Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Senzor presiune SPL, arduino, nedumeriri

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
DoctorLows

DoctorLows

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.04.2022
Vă salut cu respect, dragi forumiști,

O să fie un topic lung, așa că nu o s-o mai lungesc și cu începutul. Acum puțin timp am făcut rost de un sistem de măsurare a presiunii sonore de la SPL-Lab (ceva variantă mai veche). E un aparat ce conține un senzor de presiune si o consolă cu ajutorul căreia se poate măsura nivelul presiunii sonore, dar la un nivel mult mai mare decât clasicele SPL metre din comerț (110-185dB, de la 10-120Hz, spre exemplu). Din păcate, din tot sistemul de măsură, am făcut rost doar de senzorul respectiv, fără consola principală care face conexiunea dintre PC si senzor. Consola nu se mai găsește deci varianta aceasta pică din start.

Am desfăcut senzorul, iar modelul acestuia este MPX4250A de la NXP. Am reusit sa trag de pe pinii respectivi cele 3 fire (Vout, Vcc si GND).
Întrebarea mea este: se poate face cu ajutorul Arduino (sau dacă aveti o varianta mai simplă si mai bine) un program cu ajutorul căruia să pot citi dB, el de obicei folosindu-se pentru a măsura presiune în bari? Dacă am un etalon (adică un senzor de SPL deja funcțional) aș putea să il calibrez după acesta? Pe ce se va afișa datele e mai puțin important. Chiar nu contează daca le văd pe PC sau telefon, sau pe LCD.

Vreau câteva sfaturi și idei despre cum ar decurge un asemenea proiect. Dacă aveți coduri și ați putea să le lăsați aici aș fii foarte recunoscător. Sunt conștient că nu e simplu. În facultate am avut câteva tentative de a lucra cu senzori in Arduino, dar n-am dat prea multa importanță si acum vă cer vouă sfatul.

Va mulțumesc anticipat tuturor si seara buna!

#2
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Este foarte simplu sa legi senzorul de Arduino dat fiind faptul ca are iesire analogica.
Asadar trebuie sa te folosesti de o intrare digital to analog ADC a Arduino si apoi sa coroborezi valorile citite cu graficul tensiune/presiune din datasheetul senzorului.
Vei converti apoi presiunea din kpa in dbm.

Uite un bun inceput:
https://forum.arduin...p-sensor/216127


Intrare analog to digital, scuze.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Fiind vorba de unde acustice tensiunea de ieşire este oscilantă, deci ai nevoie de o funcţie Sample and Hold, ca să reţină mereu valoarea de vârf a presiunii sonore.
Apoi ai nevoie de conversie de la liniar la logaritmic, software sau hardware.

#4
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Depinde... ii trebuie o functie care sa-i reflecte ce vrea sa masoare. Nu e obligatoriu sa fie doar varfuri. Iar daca sunt doar varfuri trebuie ponderate.

#5
DoctorLows

DoctorLows

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.04.2022
Zilele acestea trebuie sa achiziționez o placă de dezvoltare, cred Uno, pentru că e cea mai ieftină și presupun că nu am nevoie de altceva mai sofisticat. O să încerc să văd ce pot rezolva singurel.

Cam la ce costuri ar ajunge un proiect de genul acesta cap-coadă (partea de programare in Arduino)?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate