Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Inginer mecanic

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
LemonxD

LemonxD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.06.2015
Nu stiu daca am ales forumul bun,sa se mute daca cumva nu este la locul potrivit.
Povestea pe scurt:Anul asta fac 3 ani de cand sunt inginer mecanic,am facut facultatea la UTCN dar m-am mutat inapoi in orasul natal,iar acum urmeaza sa ma mut inapoi in cluj(in maxim 1 an).
La fabrica unde lucrez,nu cred sa fi folosit nici 5% din informatia pur teoretica,dar am invatat destula practica.Lucrez strict pe mentenanta,adica corectica si preventiva.
In fabrica folosesc cam tot ce tine de mecanica(adica si hidraulica/pneumatica,mecanica,etc) dar nimic la un nivel wow,adica cate un pic din toate,iar la capitolul desen tehnic nu stiu daca am facut 10 desene in 3 ani(si alea pe foaie nu in soft).
Vreau sa ma apuc sa rememorez/invat pur teoria din facultate,dar vreau sa ma axez pe o singura ramura(proiectare,hidraulica etc),nu mai vreau sa fac din toate cate un pic.Din ce m-am uitat si cand am plecat din cluj,si acum,sunt cerinte de automation chiar si pentru posturi care teoretic ar fi inginerie mecanica(am facut electro 2 semestr,si electronica aplicata un semestru)deci nu as fi prea bine cu teoria pentru astea.
Asa ca,pe ce ramura mi-ati recomanda sa ma axez?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Te apuci exact de ceea ce ai nevoie in locul unde vei munci.
Sunt student la TCM, fac șuruburi din orice. Nu?

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Si ce ai vrea la nivel WOW ?

Eu spun ca iti prinde bine, pentru moment, la intretinere.
De memorat ar fi cinematica sistemelor, ca notiunile lei ai. Dar sa ai grija de fortele (enegiile) prezente in sistemul intretinut.

Pentru lucuri WOW, doar daca faci imbunatari sau la alt departament, gen Inginerie Produs.

Edited by MarianG, 30 March 2022 - 21:37.


#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
la mentenanta am lucrat si eu cativa ani. mentenanta e grea in principiu, dar de obicei ai de munca, la cea preventiva poate sa fie destul de clar, dar sa repari chestii nu e niciodata usor. iar hidraulica e foarte periculoasa, in sensul ca poti avea sute de bari prin tevile alea.

nu stiu ce treaba mai are facultatea dupa atatia ani. eu cand am terminat facultatea, gata s-a terminat. de acum, e despre ce stii sa faci. chestii teoretice, le poti gasi pe google. nu stiu exact cum gandesti tu acum, ori poate ti se pare ca faci job ”nedemn” de facultate, ori poate nu te descurci, ori poate vrei altceva, habar n-am ce e in capul tau. dar firmele or sa vrea sa stii ceva si nu cred ca vorbind din cursul x din anul 3 de la facultate, o sa impresioneze pe cineva. daca vrei sa incepi cu proiectarea, du-te si fii sincer cu aia si spune-le ca juma de an o sa lucrezi pe mai putin, dar ca esti dispus sa inveti.

Edited by bobitad, 30 March 2022 - 22:23.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdorin_2k, on 30 martie 2022 - 21:19, said:

Te apuci exact de ceea ce ai nevoie in locul unde vei munci.
Sunt student la TCM, fac șuruburi din orice. Nu?
cu surubul fac orice...

View PostLemonxD, on 30 martie 2022 - 21:01, said:

...
vrei proiectare mecanica?
dupa mine e domeniu exrem de vast.
daca te tin curelele te orientezi catre firme care proiecteaza si fabrica echipamente, utilaje, etc

Edited by arg, 30 March 2022 - 22:39.


#6
LemonxD

LemonxD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.06.2015
Ma refer la faptul ca sunt firme mici care se ocupa strict de o singura chestie-adica sa zic avem compresoare de aer de care se ocupa firma KAESER(de mentenanta).Adica aia vin si se ocupa strict de compresoare,nu de 10000 de alte chestii.Adica asta as vrea si eu sa fac,o singura chestie,si sa o fac bine,decat 1000 de chestii si niciuna la nivel super bun.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
de mentenata se ocupa mecanicii nu inginerii mecanici.
inginerul mecanic dezvolta produsul numit compresor, nu ii schimba carbunii si unge rulmentii
sau cel putin asa inteleg eu titulatura de inginer.
am si eu colegi ingineri mecanici, mai nene iti fac un utilaj de la cap la coada. utilaj pe care inginerul de proces il introduce in schema mare a procesului si in cea a aranjamentului general.

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
@LemonxD, n-am inteles prea bine problema.

Nu exista jobul potrivit ci omul potrivit pentru job. Adica tu trebuie sa-ti modelezi competentele pentru un job pe care ti-l doresti

Inteleg ca jobul pe care il ai acum e oarecum plictisitor, nu prezinta provocari suficiente pentru nivelul tau de pregatire (teoretic, cel putin).
Poti incerca ceva unde e nevoie de un nivel mai mare de cunostinte, logica, lant cinematic...etc - intr-adevar, gasesti pe la reprezentante de diferite utilaje. Dar trebuie sa fii pregatit pentru deplasari zilnice si lucru in conditii de "teren".
Asa ceva iti va pune, cu siguranta, "rotitele" in miscare , in special la diagnosticarea unor situatii/probleme care uneori par sa sfideze logica.

Unde/ce sa cauti?
- Reprezentante de utilaje agricole cu renume
- Reprezentante de utilaje logistice
- Reprezentante de utilaje de constructii

Primele 2, cel putin, au in portofolii si automatizari, de la conversia catre conducere autonoma si pana la logistica robotizata sau asistata.

Nu e usor, dar te poti specializa...

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017

View PostLemonxD, on 30 martie 2022 - 21:01, said:

Asa ca,pe ce ramura mi-ati recomanda sa ma axez?


Cu pregatirea ta, sincer, eu as alege sa plec pe mare.  Inginer mecanic I sau II pe un vapor insemna aventura, lucruri si oameni noi cunoscuti dealungul timpului + un salariu care lasa in urma orice se plateste in Romania (fara exagerari)

Daca esti curios sa vezi o bucatica din viata pe vapor , intra pe canalul de Youtube "Viata de navigator".  Este un tip care chiar cu asta se ocupa si face Vloguri destul de dese.

Dar repet, trebuie sa te atraga efectiv domeniul.

#10
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,491
  • Înscris: 09.05.2008

View Postarg, on 30 martie 2022 - 23:48, said:

de mentenata se ocupa mecanicii nu inginerii mecanici.
..............
Total gresit!

ON: cauta firme care au departament de proiectare/dezvoltare/cercetare.

#11
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostLemonxD, on 30 martie 2022 - 21:01, said:

Asa ca,pe ce ramura mi-ati recomanda sa ma axez?

Iti dau exemplu din bransa in care lucrez eu, cea a motoarelor electrice. Eu sunt inginer electromagnetic in domeniul motoarelor electrice si lucrez strans cu ingineri/tehnicieni mecanici care calculeaza dpdv mecanic si apoi construiesc motoarele calculate de mine - stator, rotor, carcasa, contactele electrice, rulmenti, ax, etc.
Din cate stiu in Cluj nu gasesti mare lucru pe partea asta, insa in strainatate se cauta ingineri mecanici in aproape orice firma. Cel putin in Germania.

Asa ca, nu iti recomand nimic, doar am spus asta pt ca poate in cativa ani vei avea nevoie de o noua provocare, si e bine de stiut ca in Germania ca inginer mecanic gasesti relativ usor de munca.



Legat de ce vrei tu concret, cauta ceva in dezvoltare/proiectare, acolo faci mult mai multe decat in domeniul mentenantei.

Edited by giuliani, 31 March 2022 - 09:08.


#12
LemonxD

LemonxD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.06.2015

View Postarg, on 30 martie 2022 - 23:48, said:

de mentenata se ocupa mecanicii nu inginerii mecanici.
inginerul mecanic dezvolta produsul numit compresor, nu ii schimba carbunii si unge rulmentii
sau cel putin asa inteleg eu titulatura de inginer.
am si eu colegi ingineri mecanici, mai nene iti fac un utilaj de la cap la coada. utilaj pe care inginerul de proces il introduce in schema mare a procesului si in cea a aranjamentului general.
La noi in fabrica nu exista inginer de proces.Pana si automatisti din fabrica(care si ei au automatica "la bord") mi se pare ca nu prea fac lucruri pentru care au facut pregatire la facultate,strict parerea mea.

Bun,am vazut ca ma sfatuiti cam spre ce ramuri sa ma indrept,dar vreau sa stiu cu subiect si predicat ce ar trebui sa "rememorez" sau sa "invat" din acele ramuri,pentru ca in facultate ma asteptam sa nu-mi foloseasca marea majoritate a informatiilor(de exemplu,la electro nu am invatat la examene teorie aproape deloc,in schimb m-am axat pe probleme si am trecut),deci am trecut prin unele materii ca si cutitul prin unt Posted Image

#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Nu-ti poate spune nimeni cu subiect si predicat, pentru ca fiecare loc de munca are cerintele lui specifice.
In plus, exista si o curba de invatare dupa angajare....

Mai bine analizeaza niste joburi din diferite domenii, vezi ce ti-ar placea sa faci si in functie de asta stabilesti cu ce te pui la punct, in functie de cerintele din descrierea postului respectiv.

E foarte important ce fel de om esti. Unii se simt bine in birou, intre hartii. Altii isi iau campii dupa o saptamana in birou.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
important e sa nimereti un loc unde sa poti invata. si daca te duce capu avansezi si ca cunostine si profesional.

View Postfuturist, on 31 martie 2022 - 08:07, said:

Total gresit!
....
pai la noi muti considera si au facut politehnica ca prelungire a vacantei numita liceu.
aia sunt mecanici cu diploma de inginer.

#15
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 19.04.2010

View PostLemonxD, on 30 martie 2022 - 21:01, said:

Nu stiu daca am ales forumul bun,sa se mute daca cumva nu este la locul potrivit.
Povestea pe scurt:Anul asta fac 3 ani de cand sunt inginer mecanic,am facut facultatea la UTCN dar m-am mutat inapoi in orasul natal,iar acum urmeaza sa ma mut inapoi in cluj(in maxim 1 an).
La fabrica unde lucrez,nu cred sa fi folosit nici 5% din informatia pur teoretica,dar am invatat destula practica.Lucrez strict pe mentenanta,adica corectica si preventiva.
In fabrica folosesc cam tot ce tine de mecanica(adica si hidraulica/pneumatica,mecanica,etc) dar nimic la un nivel wow,adica cate un pic din toate,iar la capitolul desen tehnic nu stiu daca am facut 10 desene in 3 ani(si alea pe foaie nu in soft).
Vreau sa ma apuc sa rememorez/invat pur teoria din facultate,dar vreau sa ma axez pe o singura ramura(proiectare,hidraulica etc),nu mai vreau sa fac din toate cate un pic.Din ce m-am uitat si cand am plecat din cluj,si acum,sunt cerinte de automation chiar si pentru posturi care teoretic ar fi inginerie mecanica(am facut electro 2 semestr,si electronica aplicata un semestru)deci nu as fi prea bine cu teoria pentru astea.
Asa ca,pe ce ramura mi-ati recomanda sa ma axez?

Automatizari generale masini unde ai nevoie de toate:si hidraulica si pneumatica si electrotehnica,mecanica si cunostinte soft legate de automatizari.
Eu si acum dupa 40 de ani lucrati sunt nevoit sa invat de toate.

Edited by csoka2002ro, 02 April 2022 - 01:09.


#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 LemonxD, on 31 martie 2022 - 19:02, said:

Bun,am vazut ca ma sfatuiti cam spre ce ramuri sa ma indrept,dar vreau sa stiu cu subiect si predicat ce ar trebui sa "rememorez" sau sa "invat" din acele ramuri,pentru ca in facultate ma asteptam sa nu-mi foloseasca marea majoritate a informatiilor(de exemplu,la electro nu am invatat la examene teorie aproape deloc,in schimb m-am axat pe probleme si am trecut),deci am trecut prin unele materii ca si cutitul prin unt Posted Image
Iti folosesc cand te lovesti de o problema.
Acum, cu cat stii mai multe cu atat o sa iti vina mai usor increderea (nu curajul) de a incepe o lucrare.

 arg, on 31 martie 2022 - 20:56, said:

important e sa nimereti un loc unde sa poti invata. si daca te duce capu avansezi si ca cunostine si profesional.
La mentenanta poti sa inveti doar sa-ti acorzi timp sa citesti o documentatie.

 bobitad, on 30 martie 2022 - 22:22, said:

la mentenanta am lucrat si eu cativa ani. mentenanta e grea in principiu, dar de obicei ai de munca, la cea preventiva poate sa fie destul de clar, dar sa repari chestii nu e niciodata usor. iar hidraulica e foarte periculoasa, in sensul ca poti avea sute de bari prin tevile alea.
toate sunt periculoase, de aceea este important sa stii care iti sunt sursele de engergie si care sunt pasii pentru eliberarea lor.

cateva sute la ulei hidrauluic si cateva mii la ulei de calibrare.

Edited by MarianG, 02 April 2022 - 06:50.


#17
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021

 florinel, on 31 martie 2022 - 19:48, said:


E foarte important ce fel de om esti. Unii se simt bine in birou, intre hartii.

Eu ca injiner am lucrat în 4 tari diferite, la birou, începând de la sf anilor '90 in Romania unde calculatoarele erau rare și exorbitant de scumpe și n-am pus mana pe hârtie niciodată. :D

Edited by KiloW, 02 April 2022 - 07:49.


#18
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Ce am spus eu, si ce concluzie ai tras tu....
Hartii, calculatoare, holograme....whatever - munca de birou nu e pentru toata lumea.

Eu am "testat" ambele variante - la birou m-am simtit ca un soarece in cusca. 6 luni am rezistat (cu greu) si la prima ocazie am zburat catre munca "in teren".

Unii prefera la birou, altii nu suporta la birou. Indiferent de dotarile si conditiile biroului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate