Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Server SMTP, de la un alt host

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Salut!
Am gazduire la doua firme. Hosterion (pt. mine) si Hostico (pt. sora).
Intrebarea mea este daca pot folosi server-ul de SMTP de la Hosterion si pe contul Hostico? Pe un alt domeniu, evident.
Nu stiu daca am explicat foarte bine, ce vreau sa fac.
Daca e ceva, intrebati-ma.
Multumesc.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Incearca si vezi, unele hosturi restrictioneaza accesul, altele nu.

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Ar trebui sa poti trimite, cu conditia ca loginul sa fie cu user/pass de la serverul pe care il folosesti in acel moment. Este ca si cum ai trimite de la adresa de mail ce corespunde acelui server. In ce priveste ce vede destinatarul in linia ‘From:’, asta depinde de serverul SMTP. Ca exemplu, din ce mi-aduc aminte gmail si outlook.com forteaza ‘From:’ cu numele si adresa de mail din contul folosit la expediere, indiferent ce a completat clientul email.

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
seteaza MX-ul corect si ar trebui sa poti

#5
echoFourZero

echoFourZero

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.02.2022
Totul tine doar de cum e configurat server-ul X sau Y. De exemplu, eu il am configurat sa accepte doar adrese de la domeniul folosit de mine. La asta pot adauga si filtrarea dupa IP adica sa permita conexiuni doar de la un IP / subnet.

PS: MX ca inregistrare DNS nu are treaba aici. MX record e folosit la cu totul altceva.

#6
echoFourZero

echoFourZero

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.02.2022
PPS: Ca raspuns la intrbarea initiala, da poti trimite mail de pe o adresa [email protected] folosind ca server SMTP server-ul de la domeniul example02.tld, conditia e sa respecti regulile impuse de administratorul server-ului SMTP example02.tld.

Exemplu: Un domeniu oarecare, ixulescu.ro sa zicem ca ai o adresa pe acest domeniu, [email protected], poti trimite mail prin SMTP-ul goagle daca si numai daca ai cont goagle si in clientul de mail folosit setezi SMTP-ul goagle ca default cu autentificare si folosesti contul goagle ([email protected]) pentru autentificare la trimitere. Header-ul From nu se modifica in cazul asta, tot addresa initiala ([email protected]) o vezi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate