Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

VW Passat vs VW Passat CC vs Ford Mondeo vs Mazda 6

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
Din ce am citit, Talismanul e facut in colaborare cu Mercedes (MB are un procent din Renault) si a contribuit la partea tehnica a masinii, iar motoarele de 1.5 si 1.6 dci ar fi cele mai bune motoare din clasa medie si le-au pus si pe ceva masini Mercedes. Mai confirma cineva treaba asta?

In plus Renault ar avea o suspensie adaptiva foarte buna, deci inca un plus.

#20
Floricelu71

Floricelu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.01.2004
Daca-mi permiti cateva sfaturi...
1. Masina se alege si cu inima si in functie de nevoi. Trebuie sa-ti faca placere sa te urci in ea.
2. Toate masinile au probleme.informeaza-te temeinic si alege.
3. Oameni tind sa absolutizeze in comentariile lor. Ia cu putina sare. 😀

4. Nu uita ca o masina trebuie judecata si dupa raportul calitate /pret.
5. Fa-ti o lista cu ce enerveaza la o masina si evalueaza-le pe toate.
La fel cu ce iti doresti de la o masina.
6. Intra pe forumurile de marca si fa un inventar al problemelor raportate de proprietari.
7. Daca vrei masina SH, trebuie sa iei in considerare un buget tampon ptr diverse promele care or sa apara. Dar nu uita ca un SH costa sub 50% din pretul de nou. Daca iei cu 14k eur o masina care noua a costat 35k eur, nu ar trebui sa te deranjeze sa mai bagi 2000eur sa o aduci la o stare de functionare apropiata de nou.
Daca vrei masina noua, grijile astea nu prea exiata in primii 5 ani dar deprecierea e dura.
Eu am avut masina noua, am ajuns la concluzia ca mirosul de nou nu merita 10k eur. 😀
Masina perfecta nu exista, va trebui sa cauti cel mai mic compromis dptdv.
Succes.

Revenind la topic... conduc un Passat B7 cu Dsg6. Luat second la 150k. Acum am 220k. Nicio problema cu dsg.

Oamenii sustin ca DsG are probleme dar uita sau nu stiu ca Dsg6 e umed iar DSG7 este uscat. Cel uscat are potential mai mare sa genereze probleme.
La dsg6, problemele apar rar si sa nu uitam ca una e sa ai 10 masini cu problema la dsg dint-un 1milion si alta la 100k. Multi au kilometrajele date inapoi si raporteaza probleme la 200000km cand masina are de fapt peste 300000.
De asemenea, volanta nu face parte din cutie, multi se refera la probleme la Dsg cand schimba volanta, care poate fi considerata  consumabil.
O masina echilibrata, spațiu foarte bun, comfort bun, ergonomie excelenta.
Antifonare decenta, eu sunt multumit.
Costuri reparatii decente.
2. Mazda, e frumoasa la exterior,
tren rulare bun. Probleme la vopsea. Motoare mari si relativ lente in Ro. Daca vi de pe diesel va fi frustrant. Cutie automata Aisin cu converizor. Mai lenta decat dsg dar daca nu vrei raliu, nu vei simti asta. Spatiu si organizare mai slabe ca la Passat. Costuri intretinere putin mai mari ca la Passat. Nu toata lumea repara Mazda.
3. Mondeo... frumoasa interior/exterior. Comparabila cu Passat la cargo si comfort.
Istoric este considerata mai putin fiabila decat Passat.
Are greieri mai multi.
Power shift-ul nu are renume bun dar trebuie sa vezi punctual, ce raporteaza utilizatorii pe modele mai noi.
Costuri comparabile cu Passat.
Daca comfortul e important, as adauga in lista Citroen C5.
Hai ca sunt nevorbit, am facut ditamai postul. 😁
Succes,

#21
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005

View PostFloricelu71, on 04 aprilie 2022 - 08:34, said:

Daca-mi permiti cateva sfaturi...
1. Masina se alege si cu inima si in functie de nevoi. Trebuie sa-ti faca placere sa te urci in ea.
2. Toate masinile au probleme.informeaza-te temeinic si alege.
3. Oameni tind sa absolutizeze in comentariile lor. Ia cu putina sare. ��

4. Nu uita ca o masina trebuie judecata si dupa raportul calitate /pret.
5. Fa-ti o lista cu ce enerveaza la o masina si evalueaza-le pe toate.
La fel cu ce iti doresti de la o masina.
6. Intra pe forumurile de marca si fa un inventar al problemelor raportate de proprietari.
7. Daca vrei masina SH, trebuie sa iei in considerare un buget tampon ptr diverse promele care or sa apara. Dar nu uita ca un SH costa sub 50% din pretul de nou. Daca iei cu 14k eur o masina care noua a costat 35k eur, nu ar trebui sa te deranjeze sa mai bagi 2000eur sa o aduci la o stare de functionare apropiata de nou.
Daca vrei masina noua, grijile astea nu prea exiata in primii 5 ani dar deprecierea e dura.
Eu am avut masina noua, am ajuns la concluzia ca mirosul de nou nu merita 10k eur. ��
Masina perfecta nu exista, va trebui sa cauti cel mai mic compromis dptdv.
Succes.

Revenind la topic... conduc un Passat B7 cu Dsg6. Luat second la 150k. Acum am 220k. Nicio problema cu dsg.

Oamenii sustin ca DsG are probleme dar uita sau nu stiu ca Dsg6 e umed iar DSG7 este uscat. Cel uscat are potential mai mare sa genereze probleme.
La dsg6, problemele apar rar si sa nu uitam ca una e sa ai 10 masini cu problema la dsg dint-un 1milion si alta la 100k. Multi au kilometrajele date inapoi si raporteaza probleme la 200000km cand masina are de fapt peste 300000.
De asemenea, volanta nu face parte din cutie, multi se refera la probleme la Dsg cand schimba volanta, care poate fi considerata  consumabil.
O masina echilibrata, spațiu foarte bun, comfort bun, ergonomie excelenta.
Antifonare decenta, eu sunt multumit.
Costuri reparatii decente.
2. Mazda, e frumoasa la exterior,
tren rulare bun. Probleme la vopsea. Motoare mari si relativ lente in Ro. Daca vi de pe diesel va fi frustrant. Cutie automata Aisin cu converizor. Mai lenta decat dsg dar daca nu vrei raliu, nu vei simti asta. Spatiu si organizare mai slabe ca la Passat. Costuri intretinere putin mai mari ca la Passat. Nu toata lumea repara Mazda.
3. Mondeo... frumoasa interior/exterior. Comparabila cu Passat la cargo si comfort.
Istoric este considerata mai putin fiabila decat Passat.
Are greieri mai multi.
Power shift-ul nu are renume bun dar trebuie sa vezi punctual, ce raporteaza utilizatorii pe modele mai noi.
Costuri comparabile cu Passat.
Daca comfortul e important, as adauga in lista Citroen C5.
Hai ca sunt nevorbit, am facut ditamai postul. ��
Succes,


Mersi de info, despre Talisman ce parere ai, sau ce stii?

#22
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 06.01.2022

View Postreico, on 31 martie 2022 - 20:21, said:

Salutare,
Prefer diesel si cutie automata (la Mazda as alege benzina pentru ca am auzit ca sunt printre cele mai bune motoare). iar anul de fabricatie in jur de 2015.

Eu personal as recomanda Mazda, pt ca motorul aspirat de 2.0 are suficienta putere (daca nu stii deja, te adaptezi usor la un motor aspirat, dai 1 treapta sau 2 in spate si depasesti fluierand, daca vrei putere dai turatii mari, daca vrei comfort mergi in 2500 ture lejer). Din perspectiva mea este eleganta, fiabila si sigura.
Gasesti asa ceva (nu stiu exact ce buget ai) doar ca nu e automata, si poate mai reusesti sa negociezi la pret : https://www.autovit....tml#xtor=SEC-81
Recunosc ca si mie mi-a placut mereu si Passat CC, dar ca fiabilitate mi se pare mai slab decat Mazda...si cum mai recomandau alti colegi, poti sa arunci un ochi si la Audi ca tot din familia VAG sunt si poate gasesti detalii mai interesante pe la design interior/exterior. In orice caz alege dupa ce le vezi si testezi, asa e cel mai bine ca sa fii impacat.

Un exemplu de Audi ar fi: https://www.olx.ro/d...0&sliderIndex=0

#23
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

View PostEASTERN_TIME, on 03 aprilie 2022 - 14:28, said:

Al meu are motor pe benzina 1.8 Turbo ( Tsi) vezi pozele scrie pe portbagaj badgeul TSI


Daca pentru unii e mai importanta emblema decat functionalitatea, si poate niste electronice in plus, da ai putea spune ca sunt fraieri,
Si e plina lumea de ei, sa stii ca si aici in Canada sunt la fel oamenii ca peste tot in lume, decat sa fi cumparat cu 38.000 CAD un Audi A4
cu aceeasi motorizare ca si cea de pe Passat am preferat sa am spatiu mai mult, aceeasi tehnologie, aceeasi motorizare dar am platit 25.000 CAD
Si da amandoua impart aceleasi componente si aceeasi platforma, e un lucru destul de comun sa aiba "drive-train" identic intre cele doua masini.


a4 si passatul nu sunt aceeasi masina chiar daca impart o parte din componente, audi foloseste o cu totul alta platforma ce vine la pachet cu tinuta de drum si comportament peste passat, pana si motoarele stau transversal in passat si longitudinal in audi, la final de drum you get what you pay for cand mergi pe varianta premium.

#24
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,856
  • Înscris: 27.01.2020
orice , doar nu lua Ford Mondeo. mai ales mizeria de 2.0 TDCI cu motor de Peugeot. mai bine iei banii si le dai foc si o sa fi mai fericit decat cu Ford Mondeo.

personal , eu as merge pe Mazda benzina. e un brand mai exclusiv decat toare celelalte si in plus , ai optiunea sa iei o masina care arata misto , are o personalitate si daca iei pe benzina nu mai esti in gama obsedatilor de consum si egr blocat sau rectificare turbina.

#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Zici ca esti finantat de japonezi la cum scrii :D Despre arata misto fiecare cu ale lui, mie mai mult imi place cum arata mondeo, dar oricum nu as lua nici Mazda nici Ford.

#26
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,856
  • Înscris: 27.01.2020

View Postvinciun, on 10 iunie 2022 - 08:34, said:

Zici ca esti finantat de japonezi la cum scrii Posted Image Despre arata misto fiecare cu ale lui, mie mai mult imi place cum arata mondeo, dar oricum nu as lua nici Mazda nici Ford.

as vrea sa fiu finantat de japonezi. as vrea sa fiu finantat de oricine.

insa Ford Mondeo cu motor diesel de Peugeot e una din cele mai proaste decizii EVER.

is sigur ca si motoarele TDI au probleme si motoarele SKYACtiv au probleme... insa rar gasesti un motor mai mizerabil decat acel motor de peugeot.

ford mondeo nu e masina rea si nu arata urat. brandul e de tot rahatul , insa masina nu e cea mai urata sau proasta de pe piata. insa acel motor e EXECRABIL. un gunoi , o mizerie , orice cuvant rau e acel motor.

tovarasul meu a avut acest motor pe mondeo , de 3 ori s a rupt distributia. a 4 a oara a facut o si a vandut masina pt ca daca nu ii dadea foc in parcare.

#27
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
M-am reorientat intre timp si as alege dintre urmatoarele, chiar daca nu sunt din aceeasi clasa: VW Passat, Skoda Superb, Audi A4/A5 (diesel, automate, toate dupa 2015).

Skoda Superb imi place mult cum arata si e mai frumoasa decat Passatul, cred ca si la fiabilitate sunt cam la fel. Audi e Audi, dar parca tot mai frumoasa e Skoda.

Voi ce parere aveti, atat ca design cat si ca tinuta de drum si fiabilitate?

#28
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu am o parere buna.Posted Image Dar si senzatia ca din pacate nu intelegi nimic din masini.Adica vorbim aiurea.Deci ia ce.......iti place.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMelteanu, on 18 iunie 2022 - 14:09, said:

Eu am o parere buna.Posted Image Dar si senzatia ca din pacate nu intelegi nimic din masini.Adica vorbim aiurea.Deci ia ce.......iti place.
Sa ia Skoda Superb, gaseste review la masina veche, pe youtube la Masina Potrivita

#30
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007
©koda

#31
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View Postreico, on 17 iunie 2022 - 22:01, said:

M-am reorientat intre timp si as alege dintre urmatoarele, chiar daca nu sunt din aceeasi clasa: VW Passat, Skoda Superb, Audi A4/A5 (diesel, automate, toate dupa 2015).

Skoda Superb imi place mult cum arata si e mai frumoasa decat Passatul, cred ca si la fiabilitate sunt cam la fel. Audi e Audi, dar parca tot mai frumoasa e Skoda.

Voi ce parere aveti, atat ca design cat si ca tinuta de drum si fiabilitate?

Cum sa compari skoda superb cu audi a5? Skoda superb e pentru un familist pe care il intereseaza spatiu si intretinere ok la pret, plus pret de achizitie mai mic. Audi A5 e cu totul altceva, e din alta galaxie, ai alta antifonare, alta tinuta de drum, cu totul alta dinamica, de aspect nici nu putem descuta, superb e o uratenie de masuna pe langa a5. Audi a5 pierde la partea practica si la pret.

#32
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 01.12.2007
Octavia e la intretinere OK. Superbul e scump.

#33
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005

View Postvinciun, on 23 iunie 2022 - 21:16, said:

Cum sa compari skoda superb cu Audi a5? Skoda superb e pentru un familist pe care il intereseaza spatiu si intretinere ok la pret, plus pret de achizitie mai mic. Audi A5 e cu totul altceva, e din alta galaxie, ai alta antifonare, alta tinuta de drum, cu totul alta dinamica, de aspect nici nu putem descuta, superb e o uratenie de masuna pe langa a5. Audi a5 pierde la partea practica si la pret.

Stiu ca sunt clase diferite, insa mie imi plac ambele, si as avea de ales intre Skoda Superb/Passat si A4/A5. De acord ca Audi e o clasa mai sus, atat la confort cat si la costuri de intretinere.

View Postscrisit, on 24 iunie 2022 - 11:29, said:

Octavia e la intretinere OK. Superbul e scump.

E scump in sensul ca se apropie de marcile premium?

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvinciun, on 23 iunie 2022 - 21:16, said:



Cum sa compari skoda superb cu Audi a5? Skoda superb e pentru un familist pe care il intereseaza spatiu si intretinere ok la pret, plus pret de achizitie mai mic. Audi A5 e cu totul altceva, e din alta galaxie, ai alta antifonare, alta tinuta de drum, cu totul alta dinamica, de aspect nici nu putem descuta, superb e o uratenie de masuna pe langa a5. Audi a5 pierde la partea practica si la pret.
nu iti recomand tie Skoda. Pretabil Renault Megane4/Talisman sau Mercedes CLS350

#35
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005

View PostMembruAnonim, on 24 iunie 2022 - 20:51, said:

nu iti recomand tie Skoda. Pretabil Renault Megane4/Talisman sau Mercedes CLS350

Nu imi recomanzi din cauza masinii(fiabilitate) sau doar crezi ca nu se potriveste pentru mine?

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu te-am citat pe tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate