Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Splitter ethernet

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007

 iovanelm, on 31 martie 2022 - 17:53, said:

Ceau,

Am cablul principal care pleacă din Ont-ul RDS-ului și merge în router-ul meu gigabit. Tot din Ont mai pleacă un cablu direct în laptopul meu ca să pot avea viteza maximă de download (am abonament de 1 GB). Treaba este ca vreau sa mut laptopul în cameră cu router-ul meu gigabit și am observat ca dacă ma conectez prin cablu nu am viteza la fel de mare ca și când ma conectez la ONT. Abia ating 600-700 GB. De aceea am întrebat de splitter. Ca din el sa plec cu un cablu în routerul gigabit și ca altul în laptop.

Mda, inseamna ca routerul tau gigabit nu e cel mai performant si aia o fi viteza lui maxima pe iesiri. Oricum si pe cablu direct cred ca vei avea ~900 mbps, deci diferenta nu e colosala, nu stiu daca merita deranjul, dar ideal ar fi (in loc sa dai 70 de lei pe un switch gigabit sa-l pui inainte de router) sa schimbi mai bine routerul cu unul mai bun, sa-ti creasca vitezele pe cablu la toti clientii, sa ai viteza mai buna wifi, si ai toata reteaua gestionata de un singur device, nu mai depinzi de ONT (adica asta poate fi pus in bridge si sa faci toata gestionarea de trafic din routerul tau).

Acum noh, tu stii, dar mi se pare ca te complici cu un switch in plus doar pentru 200 mbps diferenta.

#20
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
Daca ONT-ul e in modul Router si nu Brige: adica conexiunele prin router si prin cablu direct merg simultan, atunci poate ar merita sa treci routerul personal in mod Acces Point si sa ai  un singur router in retea, cel de la Digi si sa folosesti doar partea se switch si AP de la router. Dar depinde de modelul lui.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate