Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

despagubiri coloana gaze la bloc, cum se procedeaza?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
aha... bun... dar de ce nu te simti limitat si de faptul ca nu-i coloana ta si vecinii carora le apartine inca d e drept vor sa-si exercite dreptul de proprietate?!?
bate-te cu legea, cu primaria, etc...

Edited by apocalipsul, 14 April 2022 - 10:42.


#38
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2017
Exercitatrea dreptului de proprietate se face in niste limite determinate prin legi. De asemenea calitatea de proprietar presupune si niste obligatii. In traducere libera, nu poti sa faci efectiv "orice vrei" in baza faptului ca esti proprietar, indiferent care este obiectul proprietatii.

#39
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007

 apocalipsul, on 14 aprilie 2022 - 10:42, said:

aha... bun... dar de ce nu te simti limitat si de faptul ca nu-i coloana ta si vecinii carora le apartine inca d e drept vor sa-si exercite dreptul de proprietate?!?
bate-te cu legea, cu primaria, etc...

Dar nu te gandesti ca respectiva coloana care "este proprietatea ta" trece prin spatiile comune care sunt si in proprietatea celorlalti locatari si care ar putea foarte bine sa-ti spuna sa-ti iei coloana de pe spatiile comune si sa o pui doar pe spatiul proprietatea ta, aka in casa? Tu platesti ceva pentru folosirea spatiilor comune cu coloana ta?
Sau crezi ca numai tu , proprietarul coloanei, ai drepturi pe scara respectiva?

Si, din cate stiu eu, atunci cand ai luat aprobare de la distribuitorul de gaze pentru coloana, ar fi trebuit sa existe la dosar si un proiect de executie care avea un deviz cu costul coloanei. Sa ca nu poti sa te rasucesti acum si sa zici ca te-a costat zeci de mii de euro. Dosarul initial poate fi consultat la distribuitor.

Edited by lex luthor, 14 April 2022 - 11:37.


#40
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
De ceva timp a inceput reabilitarea blocului si a aparut un afis ca trebuie mutate tevile de gaz (sunt prea aproape de perete si nu pot fi ingropate in polistiren).
Oare cine face asta? Banuiesc ca proprietarul coloanei, pe banii lui (in cazul meu Distrigaz e proprietar, deja s-au apucat sa sparga si sa le mute)

#41
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Dar nu te gandesti ca respectiva coloana care "este proprietatea ta" trece prin spatiile comune care sunt si in proprietatea celorlalti
pentru respectiva coloana s-a cerut acord la momentul respectiv (de nu poate fi revocat... practic poate dar fara efect) iar proprietatea comuna nu este exclusiv a celorlalti proprietari, este in egala masura si a mea...
la distribuitor exista dosar cu proiectul dar nu cu deviz, proiectul il platesti separat iar executia separat...
si nu poti tu sa te duci sa ceri distribuitorului sa-ti puna la dispozitie dosarul si devizele

Quote

Oare cine face asta? Banuiesc ca proprietarul coloanei, pe banii lui (in cazul meu Distrigaz e proprietar, deja s-au apucat sa sparga si sa le mute)Oare cine face asta? Banuiesc ca proprietarul coloanei, pe banii lui (in cazul meu Distrigaz e proprietar, deja s-au apucat sa sparga si sa le mute)
nu... sunt cheltuieli ce tin de reabilitare (cine face si cine plateste sunt lucruri diferite)
daca-ti inlocuieste un termopan proprietate personala nu platesti in mod precis si specific acest lucru

Edited by apocalipsul, 14 April 2022 - 11:58.


#42
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007
Nu intotdeauna s-a cerut acordul vecinilor pentru a instala o coloana de gaze pe scara.

#43
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
e posibil sa ai dreptate, iar eu sa ma insel... eu nu cunosc cazuri
stiu asa... e necesar acordul asociatiei de proprietari pentru debransare si pentru instalare centrala si pentru coloana... daca este cazul

#44
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 aeon, on 14 aprilie 2022 - 11:48, said:

Oare cine face asta?

O va face contra cost, o firma particulara autorizata in gaz pentru astfel de lucrari (autorizata ANRE). Ramine de vazut cine plateste. Fie primaria daca reabilitarea se face prin primarie, fie toti proprietari / locatari din blocul respectiv (asociatia). Proprietarul coloanei nu are nici o treaba cu lucrarea asta.
Distrigaz nu are autorizatie ca sa execute astfel de lucrari. Ei sint doar proprietari tevilor, dar nu au voie sa se atinga de ele, pentru ca nu sint autorizati.

Edited by reborn_21, 14 April 2022 - 13:06.


#45
nichollas96

nichollas96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.06.2019
Las si eu aici un update cu ce-am facut si ce urmeaza sa fac.

M-am mutat recent intr-un bloc din Bucuresti si am observat ca mai mult de jumate de bloc are centrala deci automat avem si coloana principala de gaze trasa pe balcon (blocul are un balcon al etajului gen si pe acolo e trasa coloana).

Am inceput sa discut cu o firma, imi de deviza, tot ce trebuie si apoi foile pentru semnaturi. 3 bucati impartite astfel: una pentru vecinii de sus-jos-stanga-dreapta, una pentru presedintele de asociatie si un tabel pentru toti investitorii coloanei. Perfect, ma apuc de treaba. Strang 8 semnaturi (din 20 totale de strans) si la semnatura 9 iese un nene cu chef de scandal: "Ce-i cu tabelul asta? De unde e? Nu dom'le, eu am un tabel cu care am lucrat acum 10 ani cand am pus coloana, pe ala mi-l semnezi."

Imi da omul putin cu virgula, ma uit pe foaia lui (tabel + text), ma uit pe foaia mea (tabel + text) si ii zic: "Tataie, ambele foi transmit acelasi mesaj. Ma lasati sa ma conectez la teava voastra. Ce-i cu atat scandal?" la care-mi raspunde sec: "Atunci nu-ti semnez, dispari, te intorci cu tabelul pe care-l vreau eu.". Am zis ca nu-i adevarat dar imi zice iubita sa inghit in sec, sa dau un 100 de coniac inainte sa incep iar cu semnaturile si da-i tata cu alt tabel. De data asta ma duc prima data la el ca sa-mi iau de o grija. Fericit maxim omul, semneaza, sanatate ura si la gara. A 2a zi chiar vine si sotia lui cu o cutie de ciocolata ca sa-si ceara scuze. Eh mamaie, greu tare dar trecem peste, vecini de buna credinta sa fim ca prea multi oameni nu-s oameni.

Trec mai departe. 18 semnaturi din 20, eram in culmea fericirii. Aflu apoi ca ap 19/20 are proprietarul plecat in tari straine de multi ani si sa merg mai departe ca nu are vreo problema, a dat acord verbal mereu la alti vecini. Super. Ma duc apoi la ultimul apartament. Eh si atunci s-a f*** tot. Iese o tanti tinerica la mine, ~30 ish ani:

-Ce-i cu tabelul asta? Aaa pentru centrala. Pai stiti? Despagubirile le-ati platit la toti de aici?
-Nu, nu mi-a cerut nimeni vreun ban, un vecin a zis ca la ultimii 2 nici nu s-a mai cerut, daca mi se cerea rezolvam
-CUM SA NU PLATITI DOM'LE DESPAGUBIRILE, CUM SE POATE ASA CEVA?
-Doamna... nu a cerut nimeni. Singura tentativa de plata a fost de la o vecina care mi-a zis sa stam linistiti daca-i aducem de paste o cutie de ciocolata. Tu, din toti cei 20, esti singura care pretinzi ceva bani.
-Bine, maine te intorci la mine la ora X si lasa-mi nr de tel ca sa-ti dau mesaj cu cati bani vreau

Si atunci inchide usa. Am ramas putin mut. Am zis si eu ca termin da uite ca nu-i asa. Apoi dau un telefon la presedintele asociatiei (care sta la alta scara, sigh) si incepe si aia sa ma certe:

-Domnule meu bun, v-am zis sa mergeti la fiecare apartament si sa intrebati ce suma doresc fiecare pentru semnatura
-Da domna mea buna, am cerut semnaturile si nimeni n-a pretins 1 leu (in afara de domnisoara #20). Ce era sa fac, sa le bag pe gat banii din buzunarul meu? "Bai mamaie zi cati bani vreti sa-ti dau". Normal si moral era sa zica fiecare care-i treaba. Si mai normal si moral era sa mi se prezinte un deviz cu toata investitia initiala si sa platesc o cota parte calculata.

De aici nu a mai continuat prea okay discutia ca s-a intrat in istoric "pe vremea mea in..." ma rog, trecem peste. (coloana e bagata prin 2007 sau 2008 parca). Eh, ma duc la vecinul de mai sus care zice ca nu semneaza daca nu e pe tabelul lui. Aparent el s-a ocupat de montarea coloanei (alaturi de ceilalti 20 dar el a fost il capo di tutti capi pe parte de organizare). Il intreb simplu:

-Dom'ne, nu mai vreau certuri si nici scandal, vreau sa-mi ziceti care a fost investitia initiala, care-i cota parte de platit si aici am accentuat: COTA PARTE DE PLATIT IN FUNCTIE DE COSTUL INVESTITIEI NU CAT VREA FIECARE SA SCOATA DIN BURTA.
-Nu exista asa ceva, dai cat cere vecinul. Daca nu dai atunci nu primesti semnatura. Scurt si la obiect.
-Pai si ce fac ma, daca-mi cere un vecin 20 000 de lei pt semnatura eu trebuie sa dau banii aia altfel nu pun centrala? Pai ma ajunge tot proiectul 14 000 de lei si dau 20 000 pt semnatura de la un singur apartament? Plus ca e irelevant cat cere fiecare, am semnaturile de la toti pe tabel. Doar ultima doamna cere bani, restul au semnat fara.
-Da? Revin la dumneavoastra cu un telefon.

Trece niste timp si ma suna domnul de mai sus:

-Am discutat cu vecinii si nu mai suntem de acord cu tabelul strans pana acum, treceti cu un tabel nou si dansii vor semna dupa ce discutati despre suma pretinsa de fiecare in parte.
-Zi sa mori tu... (n-am zis asta dar asta as fi vrut sa zic, eu am ramas mut la telefon)

Asa, cam asta e povestea. Am un tabel cu 19 semnaturi din 20, doamna din 20 cere niste bani (nu-s multi) care nu au vreo treaba cu realitatea, tot blocul zice ca nu mai recunoaste tabelul ala desi am semnaturile lor. Acum exagerez cu tot blocul, probabil sunt vreo 4-5 care fac scandal (aia pensionari ca multi sunt tinerei si n-am avut probleme cu ei, ba la un ap a semnat chiriasul cu proprietarul la telefon).

Ce urmeaza sa fac?

Marti sun la distri gaz sa prezint situatia si apoi ma duc la un notar si un avocat sa prezint din nou situatia. Probabil o sa fac un dosar cu firma cu care lucrez, in care atasez tabelul de pana acum + o declaratie prin care imi asum sa despagubesc pe oricine aduce acte justificative si pe baza unui calcul matematic corect din care sa reiasa exact ce cota parte am eu. Nu ma apuc sa platesc 100 de euro la un apartament, 50 la altul si 200 la altul. Ca idee, presedinta de asociatie de la cealalta scara (coloana diferita) a platit 700 de lei partea ei de proiect in 2007. All good, platesc si eu asa partea mea daca e nevoie. Dar nu 700 la fiecare apartament/vecin care cauta sa-si scoata investitia intr-un mod nesimtit.

#46
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Nu înțeleg - la orice nouă branșare, distribuitorul cere acordul proprietarului țevii pentru noul racord. Chiar distribuitorul îți va elibera un deviz cu suma pe care o ai de plată și v-am solicita procură notarială cum că ai achitat suma, nu că a renunțat cineva la suma respectivă.

Caz propriu - m-am branșat la electricitate, stâlpul este vis-a-vis de mine, primul dintr-un șir de 5 stâlpi. Vecinii nu mi-au permis branșarea, până nu am achitat cota parte din toată lucrarea, chiar dacă eu eram primul și nu aveam nevoie de toți cei 5 stâlpi. Dar toate lucrările pe drumul de servitute, se împart în mod egal, indiferent dacă ești primul sau ultimul.

Gândește și invers - ai cheltuit suma X că să te branșezi - electricitate sau gaz, nu contează. Acte umblătură, devize, timp și bani ! Faci lucrarea și vine Nea Caisă că vrea și el să se "înțepe" în magistrală ... Păi plătește !

Restul e can-can.

Edited by cain2k, 23 April 2022 - 11:56.


#47
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014

View Postnichollas96, on 23 aprilie 2022 - 07:51, said:

Las si eu aici un update cu ce-am facut si ce urmeaza sa fac.

M-am mutat recent intr-un bloc din Bucuresti si am observat ca mai mult de jumate de bloc are centrala deci automat avem si coloana principala de gaze trasa pe balcon (blocul are un balcon al etajului gen si pe acolo e trasa coloana).

Am inceput sa discut cu o firma, imi de deviza, tot ce trebuie si apoi foile pentru semnaturi. 3 bucati impartite astfel: una pentru vecinii de sus-jos-stanga-dreapta, una pentru presedintele de asociatie si un tabel pentru toti investitorii coloanei. Perfect, ma apuc de treaba. Strang 8 semnaturi (din 20 totale de strans) si la semnatura 9 iese un nene cu chef de scandal: "Ce-i cu tabelul asta? De unde e? Nu dom'le, eu am un tabel cu care am lucrat acum 10 ani cand am pus coloana, pe ala mi-l semnezi."

Imi da omul putin cu virgula, ma uit pe foaia lui (tabel + text), ma uit pe foaia mea (tabel + text) si ii zic: "Tataie, ambele foi transmit acelasi mesaj. Ma lasati sa ma conectez la teava voastra. Ce-i cu atat scandal?" la care-mi raspunde sec: "Atunci nu-ti semnez, dispari, te intorci cu tabelul pe care-l vreau eu.". Am zis ca nu-i adevarat dar imi zice iubita sa inghit in sec, sa dau un 100 de coniac inainte sa incep iar cu semnaturile si da-i tata cu alt tabel. De data asta ma duc prima data la el ca sa-mi iau de o grija. Fericit maxim omul, semneaza, sanatate ura si la gara. A 2a zi chiar vine si sotia lui cu o cutie de ciocolata ca sa-si ceara scuze. Eh mamaie, greu tare dar trecem peste, vecini de buna credinta sa fim ca prea multi oameni nu-s oameni.

Trec mai departe. 18 semnaturi din 20, eram in culmea fericirii. Aflu apoi ca ap 19/20 are proprietarul plecat in tari straine de multi ani si sa merg mai departe ca nu are vreo problema, a dat acord verbal mereu la alti vecini. Super. Ma duc apoi la ultimul apartament. Eh si atunci s-a f*** tot. Iese o tanti tinerica la mine, ~30 ish ani:

-Ce-i cu tabelul asta? Aaa pentru centrala. Pai stiti? Despagubirile le-ati platit la toti de aici?
-Nu, nu mi-a cerut nimeni vreun ban, un vecin a zis ca la ultimii 2 nici nu s-a mai cerut, daca mi se cerea rezolvam
-CUM SA NU PLATITI DOM'LE DESPAGUBIRILE, CUM SE POATE ASA CEVA?
-Doamna... nu a cerut nimeni. Singura tentativa de plata a fost de la o vecina care mi-a zis sa stam linistiti daca-i aducem de paste o cutie de ciocolata. Tu, din toti cei 20, esti singura care pretinzi ceva bani.
-Bine, maine te intorci la mine la ora X si lasa-mi nr de tel ca sa-ti dau mesaj cu cati bani vreau

Si atunci inchide usa. Am ramas putin mut. Am zis si eu ca termin da uite ca nu-i asa. Apoi dau un telefon la presedintele asociatiei (care sta la alta scara, sigh) si incepe si aia sa ma certe:

-Domnule meu bun, v-am zis sa mergeti la fiecare apartament si sa intrebati ce suma doresc fiecare pentru semnatura
-Da domna mea buna, am cerut semnaturile si nimeni n-a pretins 1 leu (in afara de domnisoara #20). Ce era sa fac, sa le bag pe gat banii din buzunarul meu? "Bai mamaie zi cati bani vreti sa-ti dau". Normal si moral era sa zica fiecare care-i treaba. Si mai normal si moral era sa mi se prezinte un deviz cu toata investitia initiala si sa platesc o cota parte calculata.

De aici nu a mai continuat prea okay discutia ca s-a intrat in istoric "pe vremea mea in..." ma rog, trecem peste. (coloana e bagata prin 2007 sau 2008 parca). Eh, ma duc la vecinul de mai sus care zice ca nu semneaza daca nu e pe tabelul lui. Aparent el s-a ocupat de montarea coloanei (alaturi de ceilalti 20 dar el a fost il capo di tutti capi pe parte de organizare). Il intreb simplu:

-Dom'ne, nu mai vreau certuri si nici scandal, vreau sa-mi ziceti care a fost investitia initiala, care-i cota parte de platit si aici am accentuat: COTA PARTE DE PLATIT IN FUNCTIE DE COSTUL INVESTITIEI NU CAT VREA FIECARE SA SCOATA DIN BURTA.
-Nu exista asa ceva, dai cat cere vecinul. Daca nu dai atunci nu primesti semnatura. Scurt si la obiect.
-Pai si ce fac ma, daca-mi cere un vecin 20 000 de lei pt semnatura eu trebuie sa dau banii aia altfel nu pun centrala? Pai ma ajunge tot proiectul 14 000 de lei si dau 20 000 pt semnatura de la un singur apartament? Plus ca e irelevant cat cere fiecare, am semnaturile de la toti pe tabel. Doar ultima doamna cere bani, restul au semnat fara.
-Da? Revin la dumneavoastra cu un telefon.

Trece niste timp si ma suna domnul de mai sus:

-Am discutat cu vecinii si nu mai suntem de acord cu tabelul strans pana acum, treceti cu un tabel nou si dansii vor semna dupa ce discutati despre suma pretinsa de fiecare in parte.
-Zi sa mori tu... (n-am zis asta dar asta as fi vrut sa zic, eu am ramas mut la telefon)

Asa, cam asta e povestea. Am un tabel cu 19 semnaturi din 20, doamna din 20 cere niste bani (nu-s multi) care nu au vreo treaba cu realitatea, tot blocul zice ca nu mai recunoaste tabelul ala desi am semnaturile lor. Acum exagerez cu tot blocul, probabil sunt vreo 4-5 care fac scandal (aia pensionari ca multi sunt tinerei si n-am avut probleme cu ei, ba la un ap a semnat chiriasul cu proprietarul la telefon).

Ce urmeaza sa fac?

Marti sun la distri gaz sa prezint situatia si apoi ma duc la un notar si un avocat sa prezint din nou situatia. Probabil o sa fac un dosar cu firma cu care lucrez, in care atasez tabelul de pana acum + o declaratie prin care imi asum sa despagubesc pe oricine aduce acte justificative si pe baza unui calcul matematic corect din care sa reiasa exact ce cota parte am eu. Nu ma apuc sa platesc 100 de euro la un apartament, 50 la altul si 200 la altul. Ca idee, presedinta de asociatie de la cealalta scara (coloana diferita) a platit 700 de lei partea ei de proiect in 2007. All good, platesc si eu asa partea mea daca e nevoie. Dar nu 700 la fiecare apartament/vecin care cauta sa-si scoata investitia intr-un mod nesimtit.
Eu zic asa: rezolva cu tanti,  sa ai cele 20 de semnături. La un notar dai declarație ca toate semnăturile au fost date în fata ta, dacă a mai luat cineva semnături, pui în declarație,   Cu astea și ce acte ți se mai cer, la distribuitor și... da-i bătaie.

#48
nichollas96

nichollas96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.06.2019
Revin cu update la povestea de mai sus. Mergem punctual:

Quote

-Am discutat cu vecinii si nu mai suntem de acord cu tabelul strans pana acum, treceti cu un tabel nou si dansii vor semna dupa ce discutati despre suma pretinsa de fiecare in parte.
-Zi sa mori tu... (n-am zis asta dar asta as fi vrut sa zic, eu am ramas mut la telefon)

Eh, aici nici macar nu m-am mai dus la mos sa-i zic, am pastrat foaia si am mers mai departe cu acea foaie. El cred ca inca ma asteapta sa vin cu tabelul nou Posted Image

Quote

-Pai si ce fac ma, daca-mi cere un vecin 20 000 de lei pt semnatura eu trebuie sa dau banii aia altfel nu pun centrala? Pai ma ajunge tot proiectul 14 000 de lei si dau 20 000 pt semnatura de la un singur apartament?

Am discutat cu 3 firme care se ocupa de montat centrale, 1 avocat si 2 notari. Nu exista sa dai cat vrea omul, platesti cel mult cota parte Posted Image zis si facut. Am avut o discutie cu un vecin desemnat sa gestioneze toata situatia ca sa nu vorbesc cu 100 de vecini separat. A venit omul cu acte justificative, mi-a aratat facturile, planurile etc tot. S-a ajuns la o suma de 100 de lei per apartament pentru cine vrea. Adica 6 apartamente din 20 care au cerut bani. Foarte bine, asa mai venim de acasa. Am facut un transfer bancar catre acel vecin care mai departe s-a dus el sa imparta banii la cele 6 persoane.

Pentru doamna #20 am scos acea foaie la notar care m-a ajuns 120 de lei si am mers mai departe. Am luat semnatura de la presedintele de asociatie, de la administrator, stampile, etc tot tacamul si gata dosarul.

Am trimis dosarul la firma iar firma respectiva a trimis tot ce trebuie la Distrigaz. Ieri mi-a venit si autorizatia, suntem in regula, mergem mai departe. In aproximativ 3 saptamani o sa am centrala montata si conectata si functionala si tot ce trebuie. Mai ramane sa ma ocup si de debransarea de la RADET care din cate am inteles cam dureaza dar vedem. Pentru aia am deja toate actele.

Cat despre banii pentru doamna #20... sa ma dea in judecata daca vrea mai mult de 100 de lei. Daca vrea fix 100 ii fac transfer imediat fara discutii. Asa e corect si moral dar pana atunci aia e. O sa am in sfarsit apa calda cand vreau si cata vreau :)

#49
nichollas96

nichollas96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.06.2019

View Postnichollas96, on 12 mai 2022 - 09:30, said:

Revin cu update la povestea de mai sus. Mergem punctual:



Eh, aici nici macar nu m-am mai dus la mos sa-i zic, am pastrat foaia si am mers mai departe cu acea foaie. El cred ca inca ma asteapta sa vin cu tabelul nou Posted Image



Am discutat cu 3 firme care se ocupa de montat centrale, 1 avocat si 2 notari. Nu exista sa dai cat vrea omul, platesti cel mult cota parte Posted Image zis si facut. Am avut o discutie cu un vecin desemnat sa gestioneze toata situatia ca sa nu vorbesc cu 100 de vecini separat. A venit omul cu acte justificative, mi-a aratat facturile, planurile etc tot. S-a ajuns la o suma de 100 de lei per apartament pentru cine vrea. Adica 6 apartamente din 20 care au cerut bani. Foarte bine, asa mai venim de acasa. Am facut un transfer bancar catre acel vecin care mai departe s-a dus el sa imparta banii la cele 6 persoane.

Pentru doamna #20 am scos acea foaie la notar care m-a ajuns 120 de lei si am mers mai departe. Am luat semnatura de la presedintele de asociatie, de la administrator, stampile, etc tot tacamul si gata dosarul.

Am trimis dosarul la firma iar firma respectiva a trimis tot ce trebuie la Distrigaz. Ieri mi-a venit si autorizatia, suntem in regula, mergem mai departe. In aproximativ 3 saptamani o sa am centrala montata si conectata si functionala si tot ce trebuie. Mai ramane sa ma ocup si de debransarea de la RADET care din cate am inteles cam dureaza dar vedem. Pentru aia am deja toate actele.

Cat despre banii pentru doamna #20... sa ma dea in judecata daca vrea mai mult de 100 de lei. Daca vrea fix 100 ii fac transfer imediat fara discutii. Asa e corect si moral dar pana atunci aia e. O sa am in sfarsit apa calda cand vreau si cata vreau Posted Image


Ca idee pentru costuri daca mai e cineva interesat.

2000 RON proiectul de gaze si executia
12 000 RON centrala + tot sistemul de tevi din casa si tot tacamul
2800 RON debransarea de la RADET (inca nu am inceput dar am discutat si cam asta-i pretul; in functie de oamenii cu care lucrezi cica ar fi undeva intre 2500 si 3000; mai sus de 3000 n-am intalnit)

Costurile sunt pentru un apartament cu 2 camere, 50mp (+5mp balconul), 5 calorifere (din care 3 existente). Proiectul include si un mic sant in podea pentru tevile de la baie. PPR-uri, centrala Saunier Duval la ~3800 RON

#50
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
In 2011 am pus coloana pe casa scarii pe banii mei, dupa o luna vecinii au strans bani si m-au despagubit, adica suma totala s-a impartit la 18. Doi vecini nu au palatit, au zis ca ei nu au nevoie, acum unul din cei doi a vandut si noul propietar s-a bransat la coloana fara sa intrebe pe nimeni.... este corect?... ce pot face ca sa-l oblig sa plateasca?

Edited by cetane, 19 January 2023 - 19:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate