Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Circuit Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003

View Posthonney_bunny, on 01 decembrie 2022 - 21:12, said:

Hanks, cum a fost circuitul vostru pana la urma? ce ai schimba sau ce ai modifica?
Pana la urma am stat cate 3 nopti in 4 locatii: Strobl, Colmar, Thun (Interlaken) si Chiavari.

In Austria cea mai mare parte din timp am alocat-o vizitarii Salzburgului si plimbarilor pe malul lacului Wolfgangsee.

In Alsacia am vizitat Colmar, Strasbourg si cateva sate din La route du vin. La plecarea spre Elvetia am vizitat si centrul orasului Moulhouse.

In Elvetia n-am pierdut nici o clipa si am vizitat Interlaken, Grindelwalde, Lauterbrunen (de vis), am urcat la Jungfraujoch, am vizitat pesteri, ne-am batut cu zapada, ne-am bucurat de soare, am trecut in Italia cu masinile pe platfoma trenului ...

In Italia am alocat o zi pentru Cinque Tere, alta pentru Portofino, si inca una ne-am plimbat pe jos prin Chiavari si Lavagna, doar pentru relaxare si shopping.

Nu regret nici o locatie pe care am vizitat-o, nici o zi petrecuta in natura sau in orase. Singurul regret este ca nu am avut timp suficient pentru mai multe obiectie. De exemplu am fost la aprox. 30 de km de Hallstatt, dar nu am avut timp sa-l vizitez. Nu am trecut prin Dolomiti, dar sper sa nu ii ratez data viitoare.

Daca as mai face o data un asemenea circuit? Sigur da. Cand ne-am intors, probabil din cauza oboselii fizice, spuneam ca la urmatoarea excursie alegem una, maxim doua locatii, in care sa petrecem 2 saptamani. Acum, ca a trecut ceva timp, as pleca iarasi, bineinteles cu alte obiective, alt traseu. De fapt, deja trebuie sa gandesc unul pentru sfarsitul lui iunie. Cand voi avea datele exacte de plecare, cu siguranta am sa va cer sfaturi.

Edited by hanks, 03 December 2022 - 14:51.


#38
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 23.01.2010
Multumesc pentru raspuns, Hanks! Foarte fain circuitul pe care l-ati facut.

Incep sa ma documentez pentru un circuit similar, de cca 14-16 zile, cu plecare din Bucuresti - Bratislava (oprire intermediara?) - Praga (2 nopti) - Bavaria (cazare la Garmisch PK, vizita 2 castele, ..poate Lindau/Bodensee) - Colmar (cu vizita in zona, Route du Vin) - traversam prin Elvetia probabil (ce vizitam aici? poate Interlaken si Lauterbrunnen) - spre Lugano - Como (cazare, vizita Bellagio, Varenna) - Venetia --- cazare intermediara in Ljubliana/langa Balaton?---- Bucuresti


Este doar in faza de proiect, sigur mai taiem cate ceva. In principiu, ar fi in luna mai, daca se aliniaza astrele. In acest sens, ce sugestii aveti? ce ati taia sau modifica?
Din Bavaria inspre Colmar sa traversam Elvetia sau sa o luam prin Germania? Sa lasam Elvetia pentru alta data?
Avand in vedere luna mai, sa iau in calcul in alcatuirea planului adaugarea unui ocol de la Colmar inspre Chamonix sau mai degraba ati alege o noapte in Elvetia? Permite vremea asa ceva sau e prea devreme?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi!

Edited by honney_bunny, 03 December 2022 - 18:30.


#39
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Cand luati in calcul Elvetia ganditi-va ca vigneta este pe 1 an si costa 40 CHF (41Euro), asadar, ori o  ocoliti, ori stati cateva zile desi la ce preturi sunt 40chf nu inseamna are lucru.

#40
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003

View Posthonney_bunny, on 03 decembrie 2022 - 18:28, said:

Multumesc pentru raspuns, Hanks! Foarte fain circuitul pe care l-ati facut.

Incep sa ma documentez pentru un circuit similar, de cca 14-16 zile, cu plecare din Bucuresti - Bratislava (oprire intermediara?) - Praga (2 nopti) - Bavaria (cazare la Garmisch PK, vizita 2 castele, ..poate Lindau/Bodensee) - Colmar (cu vizita in zona, Route du Vin) - traversam prin Elvetia probabil (ce vizitam aici? poate Interlaken si Lauterbrunnen) - spre Lugano - Como (cazare, vizita Bellagio, Varenna) - Venetia --- cazare intermediara in Ljubliana/langa Balaton?---- Bucuresti


Este doar in faza de proiect, sigur mai taiem cate ceva. In principiu, ar fi in luna mai, daca se aliniaza astrele. In acest sens, ce sugestii aveti? ce ati taia sau modifica?
Din Bavaria inspre Colmar sa traversam Elvetia sau sa o luam prin Germania? Sa lasam Elvetia pentru alta data?
Avand in vedere luna mai, sa iau in calcul in alcatuirea planului adaugarea unui ocol de la Colmar inspre Chamonix sau mai degraba ati alege o noapte in Elvetia? Permite vremea asa ceva sau e prea devreme?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi!
Consider ca cel mai bun sfat pe care l-am primit eu cand pregateam excursia a fost sa stau minim 3 nopti in fiecare locatie. Probabil vizitezi mai putine locuri, dar alfel risti sa petreci cea mai mare din timp in masina.

#41
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 23.01.2010
Mulțumesc! Deja regândesc circuitul, cred ca tai Praga, în care vom reveni cu alta ocazie intr-un city-break.

#42
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003

View Posthonney_bunny, on 07 decembrie 2022 - 08:12, said:

Mulțumesc! Deja regândesc circuitul, cred ca tai Praga, în care vom reveni cu alta ocazie intr-un city-break.
Te-ai hotarat? Eu as include Elvetia in traseu, macar vreo 3 zile. E cam scump, dar merita.

#43
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 23.01.2010
Încă nu ne-am hotărât..momentan citesc despre obiective, sa vad ce tai. Mulțumesc pentru sfaturi!

#44
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.01.2013
@hanks, poti preciza suma cheltuita, macar aproximativ.
De mult timp ma tenteaza asa ceva dar mi-e teama sa ma apuc de planificat...din motive financiare bineinteles.

#45
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003

View Postblackiesasha, on 10 ianuarie 2023 - 20:47, said:

@hanks, poti preciza suma cheltuita, macar aproximativ.
De mult timp ma tenteaza asa ceva dar mi-e teama sa ma apuc de planificat...din motive financiare bineinteles.
N-am socotit la ultimul banut ... In conditiile in care nu am exagerat cu shoppingul, eu zic ca vreo 3500 de euro cu totul (drum, cazare, mancare, shopping), sotia ma contrazice, ea spune ca ne-am incadrat sub 3000 de euro. Diferenta nu e mare, dar ea e contabilul familiei, deci pune baza pe ce spune ea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate