Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

VW Passat vs VW Passat CC vs Ford Mondeo vs Mazda 6

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
Salutare,

As vrea sa ma ajutati (daca doriti) cu niste pareri obiective legate de modelele din topic. Personal optez pentru VW dar imi place cam la fel de mult si Mazda 6, cu toate ca nu stiu prea multe despre ea.

Prefer diesel si cutie automata (la Mazda as alege benzina pentru ca am auzit ca sunt printre cele mai bune motoare). iar anul de fabricatie in jur de 2015.

Multumesc anticipat!

#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
pt automata evita VW, dsg-ul e cunoscut ca nu foarte fiabil, valabil si pt mondeo daca e cu powershift.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce nu te uiti la Renault Laguna si Talisman cu cutie automata?
Ford Mondeo cutie automata nu Powershift

#4
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
DSGul cade după 200kkm.... nu e extraordinar de scump de reparat. Costa 3-5000lei reparația. La VW cad mulți senzori și toți cei de pe DPF după 300kkm. Eu aș alege CC-ul pentru că îmi place cum arată și in afară de mecatronicul cutiei, repari oriunde, orice, repede. La Mazda durează pănă vin piesele. Dacă nu ar fi problemă cu stocul redus de piese și mai ales de mecanici aș alege Mazda.

P.s. am Passat b6 și vorbesc din experiența. 2.0tdi 170cp dsg.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am trecut de la Passat CC (model 2008) la Mazda 6 (Model 2013). Passat-ul l-am tinut 5 ani, Mazda 6 7 ani (inca o conduc).

Per ansamblu mi s-a parut Mazda 6 o masina superioara cam la toate capitolele, cu exceptia finisajelor interioare unde Passat-ul statea ceva mai bine. Insa nu la fel de bine la imbinari, avand ceva greieri in Passat, spre deosebire de Mazda unde pana acum nu am avut greierasi.

#6
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
La insonorizare care sta mai bine?
Si 508-ul ar fi de pus pe lista.
EDC-ul de la Renault cum sta? Pica la fel ca DSG-ul ?

Edited by wolfydRg, 31 March 2022 - 22:41.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017
Greu de zis, nu-mi aminesc sa fi sesizat vreo diferenta cand am trecut de la o masina la alta.

#8
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Eu am VW Passat cumparat de nou din Cambridge Ontario cu 25.000 cad acum 6 ani de zile, o conduc de atunci abia am facut 102.000 km, pana acuma am schimbat doar urmatoarele lucruri :
4 cauciucuri noi acum 1 an cam la 90.000 km cele cu care a venit Hancock erau mai sport s-au tocit si nu am vrut sa mai intru inca intr-o iarna cu ea asa, asa ca am pus 4 Continental
Am schimbat contactele de aprindere la 90.000 km si la 80.000 de km am schimbat placutele de frana si discurile.
Am mai schimbat filtrul de aer de cabina, in rest au schimbat la dealer cand imi vine pe bord ca sa schimb uleiul si filtrul. cam asta a fost tot. E o masina asamblata in USA in Chattanooga  Tennesee, e automata si este modelul Comfortline, adica are piele/Aer Conditionat, dar nu are pachetul electronic de navigatie.
Am luat-o mai ieftina ca era sfarsit de an de model si venea modelul de 2016 care era la 29.000 cad pentru Trendline, pentru mine a fost OK, arata aproape identic, mici diferente la exterior din ce am vazut asa in mare, si nu am mai vrut sa dau 4000 in plus pentru un Trendline.

Edited by EASTERN_TIME, 01 April 2022 - 01:40.


#9
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
M-am uitat si dupa Passat CC, dar pentru ca de nou costa cu cel putin 12.000 in plus fata de ce am platit eu pe a mea, deci venea la 37.000 cad, nu mi-am permis sa il iau,  sunt tare frumoase, le admir pe strada cand le vad, au forma aia de "sapun" cum era inainte vreme prin 1995 Buickul Riviera... ce frumos era si designul ala, superb. Ford Mondeo nu stiu ce sa spun, nu am condus niciodata, le vad pe strada sunt OK, dar nu se compara cu un Passat ori un CC, si Mazda linia 6 la fel, nu e aceeasi clasa de masini, cel putin la noi aici unde traiesc eu.

Edited by EASTERN_TIME, 01 April 2022 - 01:46.


#10
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005

 MembruAnonim, on 31 martie 2022 - 20:40, said:

De ce nu te uiti la Renault Laguna si Talisman cu cutie automata?
Ford Mondeo cutie automata nu Powershift

M-am gandit si la Taslisman.. Nu sunt fan Renault, nu stiu cum stau la capitolul fiabilitate, confort etc. dar imi place cum arata pe exterior.

Merita luat in calcul?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
sunt mult mai fiabile decat VW.
Deci merita luat in calcul Talisman.
Cauta 1,6TCE benzina 200cp cu cutie automata EDC.

Daca vrei diesel pe Renault Talisman ori 1,6dci cu cutie EDC ori 1,5dci cu cutie EDC sau mai vechi cutie cu convertizor.Conteaza din ce an vrei sa cumperi.

Edited by MembruAnonim, 02 April 2022 - 23:46.


#12
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Dacă nu ești cu adevărat conștient de brand și vrei ceva la fel de bun de la manufacturorii germani, Passat-ul este o opțiune grozavă. Obțineți aproape toată tehnologia Audi minus pretul mărcii Audi. Acesta este motivul pentru care l-am cumparat și mă bucur de el de ficare data cand ma pun in scaun. Motorul de 170 CP este grozav pentru utilizare în oraș și pe autostradă, cutia de viteze automată ar fi putut fi totuși puțin mai bună. Aveți mult spațiu  scaunele sunt spate rabatabile am adus si brad de Craciun in el, si mobilier de la IKEA : masa de sufragerie si 4 scaune ori o insula de bucatarie si 4 scaune de bar. Posted Image

#13
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005

 MembruAnonim, on 02 aprilie 2022 - 23:46, said:

sunt mult mai fiabile decat VW.
Deci merita luat in calcul Talisman.
Cauta 1,6TCE benzina 200cp cu cutie automata EDC.

Daca vrei diesel pe Renault Talisman ori 1,6dci cu cutie EDC ori 1,5dci cu cutie EDC sau mai vechi cutie cu convertizor.Conteaza din ce an vrei sa cumperi.

Imi place mult ca design, interiorul nu e chiar pe gustul meu, o sa merg sa si vad unul "pe viu", si da, legat de motorizare oscilez intre cel pe benzina si cel de 1.6 diesel 160 CP ED, iar legat de an, daca e vorba de Talisman probabil as urca pe la 2017-2018. Am auzit ca sunt destul de echilibrate si fiabile.

#14
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007

 EASTERN_TIME, on 03 aprilie 2022 - 07:33, said:

Dacă nu ești cu adevărat conștient de brand și vrei ceva la fel de bun de la manufacturorii germani, Passat-ul este o opțiune grozavă. Obțineți aproape toată tehnologia Audi minus pretul mărcii Audi. Acesta este motivul pentru care l-am cumparat și mă bucur de el de ficare data cand ma pun in scaun. Motorul de 170 CP este grozav pentru utilizare în oraș și pe autostradă, cutia de viteze automată ar fi putut fi totuși puțin mai bună. Aveți mult spațiu  scaunele sunt spate rabatabile am adus si brad de Craciun in el, si mobilier de la IKEA : masa de sufragerie si 4 scaune ori o insula de bucatarie si 4 scaune de bar. Posted Image
Ai 2.0tdi 125kw si dsg6 și zici ca e bun si minunat?

#15
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 EASTERN_TIME, on 03 aprilie 2022 - 07:33, said:

Dacă nu ești cu adevărat conștient de brand și vrei ceva la fel de bun de la manufacturorii germani, Passat-ul este o opțiune grozavă. Obțineți aproape toată tehnologia Audi minus pretul mărcii Audi. Acesta este motivul pentru care l-am cumparat și mă bucur de el de ficare data cand ma pun in scaun. Motorul de 170 CP este grozav pentru utilizare în oraș și pe autostradă, cutia de viteze automată ar fi putut fi totuși puțin mai bună. Aveți mult spațiu  scaunele sunt spate rabatabile am adus si brad de Craciun in el, si mobilier de la IKEA : masa de sufragerie si 4 scaune ori o insula de bucatarie si 4 scaune de bar. Posted Image
Imi rezulta din postarea ta ca posesorii de Audi sunt fraieri ca ar putea sa ia VW la bani mai putini.

#16
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

 scrisit, on 03 aprilie 2022 - 12:19, said:

Ai 2.0tdi 125kw si dsg6 și zici ca e bun si minunat?

Al meu are motor pe benzina 1.8 Turbo ( Tsi) vezi pozele scrie pe portbagaj badgeul TSI

 Melteanu, on 03 aprilie 2022 - 12:27, said:

Imi rezulta din postarea ta ca posesorii de Audi sunt fraieri ca ar putea sa ia VW la bani mai putini.
Daca pentru unii e mai importanta emblema decat functionalitatea, si poate niste electronice in plus, da ai putea spune ca sunt fraieri,
Si e plina lumea de ei, sa stii ca si aici in Canada sunt la fel oamenii ca peste tot in lume, decat sa fi cumparat cu 38.000 CAD un Audi A4
cu aceeasi motorizare ca si cea de pe Passat am preferat sa am spatiu mai mult, aceeasi tehnologie, aceeasi motorizare dar am platit 25.000 CAD
Si da amandoua impart aceleasi componente si aceeasi platforma, e un lucru destul de comun sa aiba "drive-train" identic intre cele doua masini.

Sunt multe firme care fac acelasi lucru shareaza platformele intre modele :

Audi - VW - Skoda ( VAG )
Lexus - Toyouta (Toyota )
Acura - Honda ( Honda )
Cadillac - Chevrolet ( GM )
Lincoln - Ford  ( Ford )

Edited by EASTERN_TIME, 03 April 2022 - 14:42.


#17
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Nu mai sălta Passatul atât, ca nu cunosti Audi.
1. Audi are alta suspensie.
2. Audi are dotari peste Passat.
3. Audi are și alte motoare și cutii.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 reico, on 03 aprilie 2022 - 12:06, said:

Imi place mult ca design, interiorul nu e chiar pe gustul meu, o sa merg sa si vad unul "pe viu", si da, legat de motorizare oscilez intre cel pe benzina si cel de 1.6 diesel 160 CP ED, iar legat de an, daca e vorba de Talisman probabil as urca pe la 2017-2018. Am auzit ca sunt destul de echilibrate si fiabile.
Da, ia Renault Talisman.
Orice motorizare ai alege, este foarte fiabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate