Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Core Web Vitals influentat de hosting?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
sebastian4hc

sebastian4hc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2022
Salutare,

Am un website dedicat pentru o mica firma pe care am inceput-o.
Targetul meu e sa ajung pe prima pagina la cautari organice pe anumite cuvinte cheie si m-am informat destul de mult despre criteriile si conditiile ce trebuiesc indeplinite.

Am tot incercat sa am un timp de incarcare foarte scurt, intrucat 90% din vizitatori vin de pe mobil si cel mai probabil se afla in locuri cu internet slab.

Folosesc Wordpress ai am totusi o tema + plugins ce au nevoie totusi de putin timp pentru initializare, dar nu reusesc sa scad foarte mult din Speed Intex si LCP. Pe mobil am valori intre 4-6 secunde pentru acestea, uneori chiar si 10s dar nu inteleg cum.

Folosesc un hosting dedicat wordpress de la Ionos, pe care aveam de gand sa il transform intr-un Cloud VPS insa nu am primit un raspuns clar din partea lor, daca acest upgrade imi va imbunatatii timpi considerabil.
Daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi as aprecia enorm

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Fa niste teste cu Cloudflare - https://www.cloudfla...cloudflare-apo/

Nu ai neaparat nevoie de o gazduire dedicata WP, depinde acum si ce continut ai pe site.
In primul rand, ocupa-te de tema activata pe site, optimizeaza tema pe partea de css/js. Apoi treci la partea cache si incarcare site, iar la final ii bagi Cloudflare cu acel APO. Vezi ca APO ofera un cache destul de agresiv, dar poti testa si sa vezi cat de mult te ajuta sau nu.

#3
adrian-a

adrian-a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.01.2005
Salut,

Viteza de incarcare e determinata de cod si de hosting.

Hostingul shared poate fi inconstant in performanta. Depinde cat de multi inghesuie firma de hosting pe un server si cat de atent monitorizeaza performanta. Nici un VPS nu iti garanteaza performanta constanta, caci si acolo se impart resursele la mai multi clienti.

E important sa ai cache foarte, foarte bun. Daca site-ul tau e servit aproape integral din cache, nu mai conteaza foarte mult cat de incarcat e hostingul. Daca hosterul are serverul web LiteSpeed, instaleaza pluginul de WordPress LiteSped Cache. Daca nu are LiteSpeed, merge si W3 Total Cache. Sunt mai multe variante sa faci cache, dar e important sa faci.

Iar unde ai pagini cu sesiune a unui utilizator (gen cos de cumparaturi sau zona administrare WordPress), acolo deja trebuie sa fie resurse de la serviciul de hosting.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate