Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

grivna ucraineana nu are probleme desi e razboi

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#37
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postmannyx92, on 02 aprilie 2022 - 18:11, said:

Ce inseamna dreptul la opinie...orice agramat deschide un topic cu ce-i trece prin cap
stai linistit, sunt doar trolli. iar deschiderea de asemenea thread-uri face parte din fisa postului

#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostJuly02, on 02 aprilie 2022 - 16:35, said:

pai atuncea inseamna ca si romnaii se tem degeaba ca si la noi daca e sa fie razboi ne va sustine UE in asa fel incat sa trecem cu bine si moneda noastra nu va avea de suferit pe modelul Ucrainei
Știi care-i diferența dintre ”atuncea” și ”atunci”?
Nu?
Asta e!

View PostJuly02, on 02 aprilie 2022 - 22:42, said:


Avem Paduri fata de alte tari UE care nu mai au decat Stanci caci au ras toti Arborii,Copacii asa cum vor sa faca si la noi Austriecii si altii sa taie la Ras bunurile noastre

Aici te-aș putea acuza de minciună, dar cred că de fapt nu știi.
Austriecii nu taie nimic la noi, noi tăiem.
Austriecii doar cumpără lemn.
Deci dacă vrei să cauți vinovații, s-ar putea să nu-ți placă rezultatul.

View PostJuly02, on 02 aprilie 2022 - 23:05, said:


O alta chestiune importanta: In Ucraina Platile se fac in Grivne exclusiv si nu ca la noi plateti Abonamentele si alte Servicii si Bunuri la Valoarea lor in Euro convertite in Lei apoi,
la Ucarinieni nu exista asa ceva asta e o mare porcarie ca li sa dat voie sa faca asa ceva, a atras atentia inclusiv Banca Ucrainei asupra acestor practici

”Nu vorbi fără să știi
Nu hali mereu ce auzi de la alții...”

View PostJuly02, on 02 aprilie 2022 - 23:40, said:

Nu stiu dupa ce principii gresite se ghideaza statul Roman/Romania ca si stat suveran

dar in timp de Pace Romania in mod artificial e creat haos fara nici o baza reala incat pare a fi mai rau ca in Ucraina!

mai au un pic si ne spun asazisii Experti la noi in tara e mai rau ca in Ucraina unde este Razboi Real !

caror interese straine servesc majoritatea de am ajuns ca in vreme de Pace sa ne fie mai rau ca altora in vreme de Razboi?

Cine altcineva a zis că am ajuns în vreme de pace să o ducem mai rău ca în vreme de război în afară de tine și alte trompete putiniste?

#39
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Vom asista la prăbuşirea monetară, iar dacă chiar se va întâmpla atunci vom deveni liberi! Posted Image
Vom trăii şi vom vedea!
https://dincolo-de-m...a-monetara.html

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsan62, on 03 aprilie 2022 - 16:59, said:

Vom asista la prăbuşirea monetară, iar dacă chiar se va întâmpla atunci vom deveni liberi! Posted Image
Vom trăii şi vom vedea!
Vom vedea ca apologia apocalipsei pe bloguri sunt doar bancuri :)

View Postsan62, on 03 aprilie 2022 - 16:59, said:

iar dacă chiar se va întâmpla atunci vom deveni liberi! Posted Image
Liberi de toate cele :roflmaofast:

#41
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007
Cine a riscat si a schimbat € la inceputul razboiului sa scos
pw 20 02.22 1€  era din ce tin minte 31,50 uah si motorina aia scumpa 30 uah.1l.
pe 25-26 02.22 dupa ce a inceput nebunia € sa dus in 47 pina in 50 uha.
acum a inceput sa-si revina incet,ieri am schimbat cu 34.50 uha 1€ si motorina shel v power 39.30 uha. [iesi 1l la 5,6 lei la € 4,93 cum l-am luat].
e nasol ca scade valuta dar marfa ramine scumpa[ asta ptr mic trafic ]

#42
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Initiatorul a servit 5+5 si 30 zile continut moderat.

#43
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostRealThing, on 03 aprilie 2022 - 23:44, said:

Initiatorul a servit 5+5 si 30 zile continut moderat.
imi cer scuze daca am gresit eu cu ceva, si nu stiu sa fi zis ceva gresit , dar sunt sigur ca s-au interpretat gresit si am vazut abia peste niste zile cand deja se interpretase gresit

dar sa stiti ca doar am spus ca avem o tara bogata cu multe resurse de toate tipurile , resurse care sunt ravnite si de marile puteri

deasemenea am vurt sa spun ca si rusii au atacat Ucraina si pentru faptul ca in Dombas si Crimeea sunt zacaminte mari de gaze si petrol,
si avand in vedere ca si noi avem zacaminte de petrol si gaze in marea neagra - mi se pare normal sa mi se faca frica mai ales ca rusii tot amentinta in fiecare zi cu bomba nucleara

Sa fie clar nu imi plac rusii ca sunt niste betivi si niste cotropitori!  dar stiam ca rusii sunt actionari si la niste companii austriece ca au afaceri comune deasta am zis

Sunt si eu suparat ca sa avem o tara atat de frumoasa si cu atatea bogatii si doar altii sa beneficieze si noi sa luam doar procente mici din ce avem gen 10-20% nu prea e normal

Uite benzina produceam si noi in Romania acum au inchis Rafinariile ca noi sa nu mai avem capacitate de productie deloc,
Aro a fost transformata in fabrica de conserve dupa ce am fost obligati sa le privatizam desi alte state au intreprinderi auto inca unde capitalul de stat e dominant gen renault sau vw
si atunci deasta spun ca nu toti strainii chiar sunt atat de bine intentonati.

Ma iertati inca odata ca sunt si eu un biet patriot care isi iubeste tara! caci eu cred ca si tara e asa cum e din cauza ca cei ce fac politicile nu au dragoste de tara si fac lucruri in defavoarea tarii!

Imi place democratia si nu autocratia, dar sa stiti ca democratia are si ea limitele ei sunt ate structuri secrete gen grupul bildenberg si altele care duc o politica economica defavorabila tarilor mici.


Pot spune ca toti italineii care au venit in Romania au spus ca avem o tara frumoasa si bogata cu resurse cu iesire la mare! si nu isi explica nici un italian de ce suntem nevoiti sa ne ducem sa ai stergem pe italieni la cele mai joase munci cand noi avem atat de multe bogatii in tara aceasta frumoasa, ei chiar nu inteleg cum se poate asa ceva!

Mii de scuze daca am ofensat si daca am deranjat pe cineva ,
dar totusi vazand cum au evoluat haotic international la granita noastra, lucrurile
eu doar am constat ca un simplu obsrvator doar am facut o constatare asupra ce avem asa cun un audit constata ce e intr-o firma si am vazut ca avem un mare potential in raport cu alte state!

Iertati-ma va rog daca m-am exprimat gresit si sa inteles altceva , nu aceasta a fost intentia mea, dar sa faci pe cineva putinist cand nu ai nici o dovada in acest sens doar dupa ce li se pare unora mi se pare cam prea ca se merge doar pe presupuneri si acuze presupuse cand poate se dorea defapt o trezire la realitate o responsabilizare mai mare asupra acestei tari frumoase pe care altii nu o au!

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostJuly02, on 03 mai 2022 - 15:23, said:

Aro a fost transformata in fabrica de conserve dupa ce am fost obligati sa le privatizam
Aro era cam in faliment. Nu-i nicio rusine, ca au dat faliment si firme tari cu nume mari, precum  Hummer, SAAB, Vector, Fisker, Pontiac, Oldsmobile etc etc

View PostJuly02, on 03 mai 2022 - 15:23, said:

alte state au intreprinderi auto inca unde capitalul de stat e dominant gen renault sau vw
Pai daca avea si Romania buget ca Franta sau Germania, poate scapa si ARO.
Compara PIB-ul Romaniei din ultimul an a lui ARO (2006) cu cel al Gemaniei si Frantei de atunci, ca altfel vorbim povesti cu daca si cu parca

#45
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostKarhu, on 03 mai 2022 - 16:57, said:

Aro era cam in faliment. Nu-i nicio rusine, ca au dat faliment si firme tari cu nume mari, precum  Hummer, SAAB, Vector, Fisker, Pontiac, Oldsmobile etc etc
Aro eu stiu ca era totusi pe linie de plutire cu profit foarte mic fiind echipat la acea vreme cu motoare de toyota mercedes si alte motoare performante
firma era de importanta strategica nationala, trebuia vanduta catre un constructor de automobile sa o modernizeze asa cum si Skoda care era cam ca aro a fost modernizata de VW-en totusi Hummner si Saab inca se fabrica si Pontiac, Oldsmobile au fost preluate de catre alte branduri auto si transformate tot in domeniul auto, nu au fost date unei firme no-name care sa o transforme in fabrica de conserve sa o scoata de pe piata auto

View PostKarhu, on 03 mai 2022 - 16:57, said:

Pai daca avea si Romania buget ca Franta sau Germania, poate scapa si ARO.Compara PIB-ul Romaniei din ultimul an a lui ARO (2006) cu cel al Gemaniei si Frantei de atunci, ca altfel vorbim povesti cu daca si cu parca
nu astfel se pune problema, sunt si tari precum Cehia/Slovacia care aveau masini precum Skoda care tot ca Aro erau si au fost date catre investitori seriosi auto care au modernizat-o si transformata in fabrica de succes, Skoda fiind o marca de succes astazi
GORENJE iarasi un brand care e brand propriu Ceh/Slovac care e de mare succes si nici macar nu a fost vandut catre un investitor ci s-au modernizat singuri si uite ca se poate!
CEZ-ul brand propriu al statului propriu Ceh/Slovac

PIB-ul Romaniei e mic ca noi am externelizat tot ce aveam industrial, energetic, resurse si  daca statul nu mai are nimic de unde sa vina bani la PIB cand profiturile sunt transferate in tarile de origine
PIB-ul Frantei e alimentat de Renault si alte firme care capital majoritar de stat, PIB-ul Germanei asemenea e alinentat de VW care au capital majoritar de stat
Deasemenea toate profiturile Firmelor Germane, Franceze sunt transferate in tarile de origine alimentand PIB-urile tarilor respective la noi nu ramane decat f putin si atunci de aceea

Dumnezeu stie de ce la noi nu se poate progresa dar altii ca Cehi,Slovaci,Polonezi si alte popoare vad ca se poate!

Totusi astazi se pare ca au dat 1miliard de euro sa cumpere de la Exon Platforma si au rascumparat o parte din zacamintele de gaze din Marea Neagra,
acu sper sa ne lase bezmeticii astia de Rusi sa le expluatam si sa nu vina dupa Resurse de gaz si petrol asa cum au facut prin Ucraina in Dombas si Crimeea,
sper sa fim lasati in pace de Rusi sa ne expluatam Resursele desi aratau intr-un reportaj ca au trimis niste senilate de pe vremea lui Ceausescu sa vada ce este in acea zona!

Dumnezeu sa ne apere si sa protejeze poporul nostru!


Uitati ce a spus PETRE ȚUȚEA despre CEAUȘESCU:
"Să dăm Cesarului ce este al Cesarului" !  A fost și bou pe deasupra prin cultul personalității dar pe lângă ce a făcut ar trebui să i se ierte..."
„Când voi muri eu, după mine rămâne un singur mare naţionalist în care să credeţi, Ceauşescu. Nu ştiu eu cât de comunist e el, dar  ţine cu naţia asta, să ştiţi de la mine. Ăsta e român adevărat. Ţine cu noi!”
  Destinul a făcut să moară Ceauşescu înaintea lui şi el, Petre Tuțea, a spus:
  ”Aţi văzut domnule, era mai mare naţionalist ca mine, că l-au omorât înaintea mea.”
  "Ceaușescu a condus România timp de 24 de ani. Nu se poate spune că era „bine” pe vremea lui Ceaușescu, dar puțini știu cum era România înainte de Ceaușescu!
Acest conducător a fost pentru țara asta ceea ce au fost Kemal Ataturk pentru Turcia si Abdul Nasser pentru Egipt :TATĂL NAȚIUNII!
Ceaușescu a scos România din Evul Mediu, de la lumina lumânării, la lumina electrică, de la carul cu boi, la intreprinderi producătoare de automobile, camioane, tractoare, locomotive și avioane…
Nu știu daca, păstrând proporțiile, există performanțe asemănătoare  in istorie – poate Ramses cel Mare. Ceaușescu a dictat să se ridice școli, spitale, diguri, baraje, hidrocentrale, căi ferate, aeroporturi, baze militare subterane, lucrări hidrotehnice portuare, flote de avioane și vapoare, irigații pe mii de hectare, poduri impresionante, ba chiar si... autostrazi. In 24 de ani amărâți a plătit datoriile și a dublat populația urbana .
De fapt este incredibil. Dacă știți despre ce vorbesc veți vedea că performanțele lui Ceaușescu frizeaza imposibilul. Și, peste asta, a păstrat DEMNITATEA acestui popor de.....tâmpiți".

Attached Files


Edited by July02, 04 May 2022 - 00:34.


#46
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
Ce sa mai zicem ne-a dat Dumnezeu de toate in tara aceasta! vorba aia avem "di toate"!  o tara ca Elvetia dar care are pe easupra si Mare si Petrol si Gaze si Metale Rare si Sare si Agricultura, vorba aia dar ce nu avem pacat ca suntem prea naivi si nu stim sa le gestionam daca le aveau altii eram mai tari ca Elvetia!

Spuneau ca Ceausescu a cerut Redeventa de 55% + Utilajele, Platformele sa ramana Statului Roman la explorarea gazelor din Marea Neagra,
si totusi a dori sa le extraga sa ia 100% si pentru asta a creeat la Galati si incepuse sa achizitioneze utilaje dezvolte infrastructura proprie pentru expluatarea gazelor din Marea Neagra dar nu a mai apucat ca apoi toti care au venit au distrus tot ce era bun! au mai disparut acum si Rafinariile ca sa nu mai putem produce nici benzina in tara aceasta!

Deh Dumnezeu sa ne dea si minte sa putem si beneficia noi Romania de acestea si nu altii, sa le aparam si folosim in folosul si interesul Romaniei!
sper sa ne ajute Dumnezeu sa reusim desi suntem tara mica la marginea Imperiilor!
caci degeaba avem ce nu au altii daca tot profitul e dus in conturile altora si in Romania nu mai ramane nimic!

Dar sa ne rugam sa fie PACE!
Sa ne rugam sa nu vina nenorocitii aia de Rusi nici in Moldova si nici in Romania!

Dumnezeu sa ne protejeze!

Doamne ajuta!

Edited by July02, 04 May 2022 - 01:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate