Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 

robot tuns iarba

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
aatst

aatst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.06.2011
Salut,
as vrea sa cumpar un robot de tuns iarba si am o nelamurire: inteleg ca trebuie instalat un cablu perimetral care sa ghideze robotul, in acest caz cand scarific gazonul cum mai stiu pe unde vine cablul respectiv sau nu exista alta varianta decat sa lasi nescarificate anumite zone? ma gandesc ca chiar daca ingropi cablul cativa cm exista riscul sa ajungi la el cu scarificatorul.
de asemenea o recomandare pentru un robot care sa acoprere o suprafata de aprox 800mp, suprafata plana, ar fi binevenita din partea celor care folosesc asa ceva, pot sa caut si eu la furnizori dar intotdeauna experienta utilizatorilor ajuta foarte mult, pe langa faptul preturile sunt extrem de diferite
multumesc

#2
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Mie cineva mi-a instalat un cablu, desi în alt scop (gard electric câine), cu un aparat special (lucreaza pentru Husqvarna); e suficient de adânc îngropat sa nu ajunga scarificatorul la el. Pe de alta parte, eu de 7 ani n-am scarificat si gazonul e OK.

#3
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

View Postaatst, on 30 martie 2022 - 17:43, said:

Salut,
as vrea sa cumpar un robot de tuns iarba si am o nelamurire: inteleg ca trebuie instalat un cablu perimetral care sa ghideze robotul, in acest caz cand scarific gazonul cum mai stiu pe unde vine cablul respectiv sau nu exista alta varianta decat sa lasi nescarificate anumite zone? ma gandesc ca chiar daca ingropi cablul cativa cm exista riscul sa ajungi la el cu scarificatorul.....


acel cablu se pune pentru a delimita zona (nu ghideaza robotul, delimiteaza tot exteriorul) e un fel de perete al camerei
nu perzi mare lucru daca nu bagi scarificatorul pe acolo

Edited by ando01, 30 March 2022 - 19:00.


#4
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 09.07.2005
Cablul ala se ingroapa cu o masina speciala cam la 3-4 cm adancime. Scarificatorul tau scurma la 1-2 cm. Totusi este bine sa eviti scarificarea in zonele unde este cablul perimetral . Dar daca il tai il poti reconecta cu niste mufe speciale. Robotul meu are o functie speciala unde cauta intreruperea in cablul perimetral.
Eu am Stihl  iMow 422 si cand o crapa nu mai iau acelasi model(vezi ca este un topic dedicat). Recomand Husqvarna sau Gardena.

#5
aatst

aatst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.06.2011

View PostTonic Water, on 30 martie 2022 - 19:02, said:

Cablul ala se ingroapa cu o masina speciala cam la 3-4 cm adancime. Scarificatorul tau scurma la 1-2 cm. Totusi este bine sa eviti scarificarea in zonele unde este cablul perimetral . Dar daca il tai il poti reconecta cu niste mufe speciale. Robotul meu are o functie speciala unde cauta intreruperea in cablul perimetral.
Eu am Stihl  iMow 422 si cand o crapa nu mai iau acelasi model(vezi ca este un topic dedicat). Recomand Husqvarna sau Gardena.
multumesc, poti sa pui te rog link cu topicul dedicat? nu il gasesc

#6
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 09.07.2005
https://forum.softpe...retinire-gazon/

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
Cum au spus si colegii exista aparate speciale care iti baga cablul pe sub pamant pentru a delimita traseul. Robotul se orienteaza dupa cablu pe unde are voie si pe unde nu. Eu am pus cablul inainte sa pun gazonul, undeva la 5-6 cm adancime.

Eu recomand de la Gardena. Am avut printre primele generatii si facea fata fara probleme la 640m2. Intre timp am trecut la Sileno life care este conceput pentru pana la 750m2 si sunt multumit. Recomand sa construiesti o casuta mica pentru robot, sa nu risti ca mine sa vina o ploaie cu pietre si sa il faca praf.

Edited by business11, 31 March 2022 - 10:23.


#8
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Folosesc de aproape 3 ani un robot pt gazon, Worx Landroid, sunt multumit de el, gazonul arata bine in mod constant.

Sunt mai multe aspecte care ar trebui detaliate, dar in principiu as spune ca daca te decizi pt achizitia unui robot, sugestia mea este sa cauti sa pastrezi lucrurile cat mai simplu in privinta cablului de perimetru: cu cat ai mai multe viraje, zone mai greu accesibile, denivelate ori cu umiditate mai ridicata, lucrurile se pot complica. Tocmai de aceea eu nu recomand deloc ingroparea firului fara o perioada de cel putin trei luni in care l-ai testat zi de zi si-ti este clar pe unde ar putea fi probleme a.i. sa fie necesara o rerutare a lui. Eu si acum il mai schimb pe ici, pe colo.
Si oricum ai da-o, tot vei avea nevoie de un trimmer ca sa mai tai din cand iarba care creste pe margini sau pe la colturi.

Altfel, eu ti-as spune ca nu este deloc nevoie sa ingropi firul pt ca oricum iarba il va inghiti cu totul. Posted Image
Atunci cand am nevoie sa gasesc firul ca sa-i mai schimb directia sunt nevoit sa ma folosesc de detector de materiale, altfel nu dau de el!

Si asa ajungem si la intrebarea ta referitoare la scarificator. Ca sa fie clar, vorbim de arborele cu sarme!
La inceput ocoleam zona de perimetru dar dupa ce m-am convins cat de mult a a inghiti iarba cablul nu mai am nici o teama, dar:
- folosesc treapta cea mai de sus a scarificatorului (scoate indeajuns si asa, simt nevoia sa ma duci si mai sus de atat!)
- incerc totusi sa merg de-a lungul firului (acolo unde se poate).

Asa arata gazonul meu acum, pozele sunt facute aseara, mai jos de 5 cm nu tund.
Nu m-as mai intoarce ever la masina de tuns gazonul.

Sper ca te ajuta info de mai sus. Posted Image




View Postaatst, on 30 martie 2022 - 17:43, said:

Salut,
as vrea sa cumpar un robot de tuns iarba si am o nelamurire: inteleg ca trebuie instalat un cablu perimetral care sa ghideze robotul, in acest caz cand scarific gazonul cum mai stiu pe unde vine cablul respectiv sau nu exista alta varianta decat sa lasi nescarificate anumite zone? ma gandesc ca chiar daca ingropi cablul cativa cm exista riscul sa ajungi la el cu scarificatorul.
de asemenea o recomandare pentru un robot care sa acoprere o suprafata de aprox 800mp, suprafata plana, ar fi binevenita din partea celor care folosesc asa ceva, pot sa caut si eu la furnizori dar intotdeauna experienta utilizatorilor ajuta foarte mult, pe langa faptul preturile sunt extrem de diferite
multumesc

Attached Files



#9
aatst

aatst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.06.2011

View Postchipuc, on 24 aprilie 2022 - 11:27, said:

Folosesc de aproape 3 ani un robot pt gazon, Worx Landroid, sunt multumit de el, gazonul arata bine in mod constant.

Sunt mai multe aspecte care ar trebui detaliate, dar in principiu as spune ca daca te decizi pt achizitia unui robot, sugestia mea este sa cauti sa pastrezi lucrurile cat mai simplu in privinta cablului de perimetru: cu cat ai mai multe viraje, zone mai greu accesibile, denivelate ori cu umiditate mai ridicata, lucrurile se pot complica. Tocmai de aceea eu nu recomand deloc ingroparea firului fara o perioada de cel putin trei luni in care l-ai testat zi de zi si-ti este clar pe unde ar putea fi probleme a.i. sa fie necesara o rerutare a lui. Eu si acum il mai schimb pe ici, pe colo.
Si oricum ai da-o, tot vei avea nevoie de un trimmer ca sa mai tai din cand iarba care creste pe margini sau pe la colturi.

Altfel, eu ti-as spune ca nu este deloc nevoie sa ingropi firul pt ca oricum iarba il va inghiti cu totul. Posted Image
Atunci cand am nevoie sa gasesc firul ca sa-i mai schimb directia sunt nevoit sa ma folosesc de detector de materiale, altfel nu dau de el!

Si asa ajungem si la intrebarea ta referitoare la scarificator. Ca sa fie clar, vorbim de arborele cu sarme!
La inceput ocoleam zona de perimetru dar dupa ce m-am convins cat de mult a a inghiti iarba cablul nu mai am nici o teama, dar:
- folosesc treapta cea mai de sus a scarificatorului (scoate indeajuns si asa, simt nevoia sa ma duci si mai sus de atat!)
- incerc totusi sa merg de-a lungul firului (acolo unde se poate).

Asa arata gazonul meu acum, pozele sunt facute aseara, mai jos de 5 cm nu tund.
Nu m-as mai intoarce ever la masina de tuns gazonul.

Sper ca te ajuta info de mai sus. Posted Image
multumesc foarte mult pentru informatii

#10
aghet

aghet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.09.2007
Buna ziua.Stie careva unde se poate repara masina de tuns gazon WORX WG749E cu motor BLDC controller defect.Motorul LT-W10503 nu gasesc date despre el .Alim.2x20V pe motor scrie 36Vdc.Multumesc

#11
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,327
  • Înscris: 29.05.2004

View Postaghet, on 12 septembrie 2023 - 08:06, said:

Buna ziua.Stie careva unde se poate repara masina de tuns gazon WORX WG749E cu motor BLDC controller defect.Motorul LT-W10503 nu gasesc date despre el .Alim.2x20V pe motor scrie 36Vdc.Multumesc

Ar fi indicat sa scrieti si zona din care sunteti, poate asa gasiti mai repede.

#12
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008

 chipuc, on 24 aprilie 2022 - 11:27, said:

Folosesc de aproape 3 ani un robot pt gazon, Worx Landroid, sunt multumit de el, gazonul arata bine in mod constant.

Sunt mai multe aspecte care ar trebui detaliate, dar in principiu as spune ca daca te decizi pt achizitia unui robot, sugestia mea este sa cauti sa pastrezi lucrurile cat mai simplu in privinta cablului de perimetru: cu cat ai mai multe viraje, zone mai greu accesibile, denivelate ori cu umiditate mai ridicata, lucrurile se pot complica. Tocmai de aceea eu nu recomand deloc ingroparea firului fara o perioada de cel putin trei luni in care l-ai testat zi de zi si-ti este clar pe unde ar putea fi probleme a.i. sa fie necesara o rerutare a lui. Eu si acum il mai schimb pe ici, pe colo.
Si oricum ai da-o, tot vei avea nevoie de un trimmer ca sa mai tai din cand iarba care creste pe margini sau pe la colturi.

Altfel, eu ti-as spune ca nu este deloc nevoie sa ingropi firul pt ca oricum iarba il va inghiti cu totul. Posted Image
Atunci cand am nevoie sa gasesc firul ca sa-i mai schimb directia sunt nevoit sa ma folosesc de detector de materiale, altfel nu dau de el!

Si asa ajungem si la intrebarea ta referitoare la scarificator. Ca sa fie clar, vorbim de arborele cu sarme!
La inceput ocoleam zona de perimetru dar dupa ce m-am convins cat de mult a a inghiti iarba cablul nu mai am nici o teama, dar:
- folosesc treapta cea mai de sus a scarificatorului (scoate indeajuns si asa, simt nevoia sa ma duci si mai sus de atat!)
- incerc totusi sa merg de-a lungul firului (acolo unde se poate).

Asa arata gazonul meu acum, pozele sunt facute aseara, mai jos de 5 cm nu tund.
Nu m-as mai intoarce ever la masina de tuns gazonul.

Sper ca te ajuta info de mai sus. Posted Image

Salutare,in jurul plantelor de langa gard, ai pus fir, sau senzorul/senzorii isi fac treaba si le ocoleste? La fel si la borduri, le-ai pazit cu firul, sau lasi senzorul? Exista o inaltime minima pe care nu o poate trece? Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate