Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

coji de nuca in loc de peleti

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mistrulet

mistrulet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.10.2018
Salutari. A incercat cineva la o centrala pe peleti sa foloseasca coji de nuca in loc de peleti? deci nu peleti din coaja de nuca, ci pur si simplu coji de nuca . E posibil sa strice snecul daca sunt bucati mai mari de coaja ? sunt curios daca ar merge ,eventual poate dupa spargerea cojilor in bucati mai  mici,sa nu blocheze cumva snecul ..

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Cel mai probabil o sa se blocheze snecul.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mărunțești coaja și nu se strică nimic.
Acum întrebarea e câtă coajă de nucă ai? Nuca fiind scumpă rău.

#4
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Caja de nuca arde rapid (violent) si cam infunda cosul la sobe. Nu stiu cum este la centrala.

#5
mistrulet

mistrulet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.10.2018

 ericmario, on 03 aprilie 2022 - 15:55, said:

Mărunțești coaja și nu se strică nimic.
Acum întrebarea e câtă coajă de nucă ai? Nuca fiind scumpă rău.

voiam sa incerc cu un sac initial,dar e cam greu la maruntit( sa fiu sigur ca e toata marunta,ca daca sunt cateva bucati mai mari si cumva blocheaza snecul..e cam chin sa rezolv) Daca ar functiona as putea gasi ieftin la cineva care le proceseaza pentru miez si cu coaja nu prea are ce face.

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Anca12, on 03 aprilie 2022 - 16:02, said:

Caja de nuca arde rapid (violent) si cam infunda cosul la sobe. Nu stiu cum este la centrala.
Nu înfundă nici un coș, ba din contră.
Coaja de nucă, prin arderea ei rapidă și prin puterea ei calorică foarte ridicată, curăță coșul de funingine.
Dar, cum bine ai spus, arderea rapidă și violentă, nu e recomandată în cazul coșurilor vechi fără o verificare serioasă.

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

 ericmario, on 03 aprilie 2022 - 16:39, said:

Nu înfundă nici un coș, ba din contră.
Coaja de nucă, prin arderea ei rapidă și prin puterea ei calorică foarte ridicată, curăță coșul de funingine.

Si eu asa parca auzisem, ca-s bune la desfundat.

Cosul se infunda de la umezeala, nu de la caldura.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 mistrulet, on 03 aprilie 2022 - 16:23, said:

voiam sa incerc cu un sac initial,dar e cam greu la maruntit( sa fiu sigur ca e toata marunta,ca daca sunt cateva bucati mai mari si cumva blocheaza snecul..e cam chin sa rezolv) Daca ar functiona as putea gasi ieftin la cineva care le proceseaza pentru miez si cu coaja nu prea are ce face.
Trebuie să fii conștient de faptul că coaja de nucă arde cam ca benzina!
Adică are putere calorică, nu glumă!

Probează asta la un foc de tabără, să vezi cu ochii tăi.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,270
  • Înscris: 01.12.2001
Am folosit-o la grătar. E super.

#10
mistrulet

mistrulet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.10.2018

 ericmario, on 03 aprilie 2022 - 16:43, said:

Trebuie să fii conștient de faptul că coaja de nucă arde cam ca benzina!
Adică are putere calorică, nu glumă!

Probează asta la un foc de tabără, să vezi cu ochii tăi.

ok,si care ar fi problema daca e puterea calorica mare? ce s-ar putea intampla ?se poate strica centrala ?

#11
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Atentie, foarte periculoasa coaja de nuca pusa pe jar, fara flacara, produce gaze nearse, gaze care in momentul aprinderii produc explozie! La tara multi arunca coaja de frica asta.

#12
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Grija mare. Eu era sa dărâm o soba după ce am bagat mai multe coji de nuca. Au făcut un fel de explozie!

#13
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009

 96Flo, on 03 aprilie 2022 - 18:47, said:

Atentie, foarte periculoasa coaja de nuca pusa pe jar, fara flacara, produce gaze nearse, gaze care in momentul aprinderii produc explozie! La tara multi arunca coaja de frica asta.

Cine stie in ce tara nu stie lumea de coaja de nuca... Altfel nu explodeaza nimic, strabunicii foloseau, bunicii la fel si nu a murit niciunul in vreo explozie. Apropo, nici lemnul nu produce apa de trandafiri prin ardere.

#14
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Arderea violenta a cojilor de nuca produce caldura multa in timp foarte scurt (debit mare de caldura). Soba, cosul de fum se supraincalzesc brusc, ies din parametrii stiuti. Arunca scantei, cate incendii s-au produs de la supraincalzire!

La centrala, fiind un schimbator de caldura, nu stiu cat de benefic este sa-l suprasoliciti. Apa nu se incalzeste instantaneu, degeaba ai debit mare de caldura, surplusul se va duce pe horn. Calculele sunt facute pentru acele bucatele de "grisine", pline de nisip si alte chestii lenese la ars.

Una este sa arunci un castron de coji in soba (unde bunicii introduceau si coceni de porumb, balega uscata etc) si alta este o centrala care ar trebui sa functioneze in siguranta non stop si nesupravegheata.

Eu zic asa, un experiment afara in batatura: o galeata pusa culcat. Mai intai, o mana de peleti si obsevat cum ard, cu ce viteza si daca se agita. Apoi aruncat peste ei o mana de coji de nuca.
Apoi Concluzie.

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Atunci le-ar putea amesteca cu peletii, in felul asta face economie. Nu stiu daca merge, zic si eu.

Edited by Phobos, 03 April 2022 - 20:33.


#16
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 24.02.2011
Mai vin și eu cu o completare: cojile de nucă scot pe coș mult fum negru, la fel cum ai băga un cauciuc de mașină. Deci nu merge folosit decât dacă stai în pădure, că altfel cheamă vecinii pompierii. Mai este și problema cu faptul că se aprind violent dacă nu ai flacără și le arunci direct pe jar.

#17
mistrulet

mistrulet

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.10.2018
Deci,un update pentru cei interesati. Centrala pe care o am si in care voiam sa folosesc cojile de nuci,e o centrala mixta, cu gazeificare,functioneaza cu peleti si /sau lemne. Initial am pus intrebare pentru-ca voiam sa le folosesc in loc de peleti,dar mi-a fost si frica ca o sa stric snecul. Asa ca..am folosit cojile de nuca ca substitut pentru lemn. dar nu va sfatuiesc nici asa. Unele din raspunsuri deja au spus problema. Emana prea multa caldura in timp scurt. s-a inrosit cosul de fum si incepuse sa se topeasca cablul de la sonda de gaze arse de pe cos. In tot timpul asta temperatura apei in centrala nu a crescut deloc si nici presiunea.A trebuit sa evacuez tot din centrala asa arzand,altfel nu se linistea. Am pus si multe. cam jumatate de sac si niste lemne pe langa. lemne mici..mai mult de astea subtirele ca de gratar.Flacara oricum arde violent tare si cand folosesc doar lemn,din cauza gazeificarii/ventilatoarelor.(cat a mers pe lemn consumul a fost foarte mare) dar cu coji de nuca..e jale. Poate citesc altii si renunta la experiment pe baza rezultatului la mine:)). Daca se pun coji de nuca si se lasa si nesupravegheata centrala..urmeaza o tragedie ceva..

#18
11erik

11erik

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.06.2019
Recomand să încerci în amestec cu peleţii , poţi experimenta în diferite proporţii .  Eu am încercat peleţi în amestec  2 la 1 cu coji de alune şi nu am avut nici o problemă . Au ars bine de tot , fără zgură , cenuşa la fel ca peleţii .  Vorbesc de o sobă de peleţi de 8 kilowaţi ,  nu centrală .  La preţul obscen al peleţilor , orice posibilitate de economisire are sens . Mai ales dacă ai acces la cantităţi mari de coajă de nucă sau altă biomasă ieftin sau pe gratis

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate