Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Idei amenajari bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Salut,

Am achizitionat curand un apartament cu 3 camere, nu foarte mare, undeva la 69mp totali si 64mp utili.

Inca am dilema cu vom amenaja bucataria ca e mica, vrem sa punem plita pe gaz, cuptor, dulapuri suspendate pentru vase, masa cu niste scaune, si frigider. Da, stiu, cer foarte multe, dar poate sa incapa daca cineva imi poate da idee de organizare

Nu stim cum sa aranjam, iata cum arata bucataria in stadiu de renovare:

[ https://i.postimg.cc/8JmyYsNN/bucatarie-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.postimg.cc/MMSPt1k9/bucatarie-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.postimg.cc/23C9Zd76/bucatarie-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   [ https://i.postimg.cc/xNjsVY1H/bucatarie-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Voi cum ati procedat ? Cum ati facut daca ati fost in situatia mea ?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Care-i lungimea si care-i latimea? Cati metri patrati sunt in bucatarie, nu prea are cine stie ce relevanta.

Poti pune, in linie, aragazul, ciuveta, frigiderul, si pe peretele opus o masa plianta (eu o am pe asta de vreo 5 ani si folosesc doar o "aripa").

#3
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Bucataria are 6.3mp (2.8m lungime si 2.2m latime)

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,222
  • Înscris: 13.03.2017
Ghiuveta in stanga (nu prea ai de ales pentru ca acolo este scurgerea/alimentarea) + masca ghiuveta unde poti "ascunde" un cos gunoi
Urmeaza blat cu sertare dedesupt iar in coltul din dreapta plita + cuptorul imediat sub ea + hota (acolo este evacuarea)
Dupa care partea de sus - de la stanga la dreapta - dulap vase + picurator, alt dulap depozitare iar in coltul din dreapta un dulap hota
Frigiderul se poate "inghesui" in partea opusa plitei - pe peretele din dreapta iar o masa (mica) se poate lipi de frigider + alt dulap deasupra mesei
Cam asta poti face in spatiul ala

Edited by Naijax, 01 April 2022 - 11:13.


#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Plita/aragazul intr-un colt spre geam, unde ai si teava de gaz si sa iti ramana tubulatura scurta pentru hota, mai ales ca ai de trecut si prin balcon cu ea. Urmeaza blatul de lucru, pentru ca nu se pune chiuveta langa sursa de foc, apoi chiuveta. Cat de mare ramane acel blat de lucru depinde de voi, da trebuie tinut cont ca la teava de scurgere de la chiuveta trebuie lasata o panta de 2-3cm la fiecare metru orizontal. Si daca vreti si masina pentru spalat vase tot in zona chiuvetei trebuie sa fie, ea trebuie conectata la apa rece si scurgere. Peretele opus ramane pentru masa 2 scaun fata in fata, un scaun cu fata la perete si frigiderul dupa usa. Dulapuri suspendate peste blat, chiuveta si aragaz/plita(ascunzi hota). Dulapuri jos sub blatul de lucru 280cm - 60cm (plita/aragaz) - 80cm(chiuveta), raman cei 60cm pentru o masina de spalat vase,inca un dulap de 60cm si un jolly de 20cm. Pe un blat de 140cm poti faci treaba.
Mergeti pe la vecini si vedeti cum le au arangajate, faceti cateva simulari in diverse programe pentru mobila.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,222
  • Înscris: 13.03.2017
Alta chestie foarte importanta dupa parerea mea - prizele
Vad o singura priza in bucataria aia ceea ce este absolut insuficient
Daca tot renovezi, mai baga niste prize
N-o sa-ti para rau Posted Image

#7
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019

View PostNaijax, on 01 aprilie 2022 - 11:11, said:

Ghiuveta in stanga (nu prea ai de ales pentru ca acolo este scurgerea/alimentarea) + masca ghiuveta unde poti "ascunde" un cos gunoi
Urmeaza blat cu sertare dedesupt iar in coltul din dreapta plita + cuptorul imediat sub ea + hota (acolo este evacuarea)
Dupa care partea de sus - de la stanga la dreapta - dulap vase + picurator, alt dulap depozitare iar in coltul din dreapta un dulap hota
Frigiderul se poate "inghesui" in partea opusa plitei - pe peretele din dreapta iar o masa (mica) se poate lipi de frigider + alt dulap deasupra mesei
Cam asta poti face in spatiul ala
Chiuvetă = Vas de porţelan, de faianţă sau de metal smălţuit prevăzut cu o gură de scurgere, fixat în perete dedesubtul unui robinet de apă şi folosit la spălat.

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,144
  • Înscris: 15.05.2008
Nu vad decat o priza!?

#9
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Prizele vor fi montate ulterior dupa ce ne hotaram cum aranjam bucataria ca sa nu le pun alandala. Bucataria nu e gata, abia au scapat de huma de pe perete.
Cert e ca vor fi cel putin 2-3 prize

Edited by Sonic3R, 01 April 2022 - 11:35.


#10
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Zici ca prizele le vei pune dupa ce vei monta mobilierul si tot ce trebuie -inseamna ca nu vei putea monta decat aplicate. Daca le vrei incastrate in tencuiala (ceea ce iti recomand), ar trebui sa faci santurile pt. cabluri si legaturile inca de pe acum, ca tot n-ai terminat renovarile. Crede-ma, aplicate arata urat, cu canalele alea pt. cabluri coborand de la duze samd. Daca faci asa cum iti zic, pe urma poti imediat sa pui si fainta si ai scapat, ai ascuns totul, niciun cablu la vedere. Vezi ca daca vei avea acum sau in viitor si ceva consumator mare, trebuie tras fir separat din tablou, mai bine le faci acum pe toate sa ai pt. viitor, ca sa nu mai strici pe urma din nou.

#11
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
Daca mergei pe cuptor electric, trebuie circuit separat pentru el, poate aprinderea electrica de la plita. Priza dubla deasupra blatului sub corpurile suspendate, mai un mixer, poate un robot de bucatarie. Circuit pentru hota sau vezi cum o ascunzi aceea priza sus cu cele deasupra blatului. Circuit si priza pentru frigider si iarasi priza pentru masina de spalat vase. Le gandesti si le faci dupa ce faci planul cu mobila, dar le "implementezi" pana montezi mobila si repui faianta. Si nu uita de priza pentru cuptorul cu microunde 1KW poate cere si el.
Bucataria e camera in care ar trebui sa ai cele mai multe prize puse in perete din toata casa. Asta daca chiar o folosesti si nu e loc doar pentru incalzit mancarea comandata si te descurci cu 2-3. Dar sa te gandesti ca o sa folosesti prelungitoare, cand ai peretii goi ca acum e o greseala. Parerea mea!

Edited by vestale, 01 April 2022 - 11:53.


#12
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011

View Posttoto_riina, on 01 aprilie 2022 - 11:39, said:

Zici ca prizele le vei pune dupa ce vei monta mobilierul si tot ce trebuie -inseamna ca nu vei putea monta decat aplicate. Daca le vrei incastrate in tencuiala (ceea ce iti recomand), ar trebui sa faci santurile pt. cabluri si legaturile inca de pe acum, ca tot n-ai terminat renovarile. Crede-ma, aplicate arata urat, cu canalele alea pt. cabluri coborand de la duze samd. Daca faci asa cum iti zic, pe urma poti imediat sa pui si fainta si ai scapat, ai ascuns totul, niciun cablu la vedere. Vezi ca daca vei avea acum sau in viitor si ceva consumator mare, trebuie tras fir separat din tablou, mai bine le faci acum pe toate sa ai pt. viitor, ca sa nu mai strici pe urma din nou.

asa si voi face, cu santuri, cu cabluri trase in podea, pe pereti si tavan (pentru aplica)

Ei nu vor lucra pana nu vin electricienii sa faca treaba (ieri au terminat si vin abia luni). Dar repet, pentru bucatarie sa am idee exact cum sa arate ca sa stiu sa le spun unde vor pune prizele, sa nu am regrete mai tarziu


View Postvestale, on 01 aprilie 2022 - 11:43, said:

Daca mergei pe cuptor electric, trebuie circuit separat pentru el, poate aprinderea electrica de la plita. Priza dubla deasupra blatului sub corpurile suspendate, mai un mixer, poate un robot de bucatarie. Circuit pentru hota sau vezi cum o ascunzi aceea priza sus cu cele deasupra blatului. Circuit si priza pentru frigider si iarasi priza pentru masina de spalat vase. Le gandesti si le faci dupa ce faci planul cu mobila, dar le "implementezi" pana montezi mobila si repui faianta.
Da, asa e logic ... Pana nu ma hotarasc cu sotia, aia (mesterii/zidarii/etc) nu vor face nimic acolo

#13
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Si daca ai de gand pe viitor sa treci pe centrala proprie pe gaz (de la sistemul centralizat), iarasi iti trebuie alta priza separata, tripla, cu protectie, sau un triplustecher aplicat tras din duza, cu trei intrari (una pt. senzorul de gaz, alta pt. centrala termica si pt. ups, care se recomanda pt. protectia circuitului). Ai de lucru acolo, nu gluma. Prizele le poti pune si jos, la nivelul podelei, la cativa cm. inaltime, in felul asta vor fi si ascunse dupa blat/dulap/masca si scapi si de fire, nu te mai impiedici sau nu mai risti sa versi ceva din greseala, cafea, mancare etc.

#14
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
@toto_riina daca in aceea tripla coneceaza si UPS-ul si centrala si senzorul de gaz, la iesirea din UPS ce mai conecteaza?
Acei cativa cm deasupra sunt reglementati undeva intr-un normativ, in caz de inundatie nu cred ca vrea sa ajunga apa acolo.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Fix asa de mica era si bucătăria mea, când locuiam la 2 camere.
Pe stânga aveam chiuveta, dulap cu blat de lucru, aragaz. Dacă intenționezi sa pui mașina de spălat vase, tot aici o vei monta, lângă chiuveta. Deasupra chiuvetei și blatului pui dulapuri suspendate, deasupra aragazului poți monta hota.
Pe dreapta pui frigiderul, în coltul dinspre geam, apoi masa cu scaune (eventual iei scaune pliabile sau stivuibile, sa nu-ți ocupe prea mult loc). Îți mai rămâne eventual loc pentru un dulap tip soldat, după ușa de la bucătărie, si/sau poti pune corpuri suspendate deasupra mesei.
Ai putea sa te folosești de faptul ca ai balcon în dreptul bucătăriei, cunosc persoane care și-au mutat aragazul în balcon, dar aveau și ieșire directa în acesta. Nu știu dacă ai voie sa spargi peretele de sub geam și fie sa pui ușa, fie sa unești bucătăria cu balconul. Însă ideea pica dacă acela este unicul balcon al apartamentului, nu vei avea unde să-ți usuci rufele (dacă nu ai uscător electric de rufe).
Nu ai menționat câte persoane sunteți în familie. Doar tu și soția sau aveți și copil/copii?

Edited by corinadaniela, 01 April 2022 - 13:39.


#16
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011

View Postcorinadaniela, on 01 aprilie 2022 - 13:38, said:

Nu ai menționat câte persoane sunteți în familie. Doar tu și soția sau aveți și copil/copii?

Suntem 4: eu sotia si cei 2 copii

View Postcorinadaniela, on 01 aprilie 2022 - 13:38, said:

Ai putea sa te folosești de faptul ca ai balcon în dreptul bucătăriei, cunosc persoane care și-au mutat aragazul în balcon, dar aveau și ieșire directa în acesta. Nu știu dacă ai voie sa spargi peretele de sub geam și fie sa pui ușa, fie sa unești bucătăria cu balconul.
Incerc sa evit. si eu cunosc care a spart dar e de rezistenta si ... ma trezesc cu amenzi cat jumate de apartament.

View Postcorinadaniela, on 01 aprilie 2022 - 13:38, said:

Însă ideea pica dacă acela este unicul balcon al apartamentului, nu vei avea unde să-ți usuci rufele (dacă nu ai uscător electric de rufe).
E singurul balcon, dar intentionam sa luam uscator electric ca vor fi multe rufe, iti dai seama la copii mici speli mai des.

Edited by Sonic3R, 01 April 2022 - 13:52.


#17
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013
Eu as face in L.

Anume: de la intrare pe stanga pui chiuveta, cos de gunoi sub chiuveta, uscator vase deasupra, apoi blat de lucru cu dulapuri jos si deasupra, cuptor cu plita si hota aproape de geam doar ca trebuie sa tii cont ca dulapurile de sus nu pot merge pana in capat pentru ca apoi nu mai poti deschide geamul si fix in dreptul geamului masina de spalat vase(45-60 cm latime), o consider necesara la o familie de 4 persoane. Nu imi dau seama cat spatiu este de la geam pana la peretele din dreapta. Daca este suficient loc, poti pune frigiderul acolo cu deschidere spre perete. Iar masa pusa in dreapta cum intri. La o latime de 2.2m dulapurile vor manca 60 cm si iti mai raman 1.6m. Daca iei masa cu latimea de 40-50 cm, iti mai ramane aproximativ 1 metru pentru deplasare. Caloriferul l-as scoate de acolo pentru ca ocupa spatiu si as pune un calorifer mai subtire montat fix sub masa pe peretele din dreapta.

#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postceanu1980, on 01 aprilie 2022 - 11:28, said:

Nu vad decat o priza!?
eu am pus 5 prize duble in bucatarie plus inca o priza ascunsa sub un capac la nivelul gresiei unde am legat direct cu reglete plita, hota si cuptorul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate