Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Interviu ratat la multinationale - sanse de angajare pe viitor in aceasi companie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Eu m-am angajat in 2021 la actualul job.
Inainte avusesem un interviu in 2017. Care mersese perfect, primisem feedback excelent dupa proba tehnica.
Raspunsul a venit dupa vreo 2 luni iar mimoza de la recrutare mi-a dat un text lung, ca nu e un refuz, dar nu au gasit un post care sa se potriveasca perfect cu mine (si marmota...)
I-am cerut mai multe detalii, un feedback mai concis, incercand sa nu par agresiv deloc, pentru ca genul asta de raspuns pur si simplu m-a enervat, iar a raspuns cu clisee si la sfarsit mi-a cerut permisiunea sa imi pastreze CV-ul pentru viitor. Am fost de acord.

Ulterior am mai aplicat, CV-ul era vizualizat, ciuciu interviu.
Cu alta ocazie am rugat un amic care lucra acolo (firma mare) sa ma recomande. Raspunsul aceleasi mimoze de la recrutare a fost ca are deja CV-ul, daca ma va considera potrivit ma va chema.

Din intamplare, domnisoara a plecat din firma si a venit altcineva la recrutare. Am aplicat, m-a sunat, am trecut prin fazele recrutarii si gata.

Am mai auzit de la recrutori treaba asta, ca unii retin nume/chipuri si daca e ceva ce nu le place, efectiv nu te angajezi acolo. Dar nu sunt cazuri dese.
Dar asta nu e neaparat cazul initiatoarei, poate pur si simplu un candidat a fost mai bun.

Eu as aplica, dar dupa minimum 6 luni. Pentru ca sunt sanse mari sa recunoasca CV-ul, sau daca nu, sanse si mai mari sa te recunoasca la interviu.

#20
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014

View Postglassofwine, on 03 aprilie 2022 - 21:17, said:

Cei care te-au chemat la interviu și te-au respins, nu te vor angaja niciodată. E pur și simplu o chestiune de stigmatizare și de orgoliu. Iar în privința orgoliului, se așteaptă și ei de la tine să-l ai.
Situațiile în care ești sunat după luni, sau ani de zile, de când ai aplicat, presupune să nu-ți fi epuizat prima șansă, tocmai de aceea ți-o oferă mai târziu, în funcție de necesitățile lor.

Sper ca vorbești din experienta (caz anecdotic) pentru că afirmația ta la modul general este falsă.

Cum au zis și alții înaintea mea, depinde de mulți factori - mărimea firmei, nevoia de angajați la momentul respectiv, dacă sunt alte persoane care recrutează, sau pur și simplu modul de lucru al firmei la care aplici.

Initiator: dacă experiența interviului a fost proastă pentru tine, nu mai aplica încă o data și gata. Altfel, aplică din nou, nu e ilegal. Și dacă întreabă, le zici ca ai mai aplicat în trecut, altfel nu.

#21
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Aplica cat mai mult, inclusiv la joburi la care crezi ca n-ai sanse, du-te la cat mai multe interviuri si de 2-3 ori la aceiasi firmă.  La chestiile astea trebuie insistență.  Cine nu te vrea nu te cheamă la interviu, iar aplicarea nu te costă nimic.

#22
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Oricum, situația nu e problemă reală, sau nu des întâlnită.

Realistic vorbind, ca să aplice din nou, trebuie sa fie la un interval de timp suficient de lung încât să se schimbe situația - ori e mai bine pregătit pentru job-ul respectiv, ori s-a schimbat ceva la firma respectivă.
Deci nu are rost sa te duci din nou peste o săptămână.

Din nou, dacă te duci peste 6 luni, ori nu ai găsit nimic între timp (deci problema e la tine) ori chiar vrei la firma aia, caz în care or să vadă și ei ca ești dedicat.

#23
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Unele firme tineau o baza si nu te chemau 3-6 luni dupa interviul picat.
Hr-istele nu stramba din nas la oamenii care isi schimba locul de munca la 1-2 ani; sub un an, s-ar putea sa li se para ca nu esti de incredere.
Unele firme au si politica de reangajare a oamenilor plecati; la vreo 2 firme pe unde am trecut perioada era de 2 ani. Si am avut colegi care au plecat si dupa 2 ani s-au reintors; au prins 2 mariri in plus fata de cei care n-au schimbat.

#24
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postglassofwine, on 03 aprilie 2022 - 21:17, said:

Cei care te-au chemat la interviu și te-au respins, nu te vor angaja niciodată. E pur și simplu o chestiune de stigmatizare și de orgoliu. Iar în privința orgoliului, se așteaptă și ei de la tine să-l ai.
Situațiile în care ești sunat după luni, sau ani de zile, de când ai aplicat, presupune să nu-ți fi epuizat prima șansă, tocmai de aceea ți-o oferă mai târziu, în funcție de necesitățile lor.

Asta e o conceptie super de KK at care numai in Romania mai exista. Gen...daca ai mai lucrat si ai plecat de la noi, nu te mai intorci niciodata aici, sau.....nu te am luat prima data, imposibil sa te mai rechemam pentru un alt inteviu...pur romanesc, o imbecilitate de gandire

Am fost angajat La Tesla Germania, am dat, timp de un an , 4 interviuri pe 4 posturi diferite, la primele doua am fost respins, al 3- lea l am luat dar nu mi a convenit postul si conditiile siam zis pas, al 4- lea (la 2 luni distanta de al 3-lea) a fost pozitiv si pe postul pe care l am dorit.

Interviu la GE Marea Britanie...2 interviuri picate, al 3- lea luat cu brio

#25
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postccf_cristi, on 03 aprilie 2022 - 18:08, said:

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Tu chemai oamenii la interviu fara sa le citesti CVul!?Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
M-am exprimat aiurea, voiam să spun că cei de la HR nu îmi dădeau niciun feedback privind persoana respectivă și experiența trecută în companie, eu aflam la interviu cu cine a lucrat în trecut din firmă, ce responsabilități a avut și contextul în care a plecat. Apoi îl sunam pe fostul șef/șefă pentru feedback, HR-ul nu făcea nimic în acest sens. Au fost doar 1 (poate 2) cazuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate