Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Izolare pod

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ionut_popa_

ionut_popa_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.11.2019
Sper sa nu ma injurati, este probabil al 100-lea thread pe tema asta.

Am un pod nelocuit (2m pe mijloc) pe care vreau sa-l transform in spatiu de depozitare (cel mult birou - din cand in cand).

Deja am izolatie intre pod si casa (planseu). Vata minerala + OSB (dar nu mai stiu ce-i acolo - asa am luat casa).


Vreau sa pun 10cm de politiren - lipit cu spuma poliuretanica (eventual intr-un strat generos) si peste plasa de fibra de stica + tencuila. Nici nu vreau sa ma intind mai mult cu grosimea (spatiul ar deveni neutilizabil) si nici nu vreau sa cresc greutatea in mod artificail.

Cat de tampita e ideea asta? Intreb pentru ca n-am mai gasit pe nicaieri abordarea asta (fara alte floii peste izolatia din interior, fara rigips)
Mentionez ca am si doua geamuri in parti opuse - care eventual pot asigura o aerisire destul de buna (si sunt dispus sa montez si un aer conditionat - pe care sa-l pot folosi la reglarea temperaturii + dezumidificare)

#2
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Adica vrei sa izolezi sub acoperis?

#3
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Nu emare lucru sub astereala 10 cm de polistiren,  o sa te cam coci vara. Vezi ce zice Ubacus. Soflete are o socoteala pe Youtube la ce vrei tu sa faci si parca la 10 cm izolatie seara pe la 9-10, vara, ai 45-50 grade in pod

#4
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
nu pune materiale combustibile in pod! pune vata, fara eps sau spuma de orice fel.
o solutie ar fi sa pui 10 cm intre capriori si 3-5cm vata peste capriori, daca nu ai spatiu de mai mult.
finisaj: folia de aluminiu bariera de vapori si atat.

#5
ionut_popa_

ionut_popa_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.11.2019

 msn2, on 30 martie 2022 - 12:17, said:

nu pune materiale combustibile in pod!
Asta m-a tinut pe loc si m-am tot sucit. Daca pun vata si vreau si un "minim" de finisaj - ajung la 20cm minim - tre' sa vin cu rigips. Polisitrenul ignifug e o gluma sinistra.
De asta m-am gandit la traznaia asta: "...polistire, peste,  plasa de fibra de stica + tencuila" si sunt curios cat de "tampita" este. Mai am si alte dubii, legate de grosime & temperatura - deci o sa mai stau sa mai mai gandesc si razgandesc si cel mai probabil o sa apelez la un meserias.

#6
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
POLISTIRENUL ARE TENDINTA DE A FACE CONDENS PE PARTEA RECE DECI E RISC MULT MAI MARE DE MUCEGAI DECAT VATA.
nu apela la un meserias ca 95% nu o sa iti dea solutia buna.

dece nu vrei sa lasi la vedere folia de aluminiu daca tot e spatiu de depozitare podul?

#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Baga vata bazaltica cat iti permite si imbraci cu asta :

https://mathaus.ro/p...000000010917262

O sa imi multumesti dupa Posted Image !

#8
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
uite mai sus un sfat bun!

#9
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
izoleaza bine contra caldurii, e posibil sa te coci vara acolo

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate