Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inchidere balcon sticla glisanta

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Akix3

Akix3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2018
Buna ziua,

In urma cu un an mi-am inchis balconul cu sistem sticla glisanta (Edgeline daca e important). As vrea sa stiu daca e normal ca la vant puternic sa se produca un șuierat foarte mare in balcon (se aude din alte camere) si geamurile sa se miste. Am senzatia ca mai au putin si pocnesc desi arata ok.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Cei care au montat ce spun?
E etanș 100%?
Ai determinat de unde vine suieratul?

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Eu aș pune folie antiefracție pe ele.

#4
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Cred că se întâmplă asta din cauză că suprafața de geam este prea mare și nu are o ramă, ca la geamurile termopan, astfel că sticla flexează (se îndoaie) putin când bate vântul, este posibil ca atunci să intre vânt printre sticle si de acolo să fie zgomotul, pentru că intră și iese mult aer printr-o suprafață mică, respectiv spațiul dintre sticle.

Cred că din punct de vedere al fizicii este normal - când bate vântul se exercită o forță, care apasă pe geamuri, astfel că ele se curbează putin. Dacă însă vor rezista sau nu asta nu se știe, ar trebui să discuți cu cei care ți le-au montat.

#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Niciun sistem de tamplarie glisant nu asigura etansarea 100% pentru ca partile mobile lucreaza pe chedere perie.
Cum spunea colegul, la presiuni mari ale aerului, deformarile permit formarea de curenti de aer si apare suieratul.
Asta trebuia sa o spuna citet producatorul la capitolul avantaje si dezavantaje Posted Image

Edited by argonaut, 03 April 2022 - 13:41.


#6
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Ia de pune tu ceva poze.

Inainte de toate cred ca ar trebui sunata firma de la care le-ai cumparat.

#7
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
La ce sa-i sune pe aia, ce nu este cel putin logic? N-ai rame, n-ai etansare, simplu. Si daca ai rame este posibil sa nu ai etansare, depinde de foarte multe lucruri, etaj (la etajul 10 este altceva decat la 3), puterea furtunii ( poti avea si rame daca furtuna este adevarata, pa).

Oricum sistemele astea nu se cumpara pentru etansare si izolare, se cumpara pentru cum arata si initiatorul zice ca arata ok, deci asa trebuie, logic, nuu….?

Edited by Dorel-Jefuitorul, 03 April 2022 - 14:15.


#8
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020
Acelasi incovenient l-am resimtit si eu cu terasa inchisa cu ferestre termopan, culisabile, daca nu le strangi bine manerul se simte si chiar aude curentul de aer. A fost nevoie sa cumpar niste garnituri suplimentare aplicate pe langa cele cu care vine echipat sistemul. In concluzie, multa bataie de cap si cheltuiala pe masura pentru efect, ca eficienta mai buna are fereastra clasica cu geam termopan.

#9
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
@rim80, vezi ca tu s-ar putea sa fi gresit grav, la tamplaria pvc nu se intervine cu garnituri suplimentare, tamplaria pvc se regleaza, daca nu merge se demonteaza si se monteaza din nou, se schimba garniturile existente cu altele noi. Dar in nici un caz nu se adauga “garnituri suplimentare” peste cele existente.

Si vezi ca inchiderea si deschiderea unui sistem de tamplarie sunt lucruri destul de simple, adica tu cum ai vrea sa inchida bine un sistem de tamplarie daca tu nu il folosesti cum trebuie? Adica, atunci cand il inchizi el trebuie sa fie inchis nu cu manerul lasat asa cum iti vine.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 03 April 2022 - 16:04.


#10
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Del

Edited by bezdek, 03 April 2022 - 17:01.


#11
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
O logie perfect inchisa cu termopan, ferestrele fiind pe pozitia inchis maxim, reglaj de iarna. Afara, rafale intense de vant.

Undeva, la coltul de sus se formeaza o orga de vant (wind orgues), cu vaietaturi a caror frecventa depinde de viteza vantului (deschideti arhiva, nu contine virus).

Acolo am descoperit un mic orificiu la tavan, unde s-a comprimat umplutura de ipsos.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate