Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

despagubiri coloana gaze la bloc, cum se procedeaza?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Doresc sa stiu care este metodologia de calcul in ce priveste despagubirea proprietarului de unde trebuie sa continui cu proiectul de gaze.
Cazul meu, sunt la etajul 8 si trebuie sa ma intep de la etajul 6(aici este ultimul proprietar cu centrala, deci de aici trebuie sa continui eu cu proiectul de gaz). Precizez ca in tot blocul sunt 5 posesori de centrala(unul la parter, unul la 2, unul la 4, unul la 5 si unul la 6). Eu pe cine trebuie sa despagubesc pe cel de la 6? si cu ce suma? poata se ceara cat vrea/trebuie sa imi arate ceva chitante cat a platit el?
Mie imi cere firma aprox 1500 lei pentru teava  dintre cele 2 etaje.
Ma poate lamuri cineva?  Am mai citit ca daca au trecut mai mult de 5 ani de cand are tras gazele, nu ar mai trebui platit, dar nu stiu clar daca e stipulat in vreo lege..
Multumesc.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Ești al șaselea, dai o sesime din cât a costat investiția initiala, suma care se imparte la toți.

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Civilizat ar fi sa consideri ca e perfect normal sa participi financiar la o investitie de care te folosesti, nu sa cauti legi ca sa le dai teapa celor care au facut efortul respectiv in trecut.
Intrebi cat a fost investitia initiala, actualizezi cu inflatia, imparti la sase si platesti.

LE. Nu e "despagubire", fiindca nu produci nici o dauna nimanui.

Edited by danvlas, 04 April 2022 - 05:36.


#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmiki3, on 04 aprilie 2022 - 01:03, said:

Am mai citit ca daca au trecut mai mult de 5 ani de cand are tras gazele, nu ar mai trebui platit, dar nu stiu clar daca e stipulat in vreo lege..
Multumesc.
Eu știu de o lege care nu expiră, aceea a bunului simț. Care zice că trebuie să contribui în mod egal cu ceilalți la o investiție comună.

Dar tu caută, poate găsești o chichiță avocățească să le tragi clapa fraierilor ălorlalți.

View Postmiki3, on 04 aprilie 2022 - 01:03, said:

Mie imi cere firma aprox 1500 lei pentru teava  dintre cele 2 etaje.
nu mi se pare mult deloc, vreo mie de lei poate fi numai proiectul și documentația, care trebuie făcut oricum.

Edited by DaculScoril0, 04 April 2022 - 05:44.


#5
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
legal daca au trecut 5 ani de la prima racordare, conducta (coloana) trece in proprietatea distrigaz automat si fara alte formalitati, deci nu mai esti obligat sa despagubesti pe nimeni

#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

View PostDaculScoril0, on 04 aprilie 2022 - 05:48, said:

.
..., vreo mie de lei poate fi numai proiectul și documentația, care trebuie făcut oricum.
400 lei m-a costat proiectul avizat,

View Postapocalipsul, on 04 aprilie 2022 - 06:19, said:

legal daca au trecut 5 ani de la prima racordare, conducta (coloana) trece in proprietatea distrigaz automat si fara alte formalitati, deci nu mai esti obligat sa despagubesti pe nimeni

Daca conducta nu este predata distribuitorului, nu baga gaz pe ea.
Evident, cum s-a mai spus/scris, ar trebui despagubiti cei "dinainte", doar ca uneori sunt asa de hapsani ca merita sa le dai tzeapa.

#7
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2017

View Postapocalipsul, on 04 aprilie 2022 - 06:19, said:

legal daca au trecut 5 ani de la prima racordare, conducta (coloana) trece in proprietatea distrigaz automat si fara alte formalitati, deci nu mai esti obligat sa despagubesti pe nimeni

La mine in sat, firma de gaz nu te racordeaza daca nu le platesti celorlalti cota parte din investitia initiala chiar daca au trecut cei 5 ani. Cer si proces verbal semnat de ceilalti vecini ca sunt de acord sa te racordezi.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Te interesezi cine a montat primul teava respectiva. Ii ceri sa-ti arate devizul de lucrari. Imparti suma din deviz la numarul de apartamente din scara si asa afli care-i portia ta de plata.

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postadisz, on 04 aprilie 2022 - 08:33, said:

Te interesezi cine a montat primul teava respectiva. Ii ceri sa-ti arate devizul de lucrari. Imparti suma din deviz la numarul de apartamente din scara si asa afli care-i portia ta de plata.
Nu e chiar asa. Cei care sunt deja bransati au suportat toate costurile, nu doar cota lor parte. Doar ultimul care se branseaza plateste doar partea lui. De asta e corect ca investitia initiala sa fie corectata cu inflatia. Si mai corect ar fi sa se aplice si o dobanda, fiindca e un credit acordat intarziatilor. Dar astea sunt deja amanunte.
Suma platita de initiator se va imparti in mod egal celor deja bransati, iar initiatorul va primi ceva din ce plateste urmatorul.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Eu stiam ca proiectul se face pt intreaga scara nu fractionat,vrei sau nu, platesti teava toata.
In astfel de cazuri vezi cum gandeste jogodia romaneasca,inclusiv unii colegi.
Ce fain e sa o arzi cu devizul si sa cauti smecherii sa eviti sa platesti,dar timpul necesar pt a obtine toate actele,ce spuneti?e treba fraierului daca a vrut gaz

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdanvlas, on 04 aprilie 2022 - 08:41, said:

Suma platita de initiator se va imparti in mod egal celor deja bransati, iar initiatorul va primi ceva din ce plateste urmatorul.

Asa da.

#12
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Suma trebuie platita catre cel/cei care au initializat initial proiectul si au adus teava pe scara. Teoretic, sa zicem ca tu ar trebui sa platesti cat vine partea ta din suma initiala ( cu inflatia actualizata sa zicem).
Practic, tu o sa platesti cat iti ceri ei, nu sunt obligati sa faca treaba cu suma initiala, si ei au facut niste eforturi financiare atunci, nu ai ce sa faci, daca nu le dai banii, nu te poti lega la teava si nu ai gaze la centrala.

Suma pe care o platesti tu, se imparte la toti cei 5 posesori de centrala, dupa ce platesti tu, urmatorul care vine, suma lui se imparte la 6 si tot asa.

Edited by Kiddosu, 04 April 2022 - 09:25.


#13
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Postmiki3, on 04 aprilie 2022 - 01:03, said:


Ca sa te intepi in coloana care ajunge la etajul 6, trebuie sa primesti aprobarea celui care are proiect de gaz pentru coloana respectiva. Ca sa-ti dea aprobarea, o sa-ti ceara niste bani. Cit o sa-ti ceara ? Pai cit vrea muschiul lui, ca nu-i obligat sa-ti dea tie socoteala cum a ajuns sa ceara suma respectiva.
Moral ar trebui ca vecinul tau sa imparta cheltuiala lui la numarul de apartamente care sint pina la etajul 6 si sa-ti ceara o suma apropiata de rezultat.

Teoretic, tu vei fi obligat sa tragi coloana pina la etajul 10, chiar daca stai la etajul 8. Daca proiectantul tau constata ca teava care exista pina la 6 nu face fata la tot blocul, te poate pune sa o schimbi si pe aia. Pe viitor, cei ce se vor lega la teava ta, vor trebui sa-ti ceara tie aprobarea si o sa le ceri tu bani. Si in cazul tau, poti cere oricit.

LE
Vad ca a fost mai rapid Kiddosu

View PostKiddosu, on 04 aprilie 2022 - 09:24, said:

Suma pe care o platesti tu, se imparte la toti cei 5 posesori de centrala, dupa ce platesti tu, urmatorul care vine, suma lui se imparte la 6 si tot asa.

De ce sa se imparta ?
Suma de bani ajunge doar la proprietarul coloanei, adica la cel care are proiect de gaz pentru coloana respectiva. Ceilalti nu primesc nimic, deoarece ei nu au participat la trasul coloanei. Ei doar au platit suma ce le revine lor cind sau intepat in coloana.

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postmiki3, on 04 aprilie 2022 - 01:03, said:

Doresc sa stiu care este metodologia de calcul in ce priveste despagubirea proprietarului de unde trebuie sa continui cu proiectul de gaze.
..

Mai intai intreaba la "distrigaz" cum e treaba cu acea coloana, cine e de fapt proprietarul.
Cazul meu: ca prim proprietar de coloana de gaz in bloc (singurul cu centrala), la mai bine de 10 ani distanta de la instalare am primit de la Distrigaz o cerere sa le trec lor in poprietate coloana sau sa iau masurile de aducere la "conformitate" (robineti si regulator de gaz nu's de care, imbinari care respecta nu's ce). Am preferat sa le cedez lor dreptul de proprietate si probabil a fost cea mai buna afacere, au venit la scurt timp si au pus tevi noi, robineti noi, senzor de gaz si alte chestii (care sutn sigur ca au costat mult mai mult decat cele cateva sute de lei pe care le-as fi recuperat de la vecini).
Intre timp au mai aparut 3 centrale, vecinii respectivi discutand exclusiv cu cei de la gaz legat de branasament.
Pe mine nu m-a mai deranjat nimeni, acum este "a lor" si se ocupa de coloana ca de orice alta teava de gaz din afara blocului.

Dar daca e vorba de dat bani, e de prost gust sa discuti in prezent de suma initiala, poate de acum 10-15 ani, adica mai nimic in prezent. Cel mai probabil va fi o suma actualizata

Edited by aeon, 04 April 2022 - 09:35.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Te interesezi la distribuitorul local. Ăla știe care e situația țevii de acolo.
Mici șanse ca locatarii de acolo sa fie proprietari pe țeavă.
Am aflat că sunt diferite "obiceiuri". Proprietar e primul, îs mai mulți, e a asociației, e a distribuitorului local.


#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

View Postreborn_21, on 04 aprilie 2022 - 09:28, said:

De ce sa se imparta ?
Suma de bani ajunge doar la proprietarul coloanei, adica la cel care are proiect de gaz pentru coloana respectiva. Ceilalti nu primesc nimic, deoarece ei nu au participat la trasul coloanei. Ei doar au platit suma ce le revine lor cind sau intepat in coloana.

Nu e asa, ca scopul nu e sa faci profit cu acea coloana. Daca eu trag coloana si ma costa 10k ron, apoi vine vecinul, se inteapa si-mi da 5k ron, eu si vecinul avem cote egale din acea teava. Daca vine vecinul 3, el ne plateste egal, deoarece amandoi am contribuit cu aceeasi suma.

Edited by george_alexandru, 04 April 2022 - 10:06.


#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postreborn_21, on 04 aprilie 2022 - 09:28, said:

De ce sa se imparta ?
Suma de bani ajunge doar la proprietarul coloanei, adica la cel care are proiect de gaz pentru coloana respectiva. Ceilalti nu primesc nimic, deoarece ei nu au participat la trasul coloanei. Ei doar au platit suma ce le revine lor cind sau intepat in coloana.
Pai e simplu. Sa zicem ca pe scara sunt 16 apartamente. Instalatia se proiecteaza din start pentru 16 apartamente. Indiferent cati VOR sa se branseze (intre 1 si 16), ei trebuie sa plateasca toata lucrarea. Daca lucrarea costa 16.000 si numai patru vor sa se branseze, ei vor plati cate 4.000 lei.  Vine al cincilea peste o luna, se face socoteala 16.000/5 = 3200. Atat plateste al 5-lea. Ceilalti patru primesc 3200/4 = 800 lei, rezultand ca per total au platit toti cate 3200 lei.

Si tot asa. Stiu foarte bine procesul, eu m-am ocupat de lucrare pe scara mea prin 2002. Mai am pe undeva listele cu semnaturi de primire a banilor de la vecini, inclusiv dovada mandatului postal catre unul cu care nu vorbeam. N-am pastrat nici un leu pentru mine, dar am calculat totul in Euro la cursul BNR al zilei in care faceam "tranzactia".

#18
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Cazul meu (cu ~15 ani in urma insa, nu stiu daca mai e relevant):
- coloana trasa in bloc de 4 locatari, proprietari in acte pe coloana
- pentru intepat in coloana am avut nevoie de acord notarial de la fiecare in parte, pt drept de utilizare
- vecinii bransati dupa ce a fost montata coloana au platit ca si mine drept de utilizare la cei 4 proprietari, nu "cumpara" cota parte din coloana ca sa aiba drept la ceva de la noii veniti
- am platit la fiecare o suma cam la mica intelegere (nu stiu insa daca au discutat intre ei, suma a fost cam aceeasi, 100 de euro daca mai tin bine minte)
- nu  exista nici o lege care sa oblige proprietarii de coloana sa lasa pe altcineva sa se intepe in coloana lor, daca unul din proprietari nu semna la notar, nu se facea bransarea (unui vecin aflat in conflict cu unul din proprietari i-a fost refuzata bransarea si a stat ani de zile cu butelie)
- distrigaz-ul nu permite doua coloane pe aceeasi scara (vecinul cu conflictul a incercat vreo 10 ani sa obtina aviz pt o coloana separata, fara succes)

Nu stiu daca s-a schimbat legea de atunci, dar ma indoiesc teribil ca legea te poate obliga ca proprietar sa iti vinzi o bucata din proprietatea ta si la alt pret decat vrei tu, ar incalca constitutia. Daca proprietarul este privat, atat pt varianta in care cumperi o cota-parte din coloana cat si aia in care primesti drept de utilizare, proprietarul are dreptul sa iti ceara cat vrea el sau sa iti refuze bransarea daca nu ii place de ochii tai.

Probabil cele mai actuale informatii le poate obtine autorul printr-o discutie cu o firma care face bransamente de gaz, ca ei sunt familiarizati cu toate tipurile de situatii, iar in ce priveste regimul juridic al coloanei, o discutie cu administratorul asociatiei de locatari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate