Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Circuit Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003

 camelia19, on 31 martie 2022 - 07:05, said:

Asta cu Plitvice e o idee foarte buna, ai vedea ceva diferit fata de tot restul vacantei si perioada ar fi ideala. Intrebare: de unde plecati de aveti prima noapte cazare in Alpii bavarezi?
Si eu m-am gandit la Plitvice, apare intr-una dintre variantele de traseu. Plecam dintr-un orasel Moldova, e clar ca nu ajungem din prima in Alpii bavarezi, va fi cate o noapte de cazare intermediara, atat la dus, cat si la intors, undeva intre Arad-Timisoara si Budapesta.

Concluzia mea de pana acum: renunt la Krk, cele 3 nopti de cazare fie le mut in Istria, fie le impart oarecum intre celelalte 3 regiuni. Sau, cu o usoara extindere de buget, le mut in Elvetia.

De foarte mare ajutor sugestiile voastre, pentru care sunt profund recunoscator, si sunt convins ca mai sunt si altele...

Intre timp datele plecarii au devenit: 4 adulti, 2 masini. Si cred ca asa va ramane pana la final.

Edited by hanks, 31 March 2022 - 07:53.


#20
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Decat cu masina, mi se pare mult mai provocator, mai comod si ieftin cu trenul , cu interrail. In plus odata cumparat acest abonament ai multe reduceri la hoteluri/obiective turistice etc.

#21
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010

 laur_radu, on 01 aprilie 2022 - 11:14, said:

mi se pare mult mai provocator, mai comod si ieftin cu trenul

Mai provocator o fi, dar mai comod sigur nu e si, cand tragi linie la final, probabil nici mai ieftin. Odata ajuns in gara ai nevoie de mijloc de deplasare spre cazare, poate nu ai de gand sa stai in localitatea unde e gara, in plus ai nevoie de transport pentru a ajunge la diversele obiective. Numarul bagajelor e limitat, trebuie sa le cari de colo colo toata ziua. E si asta o experienta, nu zic ca nu e, dar cel mai comod e cu masina ta, opresti cand vrei si unde vrei, iei ce vrei si cat vrei cu tine etc.

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 laur_radu, on 01 aprilie 2022 - 11:14, said:

Decat cu masina, mi se pare mult mai provocator, mai comod si ieftin cu trenul , cu interrail. In plus odata cumparat acest abonament ai multe reduceri la hoteluri/obiective turistice etc.
Pentru tineri si studenti, da, cand ai tot timpul din lume. Mi-a placut si mie.
Cand ai doar 2 saptamani de concediu ... Posted Image

#23
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 laur_radu, on 01 aprilie 2022 - 11:14, said:

E si asta o experienta, nu zic ca nu e, dar cel mai comod e cu masina ta, opresti cand vrei si unde vrei, iei ce vrei si cat vrei cu tine etc.

Depinde de stilul fiecaruia. Nu e neaparat comod sa conduci mii de km iar cu pretul carburantului in vest, costurile devin f. mari.

Edited by axisborn, 01 April 2022 - 17:24.


#24
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003
Pana la urma am modificat traseul in felul urmator:

1. Alpii bavarezi – cazare in zona Fussen - Garmisch-Partenkirchen.
2. Alsacia – cazare in Mulhouse, cu obiective Strasbourg, Colmar si Rue de Vin
3. Elvetia - ramane sa ne decidem unde ne cazam
4. Riviera italiana – cazare in Chiavari, de vizitat Genova, Portofino si Cinque Terre.

Cate 3 nopti de cazare in fiecare regiune.

Credeti ca e nevoie sa plec cu pneurile de iarna? E posibil ca la inceput de mai sa mai fie vremea atat de capricioasa in Alpi?

Edited by hanks, 05 April 2022 - 13:05.


#25
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
In Mulhouse aveti rude? Nu de alta, dar chiar nu inteleg alegerea, tinind cont de obiectivele propuse.

Referitor la intrebarea pusa: as opta pt cele de iarna fara retineri. Preventiv!

#26
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Asta i-am explicat si eu la inceput, Mulhouse e mai departe de zona de interes si e chiar uratel dupa parerea mea.
Pentru Elvetia as recomanda zona Interlaken

#27
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003

 dariuscha, on 05 aprilie 2022 - 13:12, said:

In Mulhouse aveti rude? Nu de alta, dar chiar nu inteleg alegerea, tinind cont de obiectivele propuse.

Referitor la intrebarea pusa: as opta pt cele de iarna fara retineri. Preventiv!
Asa am fost sfatuit initial si asa am gasit deocamdata cazare convenabil pe booking, cu anulare gratuita. Dar, tinand cont de sfaturile voastre, probabil ca voi cauta ceva pe amivac.com

Edited by hanks, 05 April 2022 - 14:25.


#28
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Eu as merge pe anvelopele de vara daca nu urci la alt mai mari de 1500m dar le poti lasa si pe cele de iarna daca nu te deranjeaza.

#29
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
hanks, pune in balanta ca vei pierde timp si bani (combustibil) pt a ajunge unde te intereseaza, deci cu o cazare ceva mai ieftina in Mulhouse nu cred ca iesiti in avantaj. Cauta cazare si in zona rurala, in satele alea frumoase.
In ce perioada ajungeti in zona? Intre 8apr-1mai vad ca e targ de primavara in Colmar. Orasul ala e o bijuterie! Eu as creste putin bugetul si m-as caza acolo.

Edited by dariuscha, 05 April 2022 - 16:44.


#30
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 hanks, on 05 aprilie 2022 - 13:04, said:

Credeti ca e nevoie sa plec cu pneurile de iarna? E posibil ca la inceput de mai sa mai fie vremea atat de capricioasa in Alpi?

Acum cativa ani am trecut de 1 mai prin elvetia, era zapada de 50-60cm. Nu pe drum, dar nu stii niciodata ce surprize poti avea.

Legat de Liguria, Portofino si 5 Terre sunt senzationale, depinde cat vrei sa stai prin ele insa cu drum etc cred ca Portofino iti ia jumatate de zi iar 5 Terre 1 zi.

Chiavari e un oras ok dar nu-i chiar cel mai fain din zona. Depinde ce planuri ai totusi pt Chiavari, daca vrei sa te si plimbi seara printr-un loc fain recomand altceva: Rapallo, Santa Margherita Ligure, Camogli si mai ales Sestri Levante.

Daca ajungi in Sestri Levante si vrei sa cumperi ulei de masline recomand Bo Frantoio https://frantoio-bo.it/

Edited by giuliani, 06 April 2022 - 10:19.


#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Eu am prins in August in pasul Furka ninsoare :D Era ora 02:00 noaptea si eu vedeam numai fulgi de nea in fata.

#32
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003
Inainte de pandemie nu se faceau controale vamale pe rutele auto in spatiul Schengen. De exemplu, se trecea din Austria in Italia sau invers asa cum ai trece la noi dintr-un judet in altul. Acum, ca s-au mai relaxat conditiile de calatorie, care mai este situatia?

Edited by hanks, 14 April 2022 - 08:48.


#33
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
In ultimele 2 sapt am trecut din Elvetia catre Germania, Franta si Italia fara sa observ ceva controale. Cu toate astea la intrarea in Elvetia se practica de obicei controale si opresc mai ales masinile cu numere est europene prin prisma razboiului din Ucraina. Am vazut ca opresc masini random, probabil au ei niste criterii.

#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Chiar si inainte de pandemie am fost controloat la intrarea in Elvetia, avand numere de Germania.

#35
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Probabil din cauza ca veneai din zone mai indepartate de acea vama.

#36
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 23.01.2010
Hanks, cum a fost circuitul vostru pana la urma? ce ai schimba sau ce ai modifica?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate