Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Recomandare Garmin buget 500-1000

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
Salutare. Ma intereseaza un ceas pentru alergare. Am citit pe forum despre importanta gps-ului din aceste ceasuri. Brand-ul Garmin este foarte recomandat ca fiind o alegere destul de buna. Bugetul nu este foarte mare 500-1000ron, insa pe emag se gasesc ceasuri Garmin în acest buget.

Doua exemple ar fi: Garmin Forerunner 45 sau 55.

Diferenta de pret dintre ele nu este foarte mare. Merita 55? Sau este suficient de bun si 45 pentru acest scop de utilizare. Mentionez ca nu vreau sa port telefonul mobil dupa mine in timpul alergarii, acesta fiind si motivul pentru care vreau sa achizitionez in ceas.

De asemenea sunt deschis la recomandari, chiar daca ceasul apartine altui brand, singura conditie fiind bugetul.

Multumesc

#2
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
La ce te-ar putea ajuta un ceas de 200 de euro? Te ajuta cumva sa alergi mai rapid, sa te doara picioarele mai putin?

Mai bine investeste in echipamente de alergat, papuci, haine speciale cat mai bune, etc, nu ceasul e scopul tau, ci alergatul.

Gasesti ceasuri ieftine de 150-200lei care te ajuta sa alergi la fel de rapid ca garminurile de 1000ron.

Edited by giuliani, 30 March 2022 - 13:52.


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003

 giuliani, on 30 martie 2022 - 13:52, said:

La ce te-ar putea ajuta un ceas de 200 de euro? Te ajuta cumva sa alergi mai rapid, sa te doara picioarele mai putin?
Te ajuta. Cand alergi ai tendinta sa accelerezi si apoi obosesti mai repede. Nu iti indeplinesti obiectivul de demoroalizezi. Poate vrei sa pastrezi o anumita frecventa a batailor inimiii sa nu intri intr-o anumita zona - anaerobic. Ceasul e foarte bun.
Se poate alerga desigur si fara el, insa mai toti alergaretii amatori si profesionisti au un ceas la mana.


 rokyronnie, on 30 martie 2022 - 12:00, said:

Mentionez ca nu vreau sa port telefonul mobil dupa mine in timpul alergarii, acesta fiind si motivul pentru care vreau sa achizitionez in ceas.

Si anume exact ce vrei de la ceas? Doar sa-ti arate ora?

#4
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Bursul, on 30 martie 2022 - 15:40, said:

Te ajuta. Cand alergi ai tendinta sa accelerezi si apoi obosesti mai repede. Nu iti indeplinesti obiectivul de demoroalizezi. Poate vrei sa pastrezi o anumita frecventa a batailor inimiii sa nu intri intr-o anumita zona - anaerobic. Ceasul e foarte bun.
Se poate alerga desigur si fara el, insa mai toti alergaretii amatori si profesionisti au un ceas la mana.

Si anume exact ce vrei de la ceas? Doar sa-ti arate ora?


Nu contest importanta ceasului, si eu am unul pt bicicleta, dar am dat vreo 35€ pe el, nu 200.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,737
  • Înscris: 30.08.2006
Functii standard pe care le are orice bratara de fitness. Infara de fete de ceas, nu poti pune nimic pe el. Lipsesc aplicatiile, microfonul si difuzorul.
Eu am un Huawei watch fit care face acelasi lucru la doar 200 lei cumparat acum 2 saptamani. Au fost niste promotii excelente la toate wearables-urile Huawei.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VoqSwUs38ek?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
@Bursul ma intereseaza in mare parte exact ce ai mentionat si tu mai sus, sa pot sa monitorizez bataile inimii, distanta parcursa etc.

@Leo2006 am inteles ca acele bratari care costa 200 lei nu detin GPS si desi iti ofera foarte multe informatii ele sunt destul de eronate.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
Cred ca filmuletul de mai sus explica foarte bine diferentele dintre cele doua ceasuri.

Daca nu esti multumit cauta pe YT dupa "Forerunner 45 vs "  si o sa ai o lista cu ceasuri asemanatoare. Vad ca e comparat si cu 245 sau cu vivoactive 4 (asta e mai scump :D).

#9
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Huawei GT2E, sau 2, sau 3, de la 450 la 900 de lei.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,737
  • Înscris: 30.08.2006

 rokyronnie, on 30 martie 2022 - 16:03, said:

@Bursul ma intereseaza in mare parte exact ce ai mentionat si tu mai sus, sa pot sa monitorizez bataile inimii, distanta parcursa etc.

@Leo2006 am inteles ca acele bratari care costa 200 lei nu detin GPS si desi iti ofera foarte multe informatii ele sunt destul de eronate.
Huawei watch fit are gps si masoara distantele. Chiar asta m-a surprins si pe mine. Am o husa pe el si de asta arata mai umflat putin si cu matricea de fire vizibila.
Attached File  eg1HC0LBTf6OJsBqeeZpwA.jpg   126.58K   41 downloadsAttached File  0dmWD4THSgSnclDV0PQG5Q.jpg   195.71K   49 downloadsAttached File  oE7tnu0tR0yr4t2m9kCZGw.jpg   193.81K   46 downloads Si fara husa.

Edited by Leo2006, 30 March 2022 - 18:11.


#11
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
Ma uitam si eu acum la ceva modele de la Huawei si GT2e cred că îndeplinește foarte bine toate nevoile mele.

#12
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Folosesc ceasuri Garmin de vreo 5-6-7 ani. Pana sa le folosesc, ma incerca o scarba enorma numai la gandul ca ar trebui sa mai alerg din cand in cand. Practic, ceasurile Garmin m-au facut sa incep sa alerg, n-as fi reusit fara ele.

Cat despre ceasuri, ceasurile Garmin sunt intr-o alta liga fata de orice alt smartwatch cand vine vorba de sport. Pe langa multitudinea de senzori (de exemplu Huawei nu are GPS), cel mai mare avantaj il reprezinta softul care vine odata cu Garmin. Daca obiectivul principal este sportul, nu cred ca exista optiune mai buna decat Garmin. Sau in niciun caz producatorii generalisti care fabrica si ceasuri printre altele

Daca insa iti doresti un smartwatch, cu care sa mai si alergi din cand in cand, atunci sunt optiuni mai bune macar din prisma pretului mult mai mic

#13
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
@Valitudor Pana acum alergam din cand in cand dar cu telefonul tinut in mana. A devenit cel putin incomfortabil, asa ca am decis sa trec la un ceas cu ajutorul caruia sa pot observa si ritmul cardiac.

Am optat pentru Huawei GT2e. Acest model are GPS si review-uri excelente pentru gama lui de pret. Daca nu imi va satisface nevoile atunci voi opta pentru un model de la Garmin.


#14
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 valitudor, on 31 martie 2022 - 09:41, said:

(de exemplu Huawei nu are GPS)
Fals.

#15
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Scuze pentru dezinformare atunci. Informatia o am de la un posesor de GT (nu stiu model exact) care mi-a zis ca trebuie sa-si care telefonul dupa el, ca Huawei nu au GPS. Mi s-a parut ciudat, dar asta e. Sa-l porti sanatos!
Daca as mai lua un ceas, pentru mine must have sunt: gps, vo2 max, recuperare, barometru, harti (pt bicicleta), plata cu cardul prin nfc.
Garmin-urile sunt indecent de scumpe, de cele mai multe ori nu arata bine deloc, insa sunt cele mai bune la sport

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
Pe langa aparatul in sine, conteaza mult aplicatia de pe telefon, ce poate sa ofere, precum si celelalte aplicatii in shop.

#17
bogdan_pba

bogdan_pba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.08.2007
Salut. Dacă te intereseaaza sa îți îmbunătățești alergatul recomandarea mea e un FR 55 plus un Garmin HRM ( chest strap). Nici un senzor optic de ceas nu este suficient de precis ( dețin Apple Watch 4, Huawei GT 2Pro, Garmin Venu 2, Garmin Fenix 6 Pro, și un chest strap Polar H10). Forerunner 55 îți da toate informațiile de care ai nevoie ( cadența, timp de recuperare, ai coach, race predictor, body battery si multe altele). Singurul care îți mai da astfel de date este Huawei GT2e. Un ceas foarte bun dar are câteva dezavantaje: 1. Nu poți lega la el nici un fel de senzor extern; 2. Huawei nu are platforma online. Îți poți vedea activitățile doar pe ceas sau pe telefon in aplicația Huawei Health. Plus nu îți poți exporta datele din aplicație.
Prin urmare dacă vrei sa devii serios cu alergatul FR 55 + Garmin HRM e cea mai buna soluție, in bugetul de pana in 1100 lei.
Sper ca te ajuta informațiile.

#18
acronis

acronis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 25.10.2007
Pe emag avem o oferta buna la GPS montan Garmin eTrex® 10x  la pretul de 51 lei.
https://www.emag.ro/...0/pd/DPZW92BBM/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate