Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Un sfat pt un job...

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
omdisperat

omdisperat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.01.2022
Pe scurt am 26 ani si sunt disperat,avand o problema de sanatate caut un loc de munca unde sa nu stau in picioare,la jobul actual merg mult si ma omoara picioarele.Am incercat la call center dar dupa interviuri nu m-au mai sunat,am amplucat la it helpdesk dar nimic,.Nu am o facultate terminata si asta poate fi un impediment dar eu refuz sa cred ca nu pot gasi cv...Va multumesc pt orice sfat

#2
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Eu cand am ajuns aici in Canada, am luat un Compaq Prolinea 386 din "Buy and Sell" era un ziare de vanzari cumparari la mana a doua, arata cam asi cel din poza de mai jos ... si un software din ala ce venea pe disk de 3.5 inch floppy driveul A, de la  un magazin de varietati, se numea Debbie Legal Fast Training typing, am invatat sa introduc date in calculator, si am obtinut cam in 2 saptamani introduceam 30 de cuvinte pe minut, era binisor, dar nu suficient de bine, aici cereau la legal positions cam la 40-45 pe minut. In sfarsit, cu skillul asta am inceput sa aplic la mai multe companii, care cerea introducere / culegere date, de la pozitii din warehouses / depozite / antrepozite - problema la astea era ca erau in afara orasului, trebuia sa mergi cu 2 autobuze pana ajungeai acolo, pana la urma m-a luat un SriLankez la el, si am lucrat la el un an de zile de m-am spetit, dar adevarul e ca m-am perfectionat acolo si la urmatorul job am ajuns la o companie de investitii in RRSPuri, de planuri de pensie, ce era in downtown Toronto. Pe urma am mers la cursuri de calificare dupa program, relativ la investitii si la securities ( mecanisme financiare ) am platit din buzunarul meu un CSC ( Canadian Securities Course ) 500 de dolari pentru manuale etc si inca 150 examinare, ca sa invat lingoul si lucurile de baza intr-o companie de investitii de planuri de pensii.
Important e sa ajungi sa intri intr-un loc, pe urma ai sa urci pe scara ierarhica, nu dispera ! Stai concentrat, si nu iti risipi eforturile in toate directiile, ia o directie, buna / rea e a ta si mergi cu ea pana in panzele albe. Ai sa reusesti daca te tii de treaba.

Edited by EASTERN_TIME, 01 April 2022 - 02:20.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1. Invata sa faci un CV. Alege modelul europass cu poza.
2. Insista. Nu e suficient sa aplici de cateva ori. Reusita poate sa vina si la al 100-lea cv depus.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Frumos computer @EASTERN.
Păăi, postează o cerere pe mai multe aplicații, facebuc", parcă și cele de vînzări au arie pentru cereri/oferte angajare, și mai sînt variante.

Edited by crisstonne, 01 April 2022 - 03:09.


#5
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

 crisstonne, on 01 aprilie 2022 - 03:05, said:

Frumos computer @EASTERN.
Păăi, postează o cerere pe mai multe aplicații, facebuc", parcă și cele de vînzări au arie pentru cereri/oferte angajare, și mai sînt variante.
Eram in 1995, internetul era la inceput, CVurile le trimiteam pe fax modemul era de 14.4 k prin dial-up

Edited by EASTERN_TIME, 01 April 2022 - 03:18.


#6
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Cauta ceva in domeniul IT.
Daca nu ai nicio calificare inca, fa un curs ceva, vorbeste cu prieteni care lucreaza in domeniul asta sa te invete si pe tine.
Succes!

#7
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Ce usor suna asta, sa te invete prietenii IT.. Posted Image)
Sunt multe platforme de self learning, trebuie sa ai vointa

Edited by diahim, 01 April 2022 - 07:04.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 omdisperat, on 31 martie 2022 - 21:45, said:

Nu am o facultate terminata si asta poate fi un impediment dar eu refuz sa cred ca nu pot gasi cv...
Mereu vei avea o problema cat timp tu nu ai o meserie in cap. Asa ca vezi ce joburi ti se potrivesc si urmeaza studii/calificare in domeniu (sunt si fara facultate). Insa faptul ca azi gasesti ceva si maine iar ramai pe drumuri si o iei de la zero iar, nu-i o solutie pana la batranete.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Incearca si la astia: https://www.cgsinc.c...pe/job-openings
Daca stii o limba straina, macar engleza, iti e de foarte mare ajutor.

Si la ei: https://jobs.telusin...947_format=4626

Edited by AlexEn, 01 April 2022 - 08:47.


#10
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,869
  • Înscris: 30.07.2006

 omdisperat, on 31 martie 2022 - 21:45, said:

Pe scurt am 26 ani si sunt disperat,avand o problema de sanatate caut un loc de munca unde sa nu stau in picioare,la jobul actual merg mult si ma omoara picioarele.Am incercat la call center dar dupa interviuri nu m-au mai sunat,am amplucat la it helpdesk dar nimic,.Nu am o facultate terminata si asta poate fi un impediment dar eu refuz sa cred ca nu pot gasi cv...Va multumesc pt orice sfat

Curierat.
Livrari, taximetrie, uber, tazz,etc

#11
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Am fost intr-o situatie oarecum similara dupa facultate, deci eram cu 3 ani mai tanar ca tine ...
Primul serviciu - esec major, m-au dat afara dupa o luna.
Asta m-a daramat psihic si incepuse si o criza a locurilor de munca, nu se mai faceau angajari pe banda rulanta si salariile mai si scazusera.
Depuneam CV-uri pe orice post care mi se potrivea cat de cat, nu prea eram chemat la interviuri, iar cand eram chemat (rar), le picam, inclusiv posturi de nivel foarte jos.
Starea mea psihica devenise groaznica si nu eram departe deloc de disperare. Primul interviu luat, dupa multe luni de cautare, a fost tot o teapa, la un idiot cu firma de apartament care platea efectiv la misto si fara acte.
Cand am gasit intr-un final un serviciu la o firma mare, pe salariu mititel dar serviciu normal si sigur, am inceput sa ma dezvolt profesional. Nu foarte rapid, dar fata de ce era inainte era parfum.

Sfaturile mele
1. Ai grija la CV, sa fie facut bine, corect, prezentabil. Cand eram si eu incepator eram convins ca CV-ul era OK, dar am discutat atunci cu cineva mai priceput si mi-a zis ca era submediocru. Un recrutor, cand triaza in faza initiala candidatii, la asta se uita. Daca nu ii place, trece la urmatorul. Tine cont ca ei primesc foarte multe CV-uri, daca in primele 5 secunde a zis "asta nu", e pa.
2. Daca n-ai, fa-ti cont pe portaluri de joburi, gen LinkedIn. La fel, profil facut profesionist, nu stufos, dar nici facut in graba. Cauta si acolo ca foarte multe posturi de IT incepator, cum sunt cele de helpdesk nivel 0/1, acolo se pun multe.
3. Daca ai amici care lucreaza in firme unde ti-ai dori sa lucrezi PLUS stii ca ai putea face fata, cere-le recomandari. Am mai zis multora asta si unii au strambat din nas. Recomandarea nu inseamna pila. Inseamna ca pur si simplu un angajat al unei firme gireaza pentru tine, practic ii spune recrutorului "uite il stiu pe asta, avem pozitia asta, vezi daca se potriveste ca eu stiu ca nu-i prost". Ai sanse sa fii chemat la interviu, mai incolo depinde de tine.
Am recomandat mai multe persoane de cand muncesc (13 ani), unii au fost angajati, altii nu. La fel si eu am fost recomandat la diverse firme, o singura data m-am si angajat in urma unei recomandari. Unde nu am reusit sa ma angajez, ori nu-i placea recrutorului de mine, ori mie nu-mi placea ce aud, ori nu era un post potrivit pentru mine.
4. (si asta e cel mai important si cu asta trebuia sa incep, dar mi-ai dat impresia ca nu prea stii unde sa cauti si nu te cheama nimeni sau cand te cheama, raspunsul e negativ). Spui ca ai fi tentat de un post in helpdesk. Stii ce presupune asta? Ca dificultate, nu e fizica cuantica, dar nu se invata intr-o zi daca nu esti inclinat spre asa ceva. Daca iti doresti un astfel de post, iti trebuie notiuni elementare de hardware/software, rabdare, comunicare buna, o limba straina (minimum) vorbita bine.

Si felul cum te prezinti la un interviu si ce exprimi are importanta majora asupra angajarii sau nu, printre altele, daca te arati disperat n-o sa te ia nimeni.
Eu la interviul actual aveam emotii, desi nu-s foarte emotiv. Pentru ca imi doream acest post de ceva timp si desi am incercat sa disimulez emotia, tot s-au prins, dar cum interviul decursese bine, asta mai degraba a fost considerat un plus. Daca ma apucam sa vorbesc ca o moara stricata sau sa ma blochez, cel mai probabil nu eram acceptat.

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Fa-te taximetrist.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Pune pe foaie ce stii sa faci
  • Pune pe foaie ce specializari ai pana acum
  • Pune in ordine scolile urmate
  • Pune in ordine experienta (daca ai una legala, cu contract)
  • Pune in ordine eventualele  stagii de practica (eventual le poti pune si locurile de munca unde nu ai avut forme legale (sper ca nu multe))
  • Pe baza punctelor 1-5, scrie-le intr-un CV Europass

Ar fi bine sa nu tintesti mai sus decat poti duce si ai experienta. Nu prea da bine.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 omdisperat, on 31 martie 2022 - 21:45, said:

Pe scurt am 26 ani si sunt disperat,avand o problema de sanatate caut un loc de munca unde sa nu stau in picioare,la jobul actual merg mult si ma omoara picioarele.Am incercat la call center dar dupa interviuri nu m-au mai sunat,am amplucat la it helpdesk dar nimic,.Nu am o facultate terminata si asta poate fi un impediment dar eu refuz sa cred ca nu pot gasi cv...Va multumesc pt orice sfat

Operator introducere și validare date.
Dacă te pricepi la reparații telefoane/imprimante/copiatoare, poți încerca să te angajezi la un astfel de centru de reparatii/service.
Recepționer hotel/clinica/laborator analize medicale.
Sunt și alte joburi remote, care nu presupun studii superioare. Cunoști vreo limba străină?
Pentru problema de sănătate ai un diagnostic, un certificat de încadrare în grad de handicap sau dizabilități? Sunt companii/firme (cu peste 50 angajați) care cauta sa angajeze persoane cu dizabilități (minim 4% din nr total de angajați), ca să nu fie nevoite sa plătească bani către stat. Plus alte beneficii.

Edited by corinadaniela, 01 April 2022 - 10:49.


#15
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 Pololica, on 01 aprilie 2022 - 10:34, said:

  • Pune pe foaie ce stii sa faci

  • Pune pe foaie ce specializari ai pana acum

  • Pune in ordine scolile urmate

  • Pune in ordine experienta (daca ai una legala, cu contract)

  • Pune in ordine eventualele  stagii de practica (eventual le poti pune si locurile de munca unde nu ai avut forme legale (sper ca nu multe))

  • Pe baza punctelor 1-5, scrie-le intr-un CV Europass
Ar fi bine sa nu tintesti mai sus decat poti duce si ai experienta. Nu prea da bine.


Europassul se foloseste mai mult la stat sau daca aplici la posturi de la Comisia Europeana. Este foarte stufos si birocratic ,HRistele il urasc. Asa ca tot ce zici tu acolo e ok, cu exceptia Europassului.

Eu la ultimele 3 interviuri nu am facut niciun CV. Iar inainte il faceam in Google Docs simplu. Puneam informatii relevante: Unde am lucrat(dar doar ce ii interesa pe ei), ce facultate am facut(sau sa vada ca am facut o facultate) si ce stiu sa fac.

Eu am fost voluntar in organizatii studentesti, am facut si volutnariat predand engleza la copii. Avand deja 5-6 ani exprienta in domeniul meu, nu mai pun in CV si faza cu voluntariatul, ca nu e util. Daca as fi fost fara experienta la inceput de drum, da se poate pune.

Acum daca imi cer CV-ul ii trimit repede pe profilul de LinkedIn. Au acolo tot ce trebuie sa stie pentru inceput. Mai ales cand sunt contactat pe LinkedIn bazandu-se pe ce am scris eu acolo. I-am zis la o duduie: "Vrei sa iti copiez datele de acolo intr-un word sa il salvez in format PDF ca tu sa il printezi pentru oamenii ce ma vor intervieva?" Mi-a raspuns ca da. I-am zis ca poate da print direct din LinkedIn Posted Image Mi-a multumit. Dar asta mi se intampla cu HRistele noi si incepatoare. Cele cu experienta nu se cramponeaza in chestiile astea.

Edited by qew, 01 April 2022 - 10:57.


#16
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Ce usor recomanda unii IT :)).
Scrie si tu ce limbi straine stii, ce aptitudini de lucru pe PC ai, ca sa ne dam seama de o treaba.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 abac, on 01 aprilie 2022 - 09:19, said:

Fa-te taximetrist.
Mai bine te faci tu :)

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 MembruAnonim, on 01 aprilie 2022 - 22:50, said:

Mai bine te faci tu Posted Image
doctor te mulțumește?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate