Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum naiba tot mergem inainte cu toate greutatile din viata asta?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Am intampinat ceva probleme medicale, pe langa problemele medicale s-au adunat si ceva probleme la job.
Si acum pentru a N a oara in viata asta, incercam sa ma incurajez singur, sa merg inainte, sa fiu tare, sa fiu puternic, sa nu las viata sa ma doboare si sa imi dau demisia si sa incep o etapa cum am mai trait, de cautat alt job, de luat lucrurile de la 0.
De gandit daca sa plec din tara.

Poate am nevoie de un sfat, de o parere, de o idee, voi cum mergeti inainte, cum va ridicati, cum va remontati sa faceti fata la toate modificarile, toate problemele astea pe care le aduce viata.
Nici nu vreau sa ma gandesc sa abandonez, sa arunc prosopul, sa zic, sunt om, am trait prea multe, pauza, stop.
Parca am avut o lunga perioada aproape numai cu probleme, nu era prost ala care a zis ca lucrurile rele se aduna.

#2
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
Pauza nu poti pune, poti pune doar STOP.
Ai familie? Ma refer la sotie, copii?
Mai ai rude apropiate in viata?
Cauta un motiv, sau motive pentru care sa vrei sa mergi mai departe cu viata, cu jobul ...
Oricum, instinctul de supravietuire nu te va lasa sa faci shut-down!

#3
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Stop insemnand stop, demisie si de la capat?

Am familie, nu am sotie, nu am copil.
Am rude in viata dar cred ca bauiesti ca fiecare este cu treaba lui.

Motive am tot cautat dar simt ca nu mai am forta. Am tot avut putere si vointa si motive sa ma ridic dar parca si problemele astea se aduna si iti vine sa zici STOP sa te retragi pe un munte.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Asa cum ai mers si pana acum, numai ca elimini softpedia si social media pentru ca e clar ca pierzi timpul degeaba.

#5
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Nu am treaba cu forumul. Scriu seara pe forum si atat.
Acum ce am zis sa-l folosesc sa cer o parere, o idee.
In mod clar nu sunt singurul om care trec prin ceva probleme si am nevoie sa scriu nitel despre ele.

#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Eu o sa spun STOP definitiv cat de curand. Mai am cateva obiective de atins si gata!

#7
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
in urma cu mai multi ani am trecut printr-o perioada oarecum asemanatoare. ce m-a ajutat pe mine personal, poate va functiona si pentru tine, poate nu:
1. Sport: alergatul, participat la maratoane, tot felul de activitati sportive (tenis de picior, fotbal etc.). La mine a facut minuni.
2. Citit/filme: pe mine cartile si filmele m-au ajutat foarte mult sa ma educ si am invatat multe lucruri din ele. Poate vor functiona si in cazul tau. Sau alte activitati educationale: cursuri, webinare etc.
3. Prietenii: incearca sa legi prietenii sau sa reiei legaturi cu vechi prieteni/amici. Atentie, ei nu te ajuta direct cu problema ta, dar relationarea cu ei iti va face bine.
4. Alte hobby-uri care iti aduc tie liniste sufleteasca si placere: gatiti, facut puzzle-uri, mesterit, traforaj etc.
Omule, inainte sa inceapa altii cu mistouri ieftine pe aici, eu iti doresc sanatate multa si sa tii minte un lucru: puterea e doar in tine sa faci lucrurile mai bune! Inclusiv daca alegi sa mergi la un terapeut, el doar iti va da niste instrumente cu care sa te lupti. Dar tot tu esti cel care va trebui sa faca treaba!
Daca mai ai nevoie de un sfat sau sa stai de vorba cu cineva, PM si ne mai auzim.
Sanatate multa si ganduri bune!

Edited by Gbr_smt, 01 April 2022 - 12:43.


#8
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 Gbr_smt, on 01 aprilie 2022 - 12:43, said:

Mi-am imaginat ca or sa fie care citesc subiectul si or sa scrie mesaje rautacioase sau la mistio.
Asta din pacate este subiect facut de cineva trecut prin viata, adica am tot trecut prin ele, m-am tot ridicat, am luat lucrurile de la 0 la Criza 2010, m-am mutat, am schimbat si jobul, am tot cautat sa depasesc toate necazurile.
Acum m-am pomenit doborat, pe nepregatite.

Poate cineste careva mesajul asta si poate vede vreun pustan, naiba stie, poate vede ceva de urat, ete ba si pe asta se vaieta. Realitatea este ca am incurajat destule persoane sa treaca prin toate relele de pe lumea asta si acum simt ca este randul meu sa primesc si eu ceva incurajare.
Iti multumesc mult pentru mesaj.
Am dat edit ca sa nu se supere careva ca te-am citat integral.

 e_bulu, on 01 aprilie 2022 - 12:42, said:

Eu o sa spun STOP definitiv cat de curand. Mai am cateva obiective de atins si gata!
Mai am pana sa ma pot retrage. La cum se schimba viata se schimba si prioritatiile.
Cam asta am patit eu. Ma gandesc la o vacanta relaxanta luna viitoare si ete ca m-am pomenit cu probleme pe cap de profit de ocazie ca pot scrie cate ceva sa mai ma descarc.

Edited by -ARA-, 01 April 2022 - 12:54.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 -ARA-, on 01 aprilie 2022 - 12:02, said:

voi cum mergeti inainte, cum va ridicati, cum va remontati sa faceti fata la toate modificarile, toate problemele astea pe care le aduce viata.
Pai alternativa e mai buna? Nu. Asa ca da-i inainte cu tupeu.

Edited by neagu_laurentiu, 01 April 2022 - 12:55.


#10
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 -ARA-, on 01 aprilie 2022 - 12:52, said:

Poate cineste careva mesajul asta si poate vede vreun pustan, naiba stie, poate vede ceva de urat, ete ba si pe asta se vaieta. Realitatea este ca am incurajat destule persoane sa treaca prin toate relele de pe lumea asta si acum simt ca este randul meu sa primesc si eu ceva incurajare.
Oamenii oameni vad situatia din punctul tau de vedere, nu al lor...

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003

 -ARA-, on 01 aprilie 2022 - 12:02, said:

sa imi dau demisia si sa incep o etapa cum am mai trait, de cautat alt job, de luat lucrurile de la 0.
Aici ai cam incurcat ordinea. Prima data iti gasesti un nou job si apoi iti dai demisia.

Nu stiu ce lucrezi, dar schimba-ti meseria, sa faci ceva ce-ti place. Daca ai probleme medicale si se mai aduna si alea de la job, clar ca e naspa.

#12
YQZS

YQZS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.03.2022

Quote

De gandit daca sa plec din tara.
Poate am nevoie de un sfat, de o parere, de o idee, voi cum mergeti inainte, cum va ridicati, cum va remontati sa faceti fata la toate modificarile, toate problemele astea pe care le aduce viata

Mosule, iesi din zona de confort! Nu te mai mintii singur! Nu ai probleme(nu atat de insurmontabile pe cat le crezi).
Esti jos, iti place acolo? Stai acolo! Nu iti place? Sus si la munca! Ai incredere in tine? Atunci nu ai nevoie de raspunsuri pe forum! Era o chestie cu regula celor 5 DE CE! Da o tura prin Romanescu, oxigeneaza-te si gata! Ai un sef prost? Cum iti dai seama? Daca esti mai bun, nu ai nevoie de el . Hai capul sus!

#13
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
Poti incerca sa iei 1-2 luni concediu fara plata si sa te regrupezi mental.

poti spune stop sau pauza in functie de ce bani ai stransi si de posibile venituri pasive pe care le ai.

#14
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
La mine la un moment dat natura mi-a aruncat un colac de salvare.Cred ca varsta, poate maturizarea m-a facut sa mi se schimbe prioritatile.Am concluzionat ca e mai important sa caut sa fiu fericit decat sa alerg continuu dupa modelul nou de telefon si similare.Apoi sa fii fericit iti trebuie foarte putin.Unii ar numi toata asta maturizare.

#15
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 neagu_laurentiu, on 01 aprilie 2022 - 12:54, said:

Pai alternativa e mai buna? Nu. Asa ca da-i inainte cu tupeu.
Alternativa fiind demisia, luni de zile de cautat un alt loc de munca, ca de data asta ar trebui sa fie unul sa nu fie grabit, sa nu fie ceva ca peste ani de zile sa ma pomenesc iara in situatia asta.
Cu toate ca la cum merge viata nimic nu este exclus.
Eram intr-o firma de nu aveam cine stie ce salariu si ziceam ca o sa ies la pensie de acolo. Au dat faliment si te pomenesti al nimanui.
Zambeam la AJOFM. Eram mai tanar dar tot asa nu am lasat sa vada familia cat sunt de afectat.

Si din cauza asta sunt sincer, adica citesc mesajele astea si recunosc ca unele ma fac sa ma simt mai bine, sa ridic capul sus ca viata nu se termina astazi si sunt si alte alternative, chiar daca pe moment par greu de digerat.

 e_bulu, on 01 aprilie 2022 - 13:08, said:

Oamenii oameni vad situatia din punctul tau de vedere, nu al lor...
Ai dreptate, eu am o chestie ca tot timpul ma pregatesc pentru ce este mai rau si ma bucur sau sunt multumit cand este bine.
Asa a fost si acum, cred ca daca nu aveam ceva bani pusi deoparte, cred ca se oprea inima in mine.

 Bursul, on 01 aprilie 2022 - 13:14, said:

Aici ai cam incurcat ordinea. Prima data iti gasesti un nou job si apoi iti dai demisia.

Nu stiu ce lucrezi, dar schimba-ti meseria, sa faci ceva ce-ti place. Daca ai probleme medicale si se mai aduna si alea de la job, clar ca e naspa.
La asta ma gandeam, stateam cuminte si zic hai sa dau eu un telefon sa ma interesez de ceva posturi.

Problema este ca multe sunt usor de zis in teorie dar greu de facut in practica.
O sa incerc sa vad cum iau legatura cu un sef de la o companie, cumva sa nu tulbur apele prea mult, sa nu se afle ca vreau sa plec.
Ca abia ar astepta seful sa afle ca doreste careva sa plec sa isi poata angaja pe altcineva.

 Soulstream, on 01 aprilie 2022 - 13:24, said:

Poti incerca sa iei 1-2 luni concediu fara plata si sa te regrupezi mental.

poti spune stop sau pauza in functie de ce bani ai stransi si de posibile venituri pasive pe care le ai.
O sa incerc. Am nevoie de o pauza, mai am ceva concediu de odihna din 2021.

Sunt 2 feluri de pauze, inteleg ce zice colegul. Este bine sa poti pune o pauza ca esti pregatit si te astepti la ceva, asa cand nu te astepti la ceva si te gandeai ca peste 15 ani o sa te poti retrage, cam greu sa pui Pauza sau Stop la viata cand nu te asteptai.

 Melteanu, on 01 aprilie 2022 - 13:26, said:

La mine la un moment dat natura mi-a aruncat un colac de salvare.Cred ca varsta, poate maturizarea m-a facut sa mi se schimbe prioritatile.Am concluzionat ca e mai important sa caut sa fiu fericit decat sa alerg continuu dupa modelul nou de telefon si similare.Apoi sa fii fericit iti trebuie foarte putin.Unii ar numi toata asta maturizare.
Stii cum este? Maturizare sau realizare. Am trecut prin destule belele cat sa stiu ca majoritatea lucrurilor se rezolva cu bani. Asa ca din fericire nu am cheltuit bani aiurea prea multi. Puteam sa am 0 lei in cont si sa primesc vestile astea. Nu ca este prea comoda vestea si cu ceva bani pusi deoparte dar macar nu se rezolva totul la luat o decizie pe loc.

Mai citesc pe aici si recunosc ca este interesant de vazut perspectivele celor care au trecut prin asta.
Eram concentrat doar pe astazi, astazi, nu mai realizai ca am concediu 1 luna si ceva de zile. In caz de ceva cred ca pot lua si concediu fara plata 1-2 luni. Nu stiu, nu am luat vreodata concediu fara plata, ma feresc si cand sunt racit sa imi dea doctora de familie concediu medical.
Ca asta ma si oftica, ma numar printre oameni care si-au facut treaba. Nu sunt careva care nu a tras tare, sa imi poata reporosa conducerea ceva.

O sa fie un weekend in care o sa ma gandesc bine cea ce am de facut.
De ani de zile nu am mai patit asa de mult stres. Si s-au adunat, daca este sa rezum toata situatia este ca s-au adunat prea repede. Sunt probleme pentru care te poti pregati, cunosti ca lucrezi intr-o firma care o duce urat cu bani, care face manevre, ai timp sa te pregatesti. Eu am fost luat pe nepregatite cu problemele medicale si apoi problemele la job fix cand aveam nevoie de bani.

Si va zic din suflet ca face bine sa discut despre asa ceva, ca eu acum clar sunt concentrat ca o viziune tunel doar pe cum naiba ma ridic singur din groapa asta, cum naiba stresez familia cat mai putin ca desigur se bazeaza pe mine, cum fac sa merg inainte fara sa ma apuc sa ma vaiet, fara sa fac vreo greseala sa vorbesc pe cineva de rau. Ca stiu bine de la cei care pleaca si isi inchid usile peste tot.

Edited by -ARA-, 01 April 2022 - 13:28.


#16
Txtxtx

Txtxtx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 30.03.2022
Cauta un job , munca si ocupatia alunga gandurile negre . Cauta si o femeie , una pe picior de egalitate cu tine.

#17
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
Suntem urmașii unora care au întâmpinat probleme mult mai mari decât noi. Avem gene de supravietuitori. Unii :D

#18
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

 YQZS, on 01 aprilie 2022 - 13:18, said:

Esti jos, iti place acolo? Stai acolo! Nu iti place? Sus si la munca! Ai incredere in tine?
Uneori se petrec treburi care sunt independente de noi. Oricat ai incerca, oricat ai trage, oricat ai pune suflet, tot se petrec treburi care iti afecteaza viata.
Am incredere in mine, daca nu aveam incredere in mine la ce am avut, iti zic ca ma duceam si recurgeam la un gest mai extrem, asta nu mergem cu subiectul in zona respectiva.

Am mai trecut prin treburi nasoale in viata asta, doar ca erau asa cu o pregatire, cum ziceam, stiam ca lucram in vreo firma care schiopata, aveam timp sa ma pregatesc. Nu sunt genul ala de om naiv care ma duc orbeste.

Am ascultat sfaturile celor de pe aici. Am stabilit cand o sa iau concediu de odihna. M-am uita pe calendar, am bifat concediul de odihna.
Am inceput sa ma uit pe paginile companiilor pe care le cunosc, ia sa ma uit eu ce locuri de munca au astia. Nu ca sa fie joburi mult mai bine platite, sa fie acolo "in caz de ceva".
Nu m-am gandit vreodata la asa ceva, cred ca asta inseamna o atitutine proactiva.

Adica ce varianta aveam? Sa stau singur sa ma inchid in mine? Am tot facut treaba asta. Ma si gandesc cum sa spun la familie ca trec prin niste clipe mai sensibile de prin viata.
O sa trebuiasca sa am o discutie si cu familia, trebuie cumva sa le spun despre treburile astea, o sa iau legatura si cu ce cunostinte mai cunosc prin alte firme.
Pare ciudat dar niciodata nu mi-am cautat un loc de munca in timp ce eram angajat altundeva. Tot timpul a fost UNA sau ALTA, adica ori la job ori acasa. Am trecut de 2 sau 3 ori pe la somaj. Au dar firmele faliment ca daca iti dai demsia nu primesti somaj. Si o data a fost somaj dupa scoala. Deci stiu bine ce este pe acolo. Dupa ce ai iesit din circuit esti inca un nene aflat in cautarea unui loc de munca.

Citesc mesajele scrise de utilizatori de pe forum si este interesant de vazut si o alta perspectiva.

Edited by -ARA-, 01 April 2022 - 14:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate