Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Modificare dimensiune foldere monitor secundar

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Salutare, am Windows 7 pe calculator si am mai pus un monitor mai mare la el pe langa cel mic, cel mic are 19 inch iar cel mare cred ca in jur de 36, cum pot sa fac dimensiunea de la foldere de pe ecranul mare sa fie mai mica cat si dimensiunea fontului sa fie mai mica, am incercat "make text and other items larger", si am pus pe smaller, dar se schimba la ambele si acum la monitorul mic se vad foarte mici. As dori sa pot sa schimb marimea independent la cel mare fata de cel mic, exista vre-un program ce ma poate ajuta? Placa video pe care sunt monitoare este Radeon R7 200. Si as dori cum sa fac sa imi apara icoanele pe monitorul mic, cand am atasat cel mare prin hdmi, toate icoanele s-au mutat pe monitorul mare, cum le pun la loc pe cel mic si sa fac sa nu se mai mute? Multumesc mult.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Setezi pe ieșire 2 monitoare independente nu clona. Setezi rezoluția separat pe fiecare (cat permite).

#3
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
@dorin_2k imi poti spune te rog frumos cum fac asta? Acum un monitor este pe vga si celalalt pe hdmi, cel mare pe hdmi, pe aceeasi placa video.

#4
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,272
  • Înscris: 11.08.2019
WIN+P și selectezi Extend în loc de Duplicate/Clone. Iar pe la setările de rezoluție/placă video poți seta care monitor să fie principal și care secundar.

Edited by -TINO-, 01 April 2022 - 19:04.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
stiam ca exista si scale... si nu umbli la rezolutie.

Edited by arg, 01 April 2022 - 19:05.


#6
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
@-TINO- este pe extend. Asa am lasat de la inceput si era si selectat care sa fie principal.
@arg imi spui te rog cum pot face scale la monitorul mare?

#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

 Life2Live, on 01 aprilie 2022 - 17:29, said:

Placa video pe care sunt monitoare este Radeon R7 200.
Probabil ai un driver generic.
Mai exact ce placa video ai?
Descarca driverul de aici:  https://www.amd.com/en/support
Vezi daca te ajuta Radeon™ Software.

#8
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
@costeld69, salutare, Radeon R7 200 asta am. Pai se vad foarte mari folderele deschise pe monitorul mare :(

Edited by Life2Live, 01 April 2022 - 20:45.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Ce întregi prin "foldere mari"?
Pune un PS și ce ai vrea tu mai mic?
Pune o rezoluție mai mare pe acel ecran din setări.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
are ecrane cu rezolutii similare dar cu demenaiuni diferite.
fereasta pe un ecran sa zicem ca are 10cm iar pe celalat 15cm

daca face un ps ies egale daca face poza nu.

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
@Life2Live: Da detalii depre cele 2 monitoare si setarile lor, mai precis: dimensiunea imaginii in pixeli (‘rezolutia’) la care le folosesti, care e rezolutia nativa (foarte important la LCD-uri, cele cu tub catodic erau mai flexibile) si ce alte rezolutii mai sunt disponibile, dimensiunea fizica (diagonala in inchi), densitatea pixelilor la care sunt setate (dpi = pixeli pe inch, acel ‘scaling’ 100% = 96dpi, 125% = 120dpi, etc).

Dat fiind ca folosesti Windows 7, ce vrei tu cred ca nu se poate decat modificand rezolutia (dimensiunea imaginii in pixeli) la unul din monitoare. Probabil sa o micsorezi (cu pierderea respectiva de ‘spatiu de lucru’) la monitorul cu diagonala mai mica - insa acest lucru depinde si de rezolutia maxima a fiecarui monitor, de exemplu daca unul e FullHD si altul 4K. Un alt dezavantaj este ca la orice monitor LCD folosit la o rezolutia alta decat cea nativa imaginea e mai neclara.

Ce cred ca ti-ar trebui este ‘Per monitor DPI Scaling’ care insa este suportat abia de la Windows 8.1 intr-o prima versiune (nu prea suficienta) si intr-o versiune 2, imbunatatita, de la Windows 10 ‘Creators Update’ (1703) in sus. (Detalii aici <https://docs.microso...ment-on-windows>; articolul este pentru dezvoltatorii de software, dar partea explicativa de la inceput este utila oricui pentru a intelege ce se intampla si la ce sa se astepte.)

O alta idee ar fi daca vreun utilitar de la AMD iti permite setarea unui monitor la o rezolutie mai mare decat cea maxim suportata iar placa video sa scaleze imaginea (NU sa afiseze doar o parte din desktop, cu scroll pentru a vedea restul) cand genereaza semnalul video la cat poate monitorul. De exemplu Windows sa vada monitorul ca fiind 4K dar semnalul video sa fie FullHD. Ideea este aceeasi cu modificarea rezolutiei de mai sus, doar ca in loc sa o micsorezi la monitorul de diagonala mai mica sa o maresti (peste ce ti-ar permite altfel monitorul - de exemplu in caz ca ambele sunt FullHD) la cel de diagonala mai mare. Nu stiu daca se poate si evident imaginea pe acel monitor ‘scalat’ va fi mai neclara.

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013

 sags, on 02 aprilie 2022 - 12:26, said:

… O alta idee ar fi daca vreun utilitar de la AMD iti permite setarea unui monitor la o rezolutie mai mare decat cea maxim suportata iar placa video sa scaleze imaginea (NU sa afiseze doar o parte din desktop, cu scroll pentru a vedea restul) cand genereaza semnalul video la cat poate monitorul. …
Se pare ca se poate: ‘AMD Virtual Super Resolution’ <https://www.msftnext...ted-by-monitor/>. Odata activata, pe monitorul de diagonala mai mare setezi rezolutie (in pixeli) mai mare ca si cum - dat fiind DPI setat in Windows - ecranul monitorului ar fi fizic mai mare; apoi placa grafica scaleaza imaginea si o afiseaza pe monitor atat cat e el. Astfel toate elementele grafice apar mai mici ca dimensiune fizica (si ceva mai neclare, dar acesta e compromisul…). LE: Alt link, chiar de la AMD si cu poza cu rezultatul: <https://www.amd.com/...t/kb/faq/dh-010>.

Edited by sags, 02 April 2022 - 14:19.


#13
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
@sags, salut, scuze de intarziere. Un monitor este Lg de 19``, are rezolutia maxima 1440 x 900 si celalalt este un tv mai mult, Blaupunkt, de cam 36 inch, nu scrie modelul, scrie doar CVTE TV si are rezolutia maxima de 1920 x 1080. Pe acesta, Blaupunkt doream sa se vada mai mici folderele, fisierele, scrisul, fontul, icoanele etc. Multumesc, ce informatii mai pot oferii?

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Dupa calculele mele:

FIE setezi la monitorul de 19" rezolutia de 1024×768, si atunci pe ambele vezi totul la fel de mare (o diferenta tot va fi, dar foarte foarte mica). Cat de mare, reglezi din acel 100%- 125% - altceva. Din pacate o sa ai afisajul mai mare ca inainte, de fapt pe ambele vei avea cum era inainte pe cel de 36", dar ca sa revii la afisajul mic ti-ar trebui scalare < 100% ceea ce vad ca Windows nu ma lasa. Insa alta metoda care sa nu depinda de drivere si placa grafica nu vad.

FIE vezi daca ai la dispozitie in utilitarele de configurare venite cu placa video (vezi acel link dat de mine) sa activezi ‘Virtual Super Resolution’ si daca/dupa ce il activezi la monitorul de 36" ar trebui sa ai disponibile rezolutii mai mari de FullHD cat suporta el. Alegi ceva pe la 2560×1440, ceea ce va face totul mai mic de pe acel monitor. Nu identic cu celalalt, dar din rezolutiile standard gasite pe net cu aceasta ai obtine dimesiunile cel mai aproape de celalalt monitor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate