o schimbare de display odată telefonul desfăcut unii aleg să schimbe și bateria dacă tot e aparatul bucăți pe masă.

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Nimic nou in acest filmulet. Rossman asta se ocupa mai mult cu politica decat cu reparatiile.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Acum ca să fiu corect, au și ăia dreptul lor. E telefonul lor, cercetarea lor, investiția lor în tot felul de tehnologii.
La fel e și la Apple.

Dacă vrei să repari singur, îți faci un telefon tu de la zero și gata.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Programu asta e gandit sa vanda mai multe telefoane,pe sine-l mananca in zgaiba sa-l probeze are sanse mari sa-si f telu
Pai vb aici de lucrat cu o surubelnita in cel mai simplu mod,dar la gleznuta fina am retineri ca va reusi ceva.

Edited by ceanu1980, 04 April 2022 - 09:19.


#7
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

View Postwaterman, on 04 aprilie 2022 - 09:02, said:

E telefonul lor, cercetarea lor, investiția lor în tot felul de tehnologii.
Cum adica, dupa ce ca iti fac onoarea de a-ti permite sa le dai bani pentru rahaturile lor, sa mai ai si pretentia sa dispui cum doresti de bunul respectiv? Inacceptabil!

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
În ultimii ani nu mai ai proprietate deplină asupra bunului pe care-l cumperi... ca să-l repari sau modifici ai nevoie  de binecuvântarea fabricantului iar OS-ul și aplicațiile te spionează la greu. E și vina turmei care acceptă cu ochii închiși situația, că la orice căcățiș de telefon cu 3megapixeli mai mult ca precedentul fraierii se aliniază la coadă să-l cumpere, deși cel luat cu un an în urmă este încă perfect funcțional.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și dacă îți cumperi o mașină nouă, dai 100 de mii de euro pe ea, e a ta, dar în garanție, nu ai voie să umbli la ea.

Nu sunt de acord 100 % cu politica lor, dar zic doar că o înțeleg...

#10
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Daca ar fi dupa mine, as interzice prin lege interpretarea modificarilor software aduse la adresa telefonului drept "pierdere de garantie". Adica Samsung/Apple & co nu au voie sa-ti refuze garantia la telefon pentru ca a fost modificat softul de pe el, altfel ANPC scrie pe ei.

De asemenea, o alta functie pro-right to repair pe care as mai adopta-o ar fi interzicerea blocarilor unui dispozitiv personal de la distanta prin parole sau mai stiu eu ce. Functii precum Mi Cloud, Samsung Knox etc. pot crea probleme in service. Insa ar trebui sa ramana o optiune pentru telefoane de business, pentru astia de la corporatie si asa mai departe - unde intr-adevar, securitatea este importanta.

Edited by TrafalgarLaw, 04 April 2022 - 10:39.


#11
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View PostTrafalgarLaw, on 04 aprilie 2022 - 10:35, said:

De asemenea, o alta functie pro-right to repair pe care as mai adopta-o ar fi interzicerea blocarilor unui dispozitiv personal de la distanta prin parole sau mai stiu eu ce. Functii precum Mi Cloud, Samsung Knox etc. pot crea probleme in service. Insa ar trebui sa ramana o optiune pentru telefoane de business, pentru astia de la corporatie si asa mai departe - unde intr-adevar, securitatea este importanta.

Ești din ăla care vinde pe OLX telefoane blocate pentru recarosare, nu-i așa?

#12
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postserban57, on 04 aprilie 2022 - 11:08, said:


Ești din ăla care vinde pe OLX telefoane blocate pentru recarosare, nu-i așa?

Nu.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTrafalgarLaw, on 04 aprilie 2022 - 10:35, said:

Daca ar fi dupa mine, as interzice prin lege interpretarea modificarilor software aduse la adresa telefonului drept "pierdere de garantie".

Bine că nu e după tine.
E softul lor, conceput să funcționeze cu device-ul, e logic că dacă îl modifici, nu mai funcționează corect.


View PostTrafalgarLaw, on 04 aprilie 2022 - 10:35, said:

o alta functie pro-right to repair pe care as mai adopta-o ar fi interzicerea blocarilor unui dispozitiv personal de la distanta prin parole sau mai stiu eu ce.
Asta e pentru protecție anti-furt, sau pentru anti-utilizare după furt.
Care la Android nu prea funcționează oricum, că poți rescrie softul, la Apple, e bun, s-a furat, îl blochezi, la revedere ...

#14
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 05.02.2007

View Postwaterman, on 04 aprilie 2022 - 09:02, said:

Acum ca să fiu corect, au și ăia dreptul lor. E telefonul lor, cercetarea lor, investiția lor în tot felul de tehnologii.
La fel e și la Apple.

Dacă vrei să repari singur, îți faci un telefon tu de la zero și gata.

Este vorba de protectia consumatorului. Orice producator trebuie sa respecte legi, care protejeaza consumatorul, natura, muncitorii, economia, etc.  Daca produci nu inseamna ca faci ce vrei.
Produsele nu sunt de unica folosinta, vrei ca un produs de 1000EUR sa il tii cativa ani, iar daca se strica sa il poti salva.
E vorba la baza de faptul ca se face mult lobby (bani catre politicienii din USA) pentru ca anularea 'right to repari'  le aduce multi bani companiilor. Pot vinde ceva nou cand produsul lor se strica si te forteaza sa nu poti repara produsul. Fac intentionat o criptare pe componente, care nu este necesara si functionala pentru nimic. Aceasta encodare face ca doar componentele din fabrica/initiale  sa fie functionale intre ele, iar atunci cand inlocuiesti sa iti dea eroare intentionat (chiar daca produsul ar functiona fara probleme, ca si pana acum, de zeci de ani).
Adauga faptul ca producatorii lor ofera garantie 1-3 ani maxim si ca nu au servicuri decat in unele orase mari, ca pretind niste costuri de reparatii mai mari ca telefonul in sine. Adauga faptul ca nu sunt firme mici de familie care vor profit, ci compania mama care o sa iti zica din prima "nu se poate repara" cumparati altul mai nou.
Nici nu este vorba de telefoane. Chiar isi doreste cineva sa aibe produs functional (TV, PC, telefon, auto, masina de spalat, orice cumperi) doar pentru 1-3 ani cat e garantia?

Edited by Ciubex, 04 April 2022 - 13:39.
Atentie la limbaj!


#15
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View Postwaterman, on 04 aprilie 2022 - 09:52, said:

Și dacă îți cumperi o mașină nouă, dai 100 de mii de euro pe ea, e a ta, dar în garanție, nu ai voie să umbli la ea.

Bun, si dupa ce iese din garantie? :)
Ca sunt firme cum e apple care iti zic ca ti-l pot repara, daca le dai cat costa un telefon nou. Ca sa-ti schimbe piese pe care le-ai putea cumpara cu o zecime din pret dar pe care nu ti le vinde nimeni ca-s exclusive apple. Si asta e directia catre care vor sa mearga majoritatea producatorilor.

Eu inteleg ca atunci cand fac un produs ii fac de design vreau eu, si daca-ti convine il cumperi, daca nu-ti convine nu-l cumperi. Ca e greu de reparat, aia e, adu-mi-l mie si-l repar sau te chinui sigur. DAR, de la asta la a aduga protectii de gen hardware ID pairing pe care-l poate face doar producatorul, DOAR pentru a nu avea cum sa-l repari singur e cale foarte lunga. Cand cineva ia masuri suplimentare doar ca sa-ti ingreuneze procesul de reparatie al unui produs pe care l-ai platit, e de blamat.
Si asta fara sa intram in discutii despre cum se combina chestia asta cu planned obsolescence si altele.

TL;DR version: ok, e dreptul tau sa faci un telefon la care imi trebuie scule scumpe ca sa-i schimb bateria, dar ai nevoie de softwareul tau ca sa 'aprobi' bateria noua, e deja japca la cel mai inalt nivel. :)

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Eu cred ca din pdv hardware, telefoanele sunt totusi facute sa le poti repara. Producatorul ar fi putut sa lipeasca bateria si ecranul cu adeziv epozidic si nu-l mai dezlipeai nici cu ranga.
Nu stiu eu toate telefoanele cum sunt facute, dar ce am vazut pana acum, se pot desface.

Acuma, vrei sticla peste tot, vrei sa nu intre apa, vrei subtire de 2mm, vrei sa nu vezi suruburi. Si mai vrei sa-l si poti desface cu scule de la brico? Well. nu se poate asa ceva.
O baterie se deterioraza in 2-3 ani, timp in care producatorul a mai scos 35 de modele. Sa produca in continuare baterii pentur modelele mai vechi insamna costuri care nu se mai amortizeaza.
Sa vinzi baterii produse acum 2-3 ani inseamna sa vinzi bateri deja vechi.

Asta-i piata smartfoanelor, nu ai ce-i face. Bine ca face kinezul baterii si pentru modelele mai vechi. Traieste si producatorul, traieste si chinezul si ne descurcam si noi.
Vrem ca producatorul sa scoata modele noi si sa-si indrepte atentia spre "cercetare". Vrem chinezul sa ne ofere o sansa in cazul in care am stricat bateria prematur. Si noi ne descurcam cu piata SH si aftermarket, daca nu vrem sa bagam bani intr-un model nou.

Eu am pus recent 3 baterii aftermarket NOHON pe niste aifoane vechi de 6 ani si deocamdata se comporta excelent. Mai mult de-atat.. ce-as putea sa cer? Sa produca apple baterii pentru smartfonul meu de 5 ani? Eu zic mai bine sa faca iphone 14, 15, 16, sa le cumpere bogatii si sa-si puna pe olx vechiturile sa le cumpar eu. Ca nu dau 2000$ pe un telefon nici sa ma omori. Ma descurc si cu o vechitura de 100$ + o baterie de 20$.

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia uită-te la un Audi din 2014 2015 încoace să vezi că nu poți să schimbi triple, faruri, etc, că trebe împerecheate cu mașina.
Nu le poți schimba singur, și nici ieftin.

Ai și tu dreptate, e telefonul tău, dar eu privesc și din punctul lor de vedere, am cheltuit miliarde de dolari pe un produs, mă aștept să fac miliarde ...

Doar spun că le înțeleg logica, nu că-s de acord.

Și oricum e o discuție... destul de inutilă, nu multă lume se mai apucă să le repare...

Să nu mai zic că nu te pune nimeni să iei ultimul model de telefon de pe piață, bun, dacă-l iei cu 4000 de lei, nu te mai plânge că servisarea se face numai la ei.


Până de curând am avut daily use un Iphone SE prima ediție, acum am un X, eu iau telefoane numai SH, de la amici / cunoscuți.
Și n-am probleme cu reparatul.

Acum și Rosman ăsta normal că face gură, că el din asta face bani.

Edited by waterman, 04 April 2022 - 11:34.


#18
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Dar cine e mai e si Louis Rossmann, asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate