Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Alternativa la Endolex ?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 31.05.2012
Datorita circulatiei periferice la picioare foarte slaba, foarte multi ani la randul mi-a fost prescis, la inceput Pentoxi Retard, apoi Vessel Due, Flaxiparina, Edolex Forte, Tarosin si de cativa ani buni, ca nu se mai gaseste Endolex Forte, mi-a fost prescris Endolex. Bineinteles ca medicul doreste sa ma intorc la Pentoxi Retard, lucrul pe care l-am mai incercat dar in cazul meu Endolex-ul dadea rezultatele cele mai bune.

Problema e ca de vreun an de zile am capatat o alergie la acest medicament, dupa vreo 2-3 saptamani de administrare apar un fel de eczeme, eruptii, pe piele (inclusiv zona fetei) ca un cos care sangereaza, isi formeaza crusta sa se vindece dar ramane asa cu crusta.
Mi-a fost prescris si un tratament antialergic...e ok... dupa ce renunt la Endolex lucrurile revin la normal, deci dispar acele eruptii, se vindeca.

In anumite zone de la nivelul pielei labelelor picioarelor am pielea de o culoare, de parca am niste vase de sange sparte (piele de un rosu inchis). Repet, niste suprafete izolate nu toata pielea picioarelor. La ambele glezne mai apar aleator ulceratii care se manifesta prin acumulare de stafilococ... se mai inchid dupa un regim intens cu Endolex si uneori chiar cu antibiotic o perioada si iar apar.

Am facut analize inclusiv de sindrom antifosfolipidic care m-au costat destul de mult si am iesit negativ. Colesterolul total acum doua saptamani in urma era 245. Proteina C Reactiva a iesit putin naspa, dar INR-ul a iesit bun ca si timpul de coagulare a sangelui, foarte bun.

Pe la foarte multi doctori pe la care am fost incepand cu Spitalul Militar Bucuresti, Spitalul Colentina si la mine in provincie, ei spun ca acest liveido vasculitis ar fi pe fond de colesterol mare (cei drept, am avut cateodata si aprox 300). Am o greutate de 100Kg la 1,74m -- stiu, cam mult, dar vroiam sa stiu, parerea voastra referitoare in primul rand la alternativa la Endolex ??? Eventual daca aveti si alte sfaturi bune la problema mea le voi citi cu mare atentie.

Asadar, ce medicament inlocuitor la Endolex as mai putea sa iau??

Edited by tony2012, 02 April 2022 - 20:00.


#2
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Inainte de Endolex se dadea de obicei Detralex

#3
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 31.05.2012

 ccdsah, on 03 aprilie 2022 - 00:56, said:

Inainte de Endolex se dadea de obicei Detralex
Mersi de raspuns.
Am luat si Detralex in ultimii 10...12 ani in combinatie cu Aspenter si Flaxiparina (injectabila in burta) cand am fost internat la Spitalul Militar din Bucuresti. Acest tratament l-am urmat de vreo trei ori timp in care cred ca corpul se obisnuise cu Flaxiparina si nu mai dadea rezultate. Astfel a urmat Endolex Forte si de vreo cativa ani, pentru ca varianta forte nu se mai produce, am luat Endolex (o pcs pe zi). De vreun an si jumatate am capatat aceasta alergie si nu mai pot sa iau Endolex mai mult de o saptamana, insuficient pt. problema mea unde trebuia macar o luna din ce mi-au spus diversi doctori.

Detralexul cat timp se ia inainte de a trece la Endolex ??? De fapt, prin februarie anul asta am luat Tarosin in combinatie cu Detralex dar problema la picioare nu s-a imbunatatit pana nu am trecut numai pe Endolex !!!

Edited by tony2012, 03 April 2022 - 08:28.


#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Sfatul meu e sa te apuci de inot. Si eu sunt predispus genetic la probleme cu picioarele. Inot macar la fiecare doua zile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate