Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Cum naiba tot mergem inainte cu toate greutatile din viata asta?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Pai ce interesa pe stat de un bolnav psihic ? Astia vor sa scape de ei (pe undeva nu e asa de anormal, se chinuie si bolnavu, mai afecteaza si pe altii, familie, bani din impozitele celor ce muncesc), eu din ce schizo cunosc, au o viata ratata si de kakao zi de zi, eu sincer nu m-as suporta asa. Eu ma am ceva placere din ceva, multi din aia nu ai au deloc, fie de la trat fie de la  boala, pai de ce as mai trai asa ? Si se mai si ingrasa 30-30-40 kile de la tratament de ai probleme locomotorii sau altele.
Nu toti dar majoritatea asa is. E rau ptr toti cu un din asta.

#38
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
@ARA Pentru mine schimbarea a fost în momentul când nu am mai vrut sa fac parte din cloaca asta multinațională de muls găini și m-am împachetat cu cățel, purcel, sotie, puradel și ne-am mutat offgrid. Acum când mă uit în spate mă bușește râsul cum am stat atâția ani așa și de ce nu am făcut pasul acesta mai devreme.

#39
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Oi fi trecut peste, n-oi fi trecut!?
Pasul unu stop! Pasul doi reset! Cea mai simpla metoda e sa te detasezi de cotidian, de rutina zilnica, de stres. Cum? Fiecare cu metoda lui. Ca varianta practica - El Camino.

Acum fiecare le percepe si le asimileaza diferit (loviturile). Eu aveam un grad de stress maxim, in priza 24/24, 7/7. Rand pe rand organismul a cedat si si-a revenit. Pietre la rinichi, solved. HTA, solved. In pragul unui infarct mi-am dat reset si am spus gata, nu ma mai enervez neam din orice fleac sau pe chestii majore. Si chiar nu o mai fac, sunt zen. Urla astia prin jurul meu, ca deadline, ca e urgent, musai azi... Who cares? Ma mai agit cateodata, din ce in ce mai rar, cand nu cuprind tot ce am de facut. M-am ingrasat, drept pentru care merg la bazin, sper sa ajung la o conditie fizica ok intr-un an. Si uite asa tot ce inseamna nervi pe care-i consumam s-au transferat la altii, care stateau contemplativ cand eu ma dadeam de ceasul mortii. Si care se mira ca pot fi calm.

#40
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,190
  • Înscris: 08.01.2021
Când hamalesti undeva unde stresul eu 7/7 tot anul înseamnă că undeva e o problema structurala și n-o s-o rezolvi lăsându-ti oasele la cooperativa. E momentul ca managementul să-și facă treaba. Când se întâmplă punctual e una însă când e normalitatea e alta.

#41
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,054
  • Înscris: 30.07.2006

View Post-ARA-, on 01 aprilie 2022 - 12:02, said:

Am intampinat ceva probleme medicale, pe langa problemele medicale s-au adunat si ceva probleme la job.
Si acum pentru a N a oara in viata asta, incercam sa ma incurajez singur, sa merg inainte, sa fiu tare, sa fiu puternic, sa nu las viata sa ma doboare si sa imi dau demisia si sa incep o etapa cum am mai trait, de cautat alt job, de luat lucrurile de la 0.
De gandit daca sa plec din tara.

Poate am nevoie de un sfat, de o parere, de o idee, voi cum mergeti inainte, cum va ridicati, cum va remontati sa faceti fata la toate modificarile, toate problemele astea pe care le aduce viata.
Nici nu vreau sa ma gandesc sa abandonez, sa arunc prosopul, sa zic, sunt om, am trait prea multe, pauza, stop.
Parca am avut o lunga perioada aproape numai cu probleme, nu era prost ala care a zis ca lucrurile rele se aduna.

Daca te ajuta cu ceva, sunt altii MULT mai rau decat tine.
Gen parinti de copii cu handicap grav, sau cu copii bolnavi de cancer,etc
Tu ai doar grija ta

Edited by marius.bunu, 19 August 2022 - 16:27.


#42
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ara,hai ca iti zic ieri la 23.00 ca eram la un pas de demisie.  Deja am job pe mai bine $. Si culmea ca ma si asteapta pana pe 7 oct.! Nu pana atunci,las loc de bunaziua.  Dar intotdeauna  nu am pus ,,la inima,, greutatile. Viaata e de kkat,crede-ma!  Jmecheria e sa treci peste hopuri fara riduri.  Si recomand sa te intinzi la imprumuturi/credite atat cat iti poti permite      >>>> -20%(de siguranta).  Si stii ceva?, daca eu la 48 ma doaare-n coor de job de ce ai fi tu stresat?  Schimba tara(in Ro mi-au zis ,,delicat,, ca-s uzat!!!) Fuck them,sa stea ei cu ei!  Stai sa vezi ce o sa guitze lumea dupa septembrie(bugetar sau nu).    Keep going dude.

Niciodata sa nu zici ca esti slab(mental/fizic). La 18 eram la turci(2 luni),la 19 dormeam in padure prin bielorusia,la +-23 saream garduri prin Slovenia/Italia, in 2001 iar saream garduri Elvetia/Italia(chiasso como).  Am dormit in parcuri(settesalle roma),am dormit ,,la etajul 2,, in cimitire de masini, am facut foame rau.  Retine--- DACA PIERZI VOINTA TA SA REUSESTI, PIERZI TOT.   Numai ca parerea mea este ca Ro nu ofera mult fara ,,rude la Ierusalim,,!

#43
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010

View PostKiloW, on 11 august 2022 - 15:46, said:

Când hamalesti undeva unde stresul eu 7/7 tot anul înseamnă că undeva e o problema structurala și n-o s-o rezolvi lăsându-ti oasele la cooperativa. E momentul ca managementul să-și facă treaba. Când se întâmplă punctual e una însă când e normalitatea e alta.
KW,
Intradevar, ma implic prea mult in partea de executie. Jobul e de asa natura, vapoarele n-au mama, n-au tata... Nu prea au zile libere. Nu e total rutina si repetitie, aapr chestii noi de fiecare data. Putin supradimensionati si cu personal subdimensionat. Si pana creezi o rutina dintr-un job nou, pentru un client nou... cam trebuie implicare. Suplinesc niste lipsuri, cu alte cuvinte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate